feed-image

آمار بازدید

 امروز امروز1904
 دیروز دیروز7768
 این هفته این هفته8834
 این ماه این ماه100001
 تا به حال تا به حال4715411
شناسه خبر:11531 یک شنبه, 27 آذر 1390 13:38 چاپ نسخه چاپی
پست الکترونیکی ارسال به دوستان
پاسخ های کارشناس حقوقی به 13پرسش

یوسف مجتهد - آنچه  که از ماده 20 قانون برنامه پنجم توسعه و بندها و تبصره های آن استنباط می شود این است که  معافیت از پرداخت شهریه شامل ایثارگرانی که

در خارج از کشور مشغول به تحصیل می باشند نیز می شود

هادی نورافشان فسایی جانباز 70 درصد: با سلام وعرض ادب وتسیلیت این ایام از شما تقاضا دارم در مورد جانبازان 70 درصد که از بنیاد شهید حقوق مزایای حالت اشتغال در یافت می دارند وشاغل هیچ اداره ونهاد دولتی و وزراتخانه ای نمی باشند چگونه بایستی تقاضای بازنشستگی کنند به کجا مراجعه نمایند ؟ایا پاداش هم به انها تعلق می گیرد استدعا دارم راهنمایی وتوضیح کامل بدهید

ج-  پاسخ مفصلی دارد که هر دو مورد یعنی بازنشستگی و پاداش در دو مقاله جداگانه توضیح داده خواهد شد اما به صورت اجمال شما مشمول دریافت پاداش پایان خدمت سی سال خدمت خواهید بود و بنیاد شهید و امور ایثارگران مسئول پرداخت آن به شما می باشد ، لکن درباره آغاز شروع سی سال خدمت نظریه های مختلفی وجود دارد که همه موارد توضیح و نظر جامعتر و کاملتر هم بیان می شود. مبنای بازنشستگی شما هم ارتباط به همین تعیین آغاز خدمت شما دارد که توضیح جامع داده خواهد شد.

س - زارعی: با سلام من فرزند شهید می باشم در مقطع دکترا در خارج از کشور تحصیل می کنم و بنیاد هیچ هزینه ای بابت شهریه به من پرداخت نکرده من نمی خواهم بورس شوم بر اساس قانون می خواهم طبق دانشگاه ازاد 80درصد هزینه ام را پرداخت نمایند که با کم لطفی مسئولین روبرو شده ام آیا می توانم از طریق دیوان پیگیری نمایم .

ج- آنچه  که از ماده 20 قانون برنامه پنجم توسعه و بندها و تبصره های آن استنباط می شود این است که  معافیت از پرداخت شهریه شامل ایثارگرانی که در خارج از کشور مشغول به تحصیل می باشند نیز می شود ، لکن تایید وزارتخانه های علوم، تحقیقات و فن آوری و بهداشت و درمان  و انطباق این تحصیلات با قانون اعزام دانشجو به خارج از کشور ضروری است . چنانچه بنیاد شهید نسبت به این موضوع تمکین نکند از طریق دیوان عدالت اداری قابل پیگیری می باشد.

س - کارمندی از اصفهان: ایا به کارمند جانباز حالت اشتغال بنیاد که هم حقوق جانبازی میگیردوهم حقوق حالت اشتغال پاداش پایان خدمت زمان بازنشستگی تعلق میگیرد یا خیر ؟

ج – حقوق دریافتی بابت استخدام با حقوق دریافتی بابت ایثارگری دو پرداختی متفاوت از هم می باشد و هیچکدام باعث محدودیت و ممنوعیت در تسهیلات و امتیازات یکدیگر نمی باشد، مگر آنچه در قانون به عنوان امتیازات مضاعف از آن نام برده شده است مثل حق سنوات ، ارتقای گروه و یک مقطع تحصیلی که به صراحت قانون فقط در یکی از این دریافتی امکان اعمال دارد ولی سایر تسهیلات مانند پاداش ، حقوق بازنشستگی برای هر کدام از دریافتی ها به صورت مجزا قابل اعمال است و در مقالات مربوط  به بازنشستگی و پاداش به طور مفصل به آن خواهیم پرداخت . نگاهی که برخی مدیران بنیاد به این موضوع دارند و پراخت پاداش را به جانبازان حالت اشتغال دریافت کنند حقوق از بنیاد ممنوع می دانند و توانسته اند عده ای را در برخی دستگاهها مانند معاونت توسعه با خود همراه کنند فاقد وجاهت قانونی است و هیچ ادله ای برای آن مبنی بر ممنوعیت ندارند.


س - رضاحسنی زاد: آقای مجتهد سلام علیکم. بسیجی فعال با 31سال سابقه و آزاده52ماه اسارت وجانباز50% ازکارافتاده کلی که ازسال 83 (حالت اشتغال آموزش وپرورش)شدم فقط حقوق آموزش وپرورش و 303هزارتومان حق پرستاری ازبنیاد دریافت می نمایم. آیا طبق قانون باید حقوقی بابت جانبازی و یا آزادگی هم می گرفتم ؟


ج – اگر از امتیاز حالت اشتغال در وزارت آموزش و پرورش استفاده نکرده اید و همچنان شاغل هستید با داشتن رای از کار افتادگی کلی یا جزیی حسب مورد از  حقوق حالت اشتغال یا حقوق  وظیفه برخوردار می شوید لکن بنیاد شهید و امور ایثارگران از پرداخت حقوق به شاغلین علی الخصوص شاغلین کشوری و لشکری امتناع می کند که مغایر با قانون بوده و هیچ دلیلی برای آن وجود ندارد . ایثارگران دارای شرایط شما باید این موضوع را جدی تر پیگیری نمایند تا به نتیجه برسد کما اینکه  ماده 13 قانون آزادگان با پیگیری این عزیزان در حال به نتیجه رسیدن است .

س - جواد محمودی: باسلام لطفا در مورد افرادی که ازکمیسیون ماده 16 جواب نه گرفته اند چگونه می توانند به کار خود برگردند

ج – کمیسیون ماده 16 حسب قانون در موضوع اعاده به خدمت جانبازان فقط در مواردیکه جانباز مشمول تبصره ذیل ماده 4 این قانون باشد می تواند شکایت جانباز را رد کند و اگر موضوع شما چنین باشد اقدامی برای اعاده شما امکان پذیر نیست . اما چنانچه کمیسیون خارج از تبصره ذیل ماده 4 شکایت شما را رد کرده باشد مثلا به صرف اینکه شما مشمول قانون حالت اشتغال هستید نمی توانید اعاده به خدمت شوید این اقدام کمیسیون ماده 16 خلاف قانون بوده و قابل شکایت در دیوان عدالت اداری است و دیوان می تواند آرا خلاف کمیسیون ماده 16 را ابطال نماید.


س - محمد آزاده: لطفا بفرمایید آیا آزادگانی که جانباز نیز هستند می توانند به استناد ماده 13 قانون حمایت از آزادگان از یک مقطع تحصیلی بالاتر برخوردار وهمچنین به استناد ماده 18 قانون تسهیلات جانبازان از یک مقطع تحصیلی بالاتر دیگر بهره مند گردند .

ج – برخورداری از امتیاز مضاعف مقطع تحصیلی ممنوع است و ایثارگران حتی با داشتن ایثارگریهای متعدد مانند جانبازی و آزادگی و... فقط از یک مقطع تحصیلی آن هم در یک دریافتی می توانند بهره مند شوند.
س - مهدی ملکی: اینجانب آزاده و جانباز 25% هستم معاون مدیر کل اداری ومالی استانداری گلستان با توجه به بند و ماده50 قانون برنامه پنجم توسعه و بدون رضایت و اجبارا تحت عنوان نیروی مازاد اینجانب را  به مرکز بهداشت شهرستان بندرگز انتقال داده اندکه این امر موجب تغییر محل جغرافیایی خدمت و تنزل پست سازمانی و به تبع آن...گردیده است و تاکنون به مراجع قانونی مرتبط مراجعه و هیجگونه ترتیب اثری داده نشده است.

ج – احتمالا ایشان به قوانین اختصاصی ایثارگران واقف نیستند با عنایت به عمومیت قوانین ایثارگران مبنی بر تثبیت موقعیت شغلی آنان و ماده 7 قانون تسهیلات استخدامی و اجتماعی جانبازان در خصوص حفظ شئون جانبازن و تکلیف دستگاهها مبنی بر توجه معنوی به ارزشهای والای جانبازان و بهره برداری مناسب از نیروی کار آنان  و بند ج ماده یک همین قانون مبنی بر تکلیف دستگاهها در تطبیق و هماهنگی در مقررات اداری و استخدامی با شرایط خاص جسمی جانبازان و باتوجه به رای شماره 31 مورخ 12/2/88 هیات عمومی دیوان عدالت اداری مبنی بر ممنوعیت تنزل پست سازمانی و دلایل دیگر که موجب اطاله کلام خواهد شد اقدام ایشان خلاف قوانین حمایتی ایثارگران می باشد . با مسئولین بالاتر ایشان صحبت کنید چنانچه موثر واقع نشد با شماره تلفن 23023318 تماس بگیرید تا با هماهنگی و طرح شکایت از طریق دیوان عدالت اداری به حق قانونی خود برسید.


س - فرهاد خدابخشیان: باسلا م من فرزند شهید میباشم ودرخصوص بهرمندی ازسنوات ارفاقی بیمه تامین اجتمایی که هشت سال سابقه بیمه اضافه به سنوات سابقه ما میباشدلطفا مصوبه کامل ان را در سایت اعلام کنید .

ج - شما به عنوان فرزند شهید برابر بند الف ماده 44 قانون برنامه پنجم توسعه از کلیه قوانین و مقررات مربوط به جانبازان 50 درصد و بالاتر به جز مواردی که در همین بند استثنا شده است برخوردار می شوید . یکی از این قوانین ، قانون نحوه بازنشستگی جانبازان انقلاب اسلامی ایران و جنگ تحمیلی و معلولین عادی و مشاغل سخت و زیان آور مصو ب 1/9/67  و اصلاحیه بعدی و آیین نامه های آن می باشد. از طریق گوگل عنوان قانون را درج کنید و به راحتی به آن دسترسسی پیدا کنید.

س - لطفا بفرمایید آیا در اجرای بند ک ماده 44 قانون پنجم توسعه ، آزادگان باید پاداش پایان خدمت را باز گردانند یا خیر؟ و اگر بلی ، آیا می شود آنرا به طور اقساط پرداخت نمود و ما به التفاوت آنرا در بازنشستگی بعدی دریافت کرد یا خیر؟

ج – آزادگان در راستای این قانون می توانند مبلغ پاداش خود را برگردانند و پس از تکمیل سی سال سنوات خدمت با پاداش سی سال بازنشسته شوند و در قانون منعی برای این موضوع وجود ندارد کما اینکه در موارد مشابه درباره اعاده به خدمت جانبازان و تبدیل وضعیت حقوق وظیفه جانبازان به حقوق حالت اشتغال نیز چنین شده است . اما پرداخت به طور اقساط  با توافق دستگاه اجرایی امکان دارد، البته  اگر در آیند در مصوبات برای آن تکلیف دیگری تعیین نکنند.


س - جمعی از جانبازان استان فارس - شهرستان فسا: با سلام وعرض ادب شکواییه ای  در خصوص معوقات حالت اشتغال به ریاست محترم بنیاد شهید وامور ایثارگران در سال 89 فرستادیم ولی نه جوابی گرفتیم نه قانونی اجرا شد استدعا داریم ما را راهنمایی فرمایید .

ج- منتظر جواب نباشید که پاسخی نخواهد رسید ، لکن چنانچه پیگیری اداری شما به نتیجه نرسیده است باید از طریق دیوان عدالت اداری با طرح شکایت تقاضای رسیدگی نمایید البته چنانچه قصد شکایت داشتید تماس بگیرید تا راهنمایی لازم انجام گیرد.


س - سلامی ازاده: باسلام ازاده7 ماه اسارت و20 درصد جانبازی  مشغول در اموزش پرورشم ایا می توانم حالت اشتغال شوم ؟

ج – تشخیص  از کارافتادگی و شمولیت در قانون حالت اشتغال با کمیسیون پزشکی  و برابر آیین نامه مصوب است . شما می توانید تقاضای کمیسیون کنید چنانچه رای مثبت برای شما صادر شد می توانید از این قانون استفاده کنید.


س - جانباز70درصد: آیا مدرک تحصیلی جانبازان حالت اشتغال درحقوق تاثیرداردیانه ؟


ج – یکی از عوامل موثر در حقوق حالت اشتغال مدرک تحصیلی است اگر هم اکنون نیز در حال تحصیل باشید و موفق به اخذ مدرک تحصیلی شوید در حقوق شما موثر خواهد بود.س- جمعی ازجانبازان خراسان رضوی: ضمن سلام وخسته نباشید وتشکرویژه به خاطرراهنماییهایی که برای جانبازان انجام میدهید بنده عنوان نامه راازطرف جمعی ازجانبازان خراسان رضوی نوشتم ولی این موضوع دغدغه همه جا نبا زان حالت اشتغا ل هست ما تعدادی ازجانبازان اخیرا درخصوص مابه التفا وت معوقات حالت اشتغا ل ومحاسبه آن طبق جدول سپاه پاسداران دردیوان عدالت اداری به طر فیت بنیاد شهید شکایت کردیم که دیوان با استناد به ماده 124 قانون بودجه سا ل 90 رای به رد شکایت کرده درحا لیکه تعدادی ازجا نبازان قبلا دررا بطه با همین موضوع طرح شکایت کردند ورای برمحکومیت بنیاد گرفتند که تا جا ییکه بنده اطلاع دارم 28 نفرازکارمندان بنیاد مشهد که حالت اشتغال نیزمیباشند درسال 88/13 درشعبه25 دیوان درهمین خضوص رای برمحکومیت بنیاد کرفتند که در سطح کشورجانبازانی که درهمین رابطه رای برمحکومیت بنیاد گرفته باشند کم نیستند این درحالیست که طبق ماده 44 دیوان عدالت دریک موضوع مشابه که قبلا رای صادرشده باشد دیوان موظف است رای واحد صادربکند.  خواهشمندیم عزیزان جانبازرادراین خصوص راهنمایی کامل کرد ه وا طلاع رسا نی بکنیدواگرمقدورهست شماره تماس خودتان را اعلام بفرمایید تادرصورت لزوم بتوانیم باشما تماس بگیریم و در صورت امکان متن یک لایحه یا شکواییه جامع تنظیم ودرهمین سایت به اطلاع جانبازان برسا نید تانحوه تنظیم شکواییه را همه داشته باشند وچنانچه مقدورهست همین شکواییه را ازطریق تشکلهای جانبازان ونماینده های آنان ازطرف همه جانبازان حالت اشتغال بطورعموم به دیوان عدالت اداری ارایه دهید ودرصورت لزوم ازطریق همین سایت یک فراخوان برای عموم جانبازان انجام بدهید ومطمئن باشید که جانبازان ازشما حمایت وممنون شما خواهند بود ودرنزد خداوند بدون پاداش نخواهد بودما حتی حاظریم وکالت رسمی به شمابدهیم تا قانونی پیگیراین موضوع باشید ما بی صبرانه منتظر جواب شما هستیم .
س - محمد جانباز: بنده وتعدادی دوستان هم موافق عرایض جمعی ازجانبازان خراسان رضوی هستیم .

ج- با شماره تماس 23023318-021  در خدمت شما هستیم. تعداد زیادی از جانبازان قبل از قانون بودجه سال 90 ازشعب دیوان برای مطالبات معوقه خود حکم گرفته ند ولی متاسفانه اخیرا برخی شعب دیوان به استناد بند 124 قانون بودجه 90 حکم بر رد شکایت صادر می کنند که به این شکلی که رای صادر می شود ،صحیح نیست . این موضوع به صورت مفصل به عزیزان جانباز توضیح داده خواهد شد.

 

Comments are now closed for this entry

نظرات

 
-0 +1 # جانباز حالت اشتغال 1391/12/11 10:56
سلام علیکم جناب مجتهد جانبازان حالت اشتغال درصورت اشتغال مجدد براساس قوانین خاص ایثارگران ایا میتوانند از مزایای قانون استخدامی جانبازان استفاده کنند ؟ معافیت مالیا تی ؟ارتقائ گروه تشویفی؟ارتقائ مدرک تحصیلی؟لطفا راهنمایی فرمایید .منبعی برای مطالعه معرفی شود .متشکرم
 
 
+0 # صمدرئیسی جانباز70% 1391/06/06 01:00
باسلام وتشکر:لطفا‏"راه نمائی کنید جانبازان شاغل درادارات که بعضا‏"‏ جهت اشتغال بکارمعرفینامه ازبنیاد نگرفته اندچرابجزءحق پرستاری بنیادحقوقی بابت جانبازی به این عزیزن پرداخت نمینماید.لازم بذکر است تعدادعزیزان جانبازدراستان ما‏(‏اصفهان)به1 0نفرنمیرسند.ماب قی بصورت موردی کارشان حل واز محل کارشان وبنیادحقوق کامل دریافت مینمایندبجزماکه نه کوپن پ داریم ونه راه قانونیش رابلدیم!! جهت رضای خداراهنمائی بفرمائید
 
 
+0 # سید مهدی جانباز 15% 1391/05/10 23:30
باسلام می خواستم بدانم درصورتیکه کارمند جانباز کارشناس مسئول در یک وزرتخانه ای شاغل است و از مزایای حق مدیریت بهرمند است و به درخواست وزراتخانه دیگری جهت پست سیاسی به آن وزارت خانه منتقل میشود ولی پست جدید داده شده به او کارشناسی است . آیا نباید از مزایایا حق مدیریت برخوردار شود یا تفاوت تطبیق بگیرد؟
 
 
+0 # جانباز 50 درصد 1391/02/09 16:37
جناب آقای مجتهد با سلام ووقت بخیر
بنده جانباز 50 درصد هستم ومتولد 1337
مشکل اعصاب خانه نشینی تشدید کرده آیا اگر بخواهم به سر کار بروم بنیاد نسبت به امر وظیفه دارد یا خیر واگر سر کار رفتم آیا حالت اشتغالم قطع میشود یا خیر لطفا ماده قانونی آن نیز مرقوم فرمائید با تشکر ح - ج
 
 
-0 +2 # سهراب 1390/10/14 17:57
باسلام اینجانب سهراب نادری با 24 سال سابقه در آموزش وپرورش شاغل هستم ،قبل از استخدام دراواخر سال 1364 در جبهه های جنگ از ناحیه ریه ،چشم و پوست شیمیایی شدم ،چند سال بعد از اتمام سربازی ،ارام ارام عوارض هویدا شد ،اما متاسفانه به علت نداشتن صورت سانحه حرف ما خریداری نداشت ،هم اکنون باگذ شت حدود 27 سال ازآن دوران متحمل مخارج زیادوضرر زیان بسیاری در این راستا شده ام ،تا اینکه حدود چند ماه قبل موفق به گرفتن ده درصد جانبازی شیمیایی از بنیاد شدم. حال سوال بنده اینجاست که ایا بنده می توانم بابت کسورات بیمه و بازنشستگی و گروه ارفاقی بالاتر و هزینه های درمانی طولانی وگزاف وحق و حقوقی که در حال حاضر به من تعلق می گیرد،و قبلا ضایع شده است ، طرح شکایت و ادعای معوقه نمایم
 
 
+0 # سید احمد حسینی 1390/10/11 11:18
باسلام اینجانب با 2سال و 6 ماه اسارت و 25 درصد جانبازی تا حالا بنیاد یک ریال حقوق به ماه نداده است .نه حق پرستاری ونه چیز دیگری باید ما چکار کنیم که به حقمان برسیم لطفا راهنمایی نمایی. متشکرم
 
 
-1 +0 # جانباز 70درصد شاغل 1390/10/07 22:51
با سلام . آیاجانبازان 70 درصد شاغل به غیر از حق پرستاری همسر واقعآ نباید هیچ گونه دریافتی از بابت حق جانبازی خود از بنیاد داشته باشند ؟ لطفآ راهنمائی فرمائید .
 
 
+0 # نمازیان 1390/10/07 14:29
آیا فرزندان شهید کارمند رسمی دولت می توانند از بازنشتگی پیش از موعد (جانبازان) استفاده کنند.
 
 
+0 # مهدی 1390/10/04 18:28
خواهشمند است تجدید نظری درمورد استخدامی فرزندان جانبازان متوفی که در زمان حیاط از کار افتاده بوده اند بکنین
 
 
+0 # مهدی مهدوی قلعه 1390/10/04 11:29
لطفا در خصوص تصدی شغل مجدد در سازمانی دیگر توسط جانباز حالت اشتغال بدلیل مشکلات مالی توضیح کامل ارائه نمایید.من جانباز حالت اشتغال شهرداری هستم ولی متاسفانه حقوق ناشی از آن مکفی نیست شرایط شغل دیگر هم دارم ولی قانونی یا غیر قانونی بودن آن را نمیدانم.لطفا توضیح کامل ارائه نمایید. متشکرم.
 
 
+0 # lمحمد آزاده 1390/10/03 20:08
باسلام :ارشادفرماییدبا بت عدم اجرای قانون خدمات کشوری برای بازنشستگان جانبازسال 1387 از شرکتهای دولتی مثل مخابرات که به بخش غیر دولتی واگذار شده است چه مرجعی صالح به رسیدگی است
 
 
+0 # جانباز 70 درصد 1390/09/29 11:27
باسلام ممنونم از راهنمایی هایتان. بنده از اداره ای به عنوان کارمند رسمی قطعی به دانشگاه منقل شدم. منتهی دانشگاه 3 گروه مرا کم کرد. پست سازمانی من هم با اداره قبلی ام یکی بود. برای پس گرفتن گروه ها چه کنم؟ آیا این کار قانونی بود؟ سوال دیگر اینکه من در حال هیات علمی شدن در دانشگاه هستم آیا برای اینکه در کار من تسریع شود قانونی برای جانبازان 70 درصد در زمینه هیات علمی شدن وجود دارد؟ ممنونم
 
 
+0 # جانباز 70 درصد 1390/09/29 10:32
سلام آقای مجتهد ، من جانباز 70 درصد و کارمند رسمی دولت با سابقه رسمی 16 سال ، بتازگی مدرک دکترایم را اخذ کرده ام و با این سطح علمی جایگاهی از لحاظ مالی و شغلی ندارم آیا میتوانم با این سابقه به یکی از دانشگاهها منتقل شوم ؟ طبق کدام قانون ؟ لطفا راهنمایی فرمایید با سپاس
 
 
+0 # عباسی 25 درصد 1390/09/28 21:43
سلام
ایاجانبازان برای ماموریت از سازمان دولتی به جای دیگر تسهیلاتی دارند
محل کار من می گوید بیشتر از 3 سال نمی توانید مامور شوید
 
 
+0 # ناصر 70% 1390/09/28 19:09
با سلام ، اینجانب در مورخه 2/7/1360 مجروح شده ام بیش از 30 سال است که جانباز هستم ایا برای من پاداش بازنشستگی از طرف بنیاد شهید تعلق میگیرد؟ در ضمن من از اداره گمرک بعد از 24 سال خدمت حالت اشتغال گرفته ام
 
 
+0 # ابوالفضل 25درصد 1390/09/27 15:02
با سلام در مورد شکایت به دیوان می خواستم موردی را اطلاع رسانی کنم .
یکی از برادران بعد از شکایت وگرفتن حکم بنیاد بعلت اینکه حکم حالت اشتغال این عزیز بدون تارخ وشماره بوده است ایراد گرفته و حکم را اجراء نمی کند.
توضیحا اینکه تمام افرادی که در سال 82 کمیسیون شده اند حکمشان تاریخ وشماره ندارد.
حال این بنده خدا چگونه می تواند احقاق حق کند .
البته به ایشان گفته اند که دوباره باید در کمیسیون شرکت کند. با تشکر