شناسه خبر : 100632
شنبه 13 خرداد 1402 , 10:03
اشتراک گذاری در :
عکس روز

شهیدی ۱۹ ساله و بی‌سر مهمان هیأت‌ الرضایی‌ها و محله هرندی شد

فاش نیوز - مراسم تشییع و تدفین پیکر یک شهید گمنام امروز جمعه ۱۲ خردادماه از میدان محمدیه به سمت تکیه‌گاه آقامرتضی علی (ع) برگزار شد. در نهایت پیکر این شهید 19 ساله و بی‌سر در جوار تکیه‌گاه در بوستان هرندی به خاک سپرده شد.

شهیدی ۱۹ ساله و بی‌سر مهمان هیأت‌ الرضایی‌ها و محله هرندی شد+ عکس و فیلم

گزارش خبرنگار حوزه مسجد و هیأت خبرگزاری فارس، مراسم تشییع و تدفین پیکر یک شهید گمنام با عنوان «مسافر بهشت» امروز جمعه ۱۲ خردادماه از میدان محمدیه به سمت تکیه‌گاه آقامرتضی علی (ع) برگزار شد. مراسم به صورت رسمی از ساعت ۱۶ با نواختن سنج و دمام آغاز شد. با این رسم مردمان جنوب کشور، علاقه‌مندان به شرکت در مراسم حول میدان محمدیه جمع شدند. بعد از مدتی پیکر شهید که روی یک ماشین قرار گرفته بود، وارد میدان شد.

بدرقه شهید با ذکر حیدر حیدر

از میدان محمدیه تا خیابان هرندی ابراهیم رحیمی و موسی رضایی به مداحی و مرثیه‌خوانی پرداختند. با مرثیه‌خوانی این دو مداح مردم حاضر در مراسم به سینه می‌زدند و پا به پای ماشین حامل پیکر شهید حرکت می‌کردند. این دو مداح ذکر حیدر حیدر می‌گفتند و مردم با این ذکر شهید را بدرقه می‌کردند.


مداحان اهل بیت ابراهیم رحیمی و موسی رضایی در هنگام تشییع پیکر شهید مداحی می‌کردند

حجت‌الاسلام سید حسین مومنی بر پیکر شهید نماز خواند

بعد از رسیدن پیکر شهید به خیابان هرندی، نماز میت بر پیکر به امامت حجت‌الاسلام سید حسین مومنی برپا شد. از ابتدای خیابان هرندی تا تکیه‌گاه آقا مرتضی علی پیکر روی دستان شهید تشییع شد.


اقامه نماز بر پیکر شهید به امامت حجت‌الاسلام سید حسین مومنی

شهیدی ۱۹ ساله و بی‌سر

ابراهیم رحیمی در این مراسم گفت: این شهید ۱۹ سال داشته و پیکر بی‌سر او تفحص شده است و امروز برای تدفین آمده است. سال‌ها رضا هلالی بعد از ساخت این تکیه‌گاه به دنبال تدفین یک شهید در این منطقه بود که امروز این مهمان برای او آمده است.


پیکر شهید بر دستان رضا هلالی مداح اهل بیت(ع)

حسن رضا قلی، حامد خمسه، موسی رضایی، ابراهیم رحیمی و محسن عراقی در ادامه این این مراسم مداحی کردند.

شهدا کمک‌کسان انقلاب در شرایط سخت هستند

علیرضا زاکانی شهردار تهران به عنوان سخنران در این مراسم اظهارداشت: امروز در محضر شهیدی ۱۹ ساله هستیم که در عملیات عاشورا در چنگوله به لقاء الهی رسید. امروز در این پیشگاه باید پاسخگوی این شهید باشیم. ما زمانه را با شهدا می‌شناسیم و مرد را از نامرد با میزان شهدا تشخیص می‌دهیم. شهدا امروز به ما درس می‌دهند و به ما کمک و یاری می‌رسانند. آنها در شرایط سخت انقلاب، کمک‌رسان هستند.

وی با اشاره به اینکه ما به شهدا اقتدا می‌کنیم و امید داریم دست ما را بگیرند گفت: این شهید امروز که جمعه است از ما می پرسد، نسبت شما با امام زمان(عج) چیست؟ برای زمینه‌سازی ظهور حضرت چه کردید؟ خود را چگونه به ایشان نسبت می‌دهید؟ آیا برای ایشان زینت هستید یا خیر؟


علیرضا زاکانی شهردار تهران در مراسم تشییع شهید گمنام

خواسته این شهید از ما چیست؟

زاکانی ادامه داد: این شهید نسبت ما را با انقلاب اسلامی می‌پرسد! امام خمینی(ره) مردم ایران را زنده کرد و آزاد ساخت. استمرار این آزادی به دستان مقام معظم رهبری و مردم رقم می‌خورد. ما چه نسبتی با امام خمینی(ره)، شهیدان، رهبرانقلاب و مردم داریم؟

شهردار تهران تصریح کرر: این شهید می‌گوید هرچه داشتم فدای اهداف انقلاب اسلامی کردم. عاشق بودم و در این مسیر جانبازی قدم برداشتم. از جسم من چیزی نماند. شما باید محافظ این انقلاب باشید.

وی در پایان خاطرنشان کرد: از ما ناظر بر وحدت، قیام جمعی، خدمتگذاری به مردم، تبعیت از رهبری و هر آنچه که این شهید برای آن جان داد، سوال خواهد شد. ما باید از آنها تبعیت کنیم و از آنان الگو بگیریم. خوشا به حال این شهید و رهروان این شهید باشد.

در بخش پایانی این مراسم، پیکر شهید توسط حجت‌الاسلام سید حسین مومنی در مزار تعبیه شده برای او در بوستان هرندی جنب تکیه‌گاه آقا مرتضی علی(ع) هیأت الرضا(ع) به خاک سپرده شد و این روحانی سرشناس کشورمان برای شهید تلقین خواند.

پس از آن محمدحسن فیضی مداح اهل بیت(ع) به روضه‌خوانی پرداخت.

امشب جمعه ۱۲ خردادماه از نماز مغرب، مراسم شام غریبان این شهید همزمان با مجلس هفتگی هیأت الرضا(ع) در تکیه‌گاه آقا مرتضی علی(ع) برگزار خواهد شد که در این مراسم حجت‌الاسلام سید علیرضا صادقی سخنرانی و رضا هلالی مرثیه‌خوانی خواهد کرد.

اینستاگرام
نظری بگذارید
نام خود را وارد نمایید
متن نظر را وارد نمایید
مقدار صحیح است
مقدار صحیح وارد کنید
بدون ویرایش از شما
آخرین اخبار
تبلیغ کانال فاش در ایتابنر بیمه دیفتح‌الفتوحصندوق همیاریخبرنگار افتخاری فاش نیوز شویدمشاوره و مشاوره تغذیه ویژه ایثارگرانسایت جمعیت جانبازان انقلاب اسلامیانتشارات حدیث قلماساسنامه انجمن جانبازان نخاعیlogo-samandehi