شناسه خبر : 40061
یکشنبه 22 آذر 1394 , 11:38
اشتراک گذاری در :
عکس روز
ادبیات ایثار و شهادت

کمین آخر

کمین آخر یازدهمین اثر از مجموعه کتابهای روایت نزدیک است که به همت انتشارات روایت فتح منتشر شده است. روایت نزدیک سعی دارد تا مخاطب را با نثری ساده و روان با وقایع دوران جنگ آشنا کند.

کمین آخر داستان ایستادگی 24 ساعته گروهی اندک از رزمندگان به فرماندهی شهید مهدی فریدی که به همراه عده ای از همرزمانش در تپه مجاهد در جبهه غرب به شهادت رسیدند و از زبان مهدی روحانی دوست صمیمی شهید فریدی به صورت اول شخص روایت می شود.

داستان از زمان پیشروی دشمن به سمت قصر شیرین و ایستادگی شهید فریدی و روحانی و نیروهای اندکشان با حداقل مهمات شروع می شود و با شهادت مهدی فریدی و آمدن نیروهای کمکی به پایان می رسد.

حجم کم و نثر روان کتاب از ویژگی های خوب اثر است که مخاطب بی حوصله و گریزان از مطالعه را خسته نمی کند. نویسنده به خوبی توانسته طوری جزئیات واقعه 24 ساعته درگیری عراقی ها با رزمندگان را به تصویر بکشد که خواننده خود را در دل ماجرا تصور می کند و از طرفی ذکر این همه جرئیات خسته کننده نیست.

قاسم وردیانی نویسنده آثاری چون متخصص، گندم زار و به مرگ می خندد در مقدمه آخرین اثرش کمین آخر می نویسد: آن چه در این کتاب خواهد آمد، روایت حماسه بزرگی است که در جاده قصرشیرینسر پل ذهاب و بعد از عملیات بازی دراز به وقوع پیوسته. این کتاب روایت چند مرد تنهاست که در شرایطی وحشتناک تا آخرین نفس جنگیدند، سینه را در مقابل گلوله‌های دشمن و تن را در برابر تانک‌ها سپر کردند تا سر پل ذهاب را از خطر سقوط حتمی نجات دهند.

با اینکه مطوئن بودم شهید شده و جوابم را نخواهد داد، اما نمی دانم چرا بی اختیار صدایش کردم. نزدیکتر رفتم. دست زدم به صورتش. سرد سرد بود. یک دفعه تمام خاطراتی را که در ذهن داشتیم، در ذهنم زنده شد. لبهایم را روی صورت سرد رنگ پریده اش گذاشتم. بوسیدمش. سرمای عجیبی توی تنم پیچید. احساس خیلی بدی داشتم. هیچ کاری از دستم بر نمی آمد. فریدی رفته بود و من با تعدای کمی از بچه ها باید جلوی دشمن را می گرفتیم. زمان داشت از دست می رفت....

کتاب کمین آخر در 62 صفحه به انضمام 13 عکس سیاه و سفید از شهید مهدی فریدی و مهدی روحانی و همرزمانشان توسط انتشارات روایت فتح با قیمت 5000 تومان و در 1100 نسخه منتشر شده است.

تلگرام
اینستاگرام
توییتر
نظری بگذارید
نام خود را وارد نمایید
متن نظر را وارد نمایید
مقدار صحیح است
مقدار صحیح وارد کنید
بدون ویرایش از شما
آخرین اخبار
فاش نیوز آگهی می پذیردصندوق همیاریخبرنگار افتخاری فاش نیوز شویدمطب تغذیه و رژیم درمانیانتشارات حدیث قلمبنر بیمه دیسایت جمعیت جانبازان انقلاب اسلامیمتن نهایی مرامنامه و اسانامه جبهه جانبازاناساسنامه انجمن جانبازان نخاعیاسامی راه اندازان جمعیت جانبازانپرسش و پاسخ حقوقی ایثارگرانفرم فراخوان پیوستن به جمعیت جانبازانکارگاه مبنا تقدیم می کند: بالابر کمک حرکتی logo-samandehi