شناسه خبر : 103761
چهارشنبه 29 شهريور 1402 , 13:21
اشتراک گذاری در :
عکس روز
ادبیات ایثار و شهادت

برنامه‌های رادیو در هفته دفاع مقدس

برنامه‌های رادیو در هفته دفاع مقدس

فاش نیوز - شبکه‌های رادیویی به مناسبت هفته دفاع مقدس ویژه برنامه‌های مختلفی را برای مخاطبان خود تدارک دیده است.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، سالروز آغاز جنگ تحمیلی از سوی رژیم بعث عراق علیه جمهوری اسلامی ایران 31 شهریور 1359 بود که برکات و دستاورد‌های بی‌نهایتی را برای ملت ایران به ارمغان آورد، شبکه‌های مختلف رادیویی نیز با تدارک ویژه برنامه‌های هفته دفاع مقدس این روز را گرامی می‌دارند.

جزئیات این برنامه‌های رادیویی را در ادامه ببینید: 

رادیو تهران در آستانه هفته دفاع مقدس

در برنامه "سینمای خانوادگی" ویژه هفته دفاع مقدس به فیلم‌های این حوزه از دریچه روانشناسی می‌پردازد. این برنامه با نمونه‌هایی از فیلم‌های سینمایی دفاع مقدس، مسائل روانشناسی را تحلیل و بررسی می‌کند. موضوع عشق سال‌های جنگ از نگاه روانشناسی با مثال‌هایی از فیلم سینمایی «شیدا» به کارگردانی کمال تبریزی مورد بررسی قرار می‌گیرد.

روانشناسی خاطرات از دیگر موضوعاتی که از فیلم «سفر به چذابه» به کارگردانی رسول ملاقلی‌پور انتخاب شده و  «بمب یک عاشقانه» به کارگردانی پیمان معادی از آثار مخرب جنگ می‌گوید. «بوی پیراهن یوسف» به کارگردانی ابراهیم حاتمی‌کیا از مفهوم امید گفته می‌شود. «روبان قرمز» به کارگردانی ابراهیم حاتمی‌کیا، در ستایش زندگی است اما «لیلی با من است» به کارگردانی کمال تبریزی از ترس و تحول می‌گوید و...

این برنامه کاری از گروه ورزش و تفریحات رادیو تهران که در ایام دفاع مقدس از ساعت 14:30 روی آنتن رادیو تهران می‌رود.

بازخوانی کتاب «پلاک‌های شهر» در برنامه کتاب شب  

برنامه کتاب شب رادیو تهران به مناسبت هفته دفاع مقدس، کتابِ «پلاکهای شهر» را در 20 قسمت20 دقیقه‌ای برای شنوندگان رادیو، بازخوانی می‌کند. این کتاب به کوشش عبدالرضا سالمی‌نژاد، شامل خاطرات مردمی دفاع مقدس که جنبه‌های ناگفته و متفاوتی از دلاوری و ایثار رزمندگان را روایت می‌کند.

خاطراتی که در این کتاب چاپ شده و شنوندگان رادیو، جذاب‌ترین‌های آن را می‌شنوند، از میان 80 ساعت مصاحبه و بیش از هزار صفحه یادداشت، انتخاب شده است. این مجموعه «کتاب شب» با روایت بهروز رضوی و مهدی مجنونیِ کسمایی قدیم شنوندگان رادیو تهران می‌شود.

برنامه کتاب شب را شنبه تا چهارشنبه هر هفته ساعت 23:30 دقیقه از رادیو تهران بشنوید.

تهران میدان شهدا

شبکه رادیویی تهران، در برنامه «تهران میدان شهدا »به منظور بزرگداشت مقام شهدا با خانواده‌های معزز شهداء گفت‌وگو می‌کند، این برنامه به مناسبت هفته دفاع مقدس با خانواده‌های معزز شهدای هشت سال جنگ تحمیلی گفت‌و‌گو خواهد داشت، این برنامه پنجشنبه و جمعه‌ها ساعت 18:30 تقدیم مخاطبان می‌شود.

رادیو معارف و روایت پایداری

رادیو معارف در برنامه «روایت پایداری» به بررسی نقش تاریخی و اجتماعی مردم، در بزنگاه‌های مهم تاریخ اجتماعی، سیاسی و نظامی دفاع مقدس می‌پردازد. نقش کمک‌های مردمی در دفاع مقدس، نقش مادران و همسران در دفاع مقدس، حضور حماسی در نمازهای جمعه علی‌رغم تهدید به موشک‌باران و عوامل تأثیرگذار فرهنگی و اجتماعی در همراهی و مقاومت مردم، هم‌پای حکومت، در رویدادهای مهم سیاسی و اجتماعی مانند؛ جنگ تحمیلی از دیگر موضوعات این برنامه است که  جمعه 31 شهریور ساعت 9 صبح شنیده می‌شود.

«سربند ایثار» روی موج سلامت

ویژه برنامه «سربند ایثار» این شبکه رادیویی با هدف گرامیداشت دفاع مقدس و پاسداشت و تقویت ارزش‌های ملی در این دوران از صدای دانش، نشاط و آرامش پخش می‌شود. در این برنامه تلاش می‌شود تا به خاطرات دوران دفاع مقدس به خصوص خاطرات کادر درمان و زنده نگهداشتن حضور و نام حماسه‌سازان آنان در دوران دفاع مقدس با حفظ تاریخ شفاهی پرداخته شود.

این برنامه کار مشترک صدای مرکز خوزستان با اجرای عزت کوتی عرب از مرکز خوزستان و علی الله دانه از رادیو سلامت است.

ویژه برنامه «سربند ایثار» از ساعت 17 تا 18 تقدیم شنونده‌های رادیو سلامت می‌شود.

رادیو گفت‌وگو  و مستندهای عملیات‌های دفاع مقدس

برنامه‌های "روایت ناتمام" با موضوع مستند پرتره عملیات‌های دفاع مقدس، برنامه "نقطه عطف" با موضوع تبیین و بررسی نقاط عطف دوران دفاع مقدس با حضور فرماندهان و رزمندگان آن دوران از رادیو گفت‌وگو شنیده می‌شود. برنامه "دفاع بدون مرز" با موضوع نیروی قدس سپاه و برنامه "مشق شیدایی" از تاریخ 31 شهریور به مناسبت هفته دفاع مقدس روی آنتن رادیو گفت‌وگو خواهد رفت.

همچنین برنامه "گفت‌وگوی علمی" در 2 قسمت با موضوعات دستاوردهای ایران در حوزه صنایع دفاعی در دفاع‌مقدس و برنامه "گفتگوی اقتصادی" در 2 قسمت با موضوعات جهاد اقتصادی و اقتصاد مقاومتی در آینه تجربیات مدیریتی دوران دفاع مقدس تقدیم مخاطبان خواهد شد.

در هفته دفاع مقدس برنامه‌های "صبح و گفت‌وگو"، "حیات خلوت"، "هشتگ گفت‌وگو"، "ترنج"، "سینما معیار" با موضوع سینمای دفاع مقدس از اوج تا افول، "تقاطع فرهنگ"، "گفتگوی اجتماعی"، "گفت‌وگوی فرهنگی" با موضوع فراز و فرودهای موسیقی دفاع مقدس، "ارغنون" با موضوع آسیب‌شناسی موسیقی درحوزه دفاع مقدس، "اینجا چراغی روشن است" با موضوع دفاع مقدس و فرهنگ مردم، "رواق تماشا"، "صدای پای شب"، "سوفیا"، "انعکاس"، "از پارسی تا  فارسی"، "ملاقات" و "پرده آخر" با موضوع بررسی و تحلیل آسیب‌شناسانه تئاتر دفاع مقدس نیز به موضوع دفاع مقدس خواهند پرداخت.

"رویداد"، "بدون خط خوردگی" با موضوع دفاع مقدس و سرمایه اجتماعی کشور در دفاع از میهن، "گفت‌وگوی سیاسی" و "امواج شبهه" نیز برنامه‌هایی از گروه سیاسی شبکه رادیویی گفت‌وگو هستند که از شنبه اول مهرماه به مناسبت هفته دفاع مقدس تقدیم مخاطبان خواهند شد.

ایرانصدا و کتاب گویای فرشته‌ها لبخند می‌زنند

ایرانصدا در هفته دفاع مقدس کتاب گویای «فرشته‌ها لبخند می‌زنند» را  در منصه ظهور می‌گذارد. این کتاب گویا، روایت زندگی و مبارزه یک خانواده شهیدپرور در سال‌های دفاع مقدس است که به راویت سودابه آقاجانیان شنیده می‌شود.

رادیو جوان و گفت‌و‌گو با فرماندهان ارتش

برنامه رادیویی «جوان ایرانی سلام» به مناسبت گرامیداشت یاد و نام شهدا، جانبازان، ایثارگران و رزمندگان و دستاوردهای هشت سال دفاع مقدس به بررسی و تشریح عملیات‌های هشت سال دفاع مقدس و گفت‌وگو با سرداران و فرماندهان دفاع مقدس می‌پردازد.

برنامه «جوونی مجاز» به صورت میدانی از مناطق عملیاتی کرمانشاه و سنندج بازدید می‌کند و با خانواده‌های نیروی مسلح ارتش و خانواده‌های فرماندهان ارتش به گفت‌وگو می‌پردازد. همچنین، شاهدان محلی جنگ را معرفی کرده و با رزمندگان مصاحبه می‌کند. این برنامه به مستندهایی از یادمان ها و موزه‌های منطقه جنگی خانواده شهدا نیز می‌پردازد و علاوه بر این در برنامه، شوخی هایی از جبهه نیز پخش می‌شود.

همچنین برنامه «منحصر به فرد» به صورت ویژه به بررسی و تشریح عملیات‌های هشت سال دفاع مقدس و گفت‌وگو با سرداران و فرماندهان دفاع مقدس می‌پردازد و در طول هفته دفاع مقدس، ابعاد مختلف دستاوردهای هشت سال جنگ تحمیلی را تبیین خواهد کرد.

برنامه «پرچمدار» با نخبگان سربازی که در حوزه‌های مختلف علمی، فرهنگی و هنری در ارتش فعالیت دارند، به گفت‌وگو  خواهد پرداخت و دستاوردهای آنها مورد بررسی قرار می‌گیرد.

رادیو اقتصاد و بیان خودباوری‌ها

برنامه صبحگاهی «روزی نو» متناسب با اسامی که برای ایام هفته دفاع مقدس انتخاب شده در گفت‌وگو با صاحبنظران و چهره های شاخص دوران دفاع مقدس به اهمیت تجربیات مدیریتی دوران هشت سال جنگ تحمیلی و نیز بررسی خاطرات فداکاری ها و ایثارگریهای رزمندگان دوران دفاع مقدس و نحوه بهره گیری از آن در حل مسائل اقتصادی اجتماعی در عصر حاضر می پردازد. این برنامه هر روز ساعت 6:30 به روی آنتن رادیو اقتصاد می رود.

در برنامه « گذر بازار» با فرماندهان و صاحبنظران درباره تجربیات و دستاوردها و خودباوری و خوداتکایی که از محدودیت ها و کمبودها و تحریم ها در دوران دفاع مقدس حاصل شد گفت‌وگو می‌شود و نقش آن در پیشرفت صنایع دفاعی، هوافضا، نفت و گاز و فعالیت‌های عمرانی و توسعه پزشکی کشور سنجیده می‌شود. این برنامه شنبه تا چهارشنبه ساعت 17:05 از رادیو اقتصاد پخش می‌شود.

برنامه «رهیافت» با حضور مسئولان کشوری و لشگری در خصوص استفاده از تجربیات دوران دفاع مقدس در خوداتکایی و اقتصاد را مورد بررسی قرار می‌دهد. این برنامه شنبه تا چهارشنبه ساعت 21:05 به روی آنتن رادیو اقتصاد می‌رود. در برنامه« بزرگراه »روز 31 شهریور ساعت 18 پشتیبانی‌های فنی و مهندسی در دوران دفاع مقدس در گفت‌وگو با مسئولان مورد بررسی قرار می‌گیرد.

مستند «ما می‌توانیم» در هفته دفاع مقدس به انعکاس روایت‌های توانمندی‌های دفاعی کشور می‌پردازد. این برنامه شنبه، دوشنبه و چهارشنبه ساعت 12:10 به روی آنتن رادیو اقتصاد می‌رود. در برنامه «قصه مردان» خاطرات دلاوری‌ها و رشادت‌های شهدای جنگ تحمیلی مورد بررسی قرار می‌گیرد. این برنامه ساعت 03:55 بامداد از رادیو اقتصاد پخش می‌شود.

برنامه مستند «نوآوران» با حضور متخصصان و کارشناسان الگوی کارآفرینی در حوزه دفاع مقدس مورد بررسی قرار می‌گیرد. این برنامه چهارشنبه ساعت 14:30 به روی آنتن رادیو اقتصاد می‌رود.

رادیو فرهنگ  و مسابقه کتابستان

جمعه 31 شهریورماه برنامه مسابقه کتاب محور «کتابستان» برای اطلاع‌رسانی و آشنایی شنوندگان با آثار مکتوب حوزه هشت سال جنگ تحمیلی پرسش‌هایی پیرامون کتاب‌های دفاع مقدس مطرح می‌کند.

ساعت 20 یک مهرماه،  ویژه برنامه «پلاک عاشقی» با موضوع معرفی شهدای هشت سال دفاع مقدس پخش می‌شود، همچنین به صورت ویژه برنامه «سرزمین من» که ساعت 13 شنبه تا پنجشنبه پخش می‌شود از 1 تا 6 مهر به هفته دفاع‌مقدس می‌پردازد.

«معبر» نیز عنوان مسابقه ویژه دفاع مقدس است که در این هفته هر روز ساعت 14 روانه آنتن می‌شود. همچنین برنامه «هفت نمای ماندگار» با موضوع بررسی آثار سینمایی دفاع مقدس هر بامداد پخش می‌شود.

ویژه‌های رادیو نمایش برای هفته دفاع مقدس

5 سریال رادیویی و یک ویژه برنامه مستند گزارشی در هفته دفاع مقدس از آنتن شبکه رادیویی نمایش پخش می‌شوند.

سریال رادیویی « انسیه» به تهیه کنندگی مهدیه تقی‌زاده و کارگردانی مینو جبارزاده از اول مهر ساعت 1:30 بامداد از رادیو نمایش پخش می‌شود و تکرار آن ساعت 12:15 دقیقه است، داستان این سریال درباره زنی به نام انسیه است  که به خاطر تعصب میرزا بابا از تحصیل بازمانده و با پسرعموی خود ازدواج می‌کند، وی همواره در فکر تحصیل است و به همین خاطر انواع هنرها را می‌آموزد، انسیه در زندگی پرپیچ و خم خود صاحب چهار پسر می‌شود که هر چهار نفر آنها شهید می‌شوند و...

سریال رادیویی «عقرب زرد» به تهیه‌کنندگی مهدی نمینی مقدم و کارگردانی میرطاهر مظلومی به زندگی شهید علی چیت‌سازیان فرمانده اطلاعات عملیات لشکر 32 انصارالحسین می‌پردازد. این سریال از اول مهرماه ساعت 2:30 بامداد از رادیو نمایش پخش می‌شود و ساعت 23 تکرار آن است. سریال رادیویی «ورزشکاران کوچک» به تهیه‌کنندگی نوید جولایی و کارگردانی مهرداد مهماندوست به زندگی برادران شهید پورزند می‌پردازد.

این مجموعه رادیویی از اول مهر ساعت 23:30  از رادیو نمایش پخش می‌شود و ساعت 5:30 صبح روز بعد تکرار آن است.

سریال رادیویی « پسر دریا» به کارگردانی نازنین مهیمنی و تهیه‌کنندگی مهدی نمینی مقدم به زندگی شهید حسن نوفلاح کاپیتان تیم ملی نوجوانان واترپلو می‌پردازد. این سریال از اول مهرماه ساعت 1 بامداد به روی آنتن رادیو نمایش می‌رود و ساعت 12:45 دقیقه تکرار آن است.

سریال رادیویی «به دنبال پدر» به تهیه‌کنندگی اشرف السادات اشرف‌نژاد و کارگردانی محمد پورحسن درباره خانواده‌ای است که منتظر برگشت پدر خانواده از جبهه‌اند.  این سریال رادیویی از اول مهرماه ساعت 2 بامداد به روی آنتن رادیو نمایش می‌رود و ساعت 11 صبح تکرار آن است. در تمامی این سریال‌ها نویسندگان، بازیگران، افکتورها و صدابرداران اداره کل هنرهای نمایشی رادیو حضور داشته‌اند.

همچنین ویژه برنامه مستند گزارشی «تا انتها حضور» از اول مهرماه ساعت 5 صبح به روی آنتن رادیو نمایش می‌رود و ساعت 14 تکرار آن است. این مستد گزارشی شامل آیتم گفت‌وگو با فیلمسازان، مستندسازان، فیلمنامه‌نویسان حوزه دفاع مقدس و همچنین بازیگران این حوزه است و به بررسی و تحلیل روند کلی شکل‌گیری سینمای دفاع مقدس می‌پردازد.

این برنامه به تهیه‌کنندگی ریحانه یزدان‌دوست و نویسندگی و گویندگی فاطمه حاتمی تلاش دارد تا نگاهی دقیق‌تر و ژرف‌تر به ابعاد مختلف این حوزه در برهه‌های مختلف دوران دفاع‌مقدس و پس از آن داشته باشد.

سنگر به سنگر در رادیو صبا

رادیو صبا ویژه برنامه‌های «قهرمانان نمی‌میرند، سنگر به سنگر، دفتر هشت برگ و به نام مادر به نام ایران» را تقدیم شنوندگان می‌کند.

ویژه برنامه  «قهرمانان نمی‌میرند» در قالب مستند در گفت‌وگو  با فرماندهان دفاع‌مقدس به معرفی شهیدانی که نقش تأثیرگذاری در جنگ داشتند، می‌پردازد. ویژه برنامه «دفتر هشت برگ» با اجرای امیرحسین مدرس به روایت داستان‌های دفاع مقدس می‌پردازد.

ویژه برنامه «سنگر به سنگر» در قالب مسابقه مخاطبان را رویدادهای 8 سال دفاع مقدس آشنا می‌کند و برنامه  «به نام مادر به نام ایران» ویژه برنامه است که در قالب مستند به بررسی فیلم‌های دفاع مقدس از زوایای مختلف و تأثیرگذاری آنها در سینمای دفاع مقدس می‌پردازد.

رادیو قرآن و  حکایت جاودانگی

«حکایت جاودانگی» با موضوع گرامیداشت یاد و خاطره شهدای هشت سال دفاع مقدس، شهدای مدافع حرم، امنیت و شهدای مدافع سلامت و نگاهی به سیره قرآنی آن عزیزان از رادیو قرآن پخش می‌شود.

معرفی کتاب، گزیده‌ای از وصیتنامه شهید و فرازهای قرآنی آن، خاطرات شهید از زبان همسر، روایت گوشه‌ای از زندگی شهید با صدای وی و خانواده، پخش گوشه‌ای از فیلم، کلیپ و یا سریالی که با محوریت زندگی شهید مورد نظر ساخته شده و گزارش مردمی از بخش‌های مختلف این برنامه مستد-ترکیبی است.

«حکایت جاودانگی» از شنبه یکم مهرماه به مدت 6 روز ساعت 17:30 به مدت 30 دقیقه تقدیم شنوندگان می‌شود.

رادیو ایران و روایت شهدای ترور

رادیو ایران در برنامه «پلاک هشت» که  از 31 شهریور تا 7 مهر  از ساعت 12:30 الی 14  به صورت ویژه به روایت فرماندهان جنگ و معرفی شهدا در گفت‌و‌گو با اعضای خانواده و همرزمان می‌پردازد. مستند "روزی که پروانه شدیم" با موضوع شهدای ترور ساعت 12:30 الی 12:35 در شهریور و در مهرماه پخش می‌شود.

رادیو پیام و «پیام ولایت»

« پیام ولایت » با موضوع بصیرت‌افزایی و بیان مسائل مهم جامعه و انذار به مسئولین و مردم به مدت 2 دقیقه در روز 2 بار پخش می‌شود. «مردان سرزمین آفتاب» با  معرفی شهدای دفاع مقدس به مدت 2 دقیقه، در روز 1 بار پخش می‌شود.

 

اینستاگرام
نظری بگذارید
نام خود را وارد نمایید
متن نظر را وارد نمایید
مقدار صحیح است
مقدار صحیح وارد کنید
بدون ویرایش از شما
آخرین اخبار
تبلیغ کانال فاش در ایتابنر بیمه دیفتح‌الفتوحصندوق همیاریخبرنگار افتخاری فاش نیوز شویدمشاوره و مشاوره تغذیه ویژه ایثارگرانسایت جمعیت جانبازان انقلاب اسلامیانتشارات حدیث قلماساسنامه انجمن جانبازان نخاعیlogo-samandehi