01 ارديبهشت 1397/ ۰۵ شعبان ۱۴۳۹
شناسه خبر : 51103
1395,دوشنبه 06 دي15:00
اشتراک گذاری در:
عکس روز

ایثارگران بدانند؛ اصلاحات قانون جامع ایثارگران(۲)


در فصل بهداشت و درمان در اصلاحات ارسالی بنیاد به دولت، به اصلاح برخی رویه‌ها اکتفا شده است و تغییراتی که مبانی اساسی امور درمان ایثارگران را با مشکلات مواجه کند، انجام نگرفته است.

ایثارگران بدانند؛ اصلاحات قانون جامع ایثارگران(۲)

یوسف مجتهد - در فصل بهداشت و درمان در اصلاحات ارسالی بنیاد به دولت، به اصلاح برخی رویه‌ها اکتفا شده است و تغییراتی که مبانی اساسی امور درمان ایثارگران را با مشکلات مواجه کند، انجام نگرفته است.

 عمده امور درمان ایثارگران برعهده بنیاد قرار گرفته و فقط ایثارگران مشمول مقررات نیروهای مسلح استثنا شده‌اند و درمان آنان همچنان برعهده نیروهای مسلح قرار گرفته است.

حذف ماده18 فصل درمان در پیشنهادهای اصلاحی بنیاد از نکاتی است که نمی‌توان توجیهی برای آن داشت. ماده18 قانون جامع، بنیاد را موظف کرده با استفاده از استانداردهای بین‌المللی به عنوان معیارهای جدید در ارائه خدمات (امتیازبندی تلفیقی) و تعیین و اصلاح و به‌روز کردن درصد، اقدام کند و در ارائه خدمات به جانبازان و آزادگان، وضعیت سلامتی، شرایط اجتماعی، اقتصادی و اشتغال این گروه را درنظر بگیرد. این شرایط می‌توانست کمک موثری در اصلاح نظام معیشت ایثارگران باشد و ایثارگرانی که دارای عناوین متعدد ایثارگری هستند، هر یک به‌تنهایی مشمول تسهیلات ، امتیازات و ملاک و معیار خدمات قرار گیرند و با امتیازبندی تلفیقی این بی‌عدالتی، اصلاح شود، لکن حذف آن در پیشنهادهای بنیاد فاقد کارشناسی لازم و غیرتخصصی بوده است.

در فصل تسهیلات اداری، استخدامی و اشتغال با عنایت به اینکه در مصوبات مجلس، ایثارگران از رعایت شرط سنی- تحصیلی، معدل، جنسیت و آزمون معاف شده بودند، در اصلاحیه بنیاد فقط بر حذف شرط معدل و گرایش تحصیلی تاکید شده است.

در تبصره‌های ذیل ماده21 پیشنهادی در خصوص استخدام به چند مورد باید اشاره کرد:
1- در تلفیق ماده48 قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت و تبصره2 ماده21 قانون جامع، موضوع استخدام فرزندان ایثارگر در دستگاه‌های محل خدمت پدر، وقتی از جانباز و آزاده ازکارافتاده نامی به میان آمده است با قید حالت اشتغال برای‌ آن ایجاد محدودیت کرده‌اند، در حالی که در مصوبه قبلی مجلس عنوان ازکارافتاده به صورت عام ذکر شده است.

2- از نقاط قوت پیشنهاد اصلاحی بنیاد، تاکید بر تبدیل وضعیت استخدامی تمامی مشمولان ماده21 است که می‌تواند در تثبیت موقعیت شغلی ایثارگران که همواره مدنظر مقنن و از اهداف قانونگذاری در برنامه‌های پنج‌ساله توسعه بوده است، به نیکی یاد کرد. حذف 5سال سنوات ارفاقی با دریافت حقوق و مزایای کامل از بازنشستگی همسران شاهد، همسران جانبازان 50درصد و بالاتر و شیمیایی و اعصاب و روان از نقاط ضعف پیشنهادهای بنیاد است که در اهداف تهیه‌کنندگان این لایحه ارسالی به دولت ایجاد تردید می‌کند. علاوه بر آن حذف تبصره1 ماده24 قانون جامع که سنوات ارفاقی بازنشستگی برای همسران جانبازان زیر 50درصد و آزادگان با سابقه اسارت کمتر از 5سال اسارت را منوط به تصویب آیین‌نامه توسط هیأت وزیران کرده بود نیز در همین راستا ارزیابی می‌شود. محدود کردن کاهش ساعت کاری همسران شاهد یا همسرانی که بیماری صعب‌العلاج یا ناتوان‌کننده دارند از دیگر اقدامات اصلاحی بنیاد در جهت محدودیت امتیازات جامعه هدف است.

ماده25 قانون جامع که در دوره آزمایشی به دلایل مختلفی اجرا نشد و در آن بر حق سرپرستی همسران شاهد سرپرست خانواده و همسران جانبازان 50درصد و بالاتر و همسران آزادگان متوفی تاکید شده بود، در متن پیشنهادی بنیاد کاملا حذف شده است.

در پیشنهادهای اصلاحی بنیاد استفاده توأمان سنوات ارفاقی قانون نحوه بازنشستگی جانبازان و ماده13 قانون حمایت از آزادگان، موضوع دوبرابر محاسبه‌شدن مدت اسارت آزادگان برای آنان ممنوع اعلام شده است.
در ماده32 قانون جامع، ایجاد صندوق اشتغال و کارآفرینی ایثارگران به تصویب رسید. آیین‌نامه این صندوق پس از مدت‌ها توسط هیأت وزیران ابلاغ شد. با حذف این ماده از قانون جامع، مبنای قانونی برای تاسیس این صندوق دیگر وجود خارجی نخواهد داشت. در حالی که علاوه بر تاکید بر تاسیس این صندوق، محل تامین بودجه آن نیز در قوانین بودجه سنواتی باید پیش‌بینی شود؛ در غیر این صورت این صندوق که فاقد مصوبه قانونی است منحل خواهد شد.


کد خبرنگار : 17


Reply
no
1
yes
5
یه ایثارگر بنده خدای متعال
1395/10/05 - 01:10
آقای مجتهد به داد اسلام برسید اسلام در خطر است! اینها دارند پنبه اسلام و مسلمین رو میزنند! یکی بر سر شاخ بن میبرید! حرمت امامزاده رو متولیش باید نگه دارد؛ هرچه بگندد نمکش میزنند واااای به روزی که بگندد نمک!؟ فاتحه مع صلوات...

Reply
no
2
yes
6
ناشناس
1395/10/05 - 08:20
از طرح تلفیقی چه خبر؟؟؟؟؟؟؟؟

Reply
no
1
yes
11
رزمنده دفاع مقدس
1395/10/05 - 08:24
رزمندگان بدانند که ایثارگر نیستند که اگر بودند آنها هم با آن همه رشادت و مقاومت در مقابل دشمن مشمول یکی از قوانین ایثارگری بودند

Reply
no
2
yes
3
فرزند شهید یزد
1395/10/05 - 11:17
بنیاد شهید یزد محلی برای کشتن استعدادهای ایثارگران .. با وجود توصیه های مهم مقام معظم رهبری در چندین سخنرانی در خصوص تخصص گرایی و کشف استعداد های جوانان ، اما در بنیاد شهید و خصوصا بنیاد شهید یزد مشاهده می کنیم که افرادی که متخصص در یک رشته خاص هستند و بعضا چند سال در آن رشته کار کردند بدلایل شخصی و یا سیاسی مدیرکل از محل کار تخصصی خود به محلی که هیچ ارتباطی با تخصص کارمند ندارد جابجا گردیده اند . و جالب اینجاست که بسیاری از این افراد که جابجا شده اند از فرزندان شهید و جانبازان می باشند که بنیاد شهید از حمایت این استعداد ها دم می زند. و ما در اینجا یاد این مطلب می افتیم که وای به روزی که بگندد نمک........

Reply
no
1
yes
1
احمد ایمانی فرد جانباز د40درصد
1395/10/05 - 20:02
سلام خسته نباشید خواستم از مسئولین بنیاد شهید به پرسید چرا هدیه ازدواج فرزندان جانباز زیر 50در صدر چرا پرداخت نمیشه کجای قانون نوشته شد که فرزندان جانبازان زیر 50درصد تحت پوشش قانون حالت اشتغال هستن بس چه اورگان باید پرداخت کند

Reply
no
0
yes
5
مشکانی
1395/10/05 - 22:06
سلام اقای مجتهدچراهیچ اسمی ازمارزمندگان زده نمیشود؟دلیلش چیست که28سال استکه مارزمندگان وجانبازان زیر25درصدراداریدشکنجه میکنیدنه اینکه شمارامیگم نه مسولین ضدرزمنده هارامیگویم ....خلاصه تومتنهایتان اسمی هم ازمارزمندگان بکنیدهرچندکه مقصرشناخته شده ایم ..............

Reply
no
1
yes
9
1395/10/05 - 23:47
خواهش میکنم برای جانبازان زیر 25 درصد هم سنوات ارفاقی در نظر بگیرید
فاش نیوز لطفا پیگیری کنید

Reply
no
2
yes
11
برادرشهید
1395/10/06 - 13:27
متاسفانه برای خواهروبرادرشهداهیچ گونه تسهیلاتی درنظرگرفته نشده حتی تسهیلات ورودبه آموزش عالی درمقاطع تکمیلی که هیچ هزینه وبارمالی برای دولت نداردواین تبعیض نارواست چطورشده خواهروبرادرشهداتا20سال پیش ایثارگربودندولی حالانیستندآیاارزشهای انقلاب فرق کرده است.

Reply
no
0
yes
1
جانباز نامی
1395/10/07 - 01:10
باسلام من از مسعولین بنیاد میپرسم میتوانی با برج یک میلیون زندگی کرد بخدا شکمتان سیره اصلا به فکر مردم ومن جانباز زیر 25 نیستید بخدا دارم در طویله قدیمی تیری 40 سال زندگی میکنم کمی دست کشی کردم وشما در کاخهایتان یاد ما نیستید همه دروغ میگیین .ما چیزی زیاد نمی خواهیم یا کار بدین یاحقوق یک کارمند بخدا اگه بگین میایم دست شویهاراتمیز میکنیم اگه حساب جبهه راکنیم از بیشتر شما بیشتر جبهه بودم وچندین عملیات از سال 61 تا 67 چندین نوبت بودیم وحال انهایی که ادای ایثارگران را در میارن قرب وعزت شان بیشتره چون ما در فکر دنیایی وپولی ولجنی بیشتر مسعولین گم شدیم ویادشان از ما نمیان خدا هدایتتان کند با احترام به مسعولین پاک ودرود به رهبزم

Reply
no
0
yes
3
مجید اسدی
1395/10/07 - 11:53
با سلام دیگه خسته شدم از این همه دروغ شما هیچ کاری در رابطه با اشتغال من انجام ندادید توی این همه مدت دیدم همه هم سن و سال های من شاغل شدن .ولی من چونکه فرزند جانباز متوفی هستم کسی تحویلم نمیگیره چرا ؟؟؟؟؟. لطفا کسی که این پیام رو خوندی...تورو به جان عزیزت قسم به گوش مسولین برسون.

Reply
no
0
yes
4
1395/10/07 - 12:36
به امید اینکه تمام رزمندگان وجانبازان فاقد شغل ودرامد که درسن ییری هم هستند طبق قانون برایشان مستمری برقرار گردد.

Reply
no
0
yes
1
رزمنده
1395/10/07 - 19:47
درجایی خواندم عده ای ازبرادرا از خدمات دهی به رزمندگان گله دارن..برادران گرامی 23ماه مداوم درجبهه حداقل آسیبش اسیبهای روحی روانی از موجهای انفجاریست که قریب به اتفاق رزمندگان راشامل شده که بدون شک خیلی سخت ترازاسیبهای جسمی است آیا میدانید بسیاری ازخانواده های رزمندگان اینگونه فروپاشیده یا دررنج وعذابند؟؟آیا میدانید بسیاری از رزمکندگان مثل حقیردنبال مدارک جانبازی علی رغم مجروحیت نبوده از خدماترسانی تو این 30سال محرومند حالا که میخوان دم پیری کاری کنند جانبازای گرامی البته برخیشون اعتراض دارن ..آیا این همان روح ایثاریست که اصحاب امام حسین (ع)کردند که درشدت تشنگی آب ننوشیدند تا همرزمشون بنوشد...نه نه باورنمیکنم که یه جانبازواقعی اینارو بفرماید..کمی تامل ...کمی تعقل...قربان تمامی رزمندگان وجانبازای عزیزم....

Reply
no
0
yes
1
سیدحسین
1395/10/08 - 16:21
سلام به تمام عزیزان.من فقط سوال ازکسی که ریاست صندوق ایثارگران ساتارابه عهده دارمیپرسم. واگر توهین حساب نکنند. ایشان را به هر دینی که دارند قسم میدهم. چرا هرماه اینقدر بااعصاب و روان جانبازان کمک معیشت بگیر بازی میکنند.اگراین تاخیر پرداخت عمدی است مسبب آن را معرفی کنید اگزنمی ترسید البته. یعنی خداوندی خدا قسم. دلهره هرماه که نکند همین صدقه هم قطع شده است.حالا اگرصدای اعتراض رابلند نمیکنید منظورم عزیزان کمک معیشت بگیر است ازنجابت شماست.فاش نیوز عزیز خواهش می‌کنم حذف نکن بذارید مثل زمان جنگ بگم که بچه‌های تهران یک جایی زیر پل یا هرجایی که ازبرف وباران درامان باشم برای گذران شب معرفی کنید روزها شیشه ماشین پاک کنم.قراره میهمان تهرانی ها بشم.شاید دلم خوش باشد که این آقای مسوول صندوق ایثارگران مطلب رویخواند که این جزو محالات است. اما همینکه شما عزیزان بدانید کافی است. فقط به تور قلدرهای شهرداری نخورم. ویادتون باشه دعا واسه همدیگر فراموش نشه

نظری بگذارید
chapta

آخرین اخبار
بیشتر...
معرفی کتاب

نقل مطالب سایت، فقط با ذکر منبع بلامانع است.

@ 2014 تمام حقوق مادی و معنوی برای پایگاه خبری تحلیلی فرهنگ ایثار و شهادت(فاش نیوز)،محفوظ می باشد.