01 ارديبهشت 1397/ ۰۵ شعبان ۱۴۳۹
شناسه خبر : 46280
1395,سه شنبه 18 خرداد10:03
اشتراک گذاری در:
عکس روز

کم کاری درباره مدافعان حرم


در نشست نمایش «فصل وصل» مطرح شد درباره مدافعانِ حرم کم کاری کرده‌ایم

نشست فصل وصل

کارگردان نمایش «فصل وصل» گفت: این نمایش معمولی نیست و یکی از ویژگی‌های آن نداشتن محدودیت است.

به گزارش ایسنا، در نشست خبری نمایش «فصل وصل» که 17 خردادماه با حضور علیرضا کوه‌فر، مدیر مرکز هنرهای نمایشی انقلاب اسلامی (مهنا)، سعید اسماعیلی، طراح و کارگردان و رسالت بوذری، نویسنده در ساختمان شهدا باغ موزه دفاع مقدس برگزار شد،‌ سعید اسماعیلی آرزو کرد که روزی آیتم مربوط به حاج احمد متوسلیان با حضور خود او اجرا شود.

در ابتدای این نشست علیرضا کوه‌فر گفت: سازمان اوج در تولید محصولات فرهنگی هنری و آثار مختلف صاحب تجربیات متعددی شده و یکی از این تجربیات همین نمایش‌های بزرگ چندرسانه‌ای است که در مرکز "مهنا" اجرا می‌شود؛ آثاری عظیم که به واسطه تلفیق تصویر با جلوه‌های ویژه میدانی و مختصات نمایشی، مردم‌پسند است و مخاطب عام را در کنار مخاطب خاص جلب می‌کند.

وی افزود: خوشبختانه تاکنون مردم و بدنه اجتماعی توانسته‌اند با این اثر ارتباط برقرار کنند و از آنجایی که این سبکِ نمایشی، گران و پرهزینه است و به امکاناتی نیاز دارد، ما روی نمایش میدانی تمرکز کرده‌ایم تا قابل دسترس عموم مردم باشد. ضمن اینکه همواره به کادرسازی و آموزش جوان‌ها پرداخته‌ایم و با روش‌های مختلف موفق شده‌ایم هر سال در چند استان و شهر اجرا داشته باشیم.

کارمان را به دورترین نقاط ایران بردیم

مدیر مرکز مهنا تصریح کرد: اگر شما نام «فصل شیدایی» را در نقاط دوری همچون ابوموسی، لرستان، چهارمحال و بختیاری شنیده‌اید، به خاطر در دسترس بودن کار ما در همه استان‌ها است. این گروه سابقه بلندی در این سبک دارد. اولین کار «شب آفتابی» به کارگردانی آقای بهزادپور بود. بعدها عنصر تصویر به کار اضافه و ماحصل آن «ستاره صبح» شد. در ادامه با اضافه شدن آوا و فراتر رفتن کار از اجرا در سوله و سالن، «آوای نور» شکل گرفت. در دو سال اخیر نیز «فصل شیدایی» توانست در یک سانس نمایشی رکورد ۱۴، ۱۵ هزار مخاطب را داشته باشد.

کوه‌فریادآور شد: «فصل وصل» به مناسبت هفته مقاومت به سفارش معاونت اجتماعی فرهنگی شهرداری تهران از سوم خرداد روی صحنه رفته است. ما سعی کردیم تغییراتی در کار ایجاد کنیم و فضای آن را معنوی‌تر ببینیم. البته در سال گذشته برگزاری مراسم‌هایی با این سبک را نیز داشتیم که شامل یادواره‌ها و مراسم اختتامیه می‌شد. نمایش «آبی‌ترین وصال» نیز در سال 94 اجرا شد.

در ادامه اسماعیلی گفت: «فصل وصل» یک تئاتر معمولی نیست، بلکه در ژانر و گونه‌ای اجرا می‌شود که یکی از توفیقات آن نداشتن محدودیت است. در پروژه های محدود، هنرمندان تلاش می‌کنند از زبان نمادها و اشاره‌ها استفاده ببرند و خیلی چیزها را نمی‌توانند نشان دهند، اما خوشبختانه ما چنین محدودیتی نداریم و یکی از توفیقات‌مان برای جذب مخاطب همین است.

وی ادامه داد: معمولا مخاطب ما عادت ندارد در یک اجرا، انفجاری ببیند یا بخشی از فضای نمایش در یک دریاچه بزرگ و در قایق باشد. خوشبختانه ما با پروداکشنِ این کار می‌توانیم واقعیات را بزرگ جلوه دهیم. در استان یزد شب‌های پایانی اجرا ما میزبان مخاطب ۱۵ هزار نفری بودیم. سال گذشته نیز که در تهران اجرا داشتیم، میزان مخاطبان به 13 هزار نفر در یک شب رسیده بود.

کارگردان «فصل وصل» با بیان اینکه تا امروز به خاطر شرایط ویژه اجرا کمتر انتقادی متوجه این کار بوده است، یادآور شد: این کار برای مخاطبان قابل پیش بینی نیست. ما مخاطبانی از هر قشر داشته‌ایم. حتی در استان یزد میزبان چند توریست بودیم که حضورشان در بین مخاطبان برای ما عجیب بود، چون نه آیین و نه حتی زبان مشترکی نداشتیم. بعدها فهمیدم مترجمِ آنها از کار خوشش آمده بود و آنها را که از کشورهای بلژیک، آلمان، انگلستان و هلند آمده بودند دعوت کرده بود. نقطه نظر آن‌ها خیلی برایم جالب بود. هیچ کدام آنها فکر نمی‌کردند تراز تئاتر در ایران به این حد باشد و می‌گفتند مسلما آزادی‌ای که ما داریم در کشور آن‌ها وجود نخواهد داشت و هنرمندان مجبورند خود را محدود کنند. جالب اینکه ارتباط خاصی نیز با فضای حزن انگیز کار برقرار کرده بودند.

 

اعمال تغییرات در اجرا با آغاز ماه مبارک رمضان

وی تصریح کرد: خوشحالم «فصل شیدایی» در سال گذشته و «فصل وصل» در سال جاری توانسته آمار تماشاگران عرصه تئاتر را بالا ببرد. جریان تئاتر باید از دو سه سالن کوچک فراتر ببرد و در دل شهرستانها و استانهای دور و نزدیک با مفاهیمی بلند نفوذ کند. البته کار با حضور ۱۰۰ بازیگر و ۲۰۰ پروژکتور دشواری های خاصی دارد و فضای باغ موزه نیز به دشواری با کار ما تطبیق پیدا کرد.

در ادامه بوذری درباره متن این نمایش توضیح داد: تلاش کردم قصه های تصویری را از دل تاریخ بیرون بیاورم. قصه هایی که بر مبنای توسل شکل گرفته اند. ما در بخش معاصر با جزییات به اتفاقات خرمشهر، از پیش از انقلاب تا پس از اشغال و سپس نقش محمد جهان آرا می پردازیم. ضمن اینکه تغییراتی در این کار داریم که از شب اول ماه رمضان در کار اعمال می شود.

وی با اشاره به آیتم مدافعان حرم در این نمایش بیان کرد: من به سوریه رفته‌ام و از نزدیک با فضا و اتمسفر آنجا آشنا شده‌ام. حضور باعث تغییر نگاه می‌شود. وقتی شبکه بی‌بی‌سی در لب مرز با یک پناهجو گفتگویی ترتیب می‌دهد تا او بگوید در ازای دریافت مبلغی در مقابل داعش می‌جنگد، انصاف نیست و مشخص است واقعیت‌های پشت پرده‌ای تغییر پیدا کرده‌اند.

او تأکید کرد: ما در حوزه شهدای مظلوم مدافع حرم کم کاری می‌کنیم. جوانان بسیاری که این روزها مشغول جنگ هستند و بعدها صرفا عکس‌هایشان زینت‌بخش خیابان‌های شهر می شود. از همین رو از گذشته مدنظرمان بود کاری برای مدافعان حرم انجام و تلاش‌مان این بود ماجرای مدافعان را گسترده‌تر نشان دهیم.

تلاش برای آشتی مخاطبان با نمایش

وی تصریح کرد: متاسفانه فضای تئاتر ما، از توده مردم جدا است و گرچه در دوران آقای سرسنگی شعاری مبنی بر بردن تئاتر به میان مردم سر داده می شد، آمار دقیقی ندارم که این شعار چقدر محقق شد. نمایش ها در سالنهای کوچک با مضامین روشنفکرانه ایزوله با مخاطب ۱۵۰ نفره اجرا می شوند. البته ما خودمان خیلی از این کارها هستیم و از آنها لذت میبریم، ولی در این پروژه تلاش ما این بوده که مخاطب گسترده ای را پای کار بیاوریم و آشتی بین مخاطبان با نمایش برقرار کنیم.

دریافت 20 هزار پیامک منقلب کننده از مردم طی 10 شب اجرا

بوذری با اشاره به واکنش مردم در پایان هر اجرا، گفت: در پایان ۱۰ شب اجرا تا به حال چیزی قریب به ۲۰ هزار پیامک دست ما رسیده که مخاطبان درباره تحول رخ داده در درون خود سخن گفته اند. این بالاترین ارزش برای گروه و برای ما بی نظیر است. خیلی از مخاطبان به من گفته اند، با این کار انگار به تونل زمان می روند و سفری به تاریخ می کنند.

در ادامه کارگردان «فصل وصل» در پاسخ به سوالی درباره آیتمی که به شهید جهان آرا اختصاص دارد، تأکید کرد: شهید جهان آرا را بیشتر با شعر معروف به "ممد نبودی" می شناسیم. اما پیش از انقلاب نیز او قصه های جذابی در شکلگیری انقلاب داشته است که ما آنها را در این کار آورده ایم. جالب اینکه در اجرای خرمشهر نیز، کاراکتر او را داشتیم و برخی از مخاطبان ما اعلام کردند شاهد عینی این صحنه های نمایش هستند. در آیتم آزادسازی خرمشهر نیز ما مسجد جامع این شهر را در دکورمان داریم که دقیقا مطابق عکس معروف این مسجد پس از آزادسازی طراحی شده است.

وی در پاسخ به سوال دیگری یادآور شد: درباره آیتمی که به حاج احمد متوسلیان اختصاص دارد نیز با توجه به اخبار خوبی که میرسد، امیدواریم روزی با حضور ایشان اجرا شود. اخیرا آقای محسن رضایی نیز گفته بودند ایشان زنده هستند. البته این اخبار بیشتر در ایام خرداد به گوش میرسد و بعدها فراموش می‌شود. ما در نمایش از لحظات تنهایی حاج احمد که فضاسازی خاصی دارد و خودم به شخصه آن را دوست دارم استفاده کرده ایم. در این صحنه فردی که همه او را به عنوان پهلوان و دلاور میشناسند، مستاصل است و طلب یاری می کند.

کوهفر در بخش پایانی سخنان خود گفت: در شرایطی این گونه نمایشی اجرا میشود که توجه بیشتری در بین مسئولان را میطلبد. اما متاسفانه در غربت اتفاق می افتد و به عنوان یک اتفاق پرمخاطب، متاسفانه مسئولان را در کنار خود نمی بینیم. این اتفاق در شهرستانها نیز به همین گونه بوده است.

وی تأکید کرد: ورود به سبک میدانی و چند رسانه ای بین اهالی سینما و تئاتر جرأت می‌خواهد. عوامل ما از جمله جلوه‌های ویژه، تصویر و دکورمان از اهالی سینما هستند و گروه کارگردانی و فرم از دنیای تئاتر آمده اند. ما همچنین در این کار سربازان وظیفه کارنابلد را به عنوان هنرور روی صحنه می آوریم که این یک ریسک بالا است. در سینما برای پلانی که باران می بارد نصف روز زمان گذاشته می شود ولی ما سال گذشته صحنه طوفان حضرت نوح را هر شب در تایم دقیق و مشخصی اجرا می کردیم و همواره درگیر دشواری های زیادی هستیم.

دعوت از هنرمندان برای ارائه طرح در حوزه نمایش‌های میدانی

مدیر مرکز مهنا در پایان اعلام کرد: از اهالی تئاتر و سینما دعوت می‌کنم طرح‌های نو خود در حوزه میدانی را برای ما بفرستند. البته این کار شبیه کارهای دیگر نیست و ما به جای حضور در یک سالن آماده، یک بیابان و زمین خاکی را به سالن اجرا تبدیل می کنیم. پیش تولید آثار ما ۲۵ روزه است و سربازان وظیفه یک هفته فرصت دارند تا به هنروران کار تبدیل شوند. ما پیش تولید کارهایمان را کوتاه کرده ایم تا هزینه هایمان کاهش پیدا کند و اینگونه موفق به هشت اجرا در سال ۹۴ شدیم.

اسماعیلی با اشاره به اینکه قزوین استان بعدی برای اجرای این نمایش خواهد بود، تأکید کرد: ما به این نتیجه رسیدیم که با اندک کار کنیم اما تاثیرگذار باشیم و شرایط ناپایدار جو نیز مانعمان نباشد. این روزها دیگر آب‌دیده شده ایم. گرچه همواره در فرمایشات رهبری از غربت فرهنگی سخن به میان می آید و ما در این زمینه مقصر هستیم. متاسفانه ولنگاری فرهنگی شکل گرفته و زیرساخت و ساختارهای جدی فرهنگی نیازمند تأمل جدی است. امیدوارم بتوانیم درخواستهای رهبری را به درستی اجابت کنیم و پروژه ما به قول بزرگواری شخم زدن فرهنگ باشد.

به گزارش ایسنا،‌ «فصل وصل» تولید مرکز هنرهای نمایشی انقلاب اسلامی ( مُهنا) به تهیه کنندگی علیرضا کوه‌فر، کارگردانی سعید اسماعیلی و روایت رسالت بوذری هر شب تا پایان ماه مبارک رمضان ساعت 21 در باغ موزه دفاع مقدس روی صحنه می رود و تماشای آن برای عموم رایگان است. علاقمندان از طریق تماس با شماره تلفن ۸۸۹۶۱۳۳۷ می توانند بلیت رزرو کنند.

غوامل این نمایش هم عبارتند از: طراح جلوه های ویژه میدانی: رضا ترکمان، طراح صحنه و دکور: آنه محمد ایری، طراح نور: عباس رحمانی، مدیر تولید: نادر قنبری، بخش صدا و تصویر: سیدحنیف خیرالامور، مجری طرح: محمد نیاکان.

انتهای پیام

 
نمایش «فصل وصل»     مدافعانِ حرم     کم کاری                                
نظری بگذارید
chapta

آخرین اخبار
بیشتر...
معرفی کتاب

نقل مطالب سایت، فقط با ذکر منبع بلامانع است.

@ 2014 تمام حقوق مادی و معنوی برای پایگاه خبری تحلیلی فرهنگ ایثار و شهادت(فاش نیوز)،محفوظ می باشد.