feed-image

آمار بازدید

 امروز امروز743
 دیروز دیروز7397
 این هفته این هفته21428
 این ماه این ماه100001
 تا به حال تا به حال4728005
شناسه خبر:16885 سه شنبه, 25 مهر 1391 12:28 چاپ نسخه چاپی
پست الکترونیکی ارسال به دوستان
گفت وگوبارئیس ایثارگران سپاه؛ایثارگران سپاه وبسیج بخوانند

فاش نیوز - برای اجابت درخواست ایثارگران  قبلا" با مسئول ایثارگران ارتش جمهوری اسلامی مصاحبه ای انجام گرفت و در همین سایت درج شد. ایثارگران سپاه  و بسیج نیز همواره سوالات زیادی  دارند و از ما به عنوان تنها رسانه ای که مستقلا" به مسائل ایثارگران می پردازد می خواهند از مسئولان و کارشناسان پاسخ آن ها را جویا شویم. آنچه در ذیل می آید گفت وگویی صریح است با سردار "ابوالقاسم شریفی" مسئول ایثارگران سپاه پاسداران انقلاب اسلامی که از نظرتان می گذرد:

فاش نیوز: درباره نحوه احراز جانبازی و شهادت بفرمایید؟

- احراز ایثارگری در نیروهای مسلح بنا به قانون استخدامی نیروهای مسلح و خصوصا" در سپاه یعنی ماده های 134 و 120 صورت می گیرد که آیا در مناطق عملیاتی بوده یا در درگیری مستقیم با اشرار و غیره. طبق این موارد در کمیسیون 134 تصمیم گیری می شود. ما الان برابر اختیارات تفویضی که به فرماندهان سپاه استانی داده ایم فاصله زمانی را خیلی کم کرده ایم به طوری که در استان ها هم کمیسیون برگزار می شود. بنا بر مصادیقی که تعریف شده است آن ها که منطبق با مصادیق شهادت است به عنوان شهید جانباز و آن ها که منطبق نیست به عنوان متوفی حکم صادر می شود.

فاش نیوز: جزئیاتش را بیشتر توضیح  دهید.

-مثلا" حوادثی که منجر به شهادت یا جانبازی می شود شامل موارد درگیری مستقیم با ضدانقلاب، اشرار و قاچاقچیان، هر گونه حادثه در آموزش ها و رزمایش های مصوب فرماندهی معظم کل قوا، حوادث حین تحقیقات و تست سلاح، جانبازانی که علت فوتشان مجروحیت های مربوط به دوران دفاع مقدس باشد، رفت و برگشت به مناطق عملیاتی که الان ما در این رابطه اختلافی هم با بنیاد داریم و حوادث در مناطق عملیاتی که فرد در آن قصوری ندارد، می شود. اما در سایر موارد عادی مثل کسانی که در ماموریت از استانی به استانی دیگر یا حین ماموریت داخل سپاه دچار حادثه می شوند متوفی یا معلول محسوب می شوند.فاش نیوز: موارد اختلافی با بنیاد چیست؟

- موارد اختلافی بحث مناطق عملیاتی است. بر اساس آیین نامه مصادیق شهادت، مناطق عملیاتی در زمان جنگ، توسط معاونت اطلاعات عملیات ستاد کل نیروهای مسلح تعیین می شود اما در زمان صلح بر اساس ماده پنج آیین نامه، از اختیارات شورای عالی امنیت ملی است. الان که در زمان صلح به سر می بریم بنیاد مدعی است شمال غرب یا سیستان و بلوچستان که می گویید از مناطق عملیاتی است از نظر شما و ستاد کل است باید پیگیری کنید تا نظر شورای عالی امنیت ملی را به دست بیاورید. شورای عالی امنیت ملی نیز می گوید ما به نیروهای مسلح و قرارگاه خاتم الانبیا تفویض کرده ایم.

فاش نیوز: نتیجه این اختلاف به کجا کشید؟

- این موضوع در حال پیگیری است. اگر بحث مناطق عملیاتی را حل کنیم و ابلاغ شود مشکل پرونده های موجودی که داریم رفع خواهد شد.

فاش نیوز: مشکل درصد جانبازی که برخی از جانبازان از آن گلایه دارند منشاش کجاست؟

-در بحث مجروحین در زمان جنگ کسی دنبال این نبود که مدرک جمع کند و درصد بگیرد. روال بیمارستان نیز به این گونه است که تا یک سقفی مدارک را نگه می دارند. از آن سال که بگذرد مدارک را امحا می کنند. در زمان جنگ نیز یک ابلاغی از طرف وزارت بهداشت شد که بیمارستان ها حق ندارند پرونده های مجروحین را امحا کنند. بخش عمده ای از افرادی که مراجعه می  کنند کسانی هستند که مدارک بالینی همزمان با مجروحیت ندارند. خیلی تلاش کردیم و در بند «م» ماده 44 برنامه پنجم هم تصویب شد که این افراد از طریق یگان های رزمشان معرفی و در کمیسیون های پزشکی بنیاد شهید تعیین تکلیف شوند. متاسفانه تلاشمان نتیجه ای نداد.

فاش نیوز: مگر ماده 72 تکلیف را مشخص نکرده است؟

-ماده 72 می گوید: «افراد و رزمندگانی که در  دوران دفاع مقدس و حوادث زمان انقلاب اسلامی دچار آسیب دیدگی جسمی و روحی و روانی شده اند ولی صورت سانحه و مدارک بالینی همزمان ندارند با معرفی یگان های اعزام کننده و نهادهای متولی توسط کمیسیون احراز بنیاد شهید و امور ایثارگران و با نظر کمیسیون پزشکی جانبازی آنان مورد تایید قرار می گیرد و متناسب با میزان جانبازی آنان تحت پوشش بنیاد شهید قرار می گیرند».

قبل از اینکه این ها تصویب بشود در زمانی که آقای دهقان رئیس بنیاد بودند توافقنامه ای امضا کردیم و گفتیم  که این را تصویب کنید جانبازان برای این نظام به جبهه رفتند منتها مدارک همزمان ندارند نباید به این صورت رها شوند. توافقنامه ای امضا شد که دلایل جانبازان را در قالب پرونده بررسی کنیم، کمیسیون های پزشکی سپاه بررسی کند، اگر تایید شد در کمیسیون طبق ماده 134 رای صادر شود. در زمان آقای زریبافان این توافقنامه را در سطح کلان با امضای سردار جعفری و آقای زریبافان به نتیجه رساندیم. پنج - شش بند بود. یک بند ماده سه آن، این بود که مجروحین فاقد مدرک را تعیین تکلیف کنیم. در سطح کشور اطلاع رسانی هم شد و سوابق و مدارک را جمع آوری کردیم. حدودا" بیش از بیست هزار نفر مراجعه کردند که ادعای مجروحیت زمان جنگ داشتند. پرونده این افراد  با سوابق و مدارک و تایید فرماندهان زمان جنگ و تایید همرزمان و آمار دفاتر دستنویس که در یارانه ثبت شده بود تشکیل شد.

فاش نیوز: همه تایید شد؟

-از این تعداد حدودا" 2970 نفر تایید شدند که بیش از هفتاد درصد بسیجی بودند و به عنوان داوطلب اعزام شده بودند. زمان جنگ در این وادی نبودند که مدارک جمع کنند. این تعداد به بنیاد ارجاع داده شد اما متاسفانه از این تعداد هفتصد نفرشان تعیین تکلیف شدند و درصدشان ابلاغ شده است و 2270 نفر هنوز باقی مانده است. همین امروز که در بنیاد بودم از موضوعات جلسه همین بود که این کار را نهایی کنیم تا در هفته دفاع مقدس درصدهایشان ابلاغ شود. قولی که مسئولین بنیاد دادند این بود که ما ظرف یک هفته جمع بندی کنیم و نامه ای هم تنظیم شود تا به کمیسیون بنیاد ارجاع داده شوند تا این افراد تحت پوشش بنیاد قرار بگیرند.

برابر قانون که سال 89 تصویب شد بنیاد به جانبازان بالای 25 درصد مزایا پرداخت می کند. پایین تر از این فقط تحت پوشش بیمه هستند و هیچ خدمتی را دریافت نمی کنند مگر تعداد محدودی جانباز بیست درصد که بیماری صعب العلاج و غیره دارند که حالت اشتغال شده اند.

فاش نیوز: سپاه برای بقیه کاری کرده است؟

- تا امروز از طریق سپاه تقریبا" 101 هزار نفر از جانبازان زیر 25 درصد و رزمندگان داوطلب بسیجی کسانی را که فاقد هر گونه شغل و درآمدی هستند تحت پوشش قرار داده ایم و مستمری ای در حدود ماهی سیصد هزار تومان پرداخت می کنیم. ما دنبال این هستیم که کسانی را که سابقه بیست ماه و سی ماه جبهه دارند اگر مشمول بند «ب» و «ج» بشوند از طریق سازمان تامین اجتماعی نیروهای مسلح تحت پوشش قرار دهیم. اعتراضی که الان آزادگان دارند این است که می گویند بین جانبازان سایر نیروهای مسلح با بسیج و سپاه تبعیض قائل می شوید.

فاش نیوز: بالاخره تکلیف جانبازان از کار افتاده کلی چه می شود؟

- در قانون استخدامی سپاه ماده ای هست به نام ماده 190 که می گوید پرداخت حقوق جانبازان این قانون به عهده بنیاد جانبازان است. در ارتش و دستگاه های دیگر این قانون را ندارند. ما ابتدا کار را در سال 83 شروع کردیم و حدود 12 هزار سرباز سپاه را که درصد جانبازی داشتند ولی در کمیسیون مشمول بند «ب» شدند تکمیل پرونده کردیم به سازمان تامین اجتماعی نیروهای مسلح  فرستادیم و حقوق هم برایشان جاری شد. بند «ب» می گوید شرایط برای فرد طوری است که نمی تواند ادامه خدمت دهد. قریب به دو سال حقوق گرفتند اما بعد از دو سال معاونت حقوقی وزارت دفاع ایراد قانونی گرفت و گفت به استناد ماده 190 نمی توانیم به این ها حقوق پرداخت کنیم.  بنابراین این ها را به کمک معیشت تبدیل کردند و حقوقشان را کاهش دادند که از ناحیه این دسته اعتراض شدیدی داریم.

ما دنبال استفساریه ماده 171 قانون استخدامی سپاه هستیم که با توجه به اینکه صندوق بازنشستگی سپاه در صندوق بازنشستگی نیروهای مسلح وزارت دفاع ادغام شده است با استفساریه ای که از مجلس صورت می گیرد و عامل پرداخت را صندوق بازنشستگی نیروهای مسلح تعیین کنند مشکل این عزیزان هم حل خواهد شد. البته به عنوان راهکار دراز مدت اصلاح ماده 190 را هم در دستور کار داریم. گردش کار آن خدمت مقام معظم رهبری رسیده است که ایشان هم موافقت کردند. با دولت جلسات متعددی داشتیم بار مالی آن که چیزی در حدود پانصد میلیارد تومان است به تصویب رسید تا این تبعیض بین آزادگان و جانبازان بسیجی و سرباز سپاه با آزادگان و جانبازان سایر نیروهای مسلح رفع شود. وزیر محترم دفاع پای کار آمده اند و مکاتباتی را با امضای سردار جعفری با رئیس جمهور داشتیم تا به این کار سرعت بدهند. در مجلس هم زمینه فراهم است و با برخی صحبت کرده ایم چون این معضل در حوزه استحفاظی اکثر نمایندگان هست نسبت به آن توجیه هستند. امیدواریم وقتی این لایحه به مجلس آمد تصویب شود.فاش نیوز: تا آن زمان این جانبازان چه کنند؟

- ما برای اینکه بخشی از این تبعیض برطرف شود آن چیزی را که در توان سپاه بود را پای کار آوردیم و این 101 هزار نفر را تحت پوشش حداقلی قرار دادیم. ان شاءالله با اصلاح این قانون یا استفساریه ماده 171 که دو راه را جلو می رویم هر کدام زودتر نتیجه داد همان را عملیاتی کنیم و مشکل این عزیزان حل خواهد شد و این کمک معیشت و مستمری حداقلی تبدیل به حقوق کامل خواهد شد.

فاش نیوز: در ماده 190 موضوع، عامل پرداخت است که به سمت بنیاد رفته است و بنیاد زیر بار نمی رود. چگونه می خواهید آن را حل کنید؟

- اصلاحیه ای که ما دادیم آن بخش از جانبازانی که در حال حاضر تحت پوشش حقوقی بنیاد نیستند یا از نظر بنیاد شهید حالت اشتغال نشده اند، به کمیسیون عالی پزشکی سپاه معرفی می شوند در صورتی که مشمول بند «ب» و «ج» بشوند یعنی از کار افتادگی شان تایید بشود به عنوان جانباز طبقه پنج تحت پوشش سازمان تامین اجتماعی قرار می گیرند. این قانون اکنون در دستگاه های دیگر وجود دارد؛ مثلا" سربازان جانباز ارتش جمهوری اسلامی ایران و ناجا که حتی اکنون در استخدام دستگاه های دیگر هم هستند حقوق جانبازی شان را به صورت مجزا از بنیاد می گیرند. البته در طرح جامع خدمات رسانی به ایثارگران این مشکل حل شده است یعنی حقوق اشتغال از حقوق ایثارگری جدا شده است که به علت بار مالی آن این طرح هنوز به سرانجام نرسیده است. طبق این طرح فردی اگر کارمند آموزش و پرورش است یا کارمند سپاه و جایی دیگر، بابت اشتغالش حقوق می گیرد و اگر در جبهه جانباز شده است و مشمول حالت اشتغال شده است حقوق ایثارگری اش را باید جدا بگیرد که در سپاه و بیسج به علت ماده 190 پرداخت نمی شود.

فاش نیوز: فکر می کنید این اصلاحیه کی به نتیجه برسد؟

- ما امیدواریم با این شدت که پیگیری می کنیم تا پایان امسال به نتیجه برسد چون هر دو راه را می رویم؛ هم اصلاح ماده 190 را و هم در کنارش به عنوان یک کار زودبازده استفساریه ماده 171 قانون استخدامی سپاه را که در این ماده هم حقوق تعیین می شود و هم عامل پرداخت. اگر به این شکل کمیسیون تخصصی آن در مجلس نظر بدهد مشکل حل خواهد شد.

فاش نیوز: روند کار در مجلس خبری دارید؟

- در جلسه علنی شماره 416 روز یک شنبه 24/2/91 این استفساریه در مجلس اعلام وصول شده است و به اعلام نظر گذاشته شده است. بنا است اگر پاسخ دهند که آیا جانبازان سپاه هم می توانند از حقوق بازنشستگی جانبازی شان بهره مند بشوند یا خیر، کمیسیون باید به این شکل جواب بدهد که بله جانبازان بسیجی و سرباز وظیفه سپاه نیز می توانند از طریق صندوق بازنشستگی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی مانند جانبازان سرباز ارتشی از مستمری ماده 171 قانون استخدامی سپاه بهره مند گردند. با توجه به ادغام صندوق بازنشستگی سپاه در سازمان تامین اجتماعی نیروهای مسلح هم اکنون مسئولیت پرداخت حقوق جانبازان بسیجی و سرباز سپاه به استناد ماده 171 به عهده سازمان تامین اجتماعی نیروهای مسلح می باشد.

این جواب اگر برای ما بیاید مشکل را حل خواهد کرد. چیزی هم در قانون لازم نیست اضافه شود. این اتفاق افتاده است یعنی سازمان بازنشستگی سپاه در سازمان بازنشستگی وزارت دفاع ادغام شده است و همان طور که ما الان به پاسدارمان بعد از سی سال نمی توانیم حقوق بدهیم و وزارت دفاع حقوق پرداخت می کند طبیعتا" جانباز ما هم باید در آنجا حقوقش جاری شود. ضمن اینکه در ماده 33 قانون برنامه پنجم توسعه هم تاکید شده است که مشمولان وظیفه نیروهای مسلح مشغول به خدمت و بسیجیان فعال در صورت از کارافتادگی یا فوت به لحاظ خدمتی یا غیرخدمتی از نظر از کارافتادگی، بیمه عمر و حوادث تحت پوشش سازمان تامین اجتماعی نیروهای مسلح قرار می گیرند.

لذا با توجه به موارد فوق در صورت  تصویب پاسخ استفساریه مشکل ماده 190 حل خواهد شد که حدود هفتاد نفر از نمایندگان مجلس آن را امضا کرده اند که این استفساریه انجام شود و الان در دستور کار مجلس است. قبلا" هم درباره بار مالی آن در بنیاد بحث کرده ایم؛ کسری آن حدودا" پانصد میلیارد تومان است که البته این مربوط به سال 89 است و اکنون طبیعتا" بیشتر می شود. حدود یک سوم اعتبار تامین شده است.

فاش نیوز: معوقات چه می شود؟

- آن بخش از جانبازان که دارای حداقل 25-20 درصد جانبازی به بالا هستند تحت پوشش بنیاد هستند یعنی ما مشکلی درباره آن ها نداریم. بالغ بر 120 هزار نفر از جانبازان ما که 25 درصد هستند حالت اشتغال بنیاد شده اند و حقوق و مزایایشان را به طور کامل از بنیاد می گیرند و بیمه شان نیز مشکلی ندارد. عمده مشکل ما جانبازان زیر 25 درصد هستند که مشمول حالت اشتغال بنیاد نشده اند. از طرفی به علت کهولت سن و عائله بالا و وجود تورم در جامعه فشار مضاعفی را تحمل می کنند. بعضا" هم شاید به کمیسیون پزشکی سپاه بیایند و از کارافتادگی شان تایید نشود یعنی مشمول بند «ب» نشوند. حتی اگر مشمول بند «ب» نیز نشوند ما این کمک معیشت را ادامه خواهیم داد.

فاش نیوز: درباره معوقات توضیح ندادید.

- حالا اصل آن را درست کنیم تا بعد به معوقات برسیم.

فاش نیوز: چگونگی تنظیم پرونده را توضیح دهید.

- ما برای مجروحین یک بانک جامع اطلاعات داریم. رزمندگانی که تیر خورده اند، ترکش خورده اند و دچار موج و شیمیایی و موارد دیگر هستند به یکی از مراکز درمانی گلوگاه ما در زمان جنگ مثل بیمارستان صحرایی، بیمارستان شهید بقایی در اهواز یا بیمارستان های اسلام آباد غرب و کرمانشاه و غیره که مراجعه کرده اند ما تمام آمار زمان جنگ و دفاتر را اسکن و وارد سیستم کرده ایم. حدود ششصدهزار پرونده الان اسکن شده است. امکان دارد فردی زمان جنگ چهار بار مجروح شده باشد که ما حذف نکرده ایم و چهار مورد وجود دارد. تمام پرونده ها اسکن شده است و داخل سیستم است. هیچ دخل و تصرفی در این آمار نمی شود کرد چون این آمار را سال 66-65 تا زمان پذیرش قطعنامه وارد سیستم کرده ایم. یک فایلی هم به بنیاد داده ایم. هر کس در این آمار باشد می نویسیم به استناد آمار رایانه ای، نامبرده در سال فرضا" 65 در عملیات والفجر پنج از فلان ناحیه مجروح شده است. یک پرینت از این آمار می گیریم، مهر می کنیم و به شخص می دهیم تا به بنیاد ارائه کند. این پرینت جایگزین مدارک بالینی می شود. این افراد اکنون مشکلی ندارند.

فاش نیوز: پس مشکل کجاست؟

- عمده مشکل ما مربوط به کسانی است که در این آمار وجود ندارند. فرضا" افرادی دچار مجروحیت شده اند اما در مراکز درمانی مثلا" آمپول به آنها تزریق شده است و بعد فرار کرده و به خط رفته اند. از مرحله بیمارستان صحرایی به بعد برای فرد تشکیل پرونده داده می شود. این افراد بعدا" دچار عارضه شده اند.

موضوع دیگر افراد شیمیایی هستند. از هفت – هشت سال قبل با پروتکلی که بین سپاه و بنیاد جانبازان وقت امضا شد قرار بر این شد که سپاه بیاید تاریخ هایی را که عراق از سلاح شیمیایی استفاده کرده است مشخص کند، محورهایش را معلوم کند و یگان هایی را هم که در آنجا بوده اند مشخص نماید. این کار در سپاه توسط معاونت عملیات صورت گرفت. یعنی از روز اول که عراق دست به این کار زد تا روز آخر دقیقا" در دفترچه مشخص شده است. یعنی مناطق شیمیایی شده، ساعتی که شیمیایی صورت گرفته است، محورهای شیمیایی شده و همچنین یگان هایی که در آن لحظه در آنجا حضور داشته اند، دقیق و شفاف ثبت شده است.

قرار شد این افراد که مدعی حضور در این مناطق هستند با ارائه مدرک پایان ماموریت هایشان به کمیسیون های پزشکی معرفی شوند. در کمیسیون های پزشکی اساتیدی مثل دکتر قائمی و دکتر اصلانی که حرف اول را در این رشته می زند و هم از اعضای کمیسیون های پزشکی بنیاد بود و هم به عنوان استاد دانشگاه بقیه الله و پزشکان سپاه، قرار شد اسپرومتری و HRCT ریه بگیردند. بحمدالله از سال 82 دستگاه های HRCT وارد دستگاه بهداشت و درمان شد. بیمارستان بقیه الله جزو معدود مراکز درمانی بود که این دستگاه را وارد کرد که آسیب دیدگی را به شکل واضح و شفاف مشخص می کند. از آن روز تاکنون حدودا" 14 هزار نفر تحت پوشش قرار گرفتند. کمیسیون ویژه ای خاص این قضیه به نام کمیسیون ویژه رسیدگی به مصدومان شیمیایی در بیمارستان بقیه الله تشکیل شد  و این موارد را برسی کرد. مواردی که تایید می شد صورتجلسه می شد و  شورای پزشکی امضا می کرد. صورتجلسه را هم بنیاد قبول داشت. ما در شیمیایی ها کسی را داریم که هفتاد درصد شیمیایی گرفته است کسی را هم داریم که پنج درصد گرفته است یعنی حداقل را گرفته است. به هر حال 14 هزار نفر تعیین تکلیف شدند.فاش نیوز: این همه مشکل که جانبازان شیمیایی دارند علتش چیست؟

تقریبا" طی دو سال گذشته بنیاد این ها را علیرغم احرازی که منشاش توافقنامه ای است که  قبلا" امضا کردیم، «N.D» و فاقد درصد می زند. نمی گوید شما مجروح نیستی بلکه می گوید عارضه سنگینی که منجر به ایجاد درصد از کارافتاده بشود در پرونده شما مشهود نیست. بنابراین این ها را فاقد درصد می زنند. موج زیاد اعتراضات بابت این موضوع است. جانبازان هم می گویند کمیسیون عالی پزشکی سپاه تایید کرده است که شیمیایی هستم، صورتجلسه شده و امضا کرده اما بنیاد قبول نمی کند.

فاش نیوز: دلیلشان چیست؟

- می گویند یافته های علمی الان مقداری تغییر روش ایجاد کرده است. ما می  گوییم شما دو سال قبل با همین شرایط فرضا" 25 درصد زده اید، اما قبول نمی کنند. الان متاسفانه بنا را بر هفت بیست و چهارم گذاشته اند. اصطلاحی بین خودشان دارند و می گویند هفت قسمت از بیست و چهار قسمت ریه از کار افتاده باشد احراز می شود. یعنی یک چهارم ریه باید آسیب دیده باشد. این رویه مقداری کار را سخت کرده است چون همه این افراد به این یک چهارم نمی رسند. قبلا" با سه بیست و چهارم هم تایید کرده اند اما الان طبق بنای جدیدشان فرد حتما" باید آسیب دیدگی جدی دیده باشد تا احراز شود. جلساتی بین کمیسیون عالی سپاه و بنیاد برقرار است. جلسات خوبی هم بوده است و گفتیم کسی که اسپری استفاده می کند و هر ماهه هفتاد – هشتاد هزار تومان خرج می کند حتما" آسیب دیدگی دارد. اگر فرد ده درصد آسیب دیدگی دارد طبق ده درصد به او تسهیلات بدهید. امیدواریم در این زمینه هم به نتیجه برسیم.

فاش نیوز: یافته های علمی که فقط برای بنیاد نیست مطمئنا" بیمارستان بقیه الله نیز به این یافته ها دست پیدا کرده است چرا فقط بنیاد این گونه نتیجه گیری می کند؟

- بحث ما هم همین است که پزشکان بقیه الله حرف اول را در این رشته می زنند و مقالاتشان در کشورهای دیگر چاپ می شود؛ فوق تخصص این رشته هستند و از این افراد کم داریم. من دارم سوابقی را که به دوستانشان در بنیاد گله کرده اند که این موارد مورد تایید ماست اگر کسی هست که علمش از ما بالاتر است به ما هم یاد بدهد. البته یک مشکلی که به وجود آمده است حجم زیاد مراجعات بابت این موضوع است. به نظر من باید یک کار ملی صورت بگیرد. ما در قالب آسیب های دفاع مقدس باید نگاه کنیم نه اینکه به درصد امتیاز بدهیم. امتیاز دادن به درصد کار اشتباهی است که بگوییم آقا اگر شما 25 درصد شدی حقوق می گیری اگر 24 درصد شدی هیچ. ایرادی در سیستم خدمات دهی ما به وجود آمده است که هر کسی سعی می کند به هر طریقی به آن 25 درصد برسد. یا اگر پنجاه درصد بالاتر شدی حق پرستاری به شما تعلق می گیرد بنابراین فردی که 45 درصد است ده بار به کمیسیون می رود تا پنجاه درصد شود. در حالی که حق پرستاری برای کسی است که نمی تواند کارهای شخصی خود را به تنهایی انجام دهد و در آسایشگاه هم نمی خواهد بماند، می گوید می خواهم در جامعه باشم و درس بخوانم و فعالیت های دیگر داشته باشم.

الان روال بر این است که کسی که 25 درصد است تلاش می کند پنجاه در صد شود کسی که پنجاه د رصد است تلاش می کند هفتاد  درصد شود. ما در بنیاد سه طیف خدمات دهی داریم 25 تا پنجاه تقریبا" یک رنج است که شامل حقوق و مسکن و غیره است، پنجاه تا هفتاد یک رنج است که شامل حق پرستاری و خودرو و غیره می شود، هفتاد به بالا هم ویژه است که خدمات دهی کامل است.

فاش نیوز: این شرایط را خودشان ایجاد کرده اند.

- بله. این  شیوه اشتباه است ما باید به سمتی برویم که جانبازان را خانه نشین ملاحظه نکنیم، آن ها را فاقد شغل معرفی نکنیم، برابر آسیب دیدگی ای که دارند درمانشان را صددرصد حل کنیم، کارگاه های اشتغال برایشان بگذاریم تا گروه – گروه از امکانات استفاده کنند. از طرفی دیگر عدالت داشته باشیم. طوری نباشد که بگوییم کسی که 24 درصد است هیچ، کسی که 25 درصد است ماهی 800 هزار تومان می گیرد. بنیاد خودش هم از این موضوع ناراحت است اما سنگ بنایی است که از قبل گذاشته اند و همین طور ادامه پیدا کرده است. دنبال این هستند که این روند را اصلاح کنند تا خدمات درصد محور نباشد بلکه خدمات تعریف شده باشد. ما نمی خواهیم بگوییم جانباز پنج درصد با هفتاد درصد برابر است. ماده 37 که در برنامه چهارم توسعه تصویب شد ماده خوبی بود. می گفت هر  کسی که نامش جانباز است از حقوقش مالیات کسر نمی شود و چیزی بابت درمانش نباید پرداخت کند. الان به طور میانگین فردی که جانباز است در مقایسه با کسی که جانباز نیست حدودا" 300 هزار تومان تفاوت حقوق دارند چون از حقوقش مالیات کم نمی شود پول کسورات بازنشستگی و بیمه درمانش برمی گردد. کاری هم ندارند جانباز چند درصد است. ما باید دنبال این راهکارها باشیم که امتیازات طوری باشد که همه چیز تعریف شده باشد.فاش نیوز: برویم سر بحث حالت اشتغال.

- حالت اشتغال دو نوع است. قانون حالت اشتغال که در سال 73 به تصویب رسید می گوید جانبازان پاسدار که شاغلند اگر مشمول از کار افتادگی بشوند مجازند در خانه استراحت کنند و تا سقف سی سال خدمت، درجه و رتبه و تسهیلات می گیرند بنابراین یک جانباز هفتاد درصد که قطع نخاع است و نمی تواند کار کند در خانه استراحت می کند و تا سقف سی سال مانند یک فرد شاغل از امتیازات برخوردار می شود. وقتی هم به سی سال رسید بازنشسته می شود. این قانون برای پاسداران اعمال شد.

فاش نیوز: بسیجیان چطور؟

- یک ماده شش بعدا" اضافه شد و تبصره یک هم به ماده شش اضافه شد که طبق آن بسیجیان هم حالت اشتغال شدند. الان بنیاد شهید به استناد همان قانون به 120 هزار نفر حقوق حالت اشتغل پرداخت می کند و ما هم به استناد همان قانون حقوق شهدایمان را محاسبه می کنیم. یعنی قانون حالت اشتغال هم برای شهداست و هم برای جانبازان به طوری که وقتی فرد شهید می شود تا سی سال حقوق و رتبه و درجه و تسهیلات و غیره پرداخت می شود. بعد از سی سال هم سی ماه پاداش تعلق می گیرد. از سال شهادت تا امروز هم سالی یک ماه هم ذخیره مرخصی محاسبه می شود و روی هم به خانواده شان پرداخت می شود. الان به طور میانگین پنجاه تا شصت میلیون تومان به خانواه ها پاداش پایان خدمت می دهیم. اولین بازنشستگی ما سال 88 شروع شد و الان بالغ بر بیست هزار نفر از شهدای ما بازشسته شده اند.

فاش نیوز: بسیج و سپاه فرقی نمی کند؟

- هیچ فرقی نمی کند، فرمول یکی است. در سازمان عملیات حقوق سپاه می گوید مثلا" شهید حسین فهمیده سوادش فلان میزان بوده و یا شهید زین الدین فرمانده لشکر بوده، هر کدام را بر همان اساس که شخص، فرمانده دسته یا گروهان و غیره بوده محاسبه می کنند. از ابتدای امسال تحول بسیار خوبی در حقوق خانواده های شهدایمان داشته ایم که سالی یک میلیون و پانصد هزار تومان است و تفاوت زیادی بین خانواده ها وجود ندارد. تفاوت در حدود صدهزار تومان است. در خانواده های شهدایمان مشکل حقوقی نداریم. در بحث والدین مشکل داریم. فرضا" پدر شهید استخدام جایی بوده است که در این مورد، منع قانونی وجود دارد؛ مثلا" کارمند آموزش و پرورش بوده است لذا ما نمی توانیم حقوق حالت اشتغال را جاری کنیم. این موارد را اگر کارمند است ماهیانه ششصد هزار تومان و فاقد شغل را هفتصد هزار تومان پرداخت می کنیم.

فاش نیوز: اطلاع رسانی برای خانواده های شهدا چطور است، همه می دانند؟

- بله. ما به شکل سنتی ارتباطی را با خانواده ها داشتیم هر چند نظام مند نبود. هر کس نزدیک تر بود یا غیره در طول سال دو – سه بار سرکشی می شد. بعد از صحبت های حضرت آقا طرحی را به نام مهر ولایت نامگذاری کردیم و 139 هزار شهید سپاه را . ما بین کل پاسداران شاغل و بازنشسته ها و بسیجیان سازماندهی کردیم. تا الان حدودا" 7500 تیم در کشور معین کرده ایم و هر تیم به طور میانگین ده – بیست خانواده را سرکشی می کنند. هر تیم یک پاسدار قدیمی و یک پاسدار جدیدالورود دارند تا جدیدالورود ها نیز با روند کار آشنا شوند. فرمانده عقبه ما هم رصد می کند. مثلا" در یزد از برنامه عقب هستند می گوید یک ماه گذشت، شما عقب هستید چه کار می کنید؟ از این طرف هم یک دعوت از خانواده ها داریم در مراسمات مختلف. مثلا" در افطاری ماه رمضان امسال در تمامی استان ها سه  شب خانواده های شهدا را داشتیم تا خانواده ها توجیه شوند. ضمن اینکه ما اطلاع رسانی می کنیم که شهید شما امسال بازنشسته می شود مدرک تحصیلی اش این است، تحصیلاتش این است؛ اگر اعتراضی دارید یا مدارکی دارید مثل سنوات و سربازی و غیره، همه مدارک را بیاورید تا زودتر محاسبه شود.

فاش نیوز: حالت اشتغال گفتید دو نوع است؟

- حالت اشتغال در نیروهای مسلح یک شکل برخورد می شود در بنیاد شهید به شکلی دیگر. بنیاد جانبازان 25 درصد را مبنا قرار داده است در نیروهای مسلح مقداری سخت تر است به طوری که شاید جانبازی که پنجاه درصد است حالت اشتغال می شود چون بند «ب» می گوید شرایط برای فرد طوری است که نمی تواند ادامه خدمت دهد. یک سال او را منتسب می کنیم اگر خوب نشد بازنشست می شود.

فاش نیوز: منتسب یعنی چه؟

- منتسب یعنی اینکه فرد در خانه است، یک سال هم حقوقش جاری است. خیلی از جانبازان هستند که به علت مصرف دارو نمی توانند صبح از خواب بیدار و در محل کار حاضر شوند یا اینکه امکان اینکه هشت ساعت در محل کار حاضر شوند را ندارند؛ هر چند قانون کسر ساعت کاری جانبازان را هم داریم. بنابراین اگر بعد از یک سال درمان ادامه پیدا کند بازشسته می شوند.

فاش نیوز: بند ج چه می گوید؟

- بند «ج» که شدند همان زمان بازنشسته می شوند. بالاتر از بند «ج» از کارافتاده کلی است یعنی فرد حالت اشتغال می شود چون سخت ترین حالت جانبازی را دارد. الان در سپاه 4500 نفر حالت اشتغال داریم بخشی هم قبلا" بودند که سی سالشان پر شد.

فاش نیوز: فرق بین بند «ج» و حالت اشتغال چیست؟

- شاید جانبازی که سی درصد باشد بند «ج» شود اگر توان خدمت نداشت بازنشسته می شود، اما از کارافتاده کلی شرایط جسمی اش از همه سخت تر است مثل قطع نخاع یا تخلیه دو چشم.

فاش نیوز: یکی از مشکلات جانبازان تشکیل پرونده است که برای کمیسیون و غیره چند بار از محل سکونت به یگان خدمتی و بنیاد و ایثارگران سپاه رفت و آمد می کنند. تدبیری ندارید که این رفت و آمدها با توجه به مشکلات جسمی و اقتصادی جانبازان حذف شود؟

- اگر طبق آمار دفاتر گردانی زمان جنگ مستند باشد این افراد مشکلی ندارند مگر درباره یگان هایی که در طول جنگ تشیل شد اما متاسفانه جمع شد مثل تیپ یازده والعادیات یا بیست رمضان. احتمال دارد در این ادغام ها که صورت گرفته است پرونده ای از بین رفته باشد که ما برای این راهکارداریم و گفتیم اگر فرمانده ای از آن زمان بود و تایید کرد یا همرزمی بود و تایید کرد با مدارک فرد مطابقت می دهیم. مثلا" شخصی را سال 61 موج گرفته است و تا سال نود هیچ مشکلی نداشته است. این مورد از نظر علمی رد است. چنین شخصی حداقل باید سال 71 مشکل گوش داشته و به پرشک مراجعه کرده باشد. خیلی از افراد که مراجعه می کنند تا سال 90 هیچ مراجعه ای نداشته اند.فاش نیوز: حذف رفت و آمدهای جانبازان به یگان و بنیاد و غیره را پاسخ دادید؟

- عمده کار مربوط به سربازان است. بسیجیان که بومی اعزام شدند؛ بسیجی تهران که از مشهد اعزام نشده است. ولی سرباز تهرانی در یگان مشهد و غیره بوده است و در این موارد به پرونده ها دسترسی نیست و خود فرد باید مراجعه کند. پرونده سی سال قبل برای سربازی بوده است و بایگانی شده است. ابلاغ کردیم که اگر پرونده ای به این شکل است به همان محل انتقال دهید. تا دو سال قبل جبهه سربازان هیچ منفعتی نداشت بعد از اینکه قانون تصویب شد کسانی که در جبهه بوده اند فرزندانشان معاف می شوند و غیره بحث جبهه سربازان به جریان افتاد بعد من پرونده های راکد را بیرون می کشم و می بینیم که شخص فرضا" ترکش هم خورده است یا  خود فرد مدعی می شود. اگر در آمار باشد ملاک هم حوزه سرزمینی نیست اگر در آن ششصد هزار تا باشد ابلاغ کرده ایم اگر کسی مراجعه کرد و گفت من ساکن تهران هستم ولی در کرمان مجروح شده ام؛ این موارد مشکلی ندارد. عمده موارد این است که یا فاقد مدراک بالینی است یا غیربومی است که نود درصدشان هم سرباز هستند. هیچ راهکاری برای آن نیست یعنی آن رده هم به استان دیگر فرستاده است ولی بخشی هم مراجعه نکرده اند لذا فرد مجبور است مراجعه کند تا آنجا برایش پیدا کنند.

فاش نیوز: الان موردی هست که از پیشوای ورامین به اینجا آمده است؟

- این ها در سپاه کاری ندارند. این موارد جزو همان 2900 تا هستند که به بنیاد اعلام شده است اما به این ها درصد نداده اند. قولی که بنیاد به ما داده است این است که درصد این ها را ابلاغ می کنیم. روال این است کسی که ادعای مجروحیت دارد یک تایید فرمانده، دو تایید یکی از همرزمان، سه نسخه ای که داروی مرتبط با مجروحیت باشد، بعد کمیسیون پزشکی استان، بعد کمیسیون 134 و بعد به بنیاد می رود. این روال جاری است اما درصدی هم هستند که به نتیجه نمی رسد.

فاش نیوز: درباره اعصاب و روان و شیمیایی هم توضیح دهید که فرد چه زمانی باید مراجعه می کرد؟

- آثار شیمیایی در برخی چند سال بعد خود را نشان می دهد بنابراین بیست سال بعد هم فرد طبق مستندات مراجعه کرده باشد مورد قبول است. آثارشیمیایی طوری است که روی فرزند هم چه بسا تاثیر گذاشته باشد و فرزند شخص نیز شیمیایی باشد. عمده مشکل ND زدن بنیاد است. اما در مورد موج انفجار قضیه عکس است و پزشکان می گویند اگر موج انفجار شخصی را گرفته باشد همان ابتدا خودش را نشان می دهد و فرد باید حداقل پنج – شش سال درمان کرده باشد و بعد به مرور زمان رو به بهبودی برود. مثلا" اگر پرده گوش پاره شده باشد ترمیم می شود.

فاش نیوز: نظر شما این است که مشکل اعصاب و روان رو به بهبودی می رود؟

- کسانی که در کمیسیون عالی پزشکی سپاه کار علمی کرده اند مدعی هستند. ولی بحث اعصاب و روان فوق می کند. ما در موج انفجار یک PTST داریم که مربوط به اعصاب و روان است یکی هم بحث ضربه است که فرضا" پرده گوش پاره شده است یا به علت پرتاب شدن، کمر آسیب دیده است این موارد فی البداهه باید درمان شده باشد. محال است کسی پرده گوشش پاره شده باشد درمان نکرده باشد و به همان شکل مانده باشد.

کاری که دراین باره پیگیری می کنیم و در ستاد کل هم در حال بررسی است این است که گفتیم که در کانال ماهی، زوجی، دریاچه نمک در فاو و غیره مشخص است که انفجار زیادی صورت گرفته است. در این مکان ها کسی پایش روی مین رفته باشد و ما بگوییم موج انفجار نداری؟ الان بحث ما با بنیاد این است که می گوییم فلانی پایش روی مین رفته دو تا پایش قطع شده است الان ادعا دارد موج انفجار هم مرا گرفته است اظهرمن الشمس است که موج گرفتگی هم دارد. طرح ما این است که می گوییم رزمندگان این موارد را ساماندهی کنیم چون خیلی افراد هم هستند پیگیری نمی کنند. ساماندهی نه اینکه تحت پوشش قرار دهیم بلکه از لحاظ درمان و چکاپ و موارد دیگر. این خیلی بهتر است که وقتی فرد را چکاپ کردیم و دیدیم 25 درصد به او تعلق می گیرد او را تحت پوشش قرار دهیم تا اینکه خود فرد ده ها راه را برود تا تحت پوشش قرار بگیرد. البته اگر دست پنج نفر را در خیابان بگیری و بیاوری هر کدام امکان دارد درصدی مشکل اعصاب و روان داشته باشند ولی فردی که چهل ماه در جبهه بوده است قطعا" پنجاه درصد مشکل اعصاب و روانش ناشی از موج انفجار است و پنجاه درصد به علت کهولت سن و غیره. بنابراین ما باید فراخوان بدهیم همان کاری که برای شیمیایی ها کردیم و 2 هزار نفر تحت پوشش قرار گرفتند. خیلی ها هم وقتی چکاپ می شدند می گفتند الحمدلله سالم هستیم. البته ماده 44 را داریم اما مشکل را حل نمی کند.فاش نیوز: وقتی جانبازی فوت می کند ارتباط فوت با جانبازی اش بررسی می شود؟

- ما یک فرمانی از حضرت آقا داریم که جانبازان بالای هفتاد درصد با هر عارضه ای که فوت کنند شهید هستند. پایین تر از این را باید کمیسیون ماده پانزده بنیاد نظر بدهد. قبلا" که اصلا" نظر هم نمی خواستند بلکه یکطرفه رای را صادر می کردند. ما داریم جانباز شصت درصد را گفته اند سکته قلبی بوده است و شهید محسوب نمی شود. نگفتند که این فرد شصت درصد هم از کار افتادگی داشته است و قلب یا کلیه اش مانند یک فرد عادی نبوده است. اخیرا" طبق ماده شش که در طرح جامع خدمات رسانی به ایثارگران آمده است یک پزشک از بنیاد هست، یک پزشک از نیروهای مسلح و یک نماینده ای هم ظاهرا" از دولت که با هم مشورت می کنند و رای صادر می شود. بالاخره ما یک رای در آنجا داریم که خیلی کمک می کند. مثلا" سردار سوداگر که پای راستش از زانو قطع بوده و پای چپش مشکل داشته و موارد دیگر، اما مراجعه نکرده بود و درصدش به صورت غیابی پنجاه خورده بود. درست است که به علت عارضه قلبی فوت کرد اما یک فرد عادی نبود. با پیگیری هایی که شد درصدش به هفتاد رسید. بعد به استناد هفتاد درصد شهادتش تایید شد.

فاش نیوز: بعد از احراز شهادت یا جانبازی، نحوه ارسال پرونده به بنیاد چگونه است؟

- در سیستم بنیاد روال به این شکل است که چه در درگیری شهید می شود، چه جانباز است شهید می شود 134 را برگزار می کنیم وقتی رای صادر شد بنیاد یا می پذیرد یا خیر. اگر نپذیرد ما کمیسیون اختلافی داریم که در ماه یک بار تشکیل می شود وقتی ما مستنادتمان را ارائه می کنیم یا قانع می شوند یا خیر. در این موارد فصل الخطاب ستاد کل است. عنوان آن هم ماده هفت مصادیق یا کمیسیون حل اختلاف است. در آنجا هر رایی که صادر شد همه باید بپذیرند.

فاش نیوز: از بین تمام ایثارگران چه تعداد در بنیاد پرونده فعال دارند؟ به عنوان مثال پس از چند سال پرونده خانواده شهید و غیره مسدود می شود.

- پرونده های اختلافی که بین ما و بنیاد هست فعلا" خیلی محدود است. ما الان دو تا مشکل داریم یکی بحث مناطق عملیاتی است که اگر حل شود چهل – پنجاه تا پرونده اختلافی حل می شود. از زمان جنگ هم پرونده اختلافی به آن شکل نداریم چون در آئیین نامه مصادیق خیلی واضح مشخص شده است که فرد در جبهه سکته هم کرده باشد شهید محسوب می شود چون به هر حال بر مبنای حدیث، مجاهد فی سبیل الله از خانه که حرکت می کند به هر دلیلی که فوت کند شهید محسوب می شود. ما الان مواری داریم که در کمیسیون های اختلافی مان پرونده برای سال 61 است خانواده هم خبر نداشته است اما ما مدعی می شویم و موضوع را رسیدگی می کنیم. چند وقت پیش در اردبیل موردی داشتیم که به جبهه می رفته و تصادف می کند. این فرد قطعا" شهید است. مشکل ما حوادث بعد از پذیرش قطعنامه است؛ بخش عمده آن هم تصادفات، مناطق عملیاتی و در کل موارد جدید است که اختلاف داریم. آن هایی که قانون دارد هیچ مشکلی نداریم مثلا" درباره رزمایش؛ مواردی که در رزمایش اتفاق می افتد اگر حین ماموریت باشد مشکلی نیست اما رفت و برگشت در رزمایش بین ما و بنیاد اختلاف است. همچنین رفت و برگشت به مناطق عملیاتی هم مورد اختلاف است.

فاش نیوز: پرونده هایی که مسدود می شود چطور است؟

بنیاد به هیچ وجه حق مسدود کردن پرونده را ندارد مگر اینکه از حراست بنیاد گزارشی برایشان بیاید که فلان مورد خلاف بوده است.

فاش نیوز: مثال بزنید.

- گزارش هایی برایشان می آید که فلان شخص اصلا" در جبهه نبوده است. موردی را داشتیم که جانباز قطع نخاع هم بود هر روز با ویلچر به اینجا می آمد و می گفت بنیاد پرونده من را مسدود کرده است. در آمار کامپیوتری ما هم سابقه داشت. دفتر را از بیمارستان شهید بقایی آوردند و گفتند هیچ مشکلی ندارد و به صورت دستی هم نیست و نفر نوزدهم در صفحه ایشان است. به او گفتم رک و پوست کنده بگو تا کمکت کنیم . گفت یک روز تصادف کردم اما بدنم داغ بود نمی دانستم مشکلی پیش آمده باشد. در قطار که به سمت اهواز می رفتیم حالم بد شد و من را به بیمارستان شهید بقایی بردند. در آنجا فکر کردند من در جبهه زخمی شده ام و بستری ام کردند و برایم تشکیل پرونده دادند. تا سال 71 پیگیری نکرده بودم. شخصی نامم را در آمار دیده بود و گفت آمارت در بین مجروحین است. او هم بعد پیگیری می کند. این نوع موارد هست. اما اگر مواردی باشد که آن ها اشتباه کرده باشند رسیدگی می کنیم.

فاش نیوز: همه موارد که از این دست نیست؟

- احتمال هم دارد پرونده ای به ناحق بسته شود. این ها را که ما مطلع می شویم مجددا" با بنیاد جلسه می گذاریم و روند کامل را طی می کنیم. هر مستندی که بخواهند ارائه می کنیم. عمدتا" پرونده ها مربوط به بعد از جنگ است که بسته می شود یعنی پرونده جنگ نداریم که بسته شده باشد.

فاش نیوز: به هیچ وجه نداریم؟

- چرا مثل همان موردی که مثال زدم. طی پنج – شش سال گذشته بیش از 2500 پرونده بسته شده بود که دوباره باز کردیم.

فاش نیوز: اطلاعاتتان درباره شهدا را با بنیاد به روز می کنید؟

- با آن ها لینک هستیم. آن ها کد شاهد دارند ما هم کد پاسداری داریم. یعنی کدهایمان با هم لینک است مثلا" حقوقی که هر ماه می دهیم از روی اطلاعاتی است که روی سی.دی است. اطلاعات وراث در دست آن ها است چون آن ها به روزترند مثلا" پدران یا مادران شهدا فوت می شوند آن ها می دانند اما به هر حال در ارتباط هستیم.فاش نیوز: والدین بعضی شهدای مجرد حال چه کادر چه وظیفه تقاضا دارند تحت تکفل شهید خود قرار گیرند این موارد مشکل قانونی دارد؟

- الان سی درصد از والدین شهدا تحت تکفل شهدایشان هستند بقیه مشکل منع قانونی دارد. یک ایراد این است که مثلا" شخص درآمد مکفی دارد بنابراین قانونا" نمی تواند تحت تکفل قرار بگیرد. یک ایراد دیگر این است که البته بین ما و بنیاد مورد اختلاف است می گویند چطور می شود که فرزند پانزده ساله نان آور خانه باشد. قانونگذار می گوید اگر فرد نان آور خانه باشد می تواند پدر و مادرش را تحت تکفل خود دربیاورد. ما هم گفتیم آن شهید پانزده ساله الان 45-40 ساله است.

فاش نیوز: قانون دقیقا" چه می گوید؟

ماده 183 گفته پدر و مادری که در کفالت متوفی یا شهید بوده اند.

- از طرفی می خواهیم تبعیضی هم نباشد. الان این سی درصد خودش تبعیض ایجاد کرده است مثلا" کسی که حکم داشت هفتصد هزار تومان حقوق می گرفت آن که نداشت سیصد هزار تومان. راهکار دیگری را با بنیاد دنبال کردیم گفتیم شما مستمری ها را در حد آبرومند درست کنید که الحمدلله به نتیجه رسیده است و طی دو سال گذشته دو برابر شده است.

فاش نیوز: قبل از احراز شهادت نحوه پرداخت حقوق به عائله چطور است؟

- افرادی که شهادتشان احراز بشود که تحت پوشش قرار می گیرند یعنی والدین جدا و همسر و فرزندان هم جدا؛ بر اساس حکمی که ما صادر می کنیم. اگر پرونده ای روند تحت پوشش قرار دادنش طولانی شود یعنی بیش از دو سال، ما موقتا" در سازمان تامین اجتماعی به عنوان متوفی حقوقش را جاری می کنیم. قانونا" هم همزمان با سال شهادت حقوق باید جاری شود. یعنی وقتی ذی حساب به ما ابلاغ کرد، اگر امسال فروردین ماه فردی شهید شد ما تا اسفند ماه می توانیم حقوقش را پرداخت کنیم بعد از آن باید بنیاد پرداخت کند. بخشی را بنیاد به خاطر اختلافاتی که گفتم پرداخت نمی کند. این ها را ما پرداخت می کنیم هر روز که بنیاد پذیرفت که بپردازد حقوق را قطع می کنیم.

فاش نیوز: نقش عوامل درگیر مثل یگان خدمتی، بنیاد شهید، امور ایثارگران و غیره در مراحل احراز چگونه است؟

- این ها تعریف شده است. ما در احراز صفر تا صد کار را به استان ها واگذار کرده ایم. با شکل گیری سپاه استانی در کشور همان طور که ترفیع درجات تا سرگردی را در همان استان ها اعمال می کنند شهدا را نیز به استان ها واگذار کرده ایم. کمیسیون 134 را بر اساس قانون در حد پنج نیرو می توانیم داشته باشیم الان روال به این گونه است که وقتی فرد دچار حادثه می شود از تیپ یا ناحیه و یا حوزه شروع می شود بعد گزارش حادثه در سطح تیپ و سپاه استانی صورت می گیرد. کمیسیون 134 شکل می گیرد و رای صادر می شود که فرضا" شهید است، جانباز است، متوفی است و یا معلول. اگر شهید باشد به بنیاد شهید رونوشت می زنند. اگر متوفی باشد از کارگزینی حقوق را به سازمان تامین اجتماعی منتقل می کنند. تا اینکه پرونده در بنیاد شهید گیر می کند. از زمانی که پرونده در استان گیر می کند ما وارد می شویم. این اختیار به استان ها داده نشده است و نمی توانیم به استان بگوییم برو بنیاد مرکز مشکلت را حل کن. اگر باز تعدادی حل نشد و اختلافی بود به ستاد کل می رود.

فاش نیوز: یعنی همه در استان ها قابل حل است؟

- حوادث  جاری این طور است. اما موارد مربوط به جنگ جریان دیگری دارد. البته همین روال هست ولی گیر ND و مدارک نداشتن و غیره می افتد.

فاش نیوز: نحوه پرداخت بعد از احراز جانبازی چگونه است؟

- در حال حاضر بنیاد افرادی را که ما معرفی می کنیم از ابتدای سال مالی معوقاتشان را می دهد. یعنی اگر برج ده احراز شده باشد از سال 91 نه ماه معوقه را می دهد اما قبل از آن را نمی دهد و این ها را جزو دیون محاسبه می کند. شخص هم مدعی است که مجروحیتم برای سال 65 است تا الان هم مراجعه نکرده ام. این نوع محاسبات کار را مشکل کرده است.

فاش نیوز: درباره آزادگان چطور است؟

- طبق ماده 13 به تعداد هر سال که اسیر بوده اند دو سال حقوق باید به آن ها داده شود. اما به هر دلیل آن روز منابعش تامین نشد، به هر حال متوقف مانده بود تا اینکه سال 89 استارتش زده شد. مجلس هم گفت که باید دو برابر پرداخت شود. در دولت تصویب شد که ماهی ششصد هزار تومان که دو برابرش یک میلیون و دویست هزار تومان می شود به آن ها پرداخت شود. از این میزان پنج درصد را پرداخت کردند. کسی که پنج سال اسارت داشته باشد تقریبا" هفتاد میلیون گیرش می آید. باقی آن را می خواهند سهام بدهند.

فاش نیوز: چرا سهام؟

- چون اعتبارش تامین نشده است.

فاش نیوز: بند ج جانبازان با بند ج آزادگان تفاوت دارد؟

- برابر قانون برای آزادگی حقوقی پرداخت نمی شود. عمدتا" آزادگان ما مجروحیت هم دارند، اگر هم نداشته باشند برابر ضوابط درصدهایی برایشان تعلق گرفته است. به طور میانگین درصدهای 25 تا چهل را دارند. این ها به کمیسیون معرفی می شوند. اگر بند ج بشوند جانباز آزاده می شوند. ما قانون داریم که به جانباز آزاده حقوق تعلق می گیرد. بنابراین قانونی که به فرد آزاده مستقیما" حقوق پرداخت شود نداریم. ماده 13 فقط حقوق دوران اسارت را شامل می شود.

فاش نیوز: در شیوه احراز جانبازی بین کادر و وظیفه تفاوتی هست؟

- خیر.

فاش نیوز: از زمان حادثه تا صدور رای کمیسیون چه مقدار زمان طول می کشد.

- اگر مدارک فرد کامل باشد کمتر از یک ماه طول می کشد. مشکل درباره فاقدین مدارک است.

فاش نیوز: پس از خاتمه خدمت اگر جانبازان و سربازان بند الف مشکل درمان داشته باشند سپاه چه خدماتی را ارائه می دهد.

- اگر جانباز باشند بعد از پایان خدمتشان در سپاه وارد سیستم بنیاد می شوند. برابر ضابطه اگر پنج درصد هم باشد صددرصد هزینه درمانی به عهده بنیاد است؛ البته درمان مرتبط با جانبازی. ما فقط هزینه درمانی جانبازان شاغل را پرداخت می کنیم. بقیه به عهده بنیاد است. اگر هم پنج درصد جانبازی افزایش پیدا کند باید به کمیسیون برود تا درصد بیشتری بگیرد.

فاش نیوز: درباره کارت ایثار، هدیه ایثار، دفترچه اتکا و تسهیلات دیگر هم توضیح دهید.

- ارتش جمهوری اسلامی ایران کارت ایثار را به تعدادی از سربازانش داد اما هویت بخشی آن فقط داخل ارتش بود و مثل کارت جانبازی ملی نبود. ما دنبال این هستیم که کارتی بدهیم که هویت ملی داشته باشد تا فرد هر جا نشان داد ارزش و اعتبار و تخفیفی داشته باشد. تقریبا" بیست نوع تسهیلات پیش بینی کردیم که وقتی فرد کارت را داشت آن کارت این قابلیت ها را داشته باشد. الان در دولت است و هنوز جوابی نداده اند. اگر در دولت تصویب شود برای ایثارگرانمان کارت ایثار با هویت ملی صادر می کنیم.

فاش نیوز: درباره هدیه ایثار هم خیلی از ایثارگران از سایت ما می پرسند.

- هدیه ایثار مربوط به ماده 163 قانون استخدامی سپاه است که به ازای هر درصد جانبازی یک عددی ضرب در ضریب ریالی آن سال تعلق می گیرد. الان فکر می کنم 750 هزار تومان است. یعنی صددرصد جانبازی می شود 750 هزار تومان که یک بار پرداخت می شود. به جانبازان کادر از منابع داخلی پرداخت کرده ایم اما به بسیجیان پرداخت نشده است. به دنبال تامین منابعش هستیم. هر سال هم در ردیف بودجه می آوریم که  برگشت می خورد. اخیرا" قولی گرفته ایم که یک بخشی از سهام را به سپاه بدهند سپاه آن را تبدیل به پول کند و پرداخت نماید. به محض اینکه تامین منابع شد طبق لیست البته به پنج درصد به بالا پرداخت می کنیم.فاش نیوز: سوال دیگر مربوط به مناسب سازی ساختمان های اداری سپاه برای جانبازان است؟

- روندی طی ده سال گذشته تحت عنوان مناسب سازی معابر دنبال شده است که مصوبه هیئت دولت است. در شهرداری ها خوب رعایت می شود .

فاش نیوز: در سپاه چطور است؟

- در سپاه مناسب سازی ابلاغ شده است و رعایت می شود. مثلا" هتلی را سپاه در مشهد در دست ساخت دارد که دو طبقه آن را مخصوص جانبازان مخصوصا" جانبازان قطع نخاع مناسب سازی می کنیم. طول ویلچر بعضی جانبازان قطع نخاعی یک متر و نیم است و از هر دری قابل عبور نیست اما در این هتل این موارد رعایت می شود که ان شاءالله تا خرداد 92 به بهره برداری می رسد.

فاش نیوز: برای تعیین میزان حقوق مواری مثل سابقه، تحصیلات، مجرد یا متاهل بودن تاثیری دارد؟

- حقوق طبق قانون مدیریت خدمات کشوری است؛ چه برای جانبازان چه برای خانواده شهدا و چه برای شاغلین. این به عدالت نزدیک تر است یعنی هیچ حقی از کسی ضایع نمی شود. به این شکل هم نیست که بگوییم صددرصد حقوق به تحصیلات داده می شود. ضمن اینکه ما در محاسبه حقوق همان کاری که برای کارکنان شاغل کردیم برای شهدایمان تطبیق دادیم چون شهدا سال 60 شهید شده اند. قبلا" خیلی کم داشتیم کسی را که دیپلم داشته باشد اما اکنون کف تحصیلات لیسانس است. بنابراین برای کلیه شهدا برابر مسئولیت هایی که داشتند یک مقطع نظامی داده شد. یعنی برابر آئین نامه ای که از ستاد کل ابلاغ  شده بود جبران کردیم. ضمن اینکه اگر قبل از شهادت امتیاز جانبازی هم  داشتند اعمال کردیم و سعی کردیم حقوق را به جایی برسانیم که از نظر وضعیت معیشت، تعداد فرزندان و عائله تحت تکفل به دردی بخورد. بنابراین مواردی مثل تحصیلات تاثیر دارد هر چند فرضا" حق همسر پنجاه هزار تومان است یعنی عمده مواردی که تاثیر دارد شغل و شاغل است؛ شاغل یعنی اینکه فرد چه چیزهایی دارد یعنی تحصیلات و سنوات و غیره. شغل هم یعنی جایگاهی که فرد دارد مثل مسئولیت یا درجه ای که فرد داشته است.

فاش نیوز: کمترین حقوقی که به یک جانباز تعلق می گیرد چقدر است؟

- اگر حالت اشتغال باشد کف آن 650 هزار تومان است اگر حالت اشتغال نباشد مثل آن هایی که ما پرداخت می کنیم دیگر ارتباطی به تحصیلات ندارد و سیصد هزار تومان است یعنی یک مستمری است که برای همان صدهزار نفر که گفتم در نظر گرفته شده است.

فاش نیوز: افراد سرباز مشمول بند «ب» که قبلا" مستخدم دولت بوده اند حقوق وظیفه شان چطور پرداخت می شود؟

- حتی اگر ماده 190 حل شود این  گیر هنوز باقی است. اگر لایحه جامع خدمات رسانی به ایثارگران تصویب شود این گیر را نیز رفع می کند چون حقوق ایثارگری را از حقوق اشتغال جدا کرده است.

فاش نیوز: تعاملتان با جانبازان چگونه است؛ برخی گلایه دارند که وقتی خدماتی ارائه می شود ما در جریان قرار نمی گیریم؟

- ما دو گروه جانباز داریم یک گروه جانبازان بسیجی و سرباز و یک گروه جانبازان پاسدار. پاسداران که از خدمات سپاه بهره مندند اما صفر تا صد کار جانبازان بسیجی و سرباز با بنیاد است.

فاش نیوز: ماده شش قانون استخدامی سپاه مصوب 21/7/70 کادر ثابت، وظیفه، پیمانی و بسیجی را پرسنل سپاه معرفی کرده است. ماده هفت همین قانون کادر ثابت را به عنوان مستخدم پذیرفته است و اعلام کرده کادر ثابت پرسنلی هستند که برای انجام خدمت مستمر در سپاه استخدام می شوند. راجع به پرسنل سپاه و مستخدم سپاه توضیح دهید آیا تمام پرسنل که در ماده شش گفته شد مستخدم سپاه محسوب می شوند و برای انجام خدمت مستمر پذیرفته می شوند و یا بین مستخدم و پرسنل فرقی هست؟

- این قانون درباره پرسنلی است که امروز به کار گرفته می شوند مثلا" شما بسیجی را می آورید نه اینکه حتما" پاسدار سی ساله شود قانون این اجازه را داده است بسیجی سه ساله بگیرید که می شود دو دوره تمدید کرد. اگر بگوییم تمام جانبازان که رفتند مستخدم ما هستند این استنباط از قانون نمی شود همه مستخدم سپاه هستند. ما این ادعا را  داریم که کلا" افرادی را که به عضویت بسیج از سیستم سپاه اعزام شده اند و شهید شده اند ما به عنوان سپاه عضویتشان را به عنوان کادر بسیج یا سپاه تایید کنیم، بعد احکام حقوقی شان را برابر قانون صادر نماییم و به بنیاد بدهیم. ما طبق تبصره یک ماده شش، برای جانبازان بسیج ده هزار حکم صادر کرده ایم که تحویل بنیاد شد ولی اجرا نشد. ولی برای شهدا صددرصد در حال اجراست. یعنی حکمی را که سپاه صادر می کند که فلان شهید درجه اش این است و رتبه اش فلان است اجرا می شود.

فاش نیوز: ماده 39 قانون الحاق موادی به قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت مصوب 27/11/80 پرداخت حقوق و مزایای حالت اشتغال و بازنشستگی و. .. مستخدمان جانباز را بر عهده دستگاه مربوطه گذاشته است. آیا شما حقوق جانبازان حالت اشتغال مستخدم سپاه را پرداخت می کنید هم شاغلین و هم بازنشسته ها را، یا بین این ها فرق وجود دارد؟ در مورد پرسنل غیرشاغل یعنی وظیفه و پیمانی و بسیجی چه کسی حکم حقوقی را صادر می کند و پرداخت آن بر عهده چه دستگاهی است؟

- درباره کادر ثابت که در سپاه جاری است که تا سی سال شاغلند و بعد بازنشسته می شوند و به ساتا می رود. ولی بسیج و  سرباز را بنیاد پرداخت می کند. هر چند حکم را ما صادر می کنیم. خیلی از جانبازان هم شکایت کردند و از دیوان حکم گرفتند. این بخش که رای دیوان را دارند احکام سپاه را برایشان جاری می کنند. به نظر من این غلط است اگر بنا است این گونه باشد باید وحدت رویه ای باشد که همه احکام اجرا شود.

فاش نیوز: خبر جدید برای ایثارگران ندارید؟

- بحث تجلیل ملی از ایثارگران است که مرحله اول آن را برای جانبازان قطع نخاع پارسال انجام دادیم و رهبری آن ها را مورد تفقد قرار دادند. امیدواریم هر سال داشته باشیم و طیف های مختلف را بتوانیم مورد تجلیل قرار دهیم یعنی چهار عضو قطع و جانبازان نابینا را هم دستور کار داریم.

فاش نیوز: آمار شهدا و جانبازان و اسرا و مفقودین را هم بفرمایید.

- 9823 شهید پاسدار داریم، 2052 مفقود پاسدار داریم، 18400شهید سرباز داریم، 932 مفقود سرباز داریم، 87290 شهید بسیجی و 4042 بسیجی مفقود. آزادگان نیز 12734 نفر هستند که 3100 نفر پاسدار هستند 1800 نفر سرباز 7748 نفر هم بسیجی.

 

Comments are now closed for this entry

نظرات

 
-0 +2 # Guest 1392/11/01 22:36
اینجانب در سال67 68برج 2 در منطقه جنوب در حین آموزش به طرز فجیعی مجروح شدم همان زمان هم به درمانگاه و تحت نظر پزشک به اندیمشک منتقل شدم متاسفانه پزشک متخصص بجای درمان من دنبال رفتن به تهران بود من هم ناراحت شدم و با پزشک درگیر شدم و از قرارگاه برگشتم به یگانم و از انجا رفتم مرخصی استعلاجی و درمان چندین بار هم در ان زمان مراجعه کردم ولی هربار دوستان لطف مینمودند و حاله اجر اخرت را میدادنند پس از ان حادثه متاسفانه جراحی نیز شدم تراکم استخوانی هم گرفتم دندانهای سمت راستم را به کل از دست دادم
 
 
-1 +7 # مهدب ابراهیمی 1392/10/26 20:01
با سلام جناب آقای سردار شریفی جوانی هستم لیسانس کامپیوتر علاقمند به ولایت و عاشق به خدمت در سپاه یا بسیج لطفا کمکم کنید بتوانم استخدام شوم من معرف ندارم برای همین کارم کمی سخت شده لطفا کمکم کنید
 
 
-0 +5 # قاسمی 1392/10/19 09:47
با سلام
پدر بنده جانباز 10 درصد شیمیایی هستن و ایشان کمک معیشت بگیر سپاه می باشند ک0 ماهیانه 150000هزار تموان حقوق دریافت می کنند و پدر بنده توانایی کار کردن ندارد و دائما بیکار می باشد آیا راهی وجود ندارد ما بتوانیم اقدام نماییم تا حقوق ایشان افزایش پیدا کند در ضمن متولد 1338 می باشد .خواهشا اگر راهکاری وجود دراد راهنمایی کنید تا بتوانیم اقدام نماییم چون خودش هم واقعا در عذاب است که هیچ در آمدی در این اوضاع اقتصادی ندارد. با تشکر
 
 
-0 +3 # Guest 1392/10/14 12:19
باسلام من جانباز 20 درصد شیمیایی هستم برای من 25درصد کی اجرا می شود
 
 
-1 +3 # محدباقر 1392/10/14 12:17
باسلام جانبازان 20 درصدشیمایی کی 25 درصد می شوند
 
 
-0 +3 # علی قاسمی نسب 1392/10/07 13:27
باسلام .یک سوال داشتم. برادرمن حدود23سال پیش به عنوان سرباز راننده فرمانده سپاه یکی ازشهرهای جنوبی بوده وهمراه فرمانده درحین ماموریت تصادف میکنند و هردو در دم فوت میکنند بعداز23سال تا به حال حتی فقط یک نفرهم ازمسیولین به سراغ پدر پیر من نیامدند هیچ عکس ونامی در هیچ جا ازاو برده نمیشود من 20ساله گریههای شبانه پدرم را میبینم به خاطر این موضوع وهربارکه خواستیم پیگیری کنیم مسیولین با طعنه اورا آزرده خاطر کردند من فقط خواستم این موضوع را به گوش مراجع بالاتربرسانم اگرمیشود پیگیری کنند واین پدر پیر را آرام کنند اسمه خیابان ماراگذاشتند خیابان دانش آموز درحالی که نمیدانند یک شهید گمنام به نام محمدقاسمی نسب هم وجود دارد
 
 
-0 +3 # امیر فولادی 1392/10/01 21:03
سلام.چرا منی که رفتم خدمت مقدس سربازی وبرای این نظام مقدس خدمت کرده ام ودر خدمت شکمم پاره شد الان نمیتونم برم سرکار و هر استخدامی که شرکت میکنم برای معاینه پزشکی من رو رد میکنن؟؟؟چرا به من جانبازی تعلق نگرفت؟مگه من انسان نبودم.چرا به داد من نمیرسید.
 
 
+0 # Guest 1392/09/26 17:19
جرابه سربازان ارتش که 24ماه درجبهه های جنگ خدمت کردن کارت ایثار میدن ولی به اونای کم در سپاه ودر جبهه جنگ (سربازسپاه) تابحال کارت ایثار نمیدن ایاقراراست بدن اگر هست کی میدن باتشکر ابراهیم عبادی
 
 
-0 +4 # مجید دشتی 1392/09/12 10:23
فاش نیوز: سپاه برای بقیه کاری کرده است؟

- تا امروز از طریق سپاه تقریبا" 101 هزار نفر از جانبازان زیر 25 درصد و رزمندگان داوطلب بسیجی کسانی را که فاقد هر گونه شغل و درآمدی هستند تحت پوشش قرار داده ایم و مستمری ای در حدود ماهی سیصد هزار تومان پرداخت می کنیم. ما دنبال این هستیم که کسانی را که سابقه بیست ماه و سی ماه جبهه دارند اگر مشمول بند «ب» و «ج» بشوند از طریق سازمان تامین اجتماعی نیروهای مسلح تحت پوشش قرار دهیم. اعتراضی که الان آزادگان دارند این است که می گویند بین جانبازان سایر نیروهای مسلح با بسیج و سپاه تبعیض قائل می شوید.
واقعا پرداخت میکنید اگر پرداخت میکنید چرا به ما نمیرسد؟
 
 
-0 +3 # مجید دشتی 1392/09/12 10:20
کدام هر سه ماه 3000000 ریال پرداختی دارید چرا دروغ میگید؟
بنده فقط دوبار مبلغ 4000000 ریال هر چهارماه دریافت کردم الان 2 سال است که هر سال مبلغ 4000000 ریال را در دو مرحله پرداخت مینمایند یعنی هر 12 ماه 8000000 ریال همین چرا دروغ تحویل مردم میدید؟ نده جانباز زیر25% هستم
 
 
+0 # علی مظفری 1392/08/09 11:06
سلام خسته نباشید لطف کنید این موضوع را پیگری فرمائید که چرا برای رزمندگاه هشت سال دفاع مقدس هیچ گونه امتیازی مثل سایر ایثارگران داده نشده بعنوان مثال مدرک تحصلی جانبازان عزیز با یک مقطع بالا ( فوق دیپلم - لیسانس ) محسوب می شود و خیلی چیزهای دیگر ....حال یک رزمنده با سابقه بیش از چهار سال حضور در خط مقدم و عملیاتهای مخطف در این مملکت هیچ شغلی هم به انها داده نشد ه واز لحاظ روحی وروانی به خاطر حضور در مناطقه عملیاتی همیشه دچار مشکل می باشد آیا نیاز نیست این عزیران هم مثل سایر ایثارگران از امتیازات استفاده کنند.
عنایت فرمائید این موضوع را پیگری نمائید بلکه این عزیزان هم به توانند به حق و حقوق خودشان برسند .
 
 
-0 +1 # مهدی نجار 1392/08/06 08:03
باسلام من جانباز کارمند شهرداری خلیل آباد که در سال 81 به حالت اشتغال در آمده ام و اکنون ماهانه 790 هزار تومان از شهرداری حقوق می گیرم این در حالی است که یک مستخدم آموزش پرورش بالای یک میلیون تومان حقوق می گیرد یا یک کارمند که در ارتش جانباز شده هم از اداره هم از ارتش حقوق می گیرد کجای اینا برادر جان عدالته یکی از گرسنگی می ناله یکی از خوشی .جمع کنید این قانون مداری های الکی تون رو.
 
 
+0 # مهدی 1392/07/26 12:41
به نام پروردگار یکتا
باسلام
در سال ٦٩ پدر من در حین انجام وظیفه در منطقه عملیاتی دچار ناراحتی قلبی گردیده و به بیمارستان توسط همکارانش انتقال میگردد و در بیمارستان فوت میکند،میخوام بدونم ایا کسی که در منطقه عملیاتی در حین انجام وظیفه فوت میکند شهید حساب میشود یا نه؟
خواهش میکنم جواب بدید
 
 
-1 +3 # مهدی 1392/07/26 01:23
لطف کنید جواب بدید
 
 
-0 +1 # مهدی 1392/07/26 01:17
به نام خدای یکتا
سلام
لطفأ به سوال من جواب بدین،پدر من در سال ٦٩ در حین انجام وظیفه در منطقه عملیاتی دچار ناراحتی قلبی در اثر فشار روحی و جنگ به بیمارستان انتقال داده میشه و در بیمارستان فوت میکند،حالا از شما خواهش میکنم به من بگین پدر من شهید حساب می شود یا نه؟
 
 
-0 +2 # مجید 1392/07/17 15:16
بسمه تعالی
با سلام
من سوالم اینجاست که وقتی بفرموده شما
فاش نیوز: سپاه برای بقیه کاری کرده است؟

- تا امروز از طریق سپاه تقریبا" 101 هزار نفر از جانبازان زیر 25 درصد و رزمندگان داوطلب بسیجی کسانی را که فاقد هر گونه شغل و درآمدی هستند تحت پوشش قرار داده ایم و مستمری ای در حدود ماهی سیصد هزار تومان پرداخت می کنیم. ما دنبال این هستیم که کسانی را که سابقه بیست ماه و سی ماه جبهه دارند اگر مشمول بند «ب» و «ج» بشوند از طریق سازمان تامین اجتماعی نیروهای مسلح تحت پوشش قرار دهیم. اعتراضی که الان آزادگان دارند این است که می گویند بین جانبازان سایر نیروهای مسلح با بسیج و سپاه تبعیض قائل می شوید.
خب هالا سوال اینجانب اینجاست که بنده که در سال 1370 در منطقه ی در تبریز مجروح شدم و تعداد 4 نفر هم شهید شدند تکلیف من چیست چرا سپاه بجای هر ماه پرداختی هر 3 ماه یا هر 6 ماه بعضی وقتها هم هر 10 ماه مبلغ فقط 4000000 ریال پرداخت مینماید؟ چرا ماهانه پرداخت نمیکند الان حدود 5 ماه است که پرداختی نشده برام جالب شده بدونم مگر جانباز با جانباز فرق دارد؟ لطفا بفرمایند مدل ترکش خوردنشون فرق داره یا ما بخاطر وطن نرفتیم؟ بخدا به پیغمبر شرم اوره مسئولین باعث شدند که جانبازان به یکدیگر شک کنند که حتما بن پ دارند که حقوق دریافت میکنند اگر چنین نیست عدالت را یکسان کنید یا به هیچ کس پرداخت نکنید یا به همه یکسان پرداخت شود منظورم جانبازان زیر25 است
 
 
-0 +1 # اصغر انسان 1392/08/11 11:57
واقعا چرا؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
 
 
-0 +2 # رزمنده 1392/07/14 13:53
علت تبعیض بین ایثارگران شهرداری با سایر ادارات در دادن فوق العاده ایثارگری در چیست
 
 
-0 +2 # رزمنده 1392/07/14 13:51
بنده شش ماه متوالی جبهه داوطلبانه دارم وکارمند رسمی شهرداری می باشم ولی فوقالعاده ایثارگری به من نمی دهند ولی در سایر ادارات به افرادی که از 3 ماه جبهه داوطلبانه به بالا دارند بر اساس جدول شماره 4 بند 2 ماده 68 قانون مدیریت خدمات کشوری هستند علت تبعیض بین ایثارگران ادارات در چیست؟
 
 
+0 # فریدون آلبوغبیش 1392/06/21 13:12
با سلام

متاسفانه مسئولین تا زمانی که با ما کار داشته باشند و بخواهند در برابر تجاوز متجاوزان ایستادگی کنند به یاد ما هستند من در سالهای 1365 و 1366 در مناطق عملیاتی فاو و جزیره مجنون شمالی بودم که در تیرماه 1366 جمعی گردان سکانی ( حضرت موسی (ع) ) لشکر 7 ولیعصر (عج) در جزیره مجنون بعلت موقعیت کاری جز نیروهای گشت آبی خاکی بودم و بعلت شنا در آب های جزیره که آلوده به مواد شیمیایی بود دچار عارضه تنفسی و پوستی شدم که در دو مرحله به بیمارستان صحرایی مراجعه و تحت درمان قرار گرفتم و در تیرماه همان سال سنگر ما که سنگر نیروهای گشت بود مورد اصابت خمپاره قرار گرفت که دوستانم واز جمله خودم دچار ترکش و موج گرفتگی شدیم وبه بیمارستان صحرایی اعزام شدیم دوستانم بعلت شدت جراحات به اهواز منتقل شدند و من همانجا بستری شدم ولی چند ساعت بیشتر نماندم و با ترک بیمارستان به خط برگشتم حال باتوجه به تصویب مجلس و توافق بین سپاه و بنیاد در خصوص مجروحان فاقد پرونده بالینی بارها مراجعه نموده ام اما با این جواب مواجه شده ام که می گویند این بخشنامه و توافق نامه جمع اوری شده و اصلا اجرا نشد حال معلوم نیست تکلیف من و امثال من چه میشود
 
 
+0 # Guest 1392/05/21 21:44
با سلام ضمن پوزش از سردار محترم من در سال 58 سه ماه در کامیاران و جوانرود آنوقت و سه ماه در روزهای اول جنگ در گیلانغرب بعنوان داوطلب و از بهمن 59 تا بهمن 61 در ارتش بعنوان دیده بان چهار عملیات ثامن الائمه و فتح خرمشهر و فتح المبین و رمضان بودم وپس از اتمام سربازی از شهریور 64 الی آبان 67 در قرارگاههای مختلف سپاه در منطقه حضور داشتم بعلت مشکلات به وجود آمده در زندگی شخصی ام در شهریور 91 فرم طرح رمضان را به سپاه ارائه دادم فقط در آذر ماه 91 و اردیبهشت 92 مبلغ اندکی برایم ارسال کردند البته توان کار کردن را دارم اما کاری نیست که انجام دهم اگر وام خوداشتغالی و همان حقوق حداقلی دریافت نمایم حد اقل میتوانم گذران روزمره زندگی را انجام دهم
 
 
-1 +0 # جانبازعبدالامام مقدم 1392/05/20 16:48
چرا به جانبازان سباه که میتوانند کار کنند جهت خدمت در سباه معرفی کنید ..........متشکر یم
 
 
-1 +0 # جانبازعبدالامام مقدم 1392/05/20 16:44
باسلام ودعای خیر به مسئولان این کمک معیشتی گه تعیین کردید 275000مباشد با این همه تورم وگرانی ما هم فاقد شغل هستیم به نظر شما کافی است بول خرید یک گوشی موبایل فرزندتان می شود دست شما درد نکند
 
 
+0 # negar 1392/05/11 13:58
سردار شما اکنون در این مقام وخیلی کسها هستید////////// ///امثال منشدیم نردبان ترقیشما واین نردبان را شکستید///////// /// اکنون هر جا میروی مثل توپ پرت میکند وهمتان ادعایخدایتان میاد/؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
 
 
-4 +2 # مجتبی طاهری 1392/07/24 13:31
سلام سردار شریفی طبق گفته خود شما من که بسیج داوطلب بوده حدود2سال خط مقدم بودم واز این دوسال هشت ماه مدارکش باقی مانده وتاکنون هرچه معراجه کردم بی فایده بوده وتاامروز ریالی به عنوان حقوق یا مزایا ودفترچه خدمات درمانی دریافت نکردم پس حق وحقوق امثال من به جیب کی رفته ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ ؟؟؟بنده که کارمند نیستم که امتیازی ازبسیجیم بکیرم وشاغل ازاد دارم؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ ؟؟؟؟؟
 
 
-0 +1 # علی رجبی 1392/05/10 21:30
سلام.
من جانباز بیست درصد در عملیات عاشورا منطقه میمک مجروح شدم واز اول سال 92کمک هزینه ای که سپاه پرداخت می کرد قطع شده است
علت این عمل چیست؟؟
ممنون میشم اگر پیگیری کنید
 
 
-0 +1 # علی رجبی 1392/05/10 21:26
سلام خسته نباشید من جانباز 20 درصد هستم که در عملیات عاشورا در منطقه میمک مجروح شدم سباه کمک هزینه ای 280 تومان برداخت میکرد از اول سال 92 قطع کرد چرا و علت چیه ممنونم که علت را به من اطلاع دهید با تشکر
 
 
+0 # احمد سلامی 1392/05/09 08:13
با سلام
نفهمیدم چرا بعد از این همه از گذشت جنگ چرا ادارات با کسانی مثل تحت فرماندهی سپاه بسیج وکمیته سابق و جهاد در زدن حکم رزمندگی یکجور رفتار کرده وفرقی بین یکماه و 8سال نیست
دوم افراد نیروهای ارتش باید یا 2سال خدمت پذیرفته یا رزمنده
شما بهتر میدانید ما در اوایل جنگ تخصص هوایی وتوپخانه نداشتیم حتی الان کسی باورش نمیشه سال 59باشگاه افسران که محاصره بودیم تالشکر28کردستان فقط 500متر است تازه ما با نیروی اندک مواظب لشکر بودیم
ابتدا جنگ اینهمه پاسگاه ارتش ژاندارمری کدام حتی 5دقیقه جلو تجاوزگر ایستادگی کردن من نمی دانم شما میدانی بگو من بدانم
وچرا با گذشت این مدت زمان از جنگ قدمی برای رزمندگان بر نداشتید
وبهانه اوردید حداقل این عده از رزمندگان که نه حقوق داشتن نه حق ماموریت چرا الان نباید تحت پوشش حمایتی قرار گیرند
حداقل بگین این دفترچه تکریم برو از فروشگاه نیروهای مسلح خرید کن یا سالی 1بار برو مشهد یا دراحکام صادره کشوری دخالتی کنید وحداقل 6ماه جبهه برای نیروهای سپاه بسیج جهاد سازندگی وکمیته های سابق به ازای 6ماه خدمت مبلغی را به احکام حقوقی اینان اضافه کنی
وهم در 6ماه خدمت در یگان های نامبرده سنوات ارفاقی نیز بدهند
احمد سلامی
 
 
-0 +1 # بهرام برزگری صدقیانی 1392/04/27 13:53
بسمه تعالی
خدمت جناب آقای سردار شریفی
باسلام ودعای خیر
اینجانب بهرام برزگری صدقیانی از آذربایجان غربی شهرستان سلماس هستم بنده در دوران هشت سال دفاع مقدس42 ماه 19 روز در جبهه های حق علیه باطل درلشگر 31 عاشوراودر منطقه کردستان به عشق وطن وامام عزیزمان خدمت کرده ام ودر عملیاتهای ولفجرمقدماتی,خی بر,کربلای2وکربل ای 5 شرکت نمودم ودراین مدت چند بار مجروح شدم ولی دنبال درصد وامتیاز نبودم فقط 5%غیابا جانبازی در پرونده ام احراز شده بود
حال با این وجود نیمه جانی که دارم چون عمل جراحی دیکس کمر شدهام ویک بارهم دچار سکته مغزی شدم .باداشتن 5سر عالیه واجاره نشینی توان هیچ گونه کارکردن راندارم.
لذا از آن مقام محترم و برادری که از مشکلات درون ما بسیجی ها باخبر هستید عاجزانه تقاضا دارم به یک بسیجی که شرمنده خانواده خود هست کمک فرماید.
اجرتان با خدای مهربان
 
 
+0 # یونس داور بالابگلو 1392/04/20 12:46
جناب آقای سردار شریفی سلام علیکم احتراماً به استحضار می رساند اینجانب پاسدار وظیفه جانباز 25% جنگ تحمیلی در سال 1369 به استخدام بنیاد جانبازان ودر سال 1380 با قانون تبصره 6 حالت اشتغال شدم نوشته چندمین نوشته ای است که ارسال می گردد ولی هیچ جوابی دریافت نگردید دیگر امیدی به ادامه نامه نوشتن ندارم در حالیکه تمام همشرایط من سالهاست به مزایایش رسیده اند حضرت عالی ملاحظه میفرمائید در بنیاد شهید تبریز 12 سال است همترازان بنده دوتا حقوق دریافت دارند یکی حقوق حالت اشتغال و یکی هم حقوق جانبازی متاسفانه بنده فقط یک حقوق حالت اشتغال را دریافت دارم چرا باید یک بام و دو هوا باشد چندین نامه نوشتم که بر گردم به سره کارم ولی اصلا بنده را به عنوان کارمند دیگر قبول ندارند. ار آن مقام محترم عاجزانه خواهشمندیم دستور فرمائید بنده را مثل جانبازان همشرایطم به مزایای حق و حقوقم برسم از شما بی نهایت متشکرم
 
 
-0 +1 # جانبازطبقه پنج 1392/04/18 15:18
باسلام ببخشیدمیشه یکی به مابگویدازکارافت اده داعم ازکمیسون عالی بندب چقدربایدحقوق بگیرد صدهزارتومان قانونی است این سوال برایم خیلی مهم است تقا ضامیکنم جواب بنده رابدهیدمنتضرم
 
 
-0 +1 # سلامتی 1392/04/18 08:29
با سلام لطفا بفرمایید که بقیه پول بازنشستگان شهید که امسال متاسفانه فقط 33 درصد آنرا پرداخت کردید چند وقت دیگه پرداخت میکنید
 
 
+0 # بهرام زمانی 1392/04/16 21:48
سلام علیکم-بنده درمهرماه65بعنوا ن پاسداروظیفه تادی ماه67جمعابمدت 27ماه بااحتساب دوران احتیاطدرگردان عملیاتی502تیپ 11امیرالمومنین ایلام ودرعملیاتهای محوله درمهران وکردستان شرکت داشتم که درمورخ 1367/4/24درمنطق ه ازناحیه ران چپ وسرترکش خوردم وموجگرفتگی هم داشتم که به بیمارستان ایلام (شهیدسلیمی)دربی ن کوههای اطراف ایلام اعزام شدم وپس ازیکروزبستری بعلت پیوستن به همرزمانم دوباره به جبهه برگشتم ومتاسفانه اسمم درلیست بیمارستان نیست درحالیکه هم واحدتعاون گردان وهمفرماندهی اسمم راثبت کرده اندومعرفینامه به جانبازان رادرپرونده ام دارم که بعلت عدم ارایه مدارک بیمارستان فوق الذکر مرابه کمیسیون معرفی نمیکنند وفقط 20درصد شیمیایی که درحلبچه واطراف ان دچارشده ام رادارم وهرچه اعتراض میکنم بجایی نرسیده ام درصورتیکه فردی که بامن به ان بیمارستان وباهمان امبولانس اعزام شده است الان دارای30درصدجانب ازی هست وراننده امبولانس وهمان فردویکی ازکارکنان بیمارستان که شهادت وگواهی مینمایند حاضرند طبق کلام خدا تاییدنمایند. بنظرشماچکارکنم؟
 
 
-0 +2 # جانباز عبدالامام مق 1392/04/09 14:11
تشکر میکنیم از زحمات شما عزیزان اجرکم عندالله
 
 
-0 +1 # محمد 1392/04/07 07:47
باسلام. باتشکر از زحمات سردار شریفی.بنده با 60 ماه حضور در جبهه های حق علیه باطل-دو بار مجروحیت در دو زمان مختلف با60%جانبازی طبق بنده (ب)ماده 121 قانون استخدامی سپاه در سال 86 بازنشسته شده ام وهنوز هدیه ایثار خود را نگرفته ام.لطفا" به کجا باید مراجع کنم.(از دوستان سالهای دفاع مقدس سردار هستم.)
 
 
+0 # جانبازمنتظرگمسیون 1392/03/15 23:38
لااقل باشعارهای شما به شمانه - به خودمان که میتوانیم بخندیم . من وتعدادی ازهمفکرانم اولین هسته بسیج رادرخراسان تشکیل دادیم ولی هنوزمنتظررای کمیسیون هستم درحالیکه اول جنگ مجروح شده ام و بیمارستانهایی که بستری شده ام مشخص است . اماانجه مهم است اینکه چرابابازی درصدهای بنیادسرماراگرم می کنید . ماکه به شصت سال رسیدیم نکندمنتظرمردن ماهستید راستی نمی شدمثل زمان جنگ خدایی باشیم و بگوییم این رزمندگان همه برای ماوبه عشق خدافداکاری کردندپس مردانه موقعیت انهاراقدربدانیم
 
 
+0 # باباجانی 1392/03/15 11:58
مگه م جلس0 دوفوریت ماده 190 راتصویب نکردمیشه ازاین اقایان قانو نمندبپرسیدچراحق ازکارافتاده های کلی بندب رانمیدهیدبارمال یش هم که به گفته سردارشریفی حل شده دیگه چرااینقدرخانواد ه های ماراعذاب میدهند
 
 
+0 # رشید 1392/03/05 20:49
سلام منن پیرمرد 76 ساله هستم به پیرمردی 10سال به جبهه رفته و الان هم به فراموشی به سپرده شده است لطفا درخصوص حق ایثارگری انها توضیحی بدهید
 
 
-0 +1 # جلیل 1392/03/01 16:10
ازاده جانباز سرباز سپا ه بودم 22 سال که گذست هنوز حقم را نرسیدم من به این کشور زندگی می کنم
 
 
-1 +0 # خدامرادرجبی جانباز15 1392/02/28 22:52
من جانباز15درصدهست م و38ماه سابقه جنگ دارم ولی هیچ امکاناتی برای ما که جانبازیمان به25درصدنرسیده قایل نیستند
خداوند...
 
 
+0 # حسن محمدی عمارت 1392/02/04 15:36
من دو بار که هفت ماه می شود به جبهه رفتم. بار اول در عملیات ولفچر مقدماتی و بار دوم در حلبچه ان هم حدود 40 روز بودم و بسیار شیمیایی که بوسیله ماسک و آمپول تحمل می کردیم. اکنون بعد از سالها احساز ضعف، سرگیجه و فراموشی می شوم و چون عضو هیات علمی دانشگاه می باشم احساس ناامیدی و شرمندگی می کنم. ضمنا بی انصافی است کسانی مثل من بدون کوچکترین توقع و فقط به خاطر خدا و مملکت و غیرت دینی و ایرانی و بدون هیچ کونه ریا و فریب و بدون ترس از خمپاره و نارنجک خدمت کنند و امروزه کسانی را که آن موقع یا جبهه نرفته و کیلومترها از خط مقدم دور بوده و امروز جانبازی گرفته و مسئول شده اند.
لطفا جوابم را به ایمیلم بدهید.
 
 
-1 +0 # Guest 1392/01/28 07:49
سلام . من همسر شهید هستم از شهید فرزندی ندارم از سال 1372 حقوقم قطح گردید تا سال 1380 حقوقم بر قرار شد خدا می داند چه کشیدم جواب خدا وشهید را .......
 
 
+0 # رزمندگان سربازسپاه 1392/01/18 21:18
با سلام: خدمت همه نمایندگان مجلس و سرداران و مسولین نظام چرا خدمت سربازان درجنگ غیر داوطلبانه تلقی شده ونه ارزش عرفی دارد. ونه ارزش مادی دارد. مگر جنگ سربازان با جنگ سرداران فرقی داشت درکشورهای اروپای و امریکا حضوردر
جبهه ها حتی یک روز ارزش دارد. درکشور ما 24ماه در جنگ باشی چون سرباز بودی پس ارزش ندارد.این تفکر غلط 24ساله
مشخص نیست کی وچه وقت اصلاح خواهد شد.سربازان جنگ مثل جانبازان زیر 25درصد درکشور ما هیچ ارزشی ندارند.با این
اوصاف مشخص نیست ام
نیت اینده کشور به کجا خواهد رفت چون اشکارا درحق سربازان جنگ وجانبازان زیر25درصد شمااجحاف کردید؟
 
 
+0 # قربان بزی 1392/01/18 09:34
باسلام/پاسداران وظیفه جانباز که بسیجی هم بوده اندواکنون شاغل در ادارات دولتی هستند وحقوقی دریافت نکرده اندباید از چه مسیری پیگیر معوقات خود باشند (لازم به ذکر است با30درصد جانبازی هنوز چیزی دریافت نکرده ام)
 
 
+0 # شهید زینلی 1391/12/26 12:05
ازریاست جمهور محترم میخواهم موضوع بازنشستگی شهدای سپاه را پیگیری نمایند از سال 89 به بعد مبلغی از بازنشستگی پاسداران شهدا باقی مانده که دولت تامین بودجه نکرده با این تورم چه کسی میخواهد جواب فرزندان شهدا را بدهد به چه سختی زندگی مینمایند اما مبلغی از پول بازنشستگی پدرانشان تاکنون پرداخت نشده و میگویند میخواهیم سهام پرداخت نمائیم چه فرقی پاپاسداران در قید حیاط دارند که امروز با اینهمه گرانی آنها باید تمام وکمال بازنشستگی شان را دریافت نمایند اما فرزندان شهدا در در عسرو حرج باشند و پولشان بلاتکلیف بماند چه زمانی باید تکلیف درصد باقی مانده بازنشستگی پدرانشان مشخص شود .
 
 
+0 # علی 1391/12/26 09:49
سلام مادر بنده بازمانده پیربسیجی داوطلب جنگ برای دفاع ازحقوق ملت بوده که درحال حاضر درآسایشگاه سپیدار ایلام بسر می برد که هزینه ایشان بالغ بر250هزارتومان می باشدکه بنده ناچار از راهای مختلف آن راپرداخت میکنم درصورتی که شما فرمده اید رزمندگان حقوق 300هزارتومانی پرداخت میشود ولی من این حقوق را نمی بینم وفقط سالی 1-2مرحله بعنوان پاداش به ایشان مبلغ 300-250-400هزار تومان پرداخت میشود باتوجه به اینکه پدر بنده 47ماه و23روز جبهه دارد این حقوق 300هزارتومانی کجاست تازه بنده درسن تکلیف داوطلبانهمدت 6ماه جبهه دارم که میگویند هیچ امتیازی در استخدام شما ومزایای کاری ندار چون یک ماه آنبعد از قطعنامه بوده است،جوا بدهید ،چرا؟؟؟؟؟؟
 
 
+0 # فرزند شهید 1391/12/18 00:52
باسلام و خسته نباشید چرا بازنشستگی شهمل نمیدهند و قسمتی از ان را سرمایه گذلری شاهد یعنی سهام میدهند
 
 
+0 # قهرمان جانباز 25/ 1391/12/11 21:24
با سلام
آیا درسال 1392 دولت ماده 190 آزادگان سپاه و بسیج را اجرا می کنند یا بهانه تراشی می کنند و آن را اجرا نمی کنند آیا مصوبی است اگر آن را اجرا نکند جلوی آن را بگیرد با تشکر
 
 
+0 # ازاده وجانباز مظلوم 1391/12/10 20:09
آیا ممکن است اگر شکایتی مرتبط داشته باشیم از این طریق اقام کنیم
ایا واقعا پیگیری,میشود?
 
 
+0 # داود شفاعت 1391/12/09 11:44
اینجانب بازنشسته هستم تاکنون هدیه ایسار نگرفته ام هر زمان که رفتم گفتند بوجه نداریم به کجا مراجعه کنیم لطفا راهنمای کنید
 
 
+0 # جانبازی 20% 4/12/91 1391/12/04 07:14
بنده استخدام پیمانی سپاه بودم بدلیل اینکه چند نفر از خدا بیخبر در تحقیاقات گزینشی من به ناحق وناروا وازروی غرض شخصی اظهار نظر کرده بودند بنده را از خدمت در سپاه تسویه حساب کردند حال از شما میخواهم به این مسئولین استخدام سپاه بگوئید حداقل به خودم بگویند که به چه جرمی متهم شدهام تا بتوانم از خودم دفاع کنم حداقل بنده را با افرادی که از آنها تحقیق شده است روبرو کنند مسئولین ذیربط به عملکرد فرد توجه کنند نه به گفته های پوچ و بی هدف افراد مغرض که در انجام تحقیقات از آنها سوال می شود و ملاک ارزشیابی را همان قرار میدهند
 
 
+0 # Guest 1391/11/28 17:09
این حرفاهمه کشکه آقایان از سرکول همدیگه بالا میرند که درجات خودشون به سرداری برسانند. خیلی هاشون میشناسیم حتی به اسم حالا میخواهید بفکر من وشما باشند. اینها حاضر نیستند ماهی یکبار یه نگاهی به سایت بیندازند حداقل این نظرات نگاه کنند. باز هم هزار رحمت به روح پدر مادراین بچه های سایت فاش نیوز . بخدا اگه این سایت نبود هم این مصاحبه سه سال پیش هم نبود البته این مصاحبه هم بمناسبت درجه سرداری سردار شریفی بود. چون جناب سرهنگ شریفی هم خیلی خودش به آب و آتش زدتاسردارشد.اگه شریفی و شریفی هایک چهارم تلاش برای درجه شان برای ایثارگران تلاش میکردند مشکلات 20سال پیش حل شده بود حالاکه ایثارگران یا مرده اند یا در حال مردن .
 
 
+0 # محمدرضا سبزواری 1391/11/27 22:16
جانباز زیر25%
سلام من وامسال من به جان امام هدف وانگیزه چز برای رضای خدا ولبیک به امام وشعار ما تنهاه رحه سعادت ایمان /جهاد /شهادت بوداست وهست
به نظربنده رزمندای درزمان جنگ ومناطق عملیاتی خاری به پایش رفت 10و15و20و25وووو نداره مقصر اصلی کیه؟ اقا تیره و ترکشه
 
 
-1 +0 # دلشکسته 1391/11/27 01:07
خدا ازتون نگزرد همه دارن میرن هممون رفتنی هستیم ودنیا فانیست وای به حال شما فقط خدا باقیست.اکثر ایثارگران جانبازان ومجروحین یکایک دارن میرن و شکایت شما مسولینو به ارباب وخدای خودشان میگوین وای بر شما مسولینننننننننن
 
 
-0 +5 # جانبازان زیر25درصد 1391/11/23 23:27
با سلام سردار شریفی : اینجانب با36 ماه حضور در جنگ به عنوان امدادگر و
بهیار در غالب پاسدار وظیفه در مناطق جنگی بودم با10 درصد جانباز شمیایی
جزوه گروه جانبازان زیر 25درصد قرار گرفتم ان هم از نوع سرباز جانباز سپاه و
جانباز بسیجی سپاه که هیچ متولی خاصی نداریم . باتمام وجود سعی کردم
بعداز سالها یک وام ساخت مسکن بگریم چون درصد کمتر داشت وتوان پرداخت ان را داشتم ولی ظاهرا به جانبازان زیر 25درصد تعلق نمیگیرد. سردار
این همه تلاش وحضور حتی ارزش گرفتن یک وام راهم نداریم . ایکاش این همه تفاوت وجود نداشت. ای کاش هرجانبازی متناسب با درصد خودش از امتیازات مربوطه استفاده میکرد. قوانین مامشکل دارند. درکشور امریکا اولین امتیازات وشروع ان براساس حضور 3ماه غیر داوطلبانه +یک روز حضور داوطلبانه درجنگ محاسبه پرداخت میباشد.شما قوانین مارا با انها
مقایسه کنید.درکشورما جانبازان زیر25درصد انهم از نوع سربازسپاه ویا
جانباز بسیج زیر25درصد وحضور غیر داوطلبانه درجنگ اصلا ارزشی ندارد.
مثل اینکه گلوله وخمپاره اول میپرسید اگر غیر داوطلبانه درجنگ بودی باشما کاری نداشت؟؟؟؟؟؟؟؟؟ت هران
 
 
+0 # سید محمد 1391/11/21 11:11
سلام من جانباز ۲۵ درصدهستم وباداشتن دودختردانشجوکه پول خابگاه روخودم میدم ؛این وضعیت بداقتصادی مجبورشدم خانه پدری خودم رابفروشم با۶۵۰ هزارتومان چیکارکنم شب وروزبیش ازده جورقرص برای موجم میخورم کاری هم نمیتونم بکنم ؛شرمنده زن وبچه هام هستم ازاین حقوق ۴۰۰ تومانش برای اقساطم کم میشه ؛لااقل معوقه من روبدیدتایه ماشین بخرم ومسافرکشی کنم ؛به جدم حسین ع به ماهابدکردیدبه یکی اینقدردادیدکه نیازی به ماشین نداشتنداونوقت شمادوتای دیگه ماشین صفربهشون دادید اونوقت به اصطلاح ماروگول زدید خداروچه میکنید ؛به جان مادرم فاطمه زهراس کاش نبودم تاوقتی روزمیشوداین دنیای نامردرونبینم امامیترسم ازخداواهل بیت ع ؛من یک وام میخواهم تاخودروبخرم دست دوم بعدش ازحقوقم کم کنیدبلاعوض نخواستم ؛آقای زریبافان توربه جدم اینکارروبرام بکنید ؛دم ازامام زمان زدن تنهادعانیست لااقل دست فرزندان وذریه ان امام روهم بگیرید؛من سیدمحمدحبیب نژاد ازآمل ؛زنده بادرهبر
 
 
-2 +0 # همسر شهید 1391/11/12 22:27
به نام خدای چلیل
با این تورم و گرانی پیش آمده برای تامین بخشی از رهن منزل آ ن هم د رتهران به مطالبات پرداخت نشده شهید حساب کرده بودیم تو را به خدا باقی مانده پاداش را به صورت نقدی پرداخت کنید واقعا" گرفتاریم در اجاره منزل مانده ایم . با تشکر از همه زحمات شما عزیزان
 
 
+0 # تاجیک 1392/09/24 17:13
بنده مدتی است از بانک انصار مبلغ 335000 هزارتومن حقوق ماهیانه دریافت میکنم اما نمیدانم ایافیش حقوق هم از کجا دریاثت کنم لطفا راهنمایی نماییدضمنا این مبلغ با معرفی سباه به بانک باسابقه48ماه حضور درخط مقدم و20درصدجانبازی و فاقد شغل وعدم توانایی کار ذرحال ذست وبنجه نرم کرذن با بیماری های ناشی از مصدومییت شیمیایی هستم هر2ماه باید 15رور دربیمارستان های ساسان یاعرفان بستری بشم خدایی خسته شدم 2تا بچه محصل دارم یه دختر یه بسر که بسرم ترک تحصیل کرد تا بتونه توخرج خونه من کمک کنه هردو دم بخب هستند من هم باید از نگاه همسرم وبچه هام عرق شرم بریزم فقط این مبلغی که سباه بهم میده نیمی ازبول داروی من میشه ولی باز هم ناشکری نمی کنم بهر حال ما برای خدا واسلام رفتیم جبهه چون انروز این حرفها نبود اما امرور درمانده شدم سال قبل امدن خونه با بنده مصاحبه هم کردن اما عده ای از مسولین بنیاد ناراجت سدن عده ای خوشحال شدن حال نمیدونم ازکی یاکجا بدونم حق حقوق قانونی ام چیست لطفا ارشاد نمایید با تشکر از سردارو یادگاران جنگ
 
 
-0 +3 # محسن محمدی 1391/11/01 19:54
با سلام کمسیون 134بسیج که دو ماه گذشته در بیمارستان صدوقی اصفهان برگزار شد جواب ان چه موقع اماده میشود وایاامیدی به این کمسیون هست یا اینکه باز بر میگردیم به خونه اول در ضمن من گواهی مجروحیت دارم بیمارستان هم تایید کرده مدارک بالینی من در بمباران هوایی سوخته ولی سالهست بلا تکلیف مانده ام
 
 
-0 +1 # حمید رستمی ممسنی 1391/10/26 13:47
جانباز 5 درصد می باشم دوبار مجروح شده ام مدارک همزمان پیدانشده است یک مرحله ان که سپاه المدی موج انفجار از کل بدن را تایید نموده است حالا باید جه کار کنم
 
 
+0 # رزمنده بسیجی 1391/10/26 01:10
اون روزگار که درجه وستوات و مدرک و اینحرفها نبود آقایان سرداری و سرهنگیشونو گرفتند و از بهترین امکانات رفاهی ازمسکن تا حقوق و مزایا وسنوات استفاده میکنند دیروز برادر بودند امروز دکتر و سردار دیروز رزمنده بودند امروز رسمی پاسدار و سپاهی وما هم داوطلب بسیجی بنده با 70 جبهه فقط دارم تماشای این باصطلاح برادران دیروز و سرداران امروز میکنم اگر یکبار دیگر زمان به عقب برگردد محالست راهی جز این راهی که رفتم بروم اما برادران رسم این نبود فراموشی یاران در پیچ و خم روزمره دنیا راستی از آقا رحیم آقا عزیز آقا محسن و و و و و....... ها چه خبر ؟
 
 
+0 # همسرشهید 1391/10/20 11:13
پاداش پایان خدمت شهدایی که دارای سی سال سنوات خدمت میباشدبرای والدین وهمسر به چه صورت میباشد لطفا راهنمایی بفرمایید
 
 
+0 # جانباز20 درصدبسیجی 1391/10/20 10:47
بگذریم ازتوضیحات آقای شریفی اگرآقایان شریفیها درسپاه درفکررزمندگان بسیجی وجانبازان بودندالان شاهداین چنین بلاتکلیفی ایثارگران بسیجی نبودیم بلکه تصور این است که تمامی مسئولان روحیه دوران دفاع مقدس راندارندوبه فکرخودشانند.الب ته ماهم به خداتوکل کرده ایم و زور نداریم.تمام.
 
 
+0 # محمد رضا 1391/10/09 12:07
باسلام اینجانب 46ماه بسیجی درجبهه بودم د10درصد جانبازای وتقریبا 50سال سن دارم خواستم بدانم اگر یک روزی مسولین خدای نخواسته به فکر امثال ما افتادن ماهیانه چقدر می دهند با تشکر ازآقای شریفی
 
 
-1 +4 # جانباز حالت اشتغال 1391/10/03 21:15
اقای شریفی چه کسی باید حق امثال بنده که بند ج بودم ومعلوم نبود چرا مرا بازنشته کردند وبعد گفتند اشتباه شده مجددا حالت اشتغال شدم وچون مبلغ اندکی که به عنوان پاداش به من دادند را نداشتم میخواهند انرا 23 سال حساب کنند فرقش 60 ملیون تومان است مگر ما از ازاده ها کمتر بودیم لطفا 30 سال کامل بهید مبلغ داده شده را کم کنید یاحسین
 
 
-1 +4 # حسین 1391/10/02 12:02
ما به بزم غشق نامحرم شذیم
 
 
-0 +1 # اسفندیارکرمی 1391/09/29 00:23
بنام خدا چرابرای قوانین درصد جانبازی وحقوق جانبازان درارتش سپاه وبنیادشهیدفرق میکندمگرهمه جانبازان برای دفاع ازاسلام ووطن ونظام جمهوری اسلامی نبوده پس برای چه اینقدر تفاوت داردبرای مثال جانبازن ارتش کارت جانبازی ندارند امیدوارم مسئولین تدبیری بیندیشند باتشکر
 
 
+0 # جانباز20 درصدبسیجی 1391/09/28 07:49
ازاول انقلاب مسئولیت بسیج باسپاه بوده وفعلانیز هست اماتعجب می کنیم چراسپاه به جانبازان زیر25 درصدورزمندگان8 سال دفاع مقدس همانندفرماندهان بزرگواروخدوم ارتش جمهوری اسلامی عمل نمی کنند
 
 
-0 +1 # مرتضی خاکپور 1391/09/12 12:53
من در سال 1359 در ایستگاه هفت آبادان که رزمنده نظامی بودم ترکش کلوله تانک استخوان سرم را شکست و در بیمارستان آبادان سرم را جراحی کردند و نجات یافتم البته بعد از چند ماه مداوا .
مدارک بیمارستان و با کلی دوندگی و امظاهای متعدد سابقه خدمتی و جبهه ای و تایید مجروحیت فقط 5٪ بمن جانازی نایید کردند .
که معلوم نیست چقدر طول بکشد از بنیاد شهید درصد جانبازی خودم را بگیرم . خدا می داند .
اگر موقع مجروحیت دنبال گرفتن جانبازی می رفتم . 1- هم درصد جانبازی بیشتر می گرفتم . 2- هم تا به امروز در این 30 سال حقوق می گرفتم 3- هم مراحل تصویب جانبازیم در بنیاد اینقدر طول نمی کشید . 4- هم تا حرف می زنیم . آن هایی که از روز اول دارند حقوق می گیرند بما نمی گویند ما برای خدا به جبهه رفتیم و دنبال مال دنیا نیستیم !؟
در آخر این من بودیم که ایران را آزاد کردیم . البته با رزمنده های دیگر . سلام بر شهیدان . لطفا به جانبازان عزیز مریض و بد حال رسیدگی خیلی بیشتری بکنید . متشکرم
 
 
+0 # مرتضی خاکپور 1391/09/09 11:04
رئیس جمهور آینده بهتراست کسی باشد که حق الناس مستمری حقوق رزمنده ها ی جبهه را با قوت تمام پرداخت کند و قبول کند که اگر رزمنده ها نبودند ایران یکی از استان های عراق می شد .و تاکید کند که جانبازی رزمنده ها را زود تر بدهند و تاکید کند که ٪ درصد جانبازی را کم ندهند که چیزی به آنان تعلق نگیرد . و هر چند در این راه مخالفان بسیار زیادی خواهد داشت !؟ استقامت و پایداری از خود نشان دهد که ایران بدهکار این رزمنده های ناجی اسلام و ایران نباشد . و رزمنده ها خدا را دارند .


و چرا به این رزمنده های عزیز که سالها در جبهه بودند و اسلام را و ایران را از خطری بزرگ نجات دادند حقوق مستمری نمی دهند . و آنان را بیمه تامین اجتماعی نمی کنند .
همه دنیا به رزمنده هایش حقوق می دهد .
و دادن جانبازی این رزمنده ها را سالها معطل نکنند . در آخر هم ترکش قسمتی از استخوان سرم را شکسته و برده و 5٪ جانبازی بدهند !؟ تازه اگر آنرا هم زودتر بدهند !؟
آیا کسی ارزش می گذارد !؟
من جلوی عراقی ها را برای تصرف کارخانه نورد اهواز گرفتم !؟ من جلوی عراقی ها را برای تصرف آبادان در حصر آبادان را گرفتم و با ترکش گلوله تانک به سرم مجروح شدم !؟ در پاییز 1359 .
نتیجه می گیرم که من ایران را نجات دادم !؟ از این 1648 هزار کیلومترمربع زمین ایران را که آزاد کردم !؟ چرا 1000 متر زمین را به خودم نمی دهند !؟ آیا دیگران هم هیچ نگرفته اند !؟ آیا 75 ماه حضور در جبهه کم است با آن همه کارهای جنگی فوق العاده و منحصر به فردی که انجام داده ام !؟
و من ایران را نجات دادم !؟ که صد البته همه کارها را با رزمنده های دیگر انجام داده ام .
به این رزمندهای عزیز خالقان تنهاترین حکومت اسلامی شیعه در جهان و ناجیان ایران زمین از دست متجاوزان و نجات دهندگان جان و مال و ناموس مردم رسیدگی کنند !؟ به همه آنان !؟
ما باید قدر دان باشیم .و این حق الناس است که باید بپردازیم !؟ البته زندگی می گذرد .
 
 
-0 +3 # سرباز گمنام 1391/09/29 08:35
با سلام ایا سربازانی که درماموریت سپاه مجروح میشوند جز ایثارگران منسوب مشوند
 
 
-1 +2 # 70درصدهمدانی 1391/09/08 23:59
سردار عزیز دیگه داره دیر میشه اکثر ما جانبازان در حال رفتن به سرای باقی هستیم شما ها هم میروید فقط یه سوال؟؟؟ آیا در محضر پروردگار میتوانید جواب این همه حق الناس را بدهید؟؟؟؟؟؟؟؟ وقتی چیزی قانون شد باید اجرایش کنید حداقل اهدا نشان و درجه به جانبازان هفتاد درصد را اجرا کنید این که دیگه بار مالی نداره ؟ یه پلاک ویژه خودرو به ما هفتاددرصدی ها دادن سریعا بهزیستی همون پلاکو به معلولین داد قصد توهین به معلولین عزیز را ندارم اما جانبازا دارن این پلاکها رو پس میدن ؟؟؟ کجای کارین برادرایی که روزای جنگ ما بسیجیا گوش به فرمان شما برادرای سپاهی بودیم
 
 
-1 +6 # رزمنده وجانبازبسیجی 1391/08/30 08:53
ایکاش درآن زمان ازطریق ارتش به جبهه هااعزام می شدیم.علت(...... ...)
 
 
-0 +8 # غلامحسین قاسمی 1391/08/23 14:35
برادران عزیزدست اندرکار که بعدازجنگ سردارشدید .بسیاری از رزمندگان بسیجی با بیش از 20ماه سابقه جبهه که دارای انواع اقسام ناراحتی های روحی وروانی هستند بعداز جنگ هیچ خدماتی ندارند.آیا خدماتی ازقبیل افزایش خدمات دوران جنگ برای بازنشتگی ویانگرفتن مابه التفاوت آن وخدماتی از این قبیل برای رزمندگان امکان نداشت
 
 
-0 +10 # حسن حسینی 1391/08/21 11:39
با سلام . مگر آن زمان کسی دبال مدرک بود که الآن باید بگوید این مدرک بنده را جانباز حساب کنید بنده در سال 63 زخمی شدم 3 روز در بیمارستان بستری شدم و بعد از آن به جبهه رفتم ودر سال 66 در سردشت شیمیایی شدم الآن با توجه به مدارکی که آماده کردم و در تمام کمیسیون ها مورد تایید قرار گرفته ام و از خس خس سینه و سرفه های خشک شبها خواب راحت ندارم پرونده در تعیین درصد گیر کرده و هیچ خبری به بنده نمی دهند حفظ حرمت یک رزمنده و جنگجو یعنی این والله متاسفم مسولین بروند از کشورهای غیر مسلمان که چگونه به رزمندگان می رسند یاد بگیرند
 
 
-0 +12 # بسیجی جانباز 20% 1391/08/21 01:34
با سلام برادر عزیز سردار شریفی جایگاهی دارد مسئول محترم اداره ایثارگران یا بایستی تحمل مراجعین خود را داشته باشند یا شخصی دیگری را برای این کار معرفی نمایند شخصی که آستانه تحملش بقدر آسیب های یک جانباز و رزمنده جبهه وجنگ که از شهرستان برای گشایش مشکلش به تهران مراجعه می کند را داشته باشد نماینده ایثارگران آقایان حاج نصیر و زیر مجموعه ایشان برادر فلامرزی با برخوردی... وبرای این حقیر جای بس تعجب که ایشان جزئی از خانواده سپاهی که در زمان جنگ... بنده حقیر از مدیر محترم فاش نیوز خواهش می کنم خبر نگار این مجموعه شریف را برای تهیه گزارش به معاونت محترم سپاه یا فرماندهی محترم سپاه برادر عزیز سرلشگر جعفری جهت تهیه گزارش و رساندن درد دل یک بخشی از جامعه ایثارگران که اولا چرا سردار شریفی را نمی توان ملاقات کرد دوم اینکه حداقل یک نفر مسئول با برخوردی شایسته برای این اداره محترم راستش را بخواهی تعریف مخلص بودن سردار شریفی را شنیده ایم شاید ایشان از نحوه برخورد پرسنل این اداره بی اطلاعاند که اگر اینطور باشد دلیل آن مشخص است حد فاصل محل اسقرار سردار شریفی تا اداره ایثارگران علت آن می باشد.
 
 
-0 +9 # جانباز زیر25% 1391/08/12 03:49
با سلام : واقعا چقدر خوب بود مسئولین به جای حرف زدن و شعار دادن کمی هم عمل می کردند ،! اکنون که حدود 25 سال از خاتمه جنگ می گذرد هنوز که هنوز است ایثارگران سپاه غیر شاغلین ( سربازان وظیفه زیر25% ، بسیجی های زیر 25% و رزمندگان هشت سال دفاع مقدس ) این سه ، هنوز اندر خم یک کوچه اند و از نظر معیشت واقعا زیر خط فقر به سر می برند . نداشتن شغلی مناسب و بیمه بازنشستگی و بالا بودن هزینه های زندگی و داشتن بیماری های متعدد و عوارض ناشی ازجبهه و جنگ ، مثل عود کردن عارض شیمیایی و مشکلات اعصاب و روان و افت شنوایی ، نداشتن دندان یا خرابی دندانها ... ، میانگین سنی شان بین 45 تا 50 سال است ، فشارهای اقتصادی خود مزیدی است بر علت که شخص را به پیرمردی 70 ساله مبدل کرده در این بازار آشفته مسئولین همواره حرف وشعار تحویلمان می دهند و وعده سر خرمن ، ای کاش به یک سوم از این حرف ها و شعارها جامع عمل می پوشاندند و اینقدر وعده و وعید نمی دادند و ای کاش از همان روز اول (خاتمه جنگ ) آب پاکی را می ریختند روی دستمان و می گفتند اکنون جنگ تمام شده و ما دیگر با شما هیچ کاری نداریم نه شغلی می دهیم نه خدماتی نه هیچ چیز دیگری از این تاریخ پرونده جانبازیتان هم باطل اعلام می شود بهتر از این بود که تا به امروز همش وعده و وعیددادند و کاری از پیش نبردند و معلوم نیست سرانجام مان به کجاختم می شود . باز اگر یک بیمه بازنشستگی مثل تا میین اجتماعی داشتیم می گفتیم یک آب باریکی هست متاسفانه این فرصت هم از ما سلب گشته و نتوانسته ایم حتی بیمه تامیین اجتماعی را هم ادامه بدهیم که لااقل همان جوب باریکه را داشته باشیم . متاسفانه بنیا د و سپاه حتی اطلاع رسانی درستی هم ندارند ، سال 84 که به صورت اتفاقی به بنیاد مراجعه کرده بودم از طریق یکی از کارمندان بنیاد متوجه شدم سپاه به سربازان پاسدار وظیفه جانباز فاقد شغل حقوق یا همان کمک معیشت پرداخت می کند با مراجعه به ایثارگران سپاه مرکز و پرس وجو فرمودند چرا حالا آمدی و دیر آمدی ما چند ساله که داریم حقوق پرداخت می کنیم و الان هم دیگر برای شما بودجه نداریم و فرمودن آدرس منزل کجاست گفتم سمت غرب تهران که گفتند شما باید بروید به لشکر 10 مسئولش آقای فضلعلی است با مراجعه به ایشان که خدا بیامرزدش جانباز شیمیایی بودند و دوسال بعد بر اثر عارضه شیمیایی شهید شدند ایشان فرمودند این مدارک ها را می خواهد آماده کنید تا تشکیل پرونده دهیم بعد از تشکیل پرونده و در نوبت گذاشتن جهت پرداخت حقوق ایشان روحش شاد به من و هر مراجعه کننده ای که برای تشکیل پرونده مراجعه می کردند می فرمودند این پرونده ها اصلا معلوم نیست که به شما حقوقی بدهند یک وقت نروید روی اینها حساب بازکنید اینا یک مشت کاغذ است که این جا ما بایگانی می کنیم اصلا معلوم نیست که حقوقی پرداخت شود چون که بودجه نیست هرازچند گاهی که مراجعه می کردم ایشان می فرمودند هنوز خبری نیست بعد از گذشت دو سه سال وقتی مراجعه کردم همکارانش فرمودن ایشان بر اثر عارضه شیمیایی شهید شدند روحش شاد الان که حدود هفت سال از این مو ضوع می گذرد و هنوز از حقوق خبری نیست تازه متوجه شدم که اون بنده خدا درست پیش بینی کرده بود . تقدیم به سردار شریفی رئیس ایثارگران سپاه . التماس دعا
 
 
-0 +15 # جانباز 30% 1391/08/07 10:17
سپاه در اجرای ماده 190 موظف بوده احکام مربوطه را صادر نماید . اکنون همان وظیفه به قوت خود باقی است . در واقع سپاه با عدم صدور احکام مذکور دست آویزی برای بنیاد فراهم نموده است تا از انجام تکالیف خود سرباز بزند .
بهتر است پس از جمع آوری نظرات کاربران مجددا با جناب ایشان مصاحبه بعمل آورید .
در هر صورت سپاه باید احکام را صادر نماید و کاری به اجرا یا عدم اجراء آن نداشته باشد.
انعکاس پاسخ آن سایت به پست الکترونی ذیل باعث امتنان است.
 
 
-4 +0 # جانباز 1391/08/06 07:26
السلام علیکم یااهل بیت النبوه.بسیجی یعننی علی(علیه السلام)که تمام وجودش وقف اسلام بود.مقام معظم رهبری
 
 
-0 +11 # رزمنده دفاع مقدس 1391/08/01 20:22
طبق قانون و عرف رایج نیروی تحت امر هر واحدی در زمان جنگ حکم
نیروی رسمی ان واحد در هنگام نبرد را داراست . چگونه سربازی که مجروح میشود از زمان مجروحیت
و طی کمیسون مربوطه بازنشسته ارتش تلقی شده و قانون کادر رسمی در باره ایشان اجرا میگردد .

اما نیروی دواطلب جنگی که طبق مصوبه مجلس اموزش و بگارگیریش به سپاه واگذار شد . تا اینحد بدون متوالیست . ایا این ضعف از مدیریت سپاه نیست .

اگر در مصوبه مجلس بکار گیری دواطلبین جنگ به ارتش واگذار میشد فکر کنم تمام جانبازان در تمام سطوح امروز موقعیتی بهتر داشتند
امیدوارم سردار معزر وارد مباحث شعاری نشوند . چون وظیفه ایشان . اصلاح و پیگیری کارهای ایثارگران دفاع مقدس است
ایا تاکنون لایحه ای را در راستای پیگیری امور ایثارگران به مجلس داده اید
اگرنه چرا و اگر مخالفت شده کدام لایحه با توجه به بافت مجلس و حضور بسیاری از ایثارگران دفاع مقدس در ان شما جدا باید جوابگو باشید
 
 
-1 +2 # beag 1391/07/29 19:07
سلا م
بنده جانباز 25% و ازاده بسیجی هستم طبق این فرمایش این برادرمان پس باید بنده حالت اشتغال باشم ولی نیستم , و هیچگونه حقوق ومستمری هم نمی گیرم من باید چه کنم و به کجا بروم تا احقاق حق کنممثل بنده هم زیاد هستند دوستانم که با هم در یک اردوگاه بودیم و الان با هم ارتباط داریم.متشکرم
 
 
-0 +2 # علی 1391/10/13 23:00
سلام اگر از هیچ جایی حقوق در یافت نمی دارید و در 25 به بالا را هستید با مراجعه به بنیاد شهرتان بنیاد برای برقراری مستمری اقدام فوری انجام می دهد چون خود کارمند بنیاد بوده و مطمنم
 
 
-1 +3 # جانباز 1391/07/29 12:05
سلام فاش نیوزیهاخسته نباشید.ازاینکه مشکلات جانبازان رابه گوش مسئولین می رسانیدتشکرمی کنم.اینجانب جانبازنخاعی که سربازارتش بودم وموفق به دیدن مصاحبه شمابامسئولین ارتشی نشدبایدچه کاربکنم؟آیابه جانبازان ارتش منجمله وظیفه هادرجه داده می شودویابه مشکلات آنهاازطرف ارتش رسیدگی می شودمثل مشکل مسکن ویاافزایش حقوق ویاکارهای درمانی مثل دندان پزشکی ویااستفاده ازاردوهای زیارتی وسیاحتی ارتش بیست وشش سال ازمجروح شدنم می گذردامادرهیچ اردوارتش دعوت نشدم بنیادکه برای همچومنی ازاین کارا نمی کند.سپاهم فقط جانبازان خودش که درآسایشگاثارالل له وجاهای دیگرهستندمی برداوردوماهم دل داریم ماراارتش پاس می دهدبه بنیادوبنیادهم ازمابهترهارامی بردآقامابه کی بگیم نه بنیادمی خواهیم نه کاربنیادرااگرکا ری هم می خواهندبرایمان انجام شودتوسط خودارتش یاسپاه انجام شود
 
 
-2 +1 # Guest 1391/07/29 14:37
خوب معلومه باید اون خبر رو در سایت پیدا کنید و بخونید دیگه برادر!
 
 
-0 +3 # صالحی 1391/07/29 01:40
باسلام
ازمصاحبه جنابعالی وسردار محترم تشکر می کنم به خیلی ار مباحث آشناشدم.
خواهشمندم درخصوص معلولین قیود خدمتی تحت پوشش سپاه قدری صحبت شود
نحوه امتیازات ..وموضوع کسر خدمت فرزندان شان..باسابقه بسیجی وهمراه با درصد ازکارافتادگی... بنده دارای معلول قیودخدمتی سپاه با 70درصد ازکار افتادگی وسابقه بیش از پنجاه 50 ماه بسیجی دارم...چگونه واز کجا می توانم نامه کسر خدمت بگیرم...سازمان بیمه وبازنشستگی می گوید .سپاه مسئول است.ایثارگران سپاه می گوید شما تحت پوشش ما نیستید...کارگزی نی هم می گوید ایثارگران..متاس فانه کسی جوابگو نیست .ویک سال است از این اداره به آن اداره می روم...می گویند کمیسیون عالی سپاه...باید تایئد بکند.آیا نباید یک مرجعی از آنان درخواست بکند تا کمیسیون بطور رسمی جواب بدهد.
 
 
-0 +16 # جانباز زیر 25% 1391/07/28 21:58
امیدوارم در تصمیماتتان تدابیری اندیشیده شود که همه جانبازان اعم از بسیجی ، پاسدار وظیفه سرباز ، زیر 25% و بالای 25% ، بیکار و یا شاغل همه به حق و حقوق خود برسند که اگر خدایی نگرده غیر از این عمل کنید حق الناس است .
 
 
-0 +15 # جانباز 1391/07/28 01:52
چرا از درجه جانبازان چیزی نگفتید؟!و از احکام شان؟!
 
 
-1 +8 # جانباز بی لشکر 1391/08/16 02:53
برای این که برای این این سرداران سرلشکر وسرتیپ وغیره پشت میز نشین کسر شاءن حساب می شود که ویلچرنشینان و عصا به دستان هم سرهنگ و سردار خطاب شوند.
 
 
-1 +5 # Guest 1391/07/28 00:40
من گوشم را عمل کردم بعد از سالها هنوز سالی چند مرتبه دچار مشکل میشوم اگر آب وارد گوشم بشود ورم میکند و هزار درد دیگر مثل وز وز دایم کاش درمان میشدم درصد جای خود
 
 
-0 +18 # مهران 1391/07/28 00:19
سلام ای کاش کسی هم بود یکم به فکر جانبازان زیر 25 درصد غیر بسیجی بود کاش همه را به یک چشم نگاه میکردند کاش کسی بود میتوانست مشکلات مارو درک کند و برای ما قدمی بردارد کاش کسی بود که توی مجلس از حق ما دفاع میکرد ...
 
 
+0 # عباس 1391/09/14 08:31
برادر عزیزم نگران نباش مهنم جانباز بسیجی زیر 25 % هستم اگر یک ریال و یا یک شغل و یا یک امکانات اولیه و یا بیمه ای گرفته باشم خدا از من راضی نباشد . ما هم مثل شمائیم فقط فرق ما با بقیه این بود که اگر همان زمان جنگ بفکر مال دنیا بودیم و بدنبال جانبازی می رفتیم بدون کمیسیون پزشکی و درصد تابحال صاحب زمین و مسکن و حقوق بالا و اعتبار و ... می شدیم ولی چون دیر سراغش رفتیم و مدارک در بیمارستان دولتی شهر امحاء شده اقایون می گویند شاید سرما خورده بودید گفتم درست است شاید سرما خوردم و 2 ماه مرخصی استعلاجی و یک هفته بیمارستان و بهداری سپاه و عصا زیر بغل بودم !!!!
 
 
-0 +2 # جانباز70درصد 1391/07/27 22:40
باعرض سلام بنده زمانی مجروح شدم تاحالا کسی دنبالم نگپرفته وهمان موقع درسباه گپفتندکارت تو بنیاداست درباره ی هدیه ی ایثار ایابه سربازوظیفه هم تعلق میگپیرداگپر میگپیردبه کجامراجعه کنیم لطفابند 0ب0راهم توضح دهیدخواهشمندم 27/7/91 22.42
 
 
-17 +1 # ایرج رحمانیان 65درصد 1391/07/27 19:21
برادر عزیز آزاده جانباز در اصل حالت اشتغال نوعی اشتغال بدون کار برای جانبازان بیکار میباشد و طبق قانون استخدامی کشور در مورد مستخدمین ادارات یک نفر نمیتواند همزمان دو شغل یا حقوق داشته باشد.
 
 
-2 +16 # جانباز 70% 1391/07/29 11:32
برادر عزیز جانباز ایرج رحمانیان
حالت اشتغال یک امتیاز ایثارگری محسوب می شود نه نوعی اشتغال به کار یک جانباز دوست دارد تو جامعه فعال باشد و کار کند و یکی دوست ندارد کار کند
 
 
-1 +12 # وفا 1391/07/27 19:01
آخر این همه تناقض بابت چیست . ما حرف هایی از سردار شنیدیم که اگر این موارد مورد عمل واقع شوند زندگی ایثارگران متفاوت و متحول خواهد شد درست است سردار از اهمیت مدارک بالینی نام بردند ولی داشتن یک کاغذ که 30 سال پیش در بیمارستان بستری بودند و تهیه آن تقریبا" محال است بخدا آدمهایی هستند که جراحات زیادی در جنگ برداشتند و الان در درد و رنج زندگی میکنند ولی بعلت فقدان مدارک هنوز نتوانسته داخل کمیسیون پزشکی بروند . انصافا" فرض کنید فردی با سن حدود 50 سال در 20 سالگی در جنگ جراحات برداشت و آن را جزئی قلمداد کرد و دنبال در صد و مدرک نرفت که این قبیل افراد بسیار زیادن حال در سن کهولت همان جراحات به معلولیت تبدیل شده و توانائی انجام بسیاری از کارها را ندارند و زندگی اش مختل شده چه کسی برای حفظ رعایت شان ایثارگی هیچ برای انسانیت و شرافت حالی از او بپرسند واقعا" آنها چگونه گذران زندگی می کنند آیا اصلا" آماری از این افراد در دست هست که بدانیم آنان چه شرایط اسف باری دارند به والله این انسانیت نیست قصد توهین به هیچ فرد و مقامی نیست اما کمال بی معرفتی است این افراد زندگی اشان را با چند کاغذ 30 سال پیش گره بزنند که حال بخاطر نداشتن آن رنج می کشند اصلا" معنی رنج را می فهمید یعنی عذاب ، یعنی از درون خرد شدن از بیرون شکستن ، یعنی هر کوچه ای وارد می شوی همان اول کوچه نوشته بن بست وارد نشوید مگر ما انسان نیستیم که شاهد این قضایا باشیم و بی تفاوت از آن بگذریم . عزت و شرف ما ملت در گرو این است که نگذاریم هیچ هموطنی از حضور در دفاع مقدس نادم و پشیمان شود بلکه آن را با افتخار جار بزند که من آدمی هستم که افتخاری نصیبم شد تا یک روز در جبهه حضور پیدا کنم حال این حرف های من با جامعه امروز چقدر متفاوت است قضاوت با مخاطبان شریف و نجیب ایرانی . به امید صبح ظفر
 
 
-1 +8 # آزاده 8 سال اسارت 1391/07/27 12:49
لطفا به آقای شریفی و سایر دست اندرکاران ماده 13 بفرمایید به نظر سنجیهای وبلاگهای آزادگان رجوع کنند " آزادگان ّبابت مطالبات معوقه ناشی از ماده 13 " سهام نمی خواهند . خود شما لطف کنید سهام را بفروش رسانیده مطالبات آنها را بپردازید . آزادگان شم اقتصادی ندارند اما شعور سیاسی دارند .
 
 
-1 +5 # ازاده جانباز 1391/07/26 21:46
خوب حالا فردی جانباز هفتاددرصده وشاغل در یکی از ادارات دولتی وحکم حالت اشتغال از کمیسیون بنیادهم داره بینیاد حقوق حالت اشتغال پرداخت نمیکنه وفقط حق پرستاری دریافت میکنه حال چاره کار چیست .!
 
 
-1 +12 # اسماعیل مرتضایی 1391/07/26 20:22
بنام خداوند بخشنده مهربان
قابل توجه سردار معزز
همانگونه که میدانید انسانهایی که بیش از 6 ماه در مناطق عملیاتی (خطوط جنگی ) حضور داشته اند دارای انواع و اقسام اسیب های روحی و روانی میشوند که در ارتشهای بزرگ جهان از ان بعنوان سندرم مناطق جنگی یاد میشود . که پیشرفت این بیماری رابطه مستقیم با بالا رفتن سن دارد

انشالله که در زمان دفاع مقدس حضور فعال در جنگ داشته بودید
ایا بیاد دارید که جمع اوری مدراک اصولا رسم نبود (بلکه بشدت ضد ارزش بود )
و چه بسا رزمندگان مجروحی که هنگام انتقال به بیمارستان بهمراه پرونده از امبولانس پیاده و دوباره خود را به همرزمانشان در راستای کسب فیض شهادت میرساندند ( البته این ادبیات امروز به ادبیات شعاری معروف است
چون فهم ان برای بسیاری از دوستان سخت است )
چگونه رزمنده دواطلبی که بیش از 30 ماه در خطوط مختلف جبهه از مریوان لغایت شلمچه و در دهها عملیات شرکت نموده اما مدراک ندارد . و بواسطه بالا رفتن سن دچار انواع و اقسام بیماریها خصوصا بیماریها اعصاب و روح و روان شده جانباز نیست . بیاد دارم در سال70 جهت در مان بیماری و چکاب به بیمارستان رجوع نمودم و دکتر متخصص با نگاه به پرونده حقیرسی -تی - اسکن مغز و دیگر مدراک ) فرمودند این علائم مشخصه بیماران بالای 60 سال است سن ما در انزمان 27 سال بود
اصولا چه اصراری به جانبازی ایا حضور یک ماه در مناطق عملیاتی به اندازه 1/5 تا 2 در صد اسیب به فرد نمیزند . اگر غیر از این مدعی هستید به سایت کهنه سربازان جنگ امریکا (رفته ) تا کاملا و علمی جواب این اسیب ها را در یابید .
یا شاید بقول عزیزی دید مسئولین نسبت به رزمندگان دفاع مقدس همان کبریت سوخته است .

لطفا توضیح دهید
رزمنده دفاع مقدس با حضور 36 ماه (مدراک تائید شده واحدهای اعزام کننده) چون قسمت اعظم مدراک بعلت طول زمان از بین رفته .و جبهه خاستگاه معنوی ما بود که دوری از ان برایمان امکان نداشت
 
 
-2 +13 # علیرضا 1391/07/26 18:56
لطفا ادرس اداره ایثارگران سپاه را بفرمایید؟
 
 
-1 +10 # شاهد 1391/07/30 14:43
لطف کنند سردار و اعلام کنند هدیه ایثار جانبازان بسیجی پرداخت خواهد شد؟
 
 
-1 +7 # حسام 1391/08/16 02:58
وقت گل نی!
 
 
-1 +9 # رزمنده 1391/08/02 00:36
آقای سردار شریفی
آیا شما برای رزمندگان و جانبازان بسیجی هم توانسته‌اید مانند هم درجه‌ای خود (سردار شهید سوداگر) پیگیری کنید تا آنها هم که با این عوارض از دنیا رفته‌اند 70% بگیرید تا آنها هم در این دنیا شهید محسوب شوند.
البته می‌دانم که رفقای سفر کرده‌ام در آن دنیا نزد پروردگار «شهید» محسوب می‌شوند ، ولی حق بازماندگانشان را کی پاسخگوست؟
آیا مسئولین می‌توانند روز قیامت رخ نورانی آنها را نظاره کنند و سر خود را بالا بگیرند؟
ای کاش زورتر به همه درجه سرداری بدهند تا مشکلشان حل شود. آمین یا رب العالمین
 
 
-1 +8 # جباری 1391/08/16 02:57
مستقیم آبادی! کجای کاری برادر؟ این آقایان به خاطر اندک مراجعات حضوری که ایثارگران مستاصل به ستادها داشته اند بخشنامه صادر کرده و رده های اجرائی را تهدید وتوبیخ می کنند که چرا ایثارگران را سراغ آنها فرستاده اند!
 
 
-1 +0 # امیرحسین 1392/07/15 19:49
بلوار هجرت بالا تر از مرکز عملیات سپاه و نیرو زمینی موقعیت شهید زین و دین ساختمان شهدای عرفه طبقه اول
 
 
-2 +4 # جانباز55% و آزاده 1391/07/26 16:00
سلام . جانباز%55 و آزاده کارمندآموزش وپرورش هستم که درسال83 حکم ازکارافتادگی کلی ام آمد و حالت اشتغال شدم. ازسال87 حق پرستاری دادند ا. چرا حق بیمه های درمان ومکمل و طلایی و بیمه عمر را ازحقوقم کسرمی کنند درصورتی که می گویند جانبازان بالای 50% وآزاده ازکارافتاده کلی بیمه درمانی رایگان هستند؟ با بنیادشهید هم صحبت کردم آنها هم می گویند نبایدکسرکنند حالا باید کجا مراجعه کنم؟.
 
 
+0 # جانباز55% و آزاده 1391/07/26 15:55
سلام. بسیجی فعال (از سال59 تاکنون که 51ماه آن را اسیر بودم) و آزاده و جانباز55% بیمار و ازکارافتاده کلی که کارمندآموزش وپرورش هستم و ازسال 83 حالت اشتغال شدم. سال65درمنطقه حاج عمران قله 2519 پس از اصابت دهها ترکش و سه گلوله مجروح و به اسارت درآمدم و سه مرحله عمل جراحی در بیمارستان اربیل عراق و تموزالعسگری عراق انجام دادند وتعدادی ترکش و دوگلوله بیرون آوردند و هنوز تعدادزیادی ترکش در شکم و زانو و یک گلوله در لگنم موجوداست و بیماریهای مختلفی دارم و درمنزل بستری هستم. .حق بیمه درمانی وتکمیلی و بیمه طلایی وبیمه عمر تاکنون از فیش حقوقی ام کسرمی گردد. ازسال 87 فقط حق پرستاری می گیرم و هیچگونه حقوقی بابت جانبازی و ازکارافتادگی کلی از هیچ جایی دریافت نمی کنم. سابقه بسیجی ام تاکنون 31سال شده است. این را باتوجه به مصاحبه سردارشریفی مسئول ایثارگران سپاه عرض می کنم که فرمدند بسیجیان جانبازبالای 50% ازکارافتاده کلی بایدحقوق جانبازی بگیرند. خواهشمندم جوابم را بدهید. متشکرم.
 
 
-4 +3 # یونس داور بالابگلو 1392/04/14 15:23
باسلام جانباز 25% هستم پاسدار وظیفه بودم در سال 1380 حالت اشتغال شدم از سال 1380 تا حالا یک ریال هم نداده اند از شما مسئول محترم خواهش میکنم رسیدگی فرمائید بنیاد شهید استان آذربایجان شرقی