شناسه خبر : 100747
پنجشنبه 18 خرداد 1402 , 10:55
اشتراک گذاری در :
عکس روز

سناتور ارشد آمریکایی: دولت بایدن در برابر ایران سردرگم است

فاش نیوز - یک عضو ارشد کمیته روابط خارجی مجلس سنای آمریکا با ‌اشاره به نزدیک شدن موعد رفع ممنوعیت‌های موشکی سازمان ملل علیه ایران در اکتبر سال جاری از سردرگمی دولت کشورش در قبال ایران انتقاد کرد.
«جیم ریش»، عضو  ارشد کمیته روابط خارجی مجلس سنای آمریکا با ‌اشاره به نزدیک شدن به موعد انقضای ممنوعیت‌های موشکی سازمان ملل علیه ایران طبق مفاد قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت، سیاست دولت کشورش در قبال  تهران را مورد انتقاد قرار داد.
ریش در حساب کاربری خود در توئیتر اقدام دولت «جو بایدن»، رئیس‌جمهور آمریکا در روز سه‌شنبه برای اعمال تحریم‌های جدید علیه چندین شرکت مستقر در چین، هنگ‌کنگ و ایران به بهانه حمایت از برنامه موشکی ایران را «اقدامی آغازین» خواند اما گفت دولت او نتوانسته راهبردی در قبال تهران تدوین کند.
این سناتور ارشد آمریکایی در توئیتر نوشت: «در حال نزدیک شدن به یکی دیگر از بندهای غروب‌ خطرناک برجام هستیم- ممنوعیت‌های موشک‌های بالستیک ایران در ماه اکتبر منقضی می‌شوند. با آنکه تحریم‌های امروز اقدامی آغازین محسوب می‌شوند دولت بایدن سردرگم بوده و نتوانسته است راهبرد وسیع‌تری در قبال ایران تدوین کند.»
منظور از «بندهای غروب آفتاب» در برجام که به آن «بندهای زوال‌پذیر» هم گفته می‌شود مفادی در توافق هسته‌ای یا قطعنامه تأییدی آن (قطعنامه ۲۲۳۱) است که بعد از دوره‌های زمانی مشخص منقضی می‌شوند. از جمله این بندها، انقضای محدودیت‌های موشکی علیه ایران در اکتبر ۲۰۲۳ است.
موضوع انقضای این محدودیت‌ها مطابق مفاد قطعنامه ۲۲۳۱ که در سال ۲۰۱۵ برای تأیید برجام صادر شد اخیراً به یکی از موضوعات روز در میان سیاستمداران آمریکایی تبدیل شده است.  حدود دو هفته پیش گروهی از قانونگذاران در مجلس نمایندگان آمریکا طرحی معرفی کردند که خواستار تحریم هرگونه فعالیت در حمایت از برنامه موشکی و پهپادی ایران قبل از انقضای محدودیت‌های موشکی سازمان ملل علیه ایران است. 
تهیه‌کنندگان طرح ضدایرانی عنوان «Fight CRIME Act» یا «قانون مبارزه با جنایت» را برای آن انتخاب کرده‌‌اند. آنها هدف طرح را «منع حمایت بازیگران مخرب از ایران و نایبانش و جلوگیری از‌ اشاعه این سلاح‌های خطرناک در میادین جدید جنگ، صرف نظر از پابرجایی محدودیت‌های سازمان ملل» عنوان کرده‌اند.
این طرح خواستار وضع تحریم‌های جدید علیه هر شخص یا نهاد دخیل در فروش، انتقال یا حمایت از برنامه موشکی و پهپادی ایران است. 
به گزارش فارس، طرح مذکور دولت بایدن را ملزم به ارائه گزارشی به نهاد قانونگذار آمریکا درباره وضعیت موشکی و پهپادی ایران کرده است و بایدن بایستی در گزارش مذکور، راهبرد خود را برای جلوگیری از انقضای محدودیت‌های موشکی سازمان ملل علیه ایران را تشریح کند.
اینستاگرام
نظری بگذارید
نام خود را وارد نمایید
متن نظر را وارد نمایید
مقدار صحیح است
مقدار صحیح وارد کنید
بدون ویرایش از شما
آخرین اخبار
تبلیغ کانال فاش در ایتابنر بیمه دیفتح‌الفتوحصندوق همیاریخبرنگار افتخاری فاش نیوز شویدمشاوره و مشاوره تغذیه ویژه ایثارگرانسایت جمعیت جانبازان انقلاب اسلامیانتشارات حدیث قلماساسنامه انجمن جانبازان نخاعیlogo-samandehi