30 مهر 1397/ ۱۲ صفر ۱۴۴۰
شناسه خبر : 56563
1396,سه شنبه 16 آبان15:01
اشتراک گذاری در:
عکس روز

ماده ۶۷ قانون جامع خدمات رسانی به ایثارگران


ماده۶۷قانون جامع خدمات رسانی به ایثارگران:

بنیادموظف است نسبت به تأمین و پرداخت هزینه‌های خدمات آموزشی طرح شاهد در برنامه‌های آموزش عمومی و سایر برنامه‌های آموزش عالی از محل اعتباراتی که به همین منظور در قوانین بودجه سنواتی پیش‌بینی می‌شود اقدام نماید.

تبصره۱ـ بنیاد موظف است نسبت به پرداخت کمک هزینه تحصیلی به دانش‌آموزان و دانشجویان شامل همسر و فرزندان شاهد، جانبازان بیست و پنج درصد (۲۵%) و بالاتر، آزادگان و خانواده‌های آنان اقدام نماید.
تبصره۲ـ آیین‌نامه اجرائی این ماده از سوی بنیاد و معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رئیس‌جمهور تهیه و به تصویب هیأت وزیران خواهد رسید.

آیین‌نامه اجرایی ماده (۶۷) قانون جامع خدمات رسانی به ایثارگران

 

ماده ۱ – در این آیین‌نامه اصطلاحات زیر در معانی مشروح مربوط به کار می‌روند:

الف- بنیاد: بنیاد شهید و امور ایثارگران.
ب- مشمولین: دانش آموزان و دانشجویان شامل همسر و فرزندان شاهد، جانبازان بیست و پنج درصد و بالاتر و همسر و فرزندان آنان و آزادگان و همسر و فرزندان آنان.
پ- مشمولین طرح شاهد: دانش آموزان، دانشجویان و طلاب شامل همسر و فرزندان شاهد، جانبازان پنجاه درصد و بالاتر و همسر و فرزندان آنان و آزادگان و همسر و فرزندان آنان.
ت- خدمات آموزشی طرح شاهد: کلیه فعالیت‌ها و اقداماتی که مطابق اساسنامه طرح شاهد - مصوب ۱۳۶۹ - شورای عالی انقلاب فرهنگی و اصلاحات بعدی آن که در قالب برنامه‌های تربیتی، آموزشی و نظایر آن در جهت رشد و ارتقای تحصیلی مشمولین آن صورت می‌گیرد.
ث- کمک هزینه تحصیلی: مبلغی که به منظور تأمین بخشی از هزینه‌های تحصیلی مشمولین توسط بنیاد و پس از تصویب شورای طرح و برنامه شاهد پرداخت می‌گردد.
ج- طرح پراکنده: وضعیتی که بر اساس آن دانش آموزان شاهد در یک مدرسه خاص تجمیع و متمرکز نشده باشند.


ماده ۲- بنیاد موظف است در چارچوب اعتبارات مصوب سالانه درخصوص برنامه‌های آموزش عمومی برای مشمولین طرح شاهد به شرح زیر اقدام نماید:

الف – برگزاری کلاس‌های تکمیلی، تقویتی- جبرانی و نظارت بر برنامه‌های آموزشی دانش آموزان شاغل به تحصیل در مدارس شاهد و طرح پراکنده (اعم از مدارس عادی و یا مدارس خاص مانند غیرانتفاعی، نمونه دولتی، استعدادهای درخشان و استثنایی و مانند آنها) و مدارس ایثارگران بزرگسالان.
ب- برگزاری کلاس‌های تقویتی ویژه دانش آموزان دوره متوسطه دوم.
پ- ارایه وسایل کمک آموزشی و آموزش بالینی جانبازان هفتاد درصد و فرزندان معلول مشمولین طرح شاهد که امکان حضور در کلاس درس را ندارند.
ت- ارایه خدمات مشاوره‌ای و هدایت تحصیلی در مدارس شاهد و طرح پراکنده.
ث- تشویق دانش‌آموزان کوشا و ممتاز و حائزین رتبه‌های برتر آزمون‌های سراسری دانشگاه‌های دولتی روزانه.
ج- حمایت از گروه‌های خاص تحصیلی از جمله دانش آموزان استعداهای درخشان، استثنایی و بازماندگان از تحصیل.

 

ماده ۳- بنیاد موظف است در چارچوب اعتبارات مصوب سالانه درخصوص برنامه‌های آموزش-عالی و نیز پرداخت کمک هزینه تحصیلی

به دانشجویان برای مشمولین طرح شاهد به شرح زیر اقدام نماید:
الف- تشویق دانشجویان و طلاب ساعی و تلاشگر به منظور رشد و ارتقای وضعیت تحصیلی آنها در مؤسسات آموزشی دولتی روزانه.
ب- مشاوره و هدایت تحصیلی دوره تحصیلات تکمیلی شامل آماده سازی افراد بر حسب استعداد، علایق و شرایط محیطی و بر اساس نیاز جامعه.
پ - ارایه خدمات آموزشی به دانشجویان معلول به شرح زیر:
گروه یک- جانباز ویژه شامل: دو چشم نابینا و قطع نخاع گردن
گروه دو- جانباز ویژه ویلچری شامل: قطع نخاع کمر و قطع دو پا از بالای زانو تبصره- فرزندان معلول شهدا، جانبازان و آزادگان تحت پوشش دارای ویژگی در گروه‌های یک و دو مشمول این بند خواهند بود.
ت- پرداخت کمک هزینه تحصیلی به دانشجویان شاغل به تحصیل در دانشگاه‌ها و مراکز و مؤسسات آموزشی و پژوهشی غیر شهریه بگیر در هر نیمسال تحصیلی.
ث- استفاده از ظرفیت تشکل‌های ایثارگری و معتمدین معین دانشجویی به منظور ارتقای علمی و تحصیلی دانشجویان و طلاب شاهد و ایثارگر (از جمله تقویت بنیه علمی و استاد مشاور)


ماده ۴- مدت ارایه خدمات و تسهیلات موضوع این آیین‌نامه به شرح زیر تعیین می‌شود:

الف- در بخش آموزش عمومی مطابق مقررات و ضوابط آموزشی وزارت آموزش و پرورش در هر مقطع.
ب- در بخش آموزش عالی در مقاطع کاردانی و کارشناسی ناپیوسته چهار نیمسال، کارشناسی پیوسته هشت نیمسال، کارشناسی ارشد پیوسته دوازده نیمسال، دکترای حرفه‌ای چهارده نیمسال، دکتری پیوسته پانزده نیمسال، کارشناسی ارشد ناپیوسته چهار نیمسال، دکتری pHd و تخصص پزشکی بر مبنای آیین‌نامه‌های آموزشی وزارتخانه‌های ذی ربط.


کد خبرنگار : 23


Reply
no
0
yes
0
1396/08/17 - 12:21
سلام ، آیین نامه مهمان و انتقال ایثارگران را فراموش کردید لذا طبق ماده 62 قانون خدمت رسانی به ایثارگران ، وزارت علوم از طریق سازمان دانشجویان موظف است ترتیبی اتخاذ نماید تا ایثارگران در نزدیکترین دانشگاه به محل سکونت مهمان یا انتقال دهند اما ترم حاضر در سامانه سازمان دانشجویان گزینه اداره شاهد و ایثارگر میبایست پس از تکمیل فرمهای درخواست مهمان و انتقال در مهلت تعیین شده ثبت شود متاسفانه گزینه شاهد و ایثارگر برای ثبت درخواست غیر فعال بود و موفق به ثبت فرمهای درخواست مهمان نشدیم. هیچگونه محلی برای ثبت معرفینامه بنیاد وجود نداشت و تا اکنون نمیدانیم معرفینامه بنیاد برای چه کاری صادر شده است.
هیچیک از مسئولین پاسخگوی وضعیت غیر فعالی ثبت درخواست در سامانه مزبور نیستند و پس از پیگیری میگویند حالا مهلت ثبت نام تمام شده لذا ترم حاضر را حذف کردیم بلکه ترم بهمن موفق به مهمان فرزندم شوم در غیر اینصورت مجبوریم بطور کلی انصراف دهیم .

نظری بگذارید
chapta

بدون ویرایش از شما
بیشتر...
آخرین اخبار
بیشتر...
معرفی کتاب

نقل مطالب سایت، فقط با ذکر منبع بلامانع است.

@ 2014 تمام حقوق مادی و معنوی برای پایگاه خبری تحلیلی فرهنگ ایثار و شهادت(فاش نیوز)،محفوظ می باشد.