شناسه خبر : 100644
شنبه 13 خرداد 1402 , 11:32
اشتراک گذاری در :
عکس روز

لحظه آزادسازی خرمشهر بسیار زیبا و دلنشین بود

فاش نیوز - «توسلی» گفت: رزمندگان ایرانی وارد خرمشهر شدند، سنگر‌ها را یکی پس از دیگری فتح کردند و پس از کسب این پیروزی عظیم جشن زیبایی در بلوار مقابل مسجد جامع شهر برپا شد.

 

به گزارش خبرنگار دفاع‌پرس از چهارمحال و بختیاری، دوران دفاع مقدس درواقع گنجینه‌ای عظیم است که می‌توان از آن درس‌های بزرگی آموخت و آن‌ها را برای رسیدن به ایرانی سرافراز به کار گرفت.

در دوران هشت سال جنگ تحمیلی تمامی ملت ایران از پیر و جوان، مرد و زن برای حفظ و حراست از سرزمین خود تا پای جان ایستادگی کردند و اجازه ندادند حتی یک وجب از خاک ایران در اختیار دشمن بعثی قرار بگیرد، این مجاهدت‌ها امروز نیز برای طی کردن مسیر موفقیت در کشور نیاز اساسی محسوب می‌شود.

عملیات پیروزمندانه بیت‌المقدس نیز یکی از بزرگ‌ترین و پرافتخارترین عملیات‌های دوران دفاع مقدس است که بیان خاطرات این عملیات از زبان رزمندگان غیوری که در آن حضور داشتند می‌تواند درس‌های بسیاری به نسل جوان ارائه کند و علاوه‌بر آن به چراغ راهی برای ادامه مسیر تبدیل شود، همین موضوع بهانه‌ای شد تا پای صحبت «حمیدرضا توسلی» یکی از پیشکسوتان دوران دفاع مقدس که در عملیات غرورآفرین بیت‌المقدس حضور داشته بنشینیم که در ادامه آن را می‌خوانید.

دفاع‌پرس: لطفا از حضور خود در جبهه بفرمایید.

من در سال ۱۳۶۱ و در سن ۱۴ سالگی برای اولین بار به جبهه‌های حق علیه باطل اعزام شدم و در عملیات بیت‌المقدس شرکت کردم، در ادامه نیز توفیق شرکت در بسیاری از عملیات‌های دفاع مقدس را پیدا کردم.

دفاع‌پرس: عملیات بیت‌المقدس چه ویژگی‌های منحصربفردی داشت که موجب ماندگاری آن شده است؟

یکی از بزرگ‌ترین عملیات‌هایی که در دوران دفاع مقدس شکل گرفت و به نوعی وضعیت جنگ در دوران دفاع مقدس را تغییر داد عملیات پیروزمندانه بیت‌المقدس و فتح خرمشهر بود که در مراحل مختلف انجام شد و رزمندگان ایرانی از کیان اسلامی خود مردانه دفاع کردند.

دشمن نیز درواقع آمده بود که در خرمشهر بماند و به همین جهت نیز صدام اعلام کرد اگر نیرو‌های ایرانی موفق شوند خرمشهر را پس بگیرند من کلید بصره را به ایران خواهم داد چراکه دشمن در این شهر استحکامات بسیاری تدارک دیده بود و هرگز گمان نمی‌کرد ایران موفق به آزادسازی شهر شود.

دفاع‌پرس: حال و هوای رزمندگان ایرانی پس از آزادسازی خرمشهر چگونه بود؟

لحظه آزادسازی خرمشهر بسیار زیبا و دلنشین بود، رزمندگان ایرانی وارد شهر شدند، سنگر‌ها را یکی پس از دیگری فتح کردند و پس از کسب این پیروزی عظیم جشن زیبایی در بلوار مقابل مسجد جامع شهر برپا شد.

دفاع‌پرس: رمز پیروزی رزمندگان اسلام در عملیات بیت‌المقدس چه بود؟

همانگونه که امام خمینی (ره) نیز فرمودند «خرمشهر را خدا آزاد کرد» همچنین اراده، اخلاص، ایثار، فداکاری، از خود گذشتگی و... رزمندگان ایرانی نیز از دیگر عواملی محسوب می‌شود که نقش بسزایی در کسب پیروزی و آزادسازی خرمشهر داشت.

دفاع‌پرس: دستاورد‌های پیروزی در عملیات بیت‌المقدس چه مواردی بود؟

در دوران جنگ تحمیلی کشور‌های بسیاری در دنیا حامی عراق بودند و خود را پیروز میدان می‌دانستند، اما پس از فتح خرمشهر وضعیت به کلی تغییر کرد و این کشور‌ها متوجه شدند ایران از یک پشتوانه الهی قوی و رهبری مقتدرانه برخودار است و همین عوامل نیز درنهایت موجب پیروزی جمهوری اسلامی شد و خرمشهر به آغوش ایران اسلامی بازگشت.

دفاع‌پرس: سخن پایانی...

فتح خرمشهر در زمانی انجام شد که ایران از امکانات، تسلیحات، بودجه و امکانات در شرایط مطلوبی قرار نداشت، اما اراده فولادین رزمندگان ایرانی و تبعیت آن‌ها از ولایت موجب شد این پیروزی عظیم حاصل شود که این موضوع می‌تواند درس بزرگی برای جوانان باشد چراکه خرمشهر‌ها در پیش است و باید برای عزت ایران اسلامی تمامی تلاش خود را به کار بگیریم.

اینستاگرام
سلام ، بیاد دارم شب ازاد سازی خرمشهر مجروح شدم و روز بعد که خرمشهر آزاد شد در بیمارستان بودم و مردم با گل و شیرینی به بیمارستان هجوم آوردند و خیلی خوشحال بودند اما من از درد ناله میکردم و غم از دست دادن بهترین هم سنگرهایم بشدت آزارم میداد.
اکنون جانباز هستم اما برای تامین اجاره خانه و هزینه جراحی و درمان مجبور شدم وام گرفتم و اقساط پرداخت میکنم و هنوز از درد نالانم و غم از دست دادن بهترین دوستانم آنها که با شرف ترین انسانها بودند آزارم میدهد چون امروز افرادی در کنارم هستند که هیچ شرف و وجدانی ندارند برای قدری پول بیشتر همه چیزشان را میدهند آنها بعلت سکونت برادر یا فرد درجه اول در کشورهای غربی و امریکا فقط به همین دلیل با مدرک غیر مرتبط در ایران مسول و حاکم شدند و با خارج ارتباط دارند حتی با درخواستهای مکرر آقای رییسی انها را تغییر نداد گرچه بخوبی میدانند آنها نسبت به نیروهای انقلابی بسیجی و ایثارگر چه نظر و ظلم و کارشکنی دارند البته همگان در اغتشاشات اخیر میزان نفرت و کینه آنها را نسبت به بسیجی و ایثارگر و نیروهای امنیتی کف خیابان مشاهده کردند و همچنان پشت میز سنگر ولایت را مابین آنها نگهداشتیم و دیگر هیچ ...
نظری بگذارید
نام خود را وارد نمایید
متن نظر را وارد نمایید
مقدار صحیح است
مقدار صحیح وارد کنید
بدون ویرایش از شما
آخرین اخبار
تبلیغ کانال فاش در ایتابنر بیمه دیفتح‌الفتوحصندوق همیاریخبرنگار افتخاری فاش نیوز شویدمشاوره و مشاوره تغذیه ویژه ایثارگرانسایت جمعیت جانبازان انقلاب اسلامیانتشارات حدیث قلماساسنامه انجمن جانبازان نخاعیlogo-samandehi