feed-image

زنگ خاطره

ادبیات ایثار و شهادت

آمار بازدید

 امروز امروز1638
 دیروز دیروز4941
 این هفته این هفته10090
 این ماه این ماه10090
 تا به حال تا به حال3173195
شناسه خبر:10115 سه شنبه, 15 شهریور 1390 17:31 چاپ نسخه چاپی
پست الکترونیکی ارسال به دوستان
پاسخ به چند پرسش درباره حالت اشتغال

جانباز 70 درصد حالت اشتغال بودم ، بعد از حالت اشتغال به استخدام درآمدم اما بنیاد حقوق حالت اشتغال من را قطع کرد و حق پرستاری را برقرارکرد آیا این اقدام قانونی است؟

با تصویب قانون الحاق یک تبصره به قانون استخدام جانبازان ، اسرا و افراد خانواده های شهدا . . . مصوب 7/9/75 دریافت حقوق از بابت استخدام مانع از دریافت حقوق حالت اشتغال که منشاء ایثارگری دارد ، نمی باشد . حسب همین قانون معاون حقوقی رئیس جمهور در نامه شماره 26577 مورخ 5/4/85 به رئیس وقت بنیاد اعلام نمود : حقوق حالت اشتغال موضوع قانون حالت اشتغال نیز مشمول حکم تبصره ( یعنی حقوق از بابت ایثارگری ) بوده و دریافت آن توام با دریافت حقوق از بابت استخدام رسمی یا غیر رسمی بلامانع است . لذا قطع حقوق حالت اشتغال شما از جانب بنیاد امری خلاف قانون است که بنیاد مرتکب شده است . ضمنا برقراری حق پرستاری  قانون مجزایی دارد و برقراری آن ارتباطی به حقوق حالت اشتغال ندارد تا این تصور به وجود آید که به جای حالت اشتغال برقرار گردیده است .

 

جانباز 70 درصد شاغل در آموزش و پرورش هستم ، دارای حکم ازکارافتادگی می باشم ولی فقط از آموزش و پرورش حقوق می گیرم ، آیا می توانم پیگیر حقوق حالت اشتغال از بنیاد باشم؟

دربخشی از نامه ای که رئیس وقت بنیاد شهید و امور ایثارگران در تاریخ 17/3/85 به شماره 17022/820/400 به معاون حقوقی رئیس جمهور به استناد قانون الحاق ارسال کرده است ، این سوال را هم مطرح کرده است . در مورد جانبازانی که هم اکنون مستخدم هستند و متقاضی استفاده از قانون حالت اشتغال و دریافت حقوق می باشند ، تکلیف چیست ؟

معاون حقوقی رئیس جمهور حسب قانون الحاق به این سوال چنین پاسخ داده است . در این خصوص تفاوتی میان مستخدم بودن یا نبودن جانباز پیش از وضعیت جانبازی وجود ندارد. ضمن آنکه در تبصره الحاقی مورد بحث ، مسبوق بودن برقراری و دریافت حقوق حالت اشتغال بر استخدام و دریافت حقوق از بابت آن شرط نشده است . ضمن آنکه بند (و) ماده 28 قانون برنامه پنجم توسعه بر دو دریافتی ایثارگران صحه گذاشته و بازنشستگی از ناحیه دو دریافتی را قانونی دانسته است و این دو دریافتی هیچ زمانی محقق نمی شود مگر آنکه یک دریافتی منشاء ایثارگری داشته باشد و دریافتی دیگر منشاء استخدامی .  با این دلایل روشن آنانی که مدعی خدمت به ایثارگران هستند و خود را مدافع حقوق آنان می دانند دیگر هیچ بهانه ای برای فرار از تعهدات قانونی خود نخواهند داشت مگر آنکه در ادعای خود صادق نباشند.

 

جانباز حالت اشتغال استانداری هستم به جزء مبلغ حکم کارگزینی به جانبازان حالت اشتغال هیچ پرداختی دیگری ندارند. آیا این اقدام قانونی است ؟

برابرماده 39  قانون الحاق موادی به قانون تنظیم بخشی از مقررات دولت دستگاههای اجرایی مکلفند کلیه مزایای رفاهی و خدماتی که برای سایر پرسنل خود منظور می نمایند به مستخدمان جانباز حالت اشتغال نیز اعطاء نمایند. لذا هر آنچه به عموم شاغلین استانداری اعم از نقدی و غیر نقدی تعلق می گیرد شامل حال شما می شود و این اقدام استانداری خلاف قانون است . شما می توانید همراه مستندات با طرح شکایت در کمیسیون ماده 16 به مطالبات قانونی خود در این مورد برسید .

 

 

Comments are now closed for this entry

نظرات

 
+0 # مهدی 1392/06/03 17:27
با سلام : جانباز حالت اشتغال تبصره 6 هستم ومجدداً برای تأمین هزینه های زندگی دریکی از سازمانهای وزارت خوانه بصورت قراردادی مشغول می باشم آیا می توانم طبق ماده 8 درخواست تبدیل وضعیت از قراردادی به رسمی را بنمایم . لطفاً راهنمایی بفرمائید با تشکر
 
 
+0 # ناصرمردوخیان جانباز 1391/05/26 19:13
جناب آقای مجتهدباسلام وعرض ادب جانباز35%ازکارا فتاده دائم هستم حالت اشتغال میگرفتم بعلت فشارمالی بایک ارگان دولتی بصورت قراردادیک ساله (قراردادتبصره3م اده2)شروع بکارکردم البته به رئیس بنیادشهرستان هم گفته بودم اما متائسفانه بدونه هیچ راهنمایی چندروز بعدش گزاشمو برای اداره کل وتهران فرستاده واز تیرماه حقوقم مسدود شده است وهیچ جوابی هم نمیدهند.لطفامرا راهنمایی بفرمایید من چکارکنم؟آیامن قراردام را لغو کنم حالت اشتغالم دوباره برقرارمیشود؟لطف اجواب دهید.باتشکرازلط فتان.
 
 
-2 +1 # جانباز نیروی انتظام 1391/03/18 15:19
ضمن عرض سلام و خسته نباشید بنده جانباز 40%میباشم درحالی که طبق قانون باید مرا حالت اشتقال میکردند مرا بازنشسته کرده اند حالا من باید از چه طریقی به حق خود برسم
 
 
+0 # جانباز 50 درصد 1391/02/25 20:58
با عرض سلام حضرتعالی وهمه هرچی بگیم فایده ندارد چون تا آقای زریبافان نخواهد هیچ عملی داخل بنیاد انجام نمیشود حقوق . معوقه .خودرو سنوات وهرچیز دیگری . اگر از حقوق حقه ما جانبازان بر حسب وضیفه درست دفاع نکند خدا از او نگذرد
 
 
+0 # چرا به بعضی از فرزندان شاهد که احترام پدرشان را نگه میدارند کار نمیدهند ایا ظلم نیست 91 1390/12/26 02:52
عباس سعیدی
 
 
+0 # guest 1390/11/17 08:33
مجتحد خان ظتم به جانباز تا کی
 
 
+0 # امیر رضا داور از تبریز 1390/07/05 20:00
باسلام و خسته نباشید وبا سلام به رهبر فرزانه اسم بابای من یونس داور کارمند حالت اشتغال بنیاد شهید تبریز است و جانباز 25%حالت اشتغال و کارافتاده میباشد چرا در تبریز همه همشرایط بابای من حقوق ایثارگری دریافت میکند فقط بابای من محروم از حق وحقوق ایثارگریبوده مگر بابای من چه گناهی کرده همیشه در عذاب است اگر به همه است باید به بابای من هم بدهند وگرنه این تعبیض واقعا ظلم است
 
 
-0 +2 # ناصر ستوده جانباز 70% 1390/07/05 13:21
با سلام جناب آقای مجتهد ، از جنابعالی تقاضا دارم در صورت امکان به سئوالات جانبازان در یک قسمت پاسخ داده شود تا جانبازان با دیدن این قسمت سئوالات تکراری نکنند. وبه جواب سئوالتشان برسند.
من در سال1360 مجروح شده ام و از اداره گمرک ایران بعد از 24 سال خدمت حالت اشتغال گرفته ام الان بیش از 30 سال است که مجروح شده ام ، با توجه به اینکه شاغل بودم ، آیا از طرف بنیاد شهید به خاطر 30 سال مجروحیت فوق العاده بازنشستگی به اینجانب تعلق میگیرد یا خیر؟
در ضمن اینجانب که از تاریخ 1366/3/2 به استخدام گمرک در آمده ام واز آن تاریخ حقوق حالت اشتغال اینجانب از طرف بنیاد شهید قطع شده است آیا با توجه به قوانین مصوب ، حقوق قطع شده بنده از طرف بنیاد شهید برای اینجانب برقرار میشود یا خیر؟ آیا در این مدت 24 سال که حقوق حلت اشتغال از طرف بنیاد شهید قطع شده قابل استرداد میباشد یاخیر؟ از چه طریقی اقدام کنم.
 
 
+0 # guest 1390/07/05 09:38
تشکر از اقای مجتهد زاده
 
 
+0 # جانباز70%قطع نخاع ازشهریارنیازی 1390/07/01 18:14
باسلام وعرض ادب وخسته نباشی خدمت اقای مجتهداینجانب درسن پانزده سالگی بسیجی جانبازشدم الان که چهل ویک سال دارم فقط ازبنیادحقوق دریافت میکنم درصورتی که جانبازان سپاه تاچندی پیش هم ازسپاه هم ازبنیاد.آنهاازت مام مزایای دولتی مثل دفترچه خریدمسافرت درجه سرهنگی یابیشترودیگرخدم ات برخوردارند وجانبازان ارتش هم همینطورولی مابسیجیان انگارازخارج امده بودیم که فقط یک خدمات درمانی ودیگرهیچ کشوری که میتواند به لبنان وفلسطین خدمات بدهد.به مجروحانش چرانبایدماراحت زندگی کنیم واقعاچقدرمسولین سربه هواهستندکه پس ازسی سال هنوزماراندیده اند
 
 
+0 # askari1000@yahoo.com 1390/06/31 11:40
جناب مجتهدی عزیز
با سلام
آیاجانباز 30درصد حالت اشتغال می تواند به عنوان مدیرعامل یا عضو هیئت مدیره یک شرکت تعاونی غیر دولتی مشغول به کار شود؟
 
 
+0 # یک معلم رزمنده 1390/06/29 14:31
سلام آقای مجتهدعزیز وبزرگواروایثارگ ر فداکار دوران دفاع مقدس : من معلمی هستم 3سال در دوران دفاع مقدس رزمنده بودم ولی علی رغم حضورم در دوعملیات بدنم زخم بر نداشت ولی به علت انفجارهای فراوان مشکل اعصاب دارم ایا می شود 3 سال رزمنده بودنم با 10 درصد جانبازی عوض کنم وآیا می شود که در ازای 3 سال خدمتم حداقل از مزایای یک جانباز 5 درصد بهرمند شوم ما رزمندگان متولی نداریم چکار کنیم چرا ما ایثارگر نیستم !!!!
 
 
+0 # فرزند شهید 1390/06/29 09:25
جناب آقای مجتهد
با سلام آیا افراد تحت تکفل فرزندان شهدا(فرزند-همسر )شامل بند (ب) ماده44 میشوند.
 
 
+0 # سعید 1391/11/01 11:05
سلام چرا فرزندجانباز 25درصد دانشگاه ازاد 100درصد تخفیف میتونه بگیره اما 20 درصد اصلا هیچی شاملش نمیشه؟
 
 
+0 # رزمنده 1390/06/26 13:21
با سلام آقای مجتهد آیا رزمندگان ایثارگرند و مشمول بند ب ماده 44 هستند ؟؟
 
 
+0 # کوه گیوی 1390/06/24 20:32
بخاطر حمایت از جانبازان از شما تشکر می کنم .خداوند پشت و پناهتان
 
 
+0 # اکبر کائیدی 1390/06/24 14:59
با سلام من جانباز شیمیایی 25% هستم و دو بار با گاز خردل الوده شدم در سال85 دچار تومور مثانه شدم درکمیسیون بنیاد گفتن این بیماری ربطی به گاز خردل ندارد اما دکتر بنیاد دکترمصطفی و پزشک معالجم تائید کردن که دراثر گاز خردل سرطان مثانه گرفتم لطفا" مرا راهنمائی کنید سپاسگزارم
 
 
+0 # جانباز 60 درصد میثم فریدون پور 1390/06/22 17:08
با سلام
قانون تحویل خودرو هر ده سال یک بار که به جانبازان 50 درصد به بالا داده می شد آیا لغو شده است که به آن عمل نمی کنند؟
لطفا راهنمایی کنید
 
 
+0 # بانیانی از استان فارس پدر جانباز متوفی 1390/06/21 23:23
من هم مشکل سر کار خانم فا ضلی دارم مرا راهنمایی کنید با احترام وتشکر
 
 
-1 +0 # نارکی 1390/06/21 21:44
سلام
اقای مجتهد شما با ارایه خدمات حقوقی بهترین خدمت را به ایثارگران نمودید وخلا ان محسوس بود
چند پیشنهاد:
1- در سازمانهای دارای نظام خاص اداری مانند صدا وسیما/بانکهای دولتی/هواپیمایی
قوانین مربوط به جانبازان کامل اجرا نمیشود
مثلا در صدا وسیما اگر طرف استاندار باشد تبدون محدودیت میتواند مامور به خارج از سازمان شود ولی جانبازان محدودیت دارند برای ماموریت
2_سنوات ارفاقی جانبازان برای بازنشستگی چقدر است؟25 درصد
3_یا شهرداری به جانبازان 40 درصد مجوز طرح ترافیک می دهد در صورتیکه جانبازان 20 به بالا هم مشکل تردد دارند
خواهش میکنم به این موارد هم بپردازید
 
 
+0 # جانباز60 درصدحسن سعیدی 1390/06/20 22:42
جناب آقای مجتهدسلام علیکم خسته نباشیدمی خواستم بدانم حالت اشتغال تاکی ادامه دارد چندسال وکی ازبیمه حقوق
دریافت می کنیم . آیا نمی شوددفترچه بیمه
جانبازان مثل خدمات درمانی ارتش باشد .
باتشکر .
 
 
+0 # زمان صلاحی مادر جانباز متوی جلیل رضای از استان فارس 1390/06/20 13:29
حاج اقا مجتهد با تشکر وقدرانی از جواب جنابعالی در مورد سوالات ایثارگران وجانبازان حالت اشتغال من هم مشکل سر کار خانم فاضلی دارم استدعا دارم راهنمایی رمایید با احترام خاص
 
 
+0 # جانباز 35% 1390/06/18 18:21
سلام جناب آقای مجتهد با تشکر از راهنماییهای بی دریغ لفطا بفرمایید اگر حقوق حالت اشتغال جانباز ی قطع
شد جهت شکایت به دیوان عدالت اداری چه مدارکی را باید ارائه کند ؟وآیا فقط آوردن شماره نامه کفایت می کند؟لطفا راهنمای بفرمایید.ممنون ازراهنماییهای جنابعالی به قشر ایثارگران
 
 
+0 # فاضلی مادر جانباز متوفی 26 درصد 1390/06/16 00:03
حاج اقا مجتهد با سلام وعرض ادب از جنا بعالی خواهش کردم جواب سوال مرا که مشکل بسیاری از مادران وپدران جانبازان متوفی است بدهید من فرزندم درسال 68 فوت نمود جانباز 26 درصد بود من تحت تکفل ایشان بودم بنیاد جانبازان حقوق ماهیانه فرزندم که مجرد بود بنام من کرد در سال 74 حالت اشتغال شدم وحقوق حالت اشتغال گرفتم نه مغازه دارم نه زمین کشاورزی گرفتم نه تحت تکفل کسی هستم مسول کارگزینی بنیاد شهید مرکز اعلام نمودخ از شهریور ماه حقوق امثال من کسر شود فرزند متوفی این حقیر پسر بزرگ خانواده بود به دادگستری مراجعه نمودم وفرمودند مدت سه ماه طول می کشد که حکم تحت تکفلی شما تایید کنیم من 70 سال سن دارم ایا درست با داشتن 5 دختر در خانه حقوقم بنیاد شهید بعد از 22 سال قطع کند راهنمای فرمایید با احترام
 
 
+0 # جانباز 50% موسی علی کرمی: 1390/06/15 19:10
جناب آقای مجتهد با سلام وخسته نباشید باتوجه به این گفته حضرت عالی که در متن بالا بند 2 فرموده اید. کسانی که در دستگاهها حکم حالت اشتغالشان اجرا شده می توانند مجددا درمحل کار حاضر شده و سپس از بنیاد تقاضای حقوق ایثارگری نمایند بنده به اداره کل بنیاد شهید خوزستان مراجعه کردم وبه من گفتند باید در کمسیون حالت اشتغال مجدد شرکت نمائید وحکم شما باطل گردد وان وقت درخواست بازگشت به کار نمائید بنده از پرسنل بنیاد شهید خوزستان شهرستان دزفول هستم حلا باید چکارکنم با تشکر musa. karami @.yahoo.com لطفان راهنمایی کنید