03 مهر 1397/ ۱۵ محرم ۱۴۴۰
شناسه خبر : 55603
1396,پنجشنبه 30 شهريور10:32
اشتراک گذاری در:
عکس روز

فراخوان «جشنواره ملی تئاتر ایثار»


اداره کل امور هنری بنیاد شهید و امور ایثارگران با هدف تبیین ارزش‌های والای انسانی و ترویج فرهنگ ایثار و شهادت ششمین جشنواره ملی تئاتر ایثار، از تمامی علاقه‌مندان در سراسر کشور برای ارسال آثار خود با موضوعات «جلوه‌های ایثار و شهادت در دوران انقلاب و دفاع مقدس»، «جلوه‌های ایثار و شهادت در زندگینامه شهدا، ایثارگران، شهدای مدافع حرم و شهدای مظلوم منا»، «جلوه‌های ایثار و از خود گذشتگی همسران معظم جانبازان، آزاده‌ها و خانواده‌های معظم شهدا در دوره معاصر»، «جلوه‌های ایثار و شهادت در مقاطع مختلف تاریخی به خصوص تاریخ معاصر انقلاب» برای شرکت در این جشنواره دو بخش «صحنه‌ای و خیابانی» دعوت می‌کند.
نگاه هنرمندانه به فرهنگ ایثار و از خودگذشتگی، زندگی‌نامه شهدا و ایثارگران شاخص در هر استان، مقتل خوانی شهدا، شهدای مدافع حرم، شهدای منا، مناسب سازی محیط شهری برای زندگی ایثارگران، توجه به رویدادهای تاریخ معاصر انقلاب و زندگینامه شهدای انقلاب به خصوص شهدای ترور، بخشی از محورهای مورد توجه و تأکید، شورای سیاست‌گذاری جشنواره‌های ایثار می‌باشد که از میان نمایش‌های متقاضی با شیوه‌های مختلف نمایشی شامل صحنه ای، محیطی و خیابانی فضای باز با اولویت قراردادن محورهای مورد تأکید شورای سیاست گذاری تئاتر ایثار انتخاب می‌شوند.
 
دبیرخانه جشنواره در رابطه با آثار نمایشی که با موضوع زندگی نامه شهدا و یا ایثارگران شاخص هر استان تهیه و ارائه می‌شوند توجه ویژه داشته و انتخاب این آثار در اولویت می‌باشند.
 
ارائه مجوز کتبی نویسنده به همراه نمایشنامه الزامی است و آثار ارسالی عودت نخواهد شد.
 
ستاد برگزاری جشنواره به تشخیص کمیته انتخاب و بنا به نیازهای ضروری صحنه شامل: دکور، لباس، موسیقی ... و سطح کیفی و تعداد بازیگران به گروه‌های راه یافته به جشنواره تا سقف مبلغ 120 میلیون ریال در بخش صحنه ای و تا سقف 40 میلیون ریال در بخش خیابانی کمک هزینه پرداخت خواهد کرد.
 
تعیین زمان و مکان اجرای نمایش‌ها به عهده ستاد برگزاری و بر اساس امکانات موجود خواهد بود. همچنین اجرای آثار صحنه‌ای ارائه شده کمتر از 30 دقیقه و بیشتر از 60 دقیقه نباشد.
 
ستاد برگزاری جشنواره مسئولیتی در قبال تأمین محل تمرین، ساخت و ساز دکور، دوخت لباس، چاپ مواد تبلیغی نمایشها نداشته و صرفاً خدمات معمول آماده سازی صحنه را ارائه خواهد کرد لذا توصیه می‌شود گروه‌ها از طراحی صحنه سبک و قابل حمل با امکان نصب سریع استفاده نمایند.
 
شرکت کنندگان در این جشنواره با ارسال اثر خود متعهد به پذیرش قوانین و سیاستگذاری های جشنواره بوده و عدم رعایت قوانین موجب حذف آثار خواهد شد.
 
هر گروه نمایش تنها امکان شرکت در یک بخش جشنواره را خواهد داشت و کلیه آثار به صورت فیلم بازبینی خواهند شد.
 
کیفیت مدارک ارسالی به ویژه لوح فشرده تصویری بر عهده متقاضی اثر است و در صورت عدم پخش تصویر یا صدای نمایش، ستاد برگزاری هیچگونه مسئولیتی نخواهد داشت. همچنین ستاد برگزاری مسئولیتی در قبال تهیه سیستم صوتی، دکور، آکسسوار و ... برای گروه‌های شرکت کننده نخواهد داشت.
 
نمایشنامه‌های تازه نگارش یافته و دست اول در اولویت انتخاب آثار بوده و صرفاً نمایش‌های پذیرفته می‌شوند که قبلاً در هیچ جشنواره‌ای شرکت نکرده یا به اجرای عمومی درنیامده باشد و متون دست اول مورد داوری نمایشنامه قرار خواهند گرفت.
 
حضور در جشنواره به منزله پذیرش ضوابط اجرایی آن است و گروه‌های شرکت کننده ملزم به رعایت قوانین، مقررات و برنامه‌ریزی اجرایی جشنواره خواهند بود.
 
متقاضیان باید آثار خود را در هردو بخش به صورت سه نسخه پرینت شده به همراه فایل نمایشنامه در محیط Word یا pdf ارسال کنند.
 
همچنین فرم تکمیل شده تقاضای حضور در جشنواره و یک قطعه عکس اسکن شده از کارگردان برای استفاده در کاتالوگ و سایر محصولات تبلیغی و خلاصه سوابق هنری کارگردان. بر روی لوح فشرده حداکثر تا تاریخ 05/08/96 به دبیرخانه ارسال گردد.
 
به رتبه‌های اول، دوم و سوم در هر یک از بخشهای نویسندگی ـ طرح و ایده- کارگردانی ـ بازیگری مرد ـ بازیگری زن ـ طراحی صحنه – طراحی فضا –لباس-پوستر و بروشور - موسیقی به ترتیب جوایز نفیسی شامل: دیپلم افتخار ـ تندیس جشنواره و جایزه نقدی اهداء می‌گردد.
 
همچنین با هدف ترویج و تشویق اجرای عمومی نمایش‌های خیابانی، با کلیه آثار منتخب در بخش خیابانی قرارداد اجرای عمومی توسط بنیاد شهید و امور ایثارگران استان مربوطه بسته خواهد شد.
 
لازم به ذکر است، به مدارک ارسالی ناقص یا مدارکی که پس از موعد مقرر به دبیرخانه جشنواره ارسال شود ترتیب اثر داده نخواهد شد.
 
علاقه مندان می‌توانند آثار خود را تا تاریخ پنجم آبان 96 به نشانی «تهران - خ طالقانی ـ خ ملک الشعرای بهار شمالی ـپلاک 5 ـ ساختمان شهید سلیمانی معاونت فرهنگی و امور اجتماعی بنیاد شهید و امور ایثارگران ـ طبقه دوم ـ اداره کل هنری ـاداره هنرهای نمایشی» ارسال کنند و در صورت وجود ابهام با شماره 88305765 تماس، یا با 88303760 مکاتبه کنند.
 
پس از بررسی آثار از سوی داوران در بیستم آبان ماه متون پذیرفته شده اعلام می‌شود. همچنین آخرین مهلت ارسال فیلم پذیرفته شده در پنجم دی ماه سال جاری و اعلام پذیرفته شدگان نهایی بیستم دی ماه می‌باشد.
 
ششمین «جشنواره تئاتر ملی ایثار» اسفند ماه 96 همزمان با روز گرامیداشت شهدا برگزار می‌شود.


دریافت فرم ثبت نام(فرمت DOC)
دریافت فرم ثبت نام(فرمت PDF)
جشنواره تئاتر     بنیاد شهید     ایثارگران                                
نظری بگذارید
chapta

بدون ویرایش از شما
بیشتر...
آخرین اخبار
بیشتر...
معرفی کتاب

نقل مطالب سایت، فقط با ذکر منبع بلامانع است.

@ 2014 تمام حقوق مادی و معنوی برای پایگاه خبری تحلیلی فرهنگ ایثار و شهادت(فاش نیوز)،محفوظ می باشد.