31 خرداد 1397/ ۰۷ شوال ۱۴۳۹
شناسه خبر : 55228
1396,سه شنبه 14 شهريور09:51
اشتراک گذاری در:
عکس روز

بررسی قوانین بازنشستگی ایثارگران (۷)


در مطلب قبلی به ۵ نکته از موارد مربوط به نحوه بازنشستگی ایثارگران مشمول قانون حالت اشتغال که از ماده۴۰ قانون جامع خدمات‌رسانی به ایثارگران استنباط می‌شود، اشاره کردیم.

بررسی قوانین بازنشستگی ایثارگران (۷)

یوسف مجتهد - در مطلب قبلی به ۵ نکته از موارد مربوط به نحوه بازنشستگی ایثارگران مشمول قانون حالت اشتغال که از ماده۴۰ قانون جامع خدمات‌رسانی به ایثارگران استنباط می‌شود، اشاره کردیم.

 در ادامه به نکات دیگری اشاره می‌کنیم:
چ- از نکات مهمی که در تبصره2 ماده40 کمتر مورد توجه قرارگرفته و به هیچ‌وجه اجرا نشده است، موضوع نحوه پرداخت حقوق وظیفه غیرمستخدمین دولت است.
هرچند در تبصره ماده38 قانون جامع آمده است: حقوق وظیفه جانبازان غیرحالت اشتغال مشمول قوانین نیروهای مسلح براساس مقررات مربوط در نیروهای مسلح محاسبه و توسط نیروی مربوط پرداخت می‌گردد، لکن در تبصره2 ماده40 قانون جامع پرداخت حقوق وظیفه شهدا، جانبازان و آزادگان غیرمستخدم دولت برعهده بنیاد گذاشته شده است.
اقدامی که تاکنون بنیاد حتی به‌دنبال پیش‌بینی مقدمات آن نبوده است.

ح- در تبصره3 ماده40 به امتیازاتی که مشمولین قانون حالت اشتغال به‌هنگام بازنشستگی از آن برخوردار می‌شوند، اشاره دارد. برابر این تبصره به‌هنگام نیل به بازنشستگی مشمولین قانون حالت اشتغال در کلیه امتیازات منظورشده برای شاغلان همطراز مانند پاداش پایان خدمت و غیره بهره‌مند می‌شوند. دستگاه مجری حکم مکلف به‌ تامین و پرداخت این امتیازات است.
در حال حاضر قریب به اتفاق جانبازان و آزادگانی که حقوق حالت اشتغال خود را از بنیاد دریافت می‌کنند، 30سال سنوات خود را تکمیل و از مرز بازنشستگی عبور کرده‌اند.
حسب قانون آنچه به ‌این گروه به هنگام بازنشستگی تعلق می‌گیرد، به‌ازای هرسال سابقه، یک ماه پاداش برمبنای آخرین حقوق و مزایای دریافتی آنان و بازخرید مرخصی‌های ذخیره‌شده استحقاقی آنان است.
برخی از جانبازان و آزادگان بیش از 7سال از زمان بازنشستگی آنان گذشته ولی تاکنون هیچ اقدامی نسبت به محاسبه پاداش پایان خدمت و مطالبات مرخصی‌های ذخیره شده آنان انجام نگرفته است. باتوجه به اینکه رئیس بنیاد شهید در مراسم تجلیل از تلاشگران نمونه بنیاد در هفته گذشته وعده پرداخت معوقات ایثارگران را اعلام و فقط به باقی‌ماندن معوقات سال 95 ایثارگران اشاره کرد، آیا از میزان مطالبات معوق پاداش پایان خدمت و بازخرید مرخصی‌های جانبازان و آزادگان اطلاع دارد؟ و آیا این مطالبات را جزء وعده‌های پرداختی خود در سال‌جاری می‌داند؟ بعید است که حتی محاسبات ابتدایی این مطالبات انجام شده باشد.

خ- برابر ماده 54 قانون جامع، کارکنان شهید، جانباز و آزاده ازکارافتاده کلی همانند سایر کارکنان شاغل دستگاه‌ها، از کلیه تسهیلات اجتماعی، رفاهی، آموزشی و خدمات قابل ارائه به کارکنان دستگاه‌ها، نظیر دفترچه اتکا علاوه بر تسهیلات بنیاد برخوردار خواهند شد.
به قوانین و مصوبات مجلس استناد کنیم آنچه از این مصوبات استنباط می‌شود این است که وضعیت مشمولین قانون حالت اشتغال اعم از مشمولین حالت اشتغال نیروهای مسلح، دستگاه‌های اجرایی بنیاد شهید و امور ایثارگران از بهترین وضعیت معیشتی، رفاهی و دریافتی نسبت به سایر کارکنان همطراز خود است، در حالی که چنین نیست و متاسفانه برخلاف قانون، شرایط نامطلوبی دارند و متولیان امر آگاهانه و ناآگاهانه حقوق آنان را تضییع می‌کنند. کسانی که مستقیما عهده‌دار وظایف این قشر هستند با آگاهی کامل از تخلفاتی که درباره آنان انجام می‌دهند به بهانه عدم تامین منابع مالی اقدامی برای آنان نمی‌کنند در حالی‌که تلاشی هم برای تامین منابع مالی این مصوبات قانونی از خود نشان نمی‌دهند. سایر مشمولین اعم از نمایندگان مجلس و دستگاه‌های نظارتی به‌دلیل عدم تسلط بر جزئیات قانونی و غفلت از وظایف نظارتی خود در این تضییع حقوق شریکند.

د- برابر ماده 55 قانون جامع‌ اگر جانبازان و آزادگان مشمول قانون حالت اشتغال قبل از رسیدن به سن بازنشستگی و تکمیل سنوات خدمتی فوت کنند، عائله تحت‌تکفل آنان همچنان از حقوق و مزایای حالت اشتغال تا سن بازنشستگی برخوردار خواهند بود و دستگاه‌های اجرایی و بنیاد شهید نمی‌توانند تغییری خلاف قانون در ارائه تسهیلات و امتیازات عائله‌ تحت تکفل جانبازان و آزادگان متوفای حالت اشتغال به‌وجود آورند.
Reply
no
6
yes
12
عاشق عدل علی
1396/06/14 - 14:26
سلام اقای مجتهد چرا باید ایثارگر حالت اشتغال ، ذخیره مرخصی استحقاقی داشته باشد ؟
درحالیکه کلا از کار کردن مرخص است ؟Reply
no
7
yes
20
زیر25% ها
1396/06/14 - 14:45
بی خود نیست که به جانبازان زیر25% حتی یک کارت شناسایی هم روا ندارند ، زیراگروهی به نا حق ، انقدر برای خودشان قانون و مطالبات چیده اند که تا ابد هم تمامی ندارد !
کمیسیون های حالت اشتغال که به ناحق به گروهی درصدهای نا متعارف و حالت اشتغال تشویقی و....داده اند و جانبازان واقعی و بدون پارتی را با عنوان زیر25% به فراموشی سپرده اند باید روزی نزد خداوند پاسخ گو باشند .

Reply
no
0
yes
5
علی
1396/06/15 - 06:29
سلام اقای مجتهد همانطوری که بارها در مقالات نوشتید ، اکثر ایثارگران حالت اشتغال بنیاد شهید در همان نهاد شاغل هم هستند و بقیه حالت اشتغالی هم در سازمانهای دولتی دیگر مشغول بکار هستند .
ایا پرداخت "پنج برابر پاداش پایان خدمت" ( دو پاداش از طرف بنیاد و محل اشتغال و 90 روز مرخصی که شامل حالت اشتغال بنیاد و محل کار بعدی و مرخصی ناشی از کسرکار موظف) به جانبازان حالت اشتغال که مشمول حق پرستاری و.... هستند قانونی است ؟!
درحالیکه گروهی از جانبازان فاقد شغل بسیار صبور کشورمان حتی از حداقل معیشت محروم هستند .
دولت چطور می تواند در حالیکه گروهی دهها قانون نا متعارف برای خودشان نوشته اند انصاف را رعایت کند ؟
درصورتیکه اشتباه می کنم راهنمایی بفرمایید .

Reply
no
0
yes
1
جانباز شصت وپنج درصد و برادر دو شهید .
1396/06/15 - 13:58
جناب آقای مجتهد استاد عزیز و گرانقدرم .
یکی از دوستانم میگفت سازمان بازنشستگی کشوری به هیچ وجه ماده چهل قانون جامع را اجرا نمیکند ومبنای محاسبه حقوق جانبازان رو میانگین دوسال آخر خدمت میگیرد .
و در جواب سوال جانبازان مبنی بر دلیل عدم اجرای قانون چیست میگوید .
باید شکایت به کمیسیون ماده شانزده کنید ورای انفرادی بیاورید .
حال سوال اینجاست چرا کمیسیون محترم ماده شانزده یک رای کلی صادر و برای تمام دستگاه های ماده دو و شرکتها و موسسات تابعه صادر وابلاغ نمی کند که اینهمه جانباز در برای گرفتن رای مثبت ...ماه ها از حقوق محققه خود عقب بماند و ماه ها در سیستم بروکراسی اداری سازمان متبوعش و کمیسیون بالاو پایین بشود .
استاد ارجمند جناب مجتهد مشکل کجاست ؟

Reply
no
0
yes
0
علی،س،جانبازشیمیایی بازنشسته آجا
1396/06/18 - 22:24
باسلام خدمت جناب آقای مجتهدزاده عزیز،من جانبازشیمیایی آجاازمدیریت وزحمت کشان سایت فاش نیوزکه مطلب این حقیررادرسایت ثبت وپخش کردیدسپاس گذارم،لطف میفرمائیددرخصو ص احقاق حقم راهنمایی های لازم رااعلام فرمائیدممنون میشم

Reply
no
0
yes
1
فدایی ولایت
1396/06/21 - 14:37
جانبازان زیر بیست و پنج درصدورزمندگان بسیجی کلا فراموش شده بحق 5 تن آل عبا وبه
حق خون پاک سید الشهدا که داریم به محرم نزدیک میشیم وبه حق خون به ناحق ریخته ی شهدا از صدر اسلام تاکنون هرکسی در هر لباسی ودر هرپستی ودر مقامی به رزمندگان وایثارگران و جانبازان علی الخصوص زیر بیست وپنج درصدو رزمندگان بسیجی عامدانه آگاهانه یا بدون علم وتحقیق باعث تضییع حق وحقوق این قشر شده ومیباشد وخواهدشد ذلیل و موزمحل شوند وسر افکنده وشرمنده خانه وخانواده شودو بی آبرو شود نزد مردم ودشمن اجنبی مسلط شود بر وی و خانواده اش
خداوندا دادمان برس

no
0
yes
1
1396/06/23 - 15:33
طبق قانون برنامه ششم وام مسکن به رزمندگان بالای شش ماه سابقه نیز تعلق می گیرد ولی مشکل اینجاست که رزمندگان مانند جانبازان متولی ندارند و بنیاد امور ایثارگران انها را ایثارگر نمدانند.


نظری بگذارید
chapta

بدون ویرایش از شما
بیشتر...
آخرین اخبار
بیشتر...
معرفی کتاب

نقل مطالب سایت، فقط با ذکر منبع بلامانع است.

@ 2014 تمام حقوق مادی و معنوی برای پایگاه خبری تحلیلی فرهنگ ایثار و شهادت(فاش نیوز)،محفوظ می باشد.