04 تير 1398/ ۲۲ شوال ۱۴۴۰
شناسه خبر : 44532
1395,چهارشنبه 01 ارديبهشت09:12
اشتراک گذاری در:
عکس روز

قانون تسهیلات استخدامی و اجتماعی جانبازان


قانون تسهیلات استخدامی و اجتماعی جانبازان

1- یکی از دلایل اصلی در طرح استفساریه تبصره (3) ماده (9) قانون تسهیلات استخدامی و اجتماعی جانبازان که به امضاء 37 نفراز نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی رسیده است. "سلیقه ای عمل کردن "دولت در خصوص قانون و یا "با تعبیر خود عمل نمودن" دستگاه‌های اجرایی بوده است. استحضار دارند که در متن توجیهی طرح تفسیر قید شده بود «موارد ذیل تصریح نشده است: 1.سطح ونوع شغل پست های سازمانی همطراز، 2.حفظ سابقه مدیریتی و جلوگیری از تنزل شغلی، 3.تکلیف همطرازی مشاغل مدیران پس از خاتمه مدیریت» (بند 1 دادخواست).

 فلذا اگر در اصل قانون تصریح کامل وجود داشت قطعاً نیاز به استفساریه نبود. لذا اعلام این مطلب توسط دستگاه های اجرایی به خصوص سازمان مدیریت که بر مبنای نامه مورد شکایت اعلام می دارند که استفساریه نمی‌تواند دایره شمول حکم قانون اصلی را نقض کند مطلبی غیر کارشناسی است و قطعا" تائید می فرمایند که اگر جانبازی در پست مدیریتی ( اعم از پایه، میانی، عالی) و سایر عناوین شغلی بالاتر از شرایط احرازشغلی وی باشد می بایست به جهت عدم تنزل وی پست ستاره‌دار همتراز برای وی ایجاد نمود و طبق قانون تفسیر این مهم از ابتدا هدف قانون گذار بوده است ولیکن تصریح نشده بود که با این قانون تصریح شد.

2- در موضوع استفساریه آمده است چنانچه جانباز در پست مدیریتی یا سایر عناوین شغلی که بالاتر ازشرایط احراز شغلی وی باشد خدمت نموده آیا ایجاد پست همتراز باید همسطح همان پست شغلی قبلی وی باشد؟ پس نگاه قانون گذار به کارمندان جانبازی است که در حال حاضر شاغل می باشند و از طرفی در تبصره 3 ماده 9 قانون مزبور به سه گروه اشاره نموده است.

"جانبازانی که توانایی انجام کار تمام وقت را ندارند یا به خدمت اعاده و یا به استخدام پذیرفته می‌شوند."
الف )در خصوص جانبازانی که به استخدام پذیرفته می‌شوند :
آیا امکان پذیر است که استفساریه در خصوص افرادی باشد که تازه استخدام می‌شوند ولی قبلا در پست بالاتری خدمت نموده اند لذا عقلا و منطقا استفساریه درباره این افراد مسموع نیست.

ب ) در خصوص جانبازانی که اعاده به خدمت می شوند:
 همانطور که قبلا نیز اشاره شد نگاه قانون گذار به کارمندان جانبازی می باشد که در حال حاضر شاغل می‌باشند و برابر بند 2 (دلایل توجیهی طرح ) (تصویر پیوست ) در صدد"حفظ سابقه مدیریتی وجلوگیری از تنزل شغلی" کارمندان جانبازی می باشد که در دولت دهم خدمت نموده اند. لذا جانبازانی که اعاده به خدمت می شوند و یا خواهند شد در حال حاضر شاغل نمی‌باشند تا در اصل استفساریه قرار بگیرند پس منطقا" این افراد نیز دراصل استفساریه قرار ندارند. همچنین اعاده به خدمت با توجه به ماده 4 قانون تسهیلات ...دایره شمول بسیار کمی دارد و شامل افرادی نمی شود که بر اساس قانون تخلفات از خدمت بر کنار شده اند.

 ج) جانبازی که توانایی انجام کار تمام وقت را ندارند:

این گروه نیز با توجه به اینکه حدود 36 سال از آغاز جنگ تحمیلی می گذرد اگر چنانچه توانایی انجام کار را نداشته اند با توجه به قانون حالت اشتغال به صورت حالت اشتغال بوده و یا می شوند و یا اینکه با توجه به قانون اعطا سنوات ارفاقی جانبازان بازنشسته شده یا می‌شوند و نگرانی خاصی در دستگاه‌های اجرایی برای ایشان وجود ندارد که نیاز به قانون استفساریه باشد. فلذا قطعا تائید می فرمایند که استفساریه مزبور با توجه به اصل 7 سیاست‌های ابلاغی مقام معظم رهبری در خصوص ایثارگران و با توجه به اینکه در اصل سئوال نیز واژه "جانباز " قید گردیده است درصدد حفظ شان و مقام و جایگاه اداری کلیه جانبازان شاغل میهن اسلامی بوده است.

 اساسا" در جوابیه استفساریه از واژه جدید "ستاره دار همتراز " استفاده شده است و در اصل قانون (تبصره 3ماده 9) از واژه "همتراز جانباز" استفاده شده است قطعا این بدان معنی بوده است که دستگاه‌های اجرایی دارای محدودیت تشکیلاتی بتوانند از این تسهیلات ویژه استفاده نمایند و پست ستاره‌ دار همتراز یعنی پست جدیدی که با علامت اختصاری (*) مشخص می‌شود را به مجموع پست‌های خود اضافه نمایند و برای کلیه جانبازانی که در پست‌های مدیریتی و سایر عناوین شغلی بالاتر خدمت نموده‌اند فارغ از محدودیت‌های تشکیلاتی و به جهت حفظ شان این عزیزان پست ستاره‌دار همتراز ایجاد نمایند.


کد خبرنگار : 20


Reply
no
0
yes
0
حسین
1395/02/02 - 21:00
سلام امید است مسولان نظام کاری کنند که بهترین فرزندان این ملت که درپنج سال عمر اخر خدمتی خود قرار دارند بقیه عمر خود را در جامعه وخانواده با خاطرات خوش سپری کنند نه با سرخوردگی جلو خانواده وجامعه بیاد داشته باشیم که اینان قهرمانان نظامند وهنوز هم سرخی خون انان رامی توان درزیز صندلیهای رنگا رنگ انان مشاهده نمود

Reply
no
1
yes
0
1395/02/06 - 09:24
باسلام یک فکرهم به کارکنان جانباز آموزش وپرورش بکنید که حقوق یک کارمند آموزش وپرورجانباز 40درصد با مدرک کارشناسی کمتر ازجانبازاست که خود جانبازان به ایشان حقوق می دهد

no
0
yes
0
1395/02/14 - 11:06
سلام کسی به فکر جانبازان زیر 25% نیست بهفکر انها هم باشید


Reply
no
0
yes
1
بناه خدا
1395/02/14 - 11:11
باسلام مسئولین محترم یک مقداری هم به فکر جانبازان زیر 25% باشید. یا بگوییدجانبازان زیر 25% برن کنار

no
0
yes
0
جسین
1395/02/24 - 02:17
عزیز دل برا 25 درصد به بالا چه گلی به سرشان گذاشته اند


Reply
no
0
yes
0
شمس
1395/05/23 - 23:04
آیا بااین استفسار یه کلیه جانبازان مشمول پست همتراز میشوند ؟

Reply
no
0
yes
0
شمس
1395/05/23 - 23:07
با سلام و احترام آیا بااین استفسار یه کلیه جانبازان مشمول پست همتراز میشوند ؟

Reply
no
0
yes
0
مهران
1395/12/04 - 22:53
سلام به تمام زحمات کشان کشوری لشکری .بنده مامورنیروی انتظامی میباشم که مدت ۳سال منفک میباشم بدون هیچ گونه محکومیت یاسابقه قضایی .ولی متاسفانه رسمی نشدم برابرکل مقررات ضوابط وتهسیلات جانبازی .به دیوان عدالت شکایت کردم .بعدسریع بابنده تماس گرفتند که خواهشا رضایت بده ماسریع حکم رسمی میزنیم .هنوزبعد پس گرفتندشکایت ناجا به سر میچرخانند چکار کنم برابرماده

Reply
no
0
yes
0
مهران
1395/12/04 - 22:54
سلام به تمام زحمات کشان کشوری لشکری .بنده مامورنیروی انتظامی میباشم که مدت ۳سال منفک میباشم بدون هیچ گونه محکومیت یاسابقه قضایی .ولی متاسفانه رسمی نشدم برابرکل مقررات ضوابط وتهسیلات جانبازی .به دیوان عدالت شکایت کردم .بعدسریع بابنده تماس گرفتند که خواهشا رضایت بده ماسریع حکم رسمی میزنیم .هنوزبعد پس گرفتندشکایت ناجا به سر میچرخانند چکار کنم برابرماده

Reply
no
0
yes
0
1397/09/28 - 19:37
سلام با. 4 سال درس خواندن در دانش سرا 20. سال تدریس. سال 88. بازنشسته پیش موعد شدم نزدیک به 3 سال هر چه مراجع میکنم برای بازگشت به کار می گویند ابلاغی در این مورد به ما ندادند با تشکر جانباز وبازنشسته اموزش وپرورش 50 سال سن دارم





نظری بگذارید
chapta

بدون ویرایش از شما
بیشتر...
آخرین اخبار
بیشتر...
معرفی کتاب

نقل مطالب سایت، فقط با ذکر منبع بلامانع است.

@ 2014 تمام حقوق مادی و معنوی برای پایگاه خبری تحلیلی فرهنگ ایثار و شهادت(فاش نیوز)،محفوظ می باشد.