30 خرداد 1397/ ۰۶ شوال ۱۴۳۹
شناسه خبر : 51923
1395,سه شنبه 19 بهمن12:34
اشتراک گذاری در:
عکس روز

بیکاری 2600 فرزند شهید و ایثارگرِ همدان


مدیرکل بنیاد شهید و امور ایثارگران استان همدان با حضور در دفتر ایسنا گفت: در حال حاضر بیش از 2600 نفر از فرزندان شهدا و ایثارگران که تحصیلات عالیه دارند، در همدان جویای کار هستند.

ناصر عارف اظهار کرد: با توجه به اینکه سیاست دولت،کوچک‌سازی مجموعه دولت است بنابراین بنیاد شهید و امور ایثارگران متقاضیان جویای شغل را ترغیب به خوداشتغالی و کارآفرینی بر اساس علاقه‌مندی‌شان می‌کند.

وی با بیان اینکه تسهیلاتی تا سقف 80 میلیون تومان به این افراد ارائه می‌شود،خاطرنشان کرد: 25 درصد سهمیه استخدامی دستگاه‌های دولتی به ترتیب به فرزندان شهدا، فرزندان جانبازان 70 درصد به بالا، جانبازان 25 درصد و سپس به برادران و خواهران شهدا اختصاص می‌یابد که البته در میان خود این افراد نیز آزمون‌های رقابتی برگزار می‌شود.

مدیرکل بنیاد شهید استان همدان ادامه داد: در سال گذشته 37 نفر در بنیاد شهید استخدام شدند که همگی از خانواده‌های شهدا هستند.

عارف با اشاره به اینکه این نهاد در دوران دفاع مقدس نیز خدماتی به جامعه هدف خود داشته است، یادآور شد: در این بین ترویج فرهنگ ایثار و شهادت از اساسی‌ترین وظایف این نهاد به شمار می‌آید.

مدیرکل بنیاد شهید استان همدان گفت: ایثارگران همان اشخاصی هستند که با نیت الهی در راه حفظ دین و وطن خود از گران‌بهاترین سرمایه یعنی جان و سلامتی خود گذشتند بنابراین در نظام جمهوری اسلامی همچون سایر ملل دنیا، قوانین و مقرراتی برای رسیدگی به امور معیشتی و فرهنگی این افراد درنظر گرفته شده است.

وی با تأکید بر اینکه این افراد در جامعه کنونی ایران از حداقل امکانات برخوردار هستند، اظهار کرد: متأسفانه برجسته کردن امتیازهای معیشتی که به این افراد تعلق می‌گیرد، موجب بدبینی و ایجاد نگرش منفی در میان آحاد جامعه شده است.

عارف به لزوم زنده نگهداشتن فرهنگ ایثار و شهادت در جامعه تأکید کرد و گفت: در صورتی‌که این فرهنگ در جامعه پویا باشد، جامعه از تهدیدات و خطرات مصون خواهد ماند.

وی ساماندهی مزارهای شهدا را از جمله اقدامات این نهاد در راستای ترویج فرهنگ ایثار و شهادت عنوان کرد و گفت: این اقدام از سال 1385 در استان آغاز شده و از 7242 مزار شهید موجود در استان تنها 119 مزار تا کنون ساماندهی نشده که امیدواریم تا پایان امسال اعتبار ساماندهی این مزارها محقق شود و ساماندهی مزار شهدا در استان همدان به اتمام برسد.

عارف به ساماندهی مزارهای آسیب‌دیده اشاره کرد و گفت: با توجه به شرایط آب‌وهوایی خاص این استان برخی از مزارها نیاز به مرمت و بازسازی دارد بنابراین سال گذشته اعتباری از سوی استانداری تخصیص و گلزار شهدای شهر همدان مرمت شد همچنین در حال پیگیری هستیم که با همکاری دهیاری‌ها و تأمین اعتباری جزئی سایر مزارها آسیب‌دیده مرمت شود.

برگزاری سالانه بیش از 500 یادواره شهدا در استان همدان

مدیرکل بنیاد شهید استان همدان در ادامه برگزاری یادواره‌های شهدا را از دیگر اقدامات این نهاد برشمرد و گفت: سالانه بیش از 500 یادواره شهدا در راستای ترویج فرهنگ ایثار و شهادت در استان همدان برگزار می‌شود.

وی ادامه داد: نامگذاری اماکن با نام شهدا، برگزاری‌های اردوهای سیاحتی و زیارتی برای افراد تحت پوشش این نهاد، ارائه مشاوره به فرزندان شهدا و ایثارگران قبل، بعد و در حین ازدواج، ارائه مشاوره شغلی و تحصیلی، برگزاری دوره‌های مهارتی و تشکیل تیم‌های ورزشی با حضور ایثارگران از جمله اقدامات بنیاد شهید و امور ایثارگران بوده است.

وی خاطرنشان کرد: مجتمع فرهنگی، ورزشی و توانبخشی ایثار با دارا بودن استخر و سالن‌های چندمنظوره به این افراد خدمات‌رسانی کرده و واحد توانبخشی با تجهیز دستگاه‌های فیزیوتراپی و کاردرمانی نیز به ایثارگران خدمات‌رسانی می‌کند. فاز سوم این مجتمع که در زمینه خدماتی و رفاهی در حال ساخت است، تا کنون 90 درصد پیشرفت فیزیکی داشته که امیدواریم تا پایان امسال به بهره‌برداری برسد.

وصیت‌نامه‌های شهدا در 21 جلد آماده چاپ است

مدیرکل بنیاد شهید استان همدان در بخش دیگری از سخنانش به اسناد فرهنگی شهدا اشاره کرد و گفت:  در حال حاضر وصیت‌نامه شهدا گردآوری شده و در 21 جلد آماده چاپ است همچنین پنج جلد از این وصیت‌نامه‌ها تا پایان امسال به چاپ می‌رسد.

عارف به کتاب "درد شیرین" اشاره کرد و با بیان اینکه این کتاب با همت پنج جانباز گردآوری شده که آماده چاپ است، خاطرنشان کرد: در سال جاری بیش از 11 هزار دیدار با والدین شهدا و جانبازان و ایثارگران انجام شده است. از 22 بهمن‌ تا 22 اسفندماه که سالروز تأسیس بنیاد شهید است نیز برنامه دیدار با خانواده‌های شهدا و ایثارگران انجام می‌گیرد که در مدت یاد ‌شده باید با 670 نفر از این خانواده‌ها در استان دیدار  و از آنها دلجویی می‌شود.

56 هزار از ایثارگران در استان همدان بیمه تکمیلی دارند

مدیرکل بنیاد شهید استان همدان به خدمات درمانی ارائه شده به خانواده شهدا و ایثارگران اشاره کرد و گفت: در استان همدان 56 هزار نفر از ایثارگران بیمه تکمیلی دارند.تمامی ایثارگران و خانواده‌های تحت پوشش این بنیاد به جز خانواده‌های تحت پوشش نیروهای مسلح بیمه مازاد هستند همچنین ایثارگران غیرشاغل دفترچه خدمات درمانی دریافت می‌کنند.

استان همدان 7270 شهید مدفون دارد

عارف با بیان اینکه استان همدان تقریبا 7270 شهید دفن شده دارد، اظهار کرد: این استان 450 رزمنده مفقود شده دارد همچنین تعدادی از خانواده‌های شهدای همدانی از این استان مهاجرت کرده‌اند بنابراین تقریبا گفته می‌شود که این استان 8000 شهید دارد.استان همدان همچنین 441 شهید گمنام دارد و از منسوبان رزمندگان مفقود شده آزمایش DNA گرفته شده و تا کنون نیز تعدادی از این شهدا شناسایی شده‌اند.

مدیرکل بنیاد شهید استان همدان به شمار جانبازان و آزادگان این استان اشاره کرد و گفت: این استان 17 هزار و 200 جانباز و هزار و 39 نفر آزاده دارد.

وی در بخش دیگر این گفت‌وگو اظهار کرد: تمامی خانواده‌های شهدا و ایثارگران تحت پوشش بنیاد شهید و امور ایثارگران هستند اما فقط آن دسته از جانبازانی که شاغل نیستند، از بنیاد شهید حقوق دریافت می‌کنند و تمامی این خانواده‌ها تحت پوشش بیمه درمانی این ارگان قرار دارند.

عارف به تسهیلات مسکن ارائه شده از سوی بنیاد به افراد تحت پوشش این نهاد اشاره کرد و گفت: در مناطق روستایی 40 میلیون تومان، در شهرستان‌ها و مناطق شهری 60 میلیون تومان، در مراکز استان‌ها 70 میلیون تومان و در شهرهایی با بیش از یک میلیون نفر جمعیت 82 میلیون تومان تسهیلات کمک هزینه خرید مسکن به متقاضیان پرداخت می‌شود و تمام جانبازان بالای 5 درصد، والدین، همسران و فرزندان شهدا و فرزندان جانبازان 70 درصد به بالا مشمول دریافت این تسهیلات هستند.

مدیرکل بنیاد شهید استان همدان به برنامه‌های این ارگان به مناسبت فرارسیدن دهه فجر و سالروز تأسیس بنیاد شهید اشاره کرد و گفت: دیدار با جانبازان و خانواده‌های شهدا، برگزاری مراسم تجلیل از شهدای انقلاب و تجلیل از آزادگان انقلاب، برگزاری مسابقات فرهنگی و ورزشی، تعویض پرچم گلزار شهدا، رونمایی از 5 جلد وصیت‌نامه شهدا، سخنرانی قبل از خطبه‌ها و... از جمله برنامه‌های بنیاد شهید در این مناسبت‌ها به شمار می‌رود .

عارف در پایان به بزرگداشت شهدای مدافع حرم اشاره کرد و گفت:امنیت و آسایش فعلی ما در این کشور مدیون خون شهدای مدافع حرم است اما دشمنان همواره در پی دسیسه‌چینی علیه اسلام و انقلاب بوده‌ و هست و در این برهه از زمان نیز با واردکردن شبهاتی در پی از بین بردن ریشه‌های اعتقادی جوانان هستند بنابراین تمامی مسئولان این انقلاب موظفند افکار عمومی را نسبت به تمامی شبهات اصلاح کنند.


منبع : مشرق


بنیاد شهید     فرزند شهید     همدان     بیکار     فاش نیوز                        
نظری بگذارید
chapta

بدون ویرایش از شما
بیشتر...
آخرین اخبار
بیشتر...
معرفی کتاب

نقل مطالب سایت، فقط با ذکر منبع بلامانع است.

@ 2014 تمام حقوق مادی و معنوی برای پایگاه خبری تحلیلی فرهنگ ایثار و شهادت(فاش نیوز)،محفوظ می باشد.