شناسه خبر : 103519
سه شنبه 21 شهريور 1402 , 18:32
اشتراک گذاری در :
عکس روز
ادبیات ایثار و شهادت

ناامیدی از جنود شیطان است

فاش نیوز - سلام، اینکه برخی می گویند چرا خداوند در خلقت انسان تفاوت ایجاد کرده است باید به دو نکته توجه شود:

اول این که خداوند در مقابل ظلم فرمود که ظالم را هدایت نمی کند. در واقع با زبان علم امروزی عدم هدایت به معنی توقف تکامل است. شخصی که ظلم کند، تا ابد فاقد تکامل خواهد بود؛ زیرا در تکامل انسان تفاوت ها به وسیله شرایط محیط زندگی تغییر می کند.

دوم این که اگر خداوند خلق کرده بود باید خلقت در نهایت زیبایی و فقدان هر گونه نقص ظاهر شود. لذا جناب حافظ فرمود:

پیر ما گفت خطا بر قلم صنع نرفت

آفرین بر نظر پاک خطاپوشش باد

بنابراین پاسخ ظلم مشخص است. همانطور که هزار سال قبل قوم مغول به ملت ایران ظلم کرد و تکامل آنها متوقف شد، پس از قرن ها نسل به نسل عدم تکامل ادامه پیدا کرده است.

مقام معظم رهبری فرمود: "ناامید نشوید. تا قله راهی نمانده است". البته در قرآن کریم نیز فرمود: "لا تقنطوا" یعنی هرگز نا امید نشوید بنابراین بدترین گناه نا امیدی از لطف خداوند است.

|| محسن ناطق

اینستاگرام
رو سر بنه به بالین، تنها مرا رها کن!
ترکِ منِ خرابِ شبگردِ مبتلا کن!
کلیات شمس تبریزی
سلام دوستان شکسته خورده
گاهی شرایط زندگی جوری می شود که هر چه تلاش می کنی به نتیجه دلخواه نمی رسی.
مولانا زیباترین درس زندگی را در این لحظه به ما آموخته است . شاه بیت یکی از اشعارش این است:
رو سر بنه به بالین،
تنها مرا رها کن!
وقتی بازی روزگار بر سرت چنان است که دیگر از دست تو کاری برنمی آید و همه راه‌ها به رویت بسته می شود . حضرت استاد می فرماید: برو کمی بخواب. بی خیال شو.
بی خیالی، از منظر بعضی ها بدترین فحش است. اما هاوارد سی. کاتلر نویسنده کتاب هنر بی خیالی برای شاد زیستن معتقد است : انسان سالم کسی است که وقتی آنچه در اختیار او نیست؛ رها می کند.
آیا شده با کسی که از منظر ارزش‌های تو زشت ترین کارها را انجام داده و تو رابطه ات را با او قطع کردی، دوباره سر صحبت را باز کنی؟ درباره کارش بی خیال شوی؟ این نوع بی خیالی را اخیرا زیاد شنیده ایم . می گویند تو امر به معروف را به جا آور و بگذر. رهایی از فکر کردن به بدیهای دیگران تو را به منازل بالاتری سوق می دهد. از درجا زدن نجات می دهد.
شاید تو زیاد کمال گرا باشی. انتظار بدی از کسانی که برایت جایگاه مهمی دارند، ندلشتی. اولا تو در رتبه بندی اشتباه کردی. حالا هم بدان کمال گرایی زیادت ، خوب نبود. چون وقتی به خواسته ات نرسیدی ، روح و روانت داغان شده. خود را مدام سرزنش می کنی . باید باور کنی همه چیز تحت کنترل تو نیست . تو داری به یک پتک سنگینی علیه خودت مبدل می شوی. پس باید رها کنی . کمی بی خیال زندگی کنی . حتی دست از اعتراضاتت برای خواسته های برحقی که به آنها نرسیدی ؛ هم برداری.
تا حالا چی از دست دادی؟ بالاتر از زندگی و آرزوهایت مگر چیزی هم هست؟ شاید خواستی جایگزینی برای حسرتهای از دست رفته ات داشته باشی و این هم نشد. با زحمت گنجینه ای جمع کردی و یک روز امدی ، دیدی آن را هم برده اند.
خب. طبیعی است اولش ساعتها دنبال دزد بگردی، گریه کنی . اما وقتی به نتیجه نرسیدی چه می خواهی بکنی؟
حضرت استاد می فرماید :رو سر بنه به بالین ... ای زردروی عاشق تو صبر کن وفا کن.
تدبیر استاد برای رسیدن تو به آرامش این است . نگو صدتا فحشم بده اما نگو بی خیال شو. گاهی باید خوبی هایت را بسپاری دست دجله. یقین داشته باشی ایزد متعال در یک بیابان برهوت برایت جبران می کند.
بی خیالی هنر بزرگی است. اگر برای هر مساله تمام فکر و خیالت را صرف کنی . کلی انرژی روانی و جسمانی ات از دست می رود. بسیاری از بیماری های جسمانی و روانی بخاطر نداشتن روحیه بی خیالی است. به اندازه کافی حرفهایت را بزن . اگر لازم است فریاد هم بزن. اما در نهایت باید برای حفظ سلامت روان و جسمت از نسخه تجویز شده توسط حضرت مولانا هم بهره بجویی . حتی ممکن است چنان زمان را از دست بدی که وقتی به خودت بیایی ؛ ببینی که عزیزانت هم از دست دادی و تو نفهمیدی آنها کی با بانگ الرحیل کوچ کردند.
من هم حسرتهای زیادی دارم . سالها برای رسیدن به آنها تلاش کردم. اما نشد که نشد. ولی می خواهم از همین لحظه بی خیال همه چیز بشوم و بروم سر به بالین بگذارم. برای درمان به کمی خواب نیاز دارم. تو چه برنامه ای داری؟
نظری بگذارید
نام خود را وارد نمایید
متن نظر را وارد نمایید
مقدار صحیح است
مقدار صحیح وارد کنید
بدون ویرایش از شما
آخرین اخبار
تبلیغ کانال فاش در ایتابنر بیمه دیفتح‌الفتوحصندوق همیاریخبرنگار افتخاری فاش نیوز شویدمشاوره و مشاوره تغذیه ویژه ایثارگرانسایت جمعیت جانبازان انقلاب اسلامیانتشارات حدیث قلماساسنامه انجمن جانبازان نخاعیlogo-samandehi