29 ارديبهشت 1398/ ۱۵ رمضان ۱۴۴۰
شناسه خبر : 23294
1392,یکشنبه 14 مهر13:15
اشتراک گذاری در:
عکس روز

چهره های بهشتی،نامه های آسمانی


فاش نیوز - ... کلمات درذهنم گم شده اند .هرچه می گردم ، واژه مناسبی برای بیان احساسم پیدا نمی کنم. اصلا" نمی خواهم در قالب کلمات و جملات ، جایشان دهم که ... نمی شود .

حسی غریب و مبهم اطرافم را مثل هوا گرفته است ... حسی بزرگ که انگار در دلم جا نمی شود و از ظرفیت روحم بزرگتر است. حسی ماورایی مانند سفر به گذشته یا مرور خاطرات یا نظر به افسانه ها ... انگارهمه شان را دیده ام . همه را از نزدیک می شناسم . عکس هایشان برایم بیش از حد آشناست . همین طور نامه هایی که از ته دل و عمق جانشان با صمیمیت برای آن مادر فداکار، "خانم سامانی" نوشته اند.

 

حسرت می خورم . به آن زن حسرت می خورم . حسرتی عمیق آنچنان که ابراز احساسات آن رزمنده های جوان و درک کمی از فداکاری ها و رسیدگی هایی که آن زن به ایشان می کرده ، دلم را چون دریایی طوفانی به تلاطم درآورده و اشک را چون چشمه ای از چشمانم سرازیر کرده است.

 

به تک به تک عکس ها خیره می شوم . همه جوانند و حتی برخی نوجوان . وقتی قیافه های رنج کشیده و بعضا" سن  و سال دارشان را الان تصور می کنم ، دلم می خواهد بترکد . از جوانیشان که همه مثل یک قهرمان بی ادعا بر چرخ نشسته اند و به لنز دوربین با لبخندی آرام نگاه می کنند، خجالت می کشم . وقتی تجسم می کنم هریک از آنها روزی مثل ما روی پا بودند و چقدر جوان، چرخ نشین شدند، نمی دانم باید دیگر به چه چیز فکر کنم غیر از قدر دانی ... !

 

تند تند با نگاهم ، نامه ها را می خوانم. سراسر مهر است و صمیمیت .فرقی نمی کند خوش خط است یا بدخط . صمیمیتی دارند که در دوران ما کمتر از جنسش پیدا می شود . آنقدر نامه ها با آن کاغذهای مخصوص زمان جنگ و کاهی وقدیمی بودنشان، به دل می نشیند که فکر می کنم دیدن همه کاغذهای رنگ و وارنگی که تازگی ها آمده، برایم چشم نواز نیستند.

 

خانمی بوده به نام خانم سامانی که در نزدیکی آسایشگاه امام در زمان جنگ زندگی می کرده و به قولی مثل مادر جانبازان جوان و عاشق آسایشگاه بوده است . از متن نامه ها کاملا" مشخص است که ایشان چقدر از لحاظ مادی و معنوی به بچه ها رسیدگی می کرده و آنها همچنان پس از برگشتن به خانه ها وشهرهایشان سراغش را از تهران می گرفتند و گاهی حتی از مناطق جنگی . این را از آدرس فرستنده ها و گیرنده هایی که روی پاکت های نامه با تمبرهای قدیمی ،دیده می شود می توان فمهید . تمام جملاتی که  قدرشناسی و علاقه ای بزرگ در آن موج می زند، با جملاتی ساده و گاهی حتی با خط خوردگی .

 

با دیدن تصاویر آن خانم مهربان و قهرمان به این فکر می کنم که او چنان برای جانبازان در طول جنگ خالصانه انجام وظیفه نموده که تا همیشه یادش در دل جانبازان آسایشگاه اما خواهد ماند اما ... من چی؟! ... من برای جبران رنج های جوانانی که روی ویلچرنشسته اند و آنگونه زیبا ومعنادار از داخل عکس ها  به من خیره شده اند، چه کرده ام؟! ...آن حال و هوا و نوشته ها و عکس ها و ... یادآوری ومرور اتفاقاتی که دردوران دفاع مقدس افتاده و ما به سادگی فراموش کرده ایم!

 

زبانم قاصر است وکلمات برای توصیف این دلنوشته ها از طرف فرشتگانی زمینی کوچک و ناتوان ... نتوانستم بنویسم ...هنوز هم نتوانستم ... که نوشتن در مورد بزرگ مردان و زنانی که در صحنه دفاع مقدس، نقش اول و برتر قهرمان داستان را به عهده داشتند، لیاقت می خواهد و شایستگی...

" متن از شهید گمنام "

 

 


ازسمت راست خانم سامانی و نوه اش، جانبازشهیدقهرمان خالصی و دخترخانم سامانی


ازسمت راست خانم سامانی و نوه اش،جانبازشهید"قهرمان خالصی" ،دخترخانم سامانی و اکبر آقا نشسته کنار ویلچر


خانم سامانی درکناریکی ازجانبازان

 


خانم سامانی درکنارجانباز" قهرمان خالصی"

 

 

 

 

جانباز "مصطفی پرکره"

 


جانبازشهید"سید بهاءالدین بهلولی"

 


جانباز "ماشاالله نصیری فرد"

 

جانباز شهید" قهرمان خالصی"

 


"ابوبکرفتاحی"جانبازبمباران بانه

 

 

 

جانباز شهید" قهرمان خالصی"

 

 

جانباز اندیش بحری


جانباز"مهدی مرجانی"

 


جانباز"رمضانی"

 

جانباز "علی سگوند(رحمتیان)"

 

از راست: جانباز علی نعمتی،جانباز شهید قهرمان خالصی،جانباز شهید حسین دخانچی

 

از راست: جانبازان" مصطفی پرکره،مسلم مجاهد،محمدی"

 

 

 


جانباز"محمدجواد عندلیبی" ازداراب فارس و جانبازشهید" حاج ابوالفضل مرادی"از اشتهارد کرج

 


جانباز"سیدجلال عابدی"

 


جانباز شهید" قهرمان خالصی"

 

جانباز"ابراهیم رسول محمد"  از کردستان

 


جانبازشهید"کریم نبودی"، نشسته بر روی صندلی بهمن سامانی

 


جانباز"علی بیگدلی"

 

 

از راست"جانباز شهید"دخانچی"

 


جانباز شهید" قهرمان خالصی"

 


ازراست جانباز"حسن سیاح" وجانباز"سید مهدی حسینی"

 


جانباز شهید دکتر"اکبر عرب زاده"

 

جانباز روی تخت: "یدالله داسته(مشایخی فر)"، جانباز روی ویلچر:" محمدی"

 

از راست: جانبازان رحمت الله عابدی،ماشالله نصیری،حجت الله شمس،علی پاکیزه،حسین آسال،رئیسی

 

از راست:جانبازان"حسین آسال،ابراهیم رسول محمد،شهید قهرمان خالصی،یدااله داسته،ابوالفضل عابدی قوچانی"

 

از راست: جانبازان "علیرضا کلانتری،حسن خانی،شهید کریم نبوی(نبودی)"

 


جانباز شهید" قهرمان خالصی"

 

از راست:جانبازان"کریم نبوی،علی سگوند(رحمتیان)"

 


جانباز"محمد عطارزاده"از بندر دیلم

 

 

 

جانباز"مهران عبدالمناف"

 


از راست: جانباز"مشایخی"،(داسته)،مسلم مجاهد

 


از سمت راست جانبازشهید"محمدرضا طاهریان" از سمنان جانباز شهید "برزه"از سلماس وجانباز حاج"عبدالرحمن احسان" از دزفول

 

جانباز شهید"برزه"

 


از راست جانباز "محمدرضا پاکیزه" ازقم،
جانباز شهید" قهرمان خالصی"

 

از راست:جانبازان"؟،شهید خلیل نژاد،مصطفی پرکره،کریم نبوی،علی رحمتیان،؟،یدالله داسته(مشایخی فر)"

 

از راست:جانبازان"شهید علیرضا فومنی،شهید اکبر عرب زاده،محمدرضا آفرین،حمید میرسرابی،محمدجواد عندلیبی،ایرانی،علیرضا راستگو،جواد ملاک"

 

از راست:"هاتفی"، "جانبازشهید برزه"

 

جانباز شهید نبوی

 

نشسته روی صندلی آقای بهمن سامانی، جانباز شهید کریم نبوی

 

از راست:جانبازان" ابوبکر فتاحی،قهرمان خالصی،مرتضی باوفا"

 

از راست:جانبازان"مسلم مجاهد، یدااله مشایخی فر(داسته)"

 


جانباز"غلامرضا اسماعیلی" سمت راست

 


جانباز"بهمن تاجدولتی"

 


فرزند شهید وجانباز "ولی الله نصیری"

 

جانباز"حسن سیاح"

 

از راست:جانبازان"حسن خانی،مسلم مجاهد از برازجان"

 


جانباز"باوفا" سمت راست،سمت چپ:"علی نقوی" از فامنین

 

از راست:جانبازان"حسن خانی،حمیدرضا زارعیان،علیزاده،صداقتی،علیرضا مطلبی"

 

از راست:جانبازان"عبدالرحمن احسان،حسین آسال،حسن خانی،علیرضا مطلبی،شهید اکبر عربزاده،بهروز ساقی"

 

از راست:جانبازان"علی فتوحی،احمد پورپیرعلی،ابراهیم نیکخواه،رحمت الله عابدی،؟،نصراللهی،عبدالرحمن احسان،احمد اصغری سندی"

تصاویر از جانباز " مهدی مرجانی "


کد خبرنگار : 86


.     .     .                                
Reply
no
0
yes
0
محسن ناطق
1392/07/15 - 16:33
سلام ، فاش نیوز عزیز این احساسات متعالی که از اعماق وجود پاکتان در کلام اعلی درجات عاشقی موج میزند و از زمین تا آسمان را در پرتو انوارش روشن و قابل تحمل کرده در هر نوبت که به سایت وارد میشوم در وجودم متبلور میشوند.
گاهی فکر میکنم در طول شبانه روز چند مرتبه به سایت مراجعه و تلاش میکنم تا تمام مطالب را مطالعه و بهره برداری نمایم اما موفق نمیشوم. آن موقع در احساسات پاک جنابعالی در قبال فرهنگ عاشوراییان غرق در نور هستم و میدانم هزاران مطلب سایت را با اعجاز خداوندی ناشی از جوشش عشق به اهل بیت (ع) تدوین و هر لحظه نو به نو ارائه میکنید.
همیشه با هزاران ماشاالله و تبارک الله در عجبم که چطور میتوانید هزاران مطلب عاشقانه را از ایثار و شهادت در فضای بیکران و حضور در صحنه های تلخ و شیرین گلچین نمایید یا تمام نظرات و کامنتهای ارسالی را مطالعه و مورد سنجش و کنترل قرار دهید و در سایت به فراخور مقتضیات موضوعات روز و دسته بندی مشکلات و پیشنهادات ایثارگران محترم در ارتباط با مسئولان دلسوز بنیاد و ارگانهای مرتبط تنظیم و نمایش دهید.
میدانم برخی سایتهای تحلیلی که تعدادی محدود از موضوعات متفرقه را در صفحه اول جای میدهند ، حاوی مطالب کانکت شده و کسالت آور از سایتهای خبری مشابه با همکاری دهها نفر افراد زبده بصورت روزانه یک مرتبه تغییر و نمایش میدهند.
هزاران مرتبه خداوند متعال را شاکریم که از وجود با برکت جنابعالی و عشق سرشارتان به مقام ولایت عظما بهره مند و مستفیض هستیم. قدر زحمات و تلاشهای شبانه روزی شما در خصوص انعکاس اخبار و مستندات دفاع مقدس و بازتاب احساسات عاشقانه برآمده از ژرفای فرهنگ جهاد و شهادت را بخوبی میدانیم و از خداوند عشق و کمال آرزوی قبول طاعات و عبادات عاشقانه و مخلصانه برای جنابعالی و دوستداران مسئلت مینماییم.

Reply
no
0
yes
0
بهمن
1392/07/23 - 18:38
به به ، همت به این میگن ها دوستان یاد بگیرند .

Reply
no
0
yes
0
همقطار
1392/09/03 - 16:33
باسمه تعالی
با سلام و احترام
به پاس تمامی زحمات و خدمات بی شائبه این مادر واقعی، پیشنهاد می‌نمایم در یکی از روزهای آینده و با حضور جانبازان آسایشگاه که در قید حیات هستند مراسمی برای تقدیر از گوشه از خدمات و زحمات ایشان در محل آسایشگاه امام خمینی (ره) برگزار شود و برای حضور جانبازان نیز قبل از مراسم هماهنگی لازم انجام تا این مراسم با شکوه هر چه تمامتر برگزارشود.
عزیزان ابوحسن(حامد)، احمد، بهمن، رحمت‌اله، مسلم، یداله، سیدمهدی، حسین، بهروز، علی، ابوبکر، محمدرضا، علیرضا، مصطفی، شمس‌الدین، جواد، سید رزاق، رضا، پرویز، ماشااله، مهدی، سید جلال، ابراهیم، حسن، حجت‌اله، محمد، مهران، عبدالرحمن، حمیدرضا، مجمدجواد، مرتضی، غلامرضا، ولی‌اله، مجید، جعفر و ... اگر موافقید تا قبل از مراسم با یک تماس تلفنی از زحمات و خدمات ایشان تشکر و یادی از این شیر زن بنماییم.

Reply
no
0
yes
0
نخاعی دردمند
1395/11/29 - 18:47
سلام یاددوستان ازشهیدوجانباز رازنده ساختید خاطرات درد وناتوانی درمیان مارش روزهای جبهه مهدی جان اشکم راجاری ساختید موهایم سفیدشده اما ذهنم بیادشماست دلخوش فردای قیامتم که باشما خواهم بودهرجند دنیای بی وفا وعدم تحرک ماراازشما مجاهدان زنده جداساخت به فهقهه مستانه ازجهادتان باناتوانی حسرت میخورم نمیدانم چه شوری بپامیشود اگرسازمانی سمیناردیداررا درزیرسایه ساربید واستخر ذرسراشیبی سنگفزش عبورجانبازان وقبل ازاتمام عمربگیرد ازدور روی ماه مجاهدان درقیدحیات وخاک مجاهدان شهید خاصه سفرکرده عزیزعلی بیگدلی را توتیاوسرمه چشمان نمایم دغایم کنید که بسیار دردمندم بسیاری ازرفقا راشهیدیافتم غمگین ومحزون شدم اماتحمل وصبوریشان به سوی ملکوت مرا باذکر تهلیل وتسبیح آرام نمودخداوند دلهاتان راآرام ذکرخودش گرداند من الله التوفیق

نظری بگذارید
chapta

بدون ویرایش از شما
بیشتر...
آخرین اخبار
بیشتر...
معرفی کتاب

نقل مطالب سایت، فقط با ذکر منبع بلامانع است.

@ 2014 تمام حقوق مادی و معنوی برای پایگاه خبری تحلیلی فرهنگ ایثار و شهادت(فاش نیوز)،محفوظ می باشد.