01 ارديبهشت 1397/ ۰۵ شعبان ۱۴۳۹
شناسه خبر : 53249
1396,چهارشنبه 27 ارديبهشت14:59
اشتراک گذاری در:
عکس روز

رزمندگان در مصوبات اخیر مجلس(۲)


سال‌ها سرگردانی رزمندگان در نبود دستگاهی به‌عنوان متولی رسیدگی به امور آنها نهایتا در برنامه ششم توسعه، به نتیجه رسید.

رزمندگان در مصوبات اخیر مجلس(۲)

یوسف مجتهد -  برابر تبصره ۲الحاقی به ماده ۲۱قانون جامع خدمات‌رسانی به ایثارگران در بند (ذ) ماده ۸۷قانون برنامه ششم توسعه، رزمندگان با حداقل ۶‌ماه سابقه حضور در جبهه، شاغل در دستگاه‌های مشمول ماده ۲قانون جامع و مؤسسات تابعه آنها و شرکت‌های عمومی و دولتی درصورت تنزل از پست سازمانی بالاتر، مشروط به عدم‌محکومیت آنها براساس آرای مراجع قضایی یا اداری به تنزل پست، از کلیه حقوق و مزایای همان پست سازمانی یا هم‌طراز شغل و پست قبلی برخوردار می‌شوند.

برابر بند(ر) ماده 87قانون برنامه ششم، رزمندگان با 6‌ماه سابقه جبهه که دارای مدرک کارشناسی باشند، مشمول بند(الف) ‌ماه 103قانون مدیریت خدمات کشوری بوده و می‌توانند تا 35 سال خدمت کنند.

براساس بند(ژ) ماده 87قانون برنامه ششم، مسئولیت رسیدگی و ارائه خدمات به رزمندگان 8سال دفاع‌مقدس با معرفی و تأیید واحد یا مرکز امور ایثارگران نیروهای مسلح با سازمان تأمین‌اجتماعی نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران(ساتا) است.

سال‌ها سرگردانی رزمندگان در نبود دستگاهی به‌عنوان متولی رسیدگی به امور آنها نهایتا در برنامه ششم توسعه، به نتیجه رسید. اغلب قوانینی که در گذشته به تصویب می‌رسید به‌دلیل آنکه نهادی امور رزمندگان را پیکری نمی‌کرد، بدون رسیدن به مراحل اجرایی به بوته فراموشی سپرده می‌شد. اکنون سازمانی که در نیروهای مسلح دارای جایگاه و ‌شأن سازمانی است عهده‌دار امور رزمندگان از ابتدای سال 96شده است. امید است بهانه‌ای مانع اجرای این مصوبه قانونی نشود و ساتا هرچه سریع‌تر نسبت به پیش‌بینی سازوکارهای لازم برای رسیدگی به امور رزمندگان اقدام کند. برابر بندهای 2و 3ردیف(ب) ماده 88قانون برنامه ششم، دولت موظف است اعتبار لازم را به‌منظور تأمین حداقل معیشت رزمندگان با حداقل6 ماه حضور در جبهه و نیروهای مردمی جنگ‌های نامنظم و افراد تحت تکفل قانونی رزمندگان متوفی با حداقل 6‌ماه حضور در جبهه که فاقد شغل یا درآمد باشند پیش‌بینی و حداقل حقوق کارکنان دولت را به آنها جهت پرداخت در بودجه‌های سنواتی منظور کند.

تشخیص افراد تحت تکفل رزمندگان متوفی برعهده واحد ایثارگران نیروهای مسلح و پرداخت آن برعهده ساتاست. برابر بند ث ماده 88قانون برنامه ششم، دولت مکلف است طبق بودجه سنواتی به‌منظور حمایت و تجلیل از رشادت‌های رزمندگان 8سال دفاع‌مقدس که حداقل 6ماه سابقه حضور در جبهه دارند و همسر و فرزندان آنان تسهیلات رفاهی، معیشتی، بهداشتی، درمانی و فرهنگی به شرح زیر ارائه کند:

1- تأمین و پرداخت یا معافیت حداقل 30‌درصد هزینه شهریه تحصیلی در دانشگاه‌های آزاد اسلامی، دوره‌های شبانه دانشگاه‌های دولتی، دانشگاه پیام‌نور و سایر دانشگاه‌های مورد تأیید وزارتخانه‌های علوم، تحقیقات و فناوری و بهداشت، درمان و آموزش پزشکی وفق بودجه سنواتی.

2- بهره‌مندی رایگان از خدمات مراکز فرهنگی عمومی و ناوگان حمل‌ونقل شهری. به‌همین منظور وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، شهرداری‌ها و کلیه دستگاه‌های متولی که خدمات فوق را ارائه می‌دهند باید تمهیدات لازم را به‌منظور بهره‌مندی رزمندگان و افراد تحت تکفل آنان فراهم کنند.

3- معافیت از پرداخت 30درصد هزینه از طریق هریک از شرکت‌های دولتی و خصوصی هواپیمایی، ریلی و دریایی در سفرهای داخلی و عتبات عالیات برای یک‌بار در سال.

4- شهرداری‌ها و دهیاری‌ها و سازمان اوقاف و امور خیریه مکلفند به‌منطور ارج نهادن به رزمندگان با سابقه حضور 6ماه و بالاتر در جبهه با رعایت مفاد وقف‌نامه در امامزادگانی که دفن اموات در آنها مجاز است و آرامستان‌ها بدون اخذ هزینه اقدام کنند.

5- بهره‌مندی از انشعاب رایگان آب، فاضلاب، برق و گاز برای یک‌بار در یک واحد مسکونی.

از نکاتی که این مصوبه را در حوزه شمول آن با مشکل مواجه می‌کند این است که در این بند حدودی تعیین نشده است لذا رزمندگان با حداقل 6‌ماه سابقه جبهه و فرزندان و همسران آنان هرکدام به‌صورت جداگانه مشمول بهره‌مندی از تسهیلات این قانون خواهند بود.

مصوبات مجلس در ماه‌های اخیر در قانون برنامه ششم توسعه، قانون احکام دائمی برنامه‌های توسعه کشور در حوزه ایثارگران با آشفتگی توأم بوده است و قطعا مجریان را در اجرای آن با مشکلات متعددی مواجه خواهد ساخت.


کد خبرنگار : 17


یوسف مجتهد     قانون خدمات رسانی به ایثارگران     رزمندگان                                
Reply
no
0
yes
4
کیانی
1396/02/27 - 15:22
خیلی خوب است بند 4 مصوبه لطفا توجه کنید هیچ هزینه ای برای خاکسپاری نمیخواید بپردازید رزمندگان عزیز ، البته اگر زنده هستید و بالای 6 ماه جبهه دارید زیر 6 ماه جبهه هم خدا کریمه هیچ جنازه ای بر خاک نمی ماند ، البته شاید هدف رزمندگان زیر 6 ماه که تعریف هم نشده برای چیز دیگه ای به جبهه رفته باشند ولی سفارش میکنم برای اینکه که عریضه خالی نباشه قاون تصویب کنید ف این رزمنده ها الان همه مرده اند و هزینه ای برای دولت ندارند

Reply
no
0
yes
4
مجید
1396/02/27 - 16:02
سلام فاش نیوز عزیز .
امید وارم خسته نباشید از این همه زحمتی که میکشید مطمئن باشید که حتما ما پشتیبان و دعاگوی شما عزیزان هستیم

سوالی داشتم که امیدوارم که پیگیری شود ، با توجه به قانون برنامه ششم توسعه راجع به جانبازان و سهمیه دانشگاه برای فرزندانشان و اجرایی شدن آن در آزمون کاردانی سوال مهم این است که آیا برای کنکور کارشناسی امسال نیز این قانون اجرایی میشود . با توجه به زمان کم آن امید وارم پیگیر

Reply
no
0
yes
3
فردین قربانی
1396/02/27 - 19:31
باسلام به حضرت مهدی مدعود عج پسر فاطمه سلامالله علیها خداکنه که بیایی ریشه فسادروازمیان برکنی

آقایان سیربشو نیستند مارزمندگان وجانبازان زیر25/درصد خودوخانواده های مظلوممان دیگر گول دروغ های محلس ودولت رانمیخوریم به حدی دروغ و وعده دادن وخالی ازآب درآمده ارزش واعتبار درمیان بچه هامون هم نداریم واگذار می کنیم به عدالت خدا .بس کنیدخجالت بکشید دولت تزویرواشرافگرا آقای نوبخت شما لیاقت نگهبانی دادن رزمندگان دفاع مقدس هم ندارید که میگویید بارمالی دارد اون پست ومقام لیاقت میخواهد

Reply
no
0
yes
2
حسینی
1396/02/28 - 00:27
سلام علیکم! چرا شماره 6 این بند که در مورد محاسبه یک مقطع تحصیلی بالاتر می باشد را نگفتید؟

Reply
no
1
yes
6
م
1396/02/28 - 00:58
سلام سوالی داشتم
کسری خدمت رزمندگان چی شد نتیجه ش آیا امکان تاییدش از سوی رهبر هست ممنون

Reply
no
0
yes
1
جانباز 20درصد
1396/02/28 - 10:49

1- تأمین و پرداخت یا معافیت حداقل 30‌درصد هزینه شهریه تحصیلی در دانشگاه‌های آزاد اسلامی، دوره‌های شبانه دانشگاه‌های دولتی، دانشگاه پیام‌نور و سایر دانشگاه‌های مورد تأیید وزارتخانه‌های علوم، تحقیقات و فناوری و بهداشت، درمان و آموزش پزشکی وفق بودجه سنواتی.
این بخش برا فرزندان رزمندگان هم هست؟

Reply
no
0
yes
0
قویدل
1396/02/28 - 11:03
باسلام
مسولین محترم یکمی به رزمنذگان برسید واقعا زندگی سخت است ایا 5 ماه رزمندگی میشه از سهمیه و حقوق برقرار بشه - ممنون

Reply
no
0
yes
1
الیاسی
1396/02/28 - 11:08
سلام
به رزمندگان برسید

Reply
no
0
yes
0
میر
1396/02/28 - 20:48
سلام اقای حسینی با دیگر دوستان مسئله اعطای یک مقطع تحصیلی بالاتر به رزمندگان را پیگیری کنید اگه لازم باشه کمپین تشکیل بشه تااین قانون اجرا شود به هر حال باید همه پیگیری کنند. یک دست صدا ندارد.یا علی

Reply
no
1
yes
1
یوسف
1396/02/29 - 04:02
فاش نيوز عزيز سلام

ايا امسال فرزندان رزمنده ها با شش ماه منطقه و جانبازان زير 25 درصد ميتوانند از سهميه دانشگاه استفاده کنند ؟

Reply
no
0
yes
0
یک حمال
1396/02/29 - 13:37
تیر ماه سال 94 تصویب شد ومقرر شد ظرف 6 ماه آیین نامه اجرایی تهیه شود ولی الان نزدیک 2 سال شده وفقط باید بگوییم کش--------------ک ماه که در این 30 سال چیزی نخواستیم مابقیشم برایه شما ما خدا را داریم شما هم دولت ریا کار را

Reply
no
0
yes
0
ع ق
1396/02/29 - 18:23
باسلام وخسته نباشیدخدمت دکترمجتهددکترجان درادارات ووزرتخانه های کشورمااگرشخصی اضافه کاریاحق ماموریت داده میشودحداومرزداردیعنی به فلان کارمندیاوزیریانماینده چونکه ساعت اضافه کاریش یاحق ماموریتش کم باشدحق وحقوقی داده نمیشودبرایمثال میگن بایدبیش ازفلان ساعت اضافه کاری داشته باشندالبته بنده 8سال اسیربودم و55درصدجانبازی داریم خودم رامدنظرنیست منظورمن آن دسته ازعزیزانی که هست که حتی یک ماه هم درجبهه جنگ بوده اندبایدبرای کاراوارزشی قائل بشوددولت ومجلس چراتقسیم بندی میکنندالبته اشکال نداردولی بایدبه ان رزمنده ایکه 5ماه یاکمتریاحتی یک ماه درخطبودبهائی داده بشوددرحدکم اگرقرارهست مالیلت بخشیده بشودبرای اوهم حداقل 1درصدیابرحسب قانون بیشترچه اشکال دارددرکشورماافرادی بادرامدمیلیاردهاازتمام امکانات کشورونظام استفاده میکنندومالیات هم نمیدهندولی طرف با4ماه خدمت درجبهه جنگ هیچ امتیازی نداردچرامگرنمیشودمثل اضافه کاروحق ماموریت خودمسولیین محاسبه کنندبهرحال آن رزمنده زحمت کشیدزمان جنگ داوطلبانه رفت زیرآتش ودوددرهمان زمان عده ای بودنندکه بدنبال کسب درامدوتحصیل وغیره یکروزهم جنگ نرفتندمثل الان که درسوریه جنگ هست آن دسته ازمردم سوریه که توان رفتن به اروپاودیگرکشورهارادارنندمیرونندولی بعضی هاباجان ودلشان ایستاده اندنبایدفرقی باشدبهرحال برای رزمندگان کمتراز6ماه هم میشودکاری کردآزاده وجانبازه بسیجی ازتهران

Reply
no
1
yes
2
رضامتقي
1396/02/30 - 08:35
سلام و درودخدابرشما ميخوام بدون لايحه برنامه ششم به دستگاهاي اجراي فرستاده شده و داره اجرا ميشه؟حقوق ايثارگران و رزمندگان به دستگاهاي اجراي فرستاده شده كسري و معافيت ها به نظام وظيفه فرستاده شده؟اياحريد٥ميليون تومني داره توي نظام وظيفه اجرا ميشه؟؟؟زندگيم به اين بستس دارم ازدواج ميكنم خانوادش بخاطر خدمتم موافقت نكردن توروخدا يه جوا بدين خدا خيرتون بده

no
0
yes
0
علی
1396/03/03 - 21:04
آقا رضا عزیزسلام
صبح شنبه بروید معاونت وظیفه عمومی نیروی انتظامی شهرتان .مطمئن باش آنان به تعداد ی از سئوالاتتان دقیقا جواب می دهند.اما:
هنوزبرای معافیت ، 30 ماه حضور در جبهه به 12 ماه تبدیل نشده است البته مجلس تصویب کرده لیکن شورای نگهبان ایراد گرفته است ولی ممکن است در آینده نزدیک حل شود. علت اینکه شورای نگهبان تایید نکرده اعتراض دستگاه نظامی ما(بنقل از سردارکمالی) است که چرا مجلس با آنان مشورت نکرده است .
سند راهبردی خدمات رسانی به رزمندگان در سال 94 تصویب و توسط آقای جهانگیری معاون اول ابلاغ شد.الان سربازان وظیفه هم که در دفاع مقدس بوده اند رزمنده محسوب شده و گواهی حضور در جبهه می گیرند حتی نیروهای ژاندارمری سابق. پدر شما کارت ملی و شناسنامه همراه با کارت پایان خدمت و دوره احتیاط خود را به معاونت نیروی انسانی سپاه یا ارتش یا ناجا ببردتا برگ گواهی حضور در جبهه برایش صادر کنند و می توانند برای کسر خدمت فرزندشان اقدام کنند البته سن شما هم مهم است که من یادم رفته است.
رزمندگان هم که جزیی از ایثارگران هستند اگر در دستگاه دولتی مشغول خدمت باشند می توانند از امتیازات آن بهره ببرند مانند ارتقاء رتبه . درجه و..
طرحهایی را برای امتیاز دادن به رزمندگان ، سپاه ارائه کرده است که شما می توانید در همین پایگاه خبری مصاحبه سردار شریفی در سال 95 را مطالعه کنید.ضمنا الان نیروهای معسر بسیجی و سربازان وظیفه که بیش از شش ماه در جبهه بوده اند پس از تشکیل پرونده و استعلامات و تحقیقات ، در صورت معسر بودن (فقیر و ناتوان و بی کار) برای آنان مستمری بین حدودا 300 تا 700 تومان (دقیقا نمی دانم )تعیین می کنند و کمک های دیگری مانند ارزاق به آنان می شود.موفق باشید


Reply
no
0
yes
1
تیمورخیرابادی
1396/02/30 - 08:36
با سلام خدمت مسولين عزیز این جانب باپنجاه پنج سال سن هیچ حقوقی ندارم کارت ايثاردارم باد سال نه روز سابقه به واله قسم مج انفجارگوشم آسیب ديدولي پرونده پزشکی ندارم واقعادرامدي ندارم با هزینه های مشکل زندگی شرمنده زن بچه ام بگيدمن چه کار کنم داری دوازده سال سابقه بیمه می باشم

Reply
no
1
yes
0
1396/02/31 - 01:21
سلام. یک سوال داشتم ایا این جانبازان که از جبهه اومدن واز کارافتاده هستند وحقوق مستمری میگیرند..بازنشسته میشوند یا نه

Reply
no
0
yes
0
ایرانی
1396/03/01 - 00:42
با سلام.مسخره گی این مصوبات اینست که در حدود 30 سال از پایان جنگ میگذرد و تازه برای رزمندگان دارند مصوبه اعلام میکنند پدر جان ما بازنشسته شدیم و هیچکدام از این چیزهایی هم که مثلا تصویب کردید به ما قد نداد پس چه فایده ای دارد بگذریم از اینکه همین چیزها هم فقط روی کاغذ است و اجرایی نمی شود.

Reply
no
1
yes
0
یک حمال
1396/03/01 - 08:49
باسلام بنده بمدت 6 ماه واندی در زمان تحصیل سال 66 به جبهه رفتم در این میان مجروح شدم وبه بیمارستان اندیمشک فرستادند ولی بعد از 3 روز با دوستان به دلیل جوانی و.........از بیمارستان به منطقه برگشتم وهیچگونه مدرکی هم به جز جای بخیه ندارم چون اونموقع کسی به فکر مدارک واینجور چیزها نبود خلاصه آیا ملان میتوانم بریه جانبازی اقدام کنم ؟اگر جواب مثبت است از کجا باید شروع نمایم توضیح اینکه بنده از لشکر 10 کرج اعزام شده ام سال 66 تا اردیبهشت 67

Reply
no
0
yes
0
جانبازشیمیایی ده درصدودانشجوی ازاد
1396/03/02 - 13:27
یک سوال از جناب مجتهد لطفا جواب بدین : تامین وپرداخت یا معافیت حداقل30 درصد شهریه دانشگاه ایا دست بنیاد را باز نگذاشته که شهریه را صددرصد معاف کند؟ تشکر

Reply
no
0
yes
1
بهرام
1396/03/03 - 00:44
با سلام به همه ایثارگران عزیز برادران شما که دارید اقدام میکنید آیا بعداز 30 سال نباید حرف بازنشتدگی گفته شود حقوق که ندادید 30 سال گذاشت حالا اگر اقدام میکنید یکفکری به حال باز نشستها بکنید ما دلمان بجای خوش باشد امروزه موجی که هستیم بیمه نداریم متولی نداریم آنکس که مرا آموزش نظامی داد و به جبهه فرستاد حالا میگوید شما متولی نداشتید دمبال کارهای شما باشد من متولی داشتم جناب عالی به خودت زحمت ندادی یا که ترسیدی بار مالی داشته باشد منکه عمرم تمام شد حالا چیزی میدهید بدهید اگر ندادید باز ندید واسلام

Reply
no
0
yes
1
1396/03/03 - 07:51
بابام 71 ماه حضور داوطلبانه در جبهه داشتن و جانباز 25 درصد هستند فعلا که چیزی عایدمون نشده

no
0
yes
1
علی
1396/03/03 - 21:32
دوست غریزسلام
اصلا این طورنیست که می فرمائید. شاید پدرمحترمتان دنبال نکرده است . اولین اقدام می تواند معافیت بی چون و چرای یکی از فرزندانش باشد و نیاز به سابقه جبهه هم ندارد . امتیازات دیگر هم هست باید سئوال کند. موفق باشید


Reply
no
0
yes
0
محمد
1396/03/04 - 01:38
سلام ایا فرزندان رزمنده 6 ماه به بالا و جانبازان 25% به پایین که خودشون از سهمیه کنکور استفاده نکردن میتونن از سهمیه استفاده کنن ::: ممنون

Reply
no
0
yes
0
علی
1396/03/07 - 20:22
سلام یک سال جبهه داریم حقوق مستمری می گیریم هنوزبازنشته نشدیم ۳۰سال گذاشته کی بازنشته میشویم کسی نیست جواب ماروبده

Reply
no
0
yes
0
رزمنده بسیجی دفاع مقدس
1396/03/30 - 14:25
به نام خدا.ضمن قبولی طاعات وعبادات .خداقوت خدمت تمامی کسانیکه برای احقاق حق مارزمندگان بسیجی امام ره خصوصانیروهای شارک درعملیاتهاکه بیکاروبی درامد نیزهستیم وهزینه های درمان راباید ازنداشته هایمان پرداخت کنیم ایثارگرانه زحمت می کشند خدا رابه این ماه مبارک قسم میدهم عاقبت بخیرباشید.تابیشترازاین شرمنده خانواده هایمان نباشیم .ان شاالله

Reply
no
0
yes
0
رزمنده ,وزیر25
1396/04/20 - 20:26
تسهیل درانتقال فرزندان دانشجو چی شد/؟؟؟

Reply
no
0
yes
0
امیر
1396/07/26 - 13:33
درخصوص رسیدگی به امور رزمندگان هرچه بیشتر خدمات دهی شود بازم کم است چون ناکنون مرجعی وجود نداشت واسه رزمنده ای که جان خود را در راه میهن کف دست گذاشته خداماتی ارایه نشده ...واقعا فرق هست بین کسیکه در جبهه حضور داشته هرچند شهید ویا جانباز نشده با کسی که زیر پتو بوده وتوسط بمبارانها مجروح شده این توفیق اجباری بوده ....ولی کسیه با عزم واراده خود به جبهه رفته ...حتما باید بمیره ومجروح شود تا پیدا وخدمات نصیبش شود


Reply
no
0
yes
0
1396/10/05 - 07:46
سلام آیا رزمندگام بالای 6 ماه جبهه از کسورات بازنشستگی و مالیات معاف هستند در ضمن بند ایثارگری در حکم اعمال شده

Reply
no
0
yes
0
غلامرضا قاسمی
1396/10/22 - 21:22
سلام برادرارجمند بنده ۱۵ماه لشکر۴۰صاحب زمان سربازی و۸ماه ۳روز ر زمنده ل ۵ نصرو تیپ ۲۱ امام رضا دوسال پرونده ام را جهت معسرد تکمیل کردم باپنج فرزند چها ردخترویک پسر اونم استثنای بیکا رسه سال دخترم عقده پول جهیزیه اش ندارم هنوز ریالی کمکم نکردند خواهش می کنم دستم بگیرد خراسان جنوبی قاین روستای نوغاب حاجی اباد رزمنده بودم وام ازدواجش راهم ندادند کارمند بانک ملی می خواستند به رهبری هم بگوید ممنونتان رزمنده شت سال دفاع مقدس غلامرضاقاسمی

Reply
no
0
yes
1
غلامرضا قاسمی
1396/10/22 - 21:41
سلام بردکترطائبی بنده ر زمنده هشت سال دفاع مقدس هشت ماه وسه روز جبهه دارم در عملیات چهار وپنج شرکت داشتم ودر تیپ بیست ویک امام رضا جاده ی خندق در دژ بودم کمیسیون رفتم و آزمایش گاز خردل در روی ریه هایم مشخص شد به بنده گفتند مادر زادی است آیا پدر ومادرم شیمیایی بودند که من مادر زادیم وبنده دائم درمریضی به سرمیبرم خواهشمندم به عنوان یک برادر وخادم امام رضا دستم را بگیرید تاحقم ضایع نشود .ممنون بسیجی هشت سال دفاع مقدس غلامرضاقاسمی استان خراسان جنوبی شهرستان قائنات روستای نوغاب حاجی آباد...

Reply
no
0
yes
0
غلامرضاقاسمی
1396/10/23 - 17:14
سلام
کی مارزمندکان شش مابه بالاحقوق پرداخت خواهیدکرد
۹۶ هم که تمام شد می خواهید بدهید یاعلی

نظری بگذارید
chapta

آخرین اخبار
بیشتر...
معرفی کتاب

نقل مطالب سایت، فقط با ذکر منبع بلامانع است.

@ 2014 تمام حقوق مادی و معنوی برای پایگاه خبری تحلیلی فرهنگ ایثار و شهادت(فاش نیوز)،محفوظ می باشد.