01 خرداد 1397/ ۰۷ رمضان ۱۴۳۹
شناسه خبر : 52027
1395,دوشنبه 25 بهمن10:36
اشتراک گذاری در:
عکس روز

گزارش جالب وال استریت ژورنال و اکونومیستروزنامه وال‌استریت ژورنال با اشاره به تشدید فضای ضد‌آمریکایی در ایران و تجلی آن در راهپیمایی 22 بهمن تصریح کرد این فضا، جریان غربگرا و سازش‌طلب را تهدید می‌کند.
وال‌استریت ژورنال نوشت: احساسات ضد‌آمریکایی، همواره یک نیروی سیاسی در ایران به شمار آمده و موقعیت نیروهای میانه‌رو را تضعیف می‌کند. هر چه غلظت این احساسات ضد‌آمریکایی بیشتر باشد، موقعیت میانه‌رو‌های داخلی ایران نیز متزلزل می‌شود.
براساس آخرین نظرسنجی دانشگاه مریلند، تمام پرسش‌شوندگان ایرانی مذاکره مجدد با آمریکا بر سر توافق را رد کرده‌اند.
این روزنامه افزود: انتخابات ایران به گونه‌ای است که نمی‌توان از قبل پیش‌بینی کرد چه کسی برنده است. در مورد خود روحانی هم در انتخابات ریاست‌جمهوری‌اش همین‌طور بود.
در مقطعی که اصطکاک میان دو کشور ایران و آمریکا به اوج خود رسیده ایران سالگرد پیروزی انقلاب خود را روز جمعه در حال و هوایی برگزار کرد که احساسات ضد‌آمریکایی در آن غلظت بیشتری نسبت به سالهای قبل داشت و مراسم یک آمریکایی ملعون جدید داشت  به نام «دونالد ترامپ». البته حرکت‌هایی که ترامپ علیه ایران انجام داده است نیز به سهم خود بر غلظت این احساسات تند ضد آمریکایی در داخل ایران دامن زده است. او تحریم‌های جدیدی علیه ایران وضع کرد.
پاسخی که رهبر ایران به این تحرکات ترامپ داد و وی را و آمریکا را تقبیح کرد؛ نقش بسزایی در رویکرد ضدآمریکایی داشت.
وال استریت ژورنال خاطر نشان کرد: مراسم بزرگداشت انقلاب ایران در روز جمعه کما‌فی‌السابق با آئین همیشگی سوزاندن پرچم آمریکا و سر دادن شعارهای ضد‌آمریکایی همراه بود اما امسال رنگ و لعاب ضدآمریکایی آن بسیار قوی‌تر از سالهای گذشته بود.
در مراسم امسال تمثالی از رئیس‌جمهور آمریکا به نمایش گذاشته شده بود که در تله افتاده است.
پوستری هم ترامپ را  در حالی که یک تفنگ روی صورتش نشانه رفته است نشان می‌داد.
البته این رویه معمول تمام مراسم و راهپیمایی‌ها در ایران است. حتی در دوران ریاست‌جمهوری «باراک اوباما» هم این‌گونه جلوه‌گری‌های ضد‌آمریکایی مرسوم بود.
روحانی در سخنرانی خود در این راهپیمایی برجام را موفقیت‌آمیز توصیف کرد اما نظرسنجی‌ها مشخص می‌کند که ایرانی‌ها معتقدند که توافق هسته‌ای کمک چندانی به رونق اوضاع زندگی و معیشت مردم نکرده است.
«مهدی خلجی» از اعضا «موسسه سیاست خاور نزدیک» در واشنگتن در این باره می‌گوید «اگر مردم اثرات توافق هسته‌ای را در زندگی روزمره‌شان لمس نکنند،‌ عصبانی خواهند شد و روحانی را یک رئیس‌جمهور شکست‌خورده خواهند دانست.»
در راهپیمایی روز جمعه، بعضی از راهپیمایان با توجه به حملات ترامپ به ایران می‌گفتند که یک رئیس‌جمهور شجاع می‌خواهند که مقابل او بایستد.
یکی از تظاهرکنندگان که شغلش مکانیک است می‌گوید: «اگر شما یک قدم به عقب بروید آنها یک قدم جلو خواهند آمد. پس ما کسی را می‌خواهیم که حمله کند.»
در همین حال مجله اکونومیست در گزارشی خاطرنشان کرد: سیاست‌های دولت جدید آ‌مریکا، به تقویت احساسات ضدآمریکایی در ایران منجر شده است. تظاهرات امسال در بزرگداشت روز پیروزی انقلاب ایران، یکی از بزرگترین راهپیمایی‌ها در نوع خود بود. اکنون حرف تندروها مبنی بر اینکه آمریکا مردم ایران و نه فقط رژیم را هدف گرفته، ثابت شده است.
این نشریه افزود: «آیت‌الله علی خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب نیز در سخنرانی خود به همین مناسبت آمریکا را مسخره کرد و گفت: «آقای ترامپ. ممنون که چهره واقعی آمریکا را به ما نشان دادی.» حتی اصلاح‌طلبان هم که برنامه هسته‌ای ایران را اوراق کردند و به عنوان عمل به قرارداد هسته‌ای، مواد  غنی شده را به غرب تحویل داده‌اند احساس می‌کنند به آنها خیانت شده است.
جواد ظریف که به عنوان وزیر خارجه ایران با شش کشور جهان برای امضا این قرارداد مذاکره کرد اکنون دیگر لبخندش را از دست داده است. او زیر لب غر می‌زند که روزهای سختی در پیش است.
حتی رئیس‌جمهور پیشین محمد خاتمی هم که دنبال تجدید روابط بود، از اصلاح‌طلبان خواست تا هم‌صدا با تندروها آمریکا را محکوم کنند.
وال استریت ژورنال     اکونومیست     راهپیمایی 22بهمن                                
نظری بگذارید
chapta

بدون ویرایش از شما
آخرین اخبار
بیشتر...
معرفی کتاب

نقل مطالب سایت، فقط با ذکر منبع بلامانع است.

@ 2014 تمام حقوق مادی و معنوی برای پایگاه خبری تحلیلی فرهنگ ایثار و شهادت(فاش نیوز)،محفوظ می باشد.