01 ارديبهشت 1397/ ۰۵ شعبان ۱۴۳۹
شناسه خبر : 53260
1396,پنجشنبه 28 ارديبهشت09:50
اشتراک گذاری در:
عکس روز

سالروز عملیات «بیت المقدس6»


این عملیات با رمز مبارک «یا امیرالمومنین(ع)» در منطقه عمومی «سلیمانیه» عراق برای پاسخ به شرارت‌های دشمن در خلیج فارس و روستاهای مرزی کشور و با هدف خارج کردن نیروهای خودی از تیررس دشمن و اشرار بر سّد دوکان به اجرا در آمد.

 باغ موزه دفاع مقدس

رزمندگان کشورمان با حمله به عمق خاک عراق، موفق شدند ارتفاعات «اسوس»،«شیخ محمد» و ارتفاعات مهم «2266» و «2100» را آزاد کنند. در این تهاجم، یگان‌هایی از دشمن از جمله سه تیپ منهدم شدند و تلفات و خساراتی بر آن ها وارد آمد. با فشار ی که نیروهی ایرانی بر مواضع دشمن وارد کردند، مواضع رزمندگان از دید و تیررس خارج و سد و شهر دوکان نیز تحت کنترل آن ها درآمد. گفتی است که در مرحله اول این عملیات بیش از 1300 تن از نیروهای دشمن کشته و زخمی شده و بیش از320 تن اسیر شدند.

مرحله دوم این عملیات در تاریخ 67/2/28 در منطقه عمومی «ماووت» از استان سلیمانیه آغاز شد و رزمندگان نیروی زمینی سپاه در حالی که دشمن از تحرکات آن‌ها آگاه است، مواضع آن‌ها را مورد هجوم قرار دادند و تعداد دیگری از نیروهای عراقی را کشته و زخمی کردند. همچنین عده‌ای را از جمله سرهنگ دوم «صلاح احمد حسن»،فرمانده گردان دوم از تیپ 448 و چند افسر بلند پایه بعثی را به اسارت درآوردند.

با انجام این مرحله، اهداف عملیات به طور کامل حاصل شد و تلاش دشمن برای باز پس‌گیری مواضع از دست داده بی نتیجه ماند. دشمن در اوج نا امیدی به سلاح شیمیایی متوسل شد که با واکنش پدافند شیمیایی خنثی شد و رزمندگان ایرانی به تثبیت مواضع جدید خود در این منطقه پرداختند.

منبع: ایسنا
رزمندگان     بیت المقدس6     فاش نیوز                                
نظری بگذارید
chapta

آخرین اخبار
بیشتر...
معرفی کتاب

نقل مطالب سایت، فقط با ذکر منبع بلامانع است.

@ 2014 تمام حقوق مادی و معنوی برای پایگاه خبری تحلیلی فرهنگ ایثار و شهادت(فاش نیوز)،محفوظ می باشد.