شناسه خبر : 103963
پنجشنبه 06 مهر 1402 , 09:15
اشتراک گذاری در :
عکس روز
ادبیات ایثار و شهادت

خلبان تیزپرواز لرستانی نیروی هوایی ارتش دار فانی را وداع گفت

فاش نیوز - امیر سرتیپ دوم خلبان پرویز رضایی از خلبانان هشت سال دفاع مقدس نیروی هوایی ارتش دار فانی را وداع و به یاران شهیدش پیوست.

خلبان تیزپرواز لرستانی نیروی هوایی ارتش دار فانی را وداع گفت

به گزارش گروه حماسه و جهاد دفاع‌پرس، امیر سرتیپ دوم خلبان پرویز رضایی مردی از تبار صد‌ها خلبان تیزپرواز بود که نامشان لرزه بر اندام دشمن می‌انداخت و نمونه‌ای از تبار خلبانان غیور عرصه نبرد‌های هوایی است که نامش در قلب مردم حق‌شناس خطه لرستان جاودانه شده است.

امیر سرتیپ دوم خلبان پرویز رضایی روز سه‌شنبه در تهران درگذشت و مراسم تشییع و خاک‌سپاری امروز چهارشنبه در بهشت‌زهرای تهران انجام شد.

مراسم ختمی هم در زادگاه امیر سرتیپ دوم خلبان پرویز رضایی (خرم‌آباد) روز جمعه ۷ مهرماه در حسینیه حبیب بن مظاهر برگزار می‌شود.

امیر سرتیپ دوم پرویز رضایی متولد ۱۳۳۵ خرم‌آباد بود و فروردین ۱۳۵۴ وارد دانشکده خلبانی نیروی هوایی شد و حدود یک‌سال بعد نیز برای طی دوره خلبانی به آمریکا اعزام شد.

رضایی در آمریکا آموزش پرواز با هواپیما‌های T۴۱ و T۳۷ و T۳۸ را دید و آذر ۱۳۵۶ به کشور بازگشت؛ سپس برای کلاس آموزشی اف پنج E در پایگاه مهرآباد در نظر گرفته شد.

امیر سرتیپ دوم پرویز رضایی دوره رزمی هواپیمای اف پنج E را با آموزش اساتیدی، چون ایرج امامی و یحیی جان‌محمدی در پایگاه دزفول پشت سر گذاشت، اما به‌دلیل ناآرامی‌های انقلاب، این کلاس به حالت تعلیق درآمد.
امیر سرتیپ دوم پرویز رضایی با آغاز جنگ تحمیلی به‌عنوان افسر ناظم مقدم به خطوط درگیری اعزام شد و سه ماه جنگ را با این وظیفه پشت‌سر گذاشت.

سرتیپ رضایی دوره رزمی اف پنج E را در بهار ۱۳۶۰ تکمیل کرد و داوطلب انتقال به پایگاه وحدتی دزفول شد. او در تمام دوران جنگ در این یگان خدمت کرد.

سرتیپ رضایی مأموریت برون‌مرزی و پشتیبانی و همچنین ۲۷۸ سورتی پرواز اسکرامبل و پوشش هوایی را در کارنامه خود ثبت کرد‌ه‌است. او ۲۴ سال در پایگاه دزفول خدمت کرد و سال ۱۳۸۵ با بیش از ۳۱ سال خدمت با درجه سرتیپ دومی بازنشسته شد.

 

اینستاگرام
روحش شاد و یادش گرامی
نظری بگذارید
نام خود را وارد نمایید
متن نظر را وارد نمایید
مقدار صحیح است
مقدار صحیح وارد کنید
بدون ویرایش از شما
آخرین اخبار
تبلیغ کانال فاش در ایتابنر بیمه دیفتح‌الفتوحصندوق همیاریخبرنگار افتخاری فاش نیوز شویدمشاوره و مشاوره تغذیه ویژه ایثارگرانسایت جمعیت جانبازان انقلاب اسلامیانتشارات حدیث قلماساسنامه انجمن جانبازان نخاعیlogo-samandehi