30 مهر 1397/ ۱۲ صفر ۱۴۴۰
شناسه خبر : 56638
1396,دوشنبه 22 آبان08:46
اشتراک گذاری در:
عکس روز

این بار کج به منزل رسید!


برخی از توقیف‌کنندگان کیهان همان جماعتی هستند که فریاد آنان به «دانستن حق مردم است» بلند بوده و اکنون باید برای جامعه‌ای که تشنه دانستن است توضیح بدهند که از کی تا به حال حمایت از رژیم کودک‌کش و منفور آل‌سعود بخشی از «مصالح ملی» جمهوری اسلامی ایران شده است؟!

این بار کج به منزل رسید!

در کیهان امروز پیرامون توقیف روزنامه و پیامدها و مسائل جانبی آن، گزارش‌های مستقل و مستندی داریم و بخشی از واکنش‌ها و بازتاب‌ها را - که فقط اندکی از بسیارهاست و فهرست آن نیز به درازا می‌کشد - آورده‌ایم. از این روی در وجیزه پیش‌رو تنها به چند نکته ‌اشاره‌ای گذرا خواهیم داشت. بخوانید!
توقیف دو روزه و بی‌دلیل کیهان که در ادامه خواهیم دید «انتقام کور از روشنگری‌های این روزنامه» ترجمه گویا و دقیق‌تری برای آن است اگرچه اقدامی ناپسند و پلشت بود ولی تاسف‌بار‌تر از آن انگیزه و توجیهی است که مسئولان ذیربط برای این اقدام خویش آورده‌اند و تیتر کیهان را که در آن از شلیک موشک انصارالله به ریاض خبر داده و دوبی را هدف بعدی آنان دانسته بود «خلاف مصالح و امنیت ملی»!! تشخیص داده و حکم توقیف آن را صادر کرده‌اند!
 گزارش خبری تحلیلی کیهان دوشنبه - ۱۵آبان - را به حمله موشکی انصارالله به ریاض اختصاص داده و در صفحه اول روزنامه تیتر زده بودیم: «شلیک موشک انصارالله به ریاض، هدف بعدی، دوبی». این تیتر و مضمون آن برگرفته از اظهارات و اطلاعیه‌های رسمی مقامات انصارالله یمن بود که بارها تاکید کرده بودند علاوه بر شهرها و مراکز استراتژیک عربستان، خاک امارات متحده عربی و مخصوصا شهر تجاری دوبی نیز از حملات موشکی انصارالله در امان نخواهند بود. به عنوان نمونه عبدالملک حوثی، رهبر شجاع و فداکار جنبش انصارالله عصر پنجشنبه ۲۳ شهریورماه ۱۳۹۶ / ۱۴‌سپتامبر ۲۰۱۷ طی سخنانی که از شبکه تلویزیونی «المیسره» یمن پخش شد، اعلام کرده بود «به پیشرفت‌های چشمگیری در تولید موشک رسیده‌ایم و به دنبال توسعه سیستم موشکی خود برای هدف قراردادن اهداف مورد نظر در امارات هستیم» و هشدار داده بود که سرمایه‌گذاران نباید دوبی را که هدف موشک‌های ما خواهد بود، منطقه‌ای امن تصور کنند و در سخنان دیگری گفته بود «دولت امارات رفتار احمقانه‌ای در یمن انجام داده و هیچگونه توجیهی در این خصوص ندارد» و یک روز پس از تیتر کیهان هم سخنگوی ارتش یمن از خطوط هوایی خارجی خواسته بود هواپیماهای خود را از فرودگاه‌های عربستان و امارات و سایر کشورهای همپیمان آل‌سعود در جنگ یمن خارج کنند و هشدار داده بود که این فرودگاه‌‌ها هدف حملات موشکی انصارالله خواهند بود و  ده‌ها نمونه دیگر از این دست که تمامی خبرگزاری‌های داخلی و خارجی و از جمله خبرگزاری دولتی ایرنا به آن پوشش خبری داده بودند.
تا اینجا، کیهان فقط اظهارات رهبر انصارالله یمن را پوشش داده بود، ضمن آنکه در روتیتر آورده بود «گزارش کیهان از عملیاتی شدن تهدید‌های یمن» و کسی که اندک شناختی از رسانه داشته باشد و یا دستکم با ابتدایی‌ترین اصول دستور زبان فارسی آشنا باشد به وضوح درک می‌کند که تیتر کیهان، نقل قول از انصارالله است. بعد از ظهر همان روز هیئت نظارت بر مطبوعات در اقدامی سؤال‌برانگیز که فقط می‌توانست حاکی از انگیزه غیر حرفه‌ای و یا در خوشبینانه‌ترین حالت ناشی از ناشیگری باشد به کیهان تذکر کتبی داد که «تیتر کیهان خلاف مصالح و امنیت ملی تشخیص داده شده است»! و ما در حیرت که مگر حمایت از آل‌سعود و امارات و دهن‌کجی به مسلمانان مظلوم یمن بخشی از منافع ملی کشورمان است؟!
فردای آن روز - سه شنبه - گزارشی از مستندات تیتر دوشنبه خود آوردیم و هشدار دادیم که «مصالح ملی در حمایت از مظلومان یمن است نه نگرانی برای برج‌های دوبی» و انتظار آن بود که مسئولان محترم و مصلحت‌شناس! از این تیتر کیهان استقبال کنند و به بدخواهان پاسخ دهند که کیهان به تبعیت از خط بارها اعلام شده امام راحل(ره) و خلف حاضر او از حمایت مسلمانان مظلوم در مقابل جنایات مشترک ائتلاف غربی و عبری و عربی کوتاه نمی‌آید ولی با تعجبی آمیخته به تأسف، شورای عالی امنیت ملی، تیتر کیهان را نادیده گرفتن تذکر کتبی هیئت نظارت تلقی کرده و از دادستانی تهران خواستار توقیف کیهان شد!! و نهایتا، برخلاف سنت معهود این بار کج هیئت نظارت و شورای عالی امنیت ملی به مقصد رسید و کیهان را دو روز توقیف کردند. چرا ؟!
 آقایان درباره چرایی توقیف کیهان هیچ توضیحی نداده و نمی‌دهند و بر این باوریم که حق دارند ! چون کمترین توضیح مستند و قابل پذیرشی در چنته ندارند. اگر غیر از این است بسم‌الله! کیهان توضیح آنان را بی‌کم و کاست منتشر می‌کند تا به قول خواجه شیراز «معلوم شود که در چه کارند همه»!
برخی از توقیف‌کنندگان کیهان همان جماعتی هستند که فریاد آنان به «دانستن حق مردم است» بلند بوده و اکنون باید برای جامعه‌ای که تشنه دانستن است توضیح بدهند که از کی تا به حال حمایت از رژیم کودک‌کش و منفور آل‌سعود بخشی از «مصالح ملی» جمهوری اسلامی ایران شده است؟! و از کدام تاریخ حفظ امنیت کلان‌سرمایه‌داران اماراتی و سایر کشورهای فسقلی آن سوی آب‌های خلیج‌فارس که از اصلی‌ترین دشمنان کینه‌توز ایران اسلامی و حامیان مالی و تسلیحاتی تروریست‌های داعش بوده و هستند، در فهرست فاکتورهای «امنیت ملی» کشورمان قرار گرفته‌اند که تیتر روزنامه کیهان، آنهم به نقل از رزمندگان شجاع و سلحشور انصارالله یمن را خلاف مصالح و امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران تشخیص داده و حکم توقیف آن را صادر فرموده‌اند؟! اگر توقیف کیهان به بهانه اقدام خلاف مصالح و امنیت ملی، حمایت آشکار و بی‌پرده از جنایتکاران آل‌سعود و امارات و ارسال ناخواسته این پیام به ائتلاف جنایتکاران غربی و عبری و عربی برای ادامه جنایت نیست، پس چیست؟! مگر اعضای همین ائتلاف یکسره علیه ایران اسلامی رجز نمی‌خوانند و مگر هیچ فرصتی را برای کینه‌توزی علیه ملت ایران از دست داده‌اند که بعضی‌ها - و نه همه - حتی از پوشش خبری مقابله مظلومان یمن با آنان را تاب نیاورده‌اند.
در میان حقوقدانان اصطلاحی با این مضمون رایج است که «نحن ابناء الدلیل، نمیل حیث یمیل... ما فرزندان دلیل هستیم و به همان سو می‌رویم که دلیل می‌رود» خب، بفرمائید که اقدام شما در توقیف کیهان با چه منطقی صورت پذیرفته است؟!
برخی از شواهد و قرائن موجود حکایت از آن دارد که وادادگی و برخورد منفعلانه در این ماجرا می‌تواند علت‌های دیگری نیز داشته باشد که حضور خط مرموز سازش در دولت و شماری از مشاوران و نزدیکان آن، نفوذی‌هایی که منافع خود را در آن سوی مرزها تعریف کرده‌اند و... از آن جمله‌اند.
و اما، از نگاه ما که شواهد فراوانی از درستی آن حکایت می‌کنند توقیف کیهان«انتقام کور» از روشنگری‌های آن بوده است. کیهان پیشاپیش از فتنه آمریکایی اسرائیلی ۸۸ خبر داده و تمامی مراحل آن - تاکید می‌شود که تمامی مراحل آن - را پیش‌بینی کرده بود و هرگز قصد ندارد ‌گریبان فتنه‌گران را  که بعضاً هنوز هم به توطئه مشغولند، رها کند. کیهان ناکارآمدی دولت در تامین منافع مردم را با ارائه اسناد غیر قابل انکار نشان داده است. هیچ و پوچ بودن برجام را علی‌رغم اغراق‌های آنچنانی دولتمردان بر ملا کرده بود و امروزه همه می‌بینند که اسب زین شده را داده و افسار پاره تحویل گرفته‌ایم. کیهان برای اولین بار به سند ننگین ۲۰۳۰ دست یافت و محتوای فاجعه‌آفرین آن را فاش کرد. کیهان در حالی که بعضی‌ها از سند ذلت بار FATF با افتخار یاد می‌کردند، از متن ذلت‌بار آن پرده برداشت. ما وقتی با کمک نیروهای حزب‌الله - که همه جا حضور دارند - از حقوق‌های نجومی برخی از مدیران دولتی با خبر شدیم برای استیفای حق پایمال شده ملت در افشای  آن تردید نکردیم. بسیاری از پرونده‌های فساد کلان اقتصادی را قبل از دستگاه قضائی برملا ساختیم و... اکنون سؤال این است که آیا فقط یکی از این موارد برای انتقام گرفتن از کیهان کافی نبوده است؟! و آیا توقیف بی‌علت و غیرقابل توجیه کیهان، نشانه آن نیست که علت را باید در نقطه دیگری جستجو کرد؟!
و بالاخره، بدیهی است که توقیف‌کنندگان کیهان را حامی رژیم قرون وسطائی و کودک‌کش آل‌سعود و حکام دست‌نشانده امارات نمی‌دانیم ولی اقدام آنها بی‌آن که خواسته باشند می‌تواند چنین مفهوم و پیامی را در پی داشته باشد و کاش کسانی که در این میان قصد مقابله با روشنگری‌های کیهان را داشته‌اند، راه دیگری برمی‌گزیدند.

حسین شریعتمداری


کد خبرنگار : 19


حسین شریعتمداری     کیهان     انصارالله                                
Reply
no
1
yes
1
منقد فاش
1396/08/22 - 09:45
ظاهرا فاش اخيرا به مسائل سياسي علاقمندتر شده که در اين وضعيت خراب اقتصادي و مشکلات مالي سايتهاي خبري طبيعي بوده کار نامعقولي هم به نظر نمي رسد.

Reply
no
0
yes
10
هموطن
1396/08/22 - 11:19
اگر یک روزنامه یمنی چنین تیتری زده بود شاید توجیهه داشت ؟!
ولی از روزنامه ایرانی وطنمان، چنین تیتر خشنی بعید بود .
امنیت ملی مردم ایران باید اولویت همه روزنامه ها باشد .
گاهی یک کلمه و یا جمله می تواند طوفان به پا کند و یا برعکس یک جمله صلح آمیز می تواند اتشی را خاموش کند .
وقتی بین دو نفر دعوایی هست باید برای صلح تلاش شود و نه اینکه با فوت کردن در اتش خشم ، شعله هایش را بالابرد.
کیهان رفع توقیف می شود ولی باید رویکرد خودش را اصلاح کند .
و به افکار عمومی اهمیت بدهد .

no
9
yes
0
1396/08/22 - 12:56
جنگ یمن جنگ حق و باطله و مردم مظلوم یمن که مسلمان و شیعه هم هستن اکثرا"، سزاوار حمایت هستند و بین حق و باطل و ظالم و مظلوم نباید بی طرف بود.تیتر کیهان فقط ترسو ها و سازشکاران را نگران کرده وگرنه جلو زورگو هرچه کوتاه بیایی جری تر می شود. اتفاقا" این مواضع بزدلانه کاملا" برخلاف منافع و امنیت ملی ماست.


no
0
yes
6
هموطن
1396/08/22 - 15:09
حمایت از مظلوم هم باید خیلی زیرکانه تر باشد


Reply
no
0
yes
1
آقای بسیار متاسف و نا امید
1396/08/22 - 11:42
سلام ،بدون هیچ رودربایستی و با کمال تاسف اینها نمونه های کوچکی از نفوذ فساد گسترده در تمام لایه های مدیریتی حال حاضر است که از طریق همین سایت مقدس بسیار هشدار داده شده و گاهی مقابله با عوامل دلسوز نظام را اعم از بسیجی و سپاهی و ایثارگر و روحانی و بطور کلی اقشار حزب الله و ولایتمدار را هدف قرار میدهند لیکن هیچیک از مسئولان عکس العملی بروز نمیدهند لذا این مقابله ها بشدت در حال پیشرفت و گستردگی پیش میروند.
کارمند شهرداری گفت سازمان مالیاتی با هزار بگیر و ببند شیره کار و تلاش مردم را جمع میکند و به حساب خزانه کشور واریز میکند اما در سالهای 95 و 96 سازمان شهرداریها و دهیاریهای کشور حدود 60 هزار میلیارد اعتبار عمرانی و 8 میلیون تن قیر رایگان را بوسیله چند نفر کارمند اداری بدون هیچگونه کنترل و حسابرسی به حساب درآمد شهرداریها واریز کردند که سر از بازار ارز و طلا و املاک و خودرو درآوردند که در اوج رکود اقتصادی کشور موجب رونق این بازارها شده یعنی مصداق پولشویی شدند. کارمند شهرداری میگوید به تمام دستگاههای نظارتی دیوان محاسبات و سازمان بازرسی و غیره شکایت کردند اما هیچگونه اقدامی بعمل نیامده است و همچنان این روند در کل کشور ادامه دارد.
در این شرایط ، جانبازی که در روستاهای دور افتاده توان تهیه یک قرص اعصاب را ندارد و با سختی زندگی میکند باید مالیات پرداخت کند و حقوقش به جیب افراد معلوم الحال واریز شوند که بطور عملی و آشکار معاند با نظام اسلامی هستند.

Reply
no
0
yes
5
1396/08/22 - 13:06
عنوان کیهان درست نبود و با منافع ملی مان منافات داشت.
درست است که ما باید از مظلومان دفاع کنیم ولی نباید منافع مردم مظلوم خودمان را فدا کنیم و مرتب انگشت توی سوراخ زنبور نمائیم. هیچ لزومی ندارد به کشورهای ستم دیده کمک نظامی کنیم و هی جار بزنیم این کار عاقلانه ایی نیست.ما باید مانند روسیه ،خودمان قوی باشیم که بتوانیم به داد دیگران برسیم . بسیاری از مردممان فقیر و به خط فلاکت رسیده اند این واقعیت است آن وقت ما برویم برای مستکبران و نوچه های آنان خط ونشان بکشیم. حسین شریعتمداری در بسیاری از جاها حق می گوید ولی تند عمل می کنند . باید وقت شناس باشیم.

Reply
no
0
yes
6
ناشناس
1396/08/22 - 15:19
ای کاش کیهان همینطور جسورانه از مردم مظلوم خودمان هم حمایت کند

Reply
no
0
yes
4
علی
1396/08/23 - 13:32
گاهی حتی برای کمک به یک نفر که در حال غرق شدن است باید صبرکنیم تا از نفس بیافتد و سپس کمک کنیم زیرا در غیر اینصورت همان فرد غرق شده، می تواند غریق نجات را هم باخود به درون اب فرو می کشد.
شرط امداد رسانی، اول از هر چیز حفظ جان خودش است

Reply
no
0
yes
1
شهروندمغانی
1396/08/27 - 09:38
درست است که مطبوعات بایدمسائل داخلی وخارجی راتحلیل کنداماخوب بود کیهانیها به اینهمه مشکلات طبقاتی ومظلومیتهای رزمندگان وجانبازان زیر25 درصدهاکه خودوفرزندانشان بعلت بیکاری کلافه شده اند.مگردرسایرکشورها اینطوریه؟

نظری بگذارید
chapta

بدون ویرایش از شما
بیشتر...
آخرین اخبار
بیشتر...
معرفی کتاب

نقل مطالب سایت، فقط با ذکر منبع بلامانع است.

@ 2014 تمام حقوق مادی و معنوی برای پایگاه خبری تحلیلی فرهنگ ایثار و شهادت(فاش نیوز)،محفوظ می باشد.