29 مهر 1397/ ۱۱ صفر ۱۴۴۰
شناسه خبر : 56713
1396,جمعه 26 آبان13:51
اشتراک گذاری در:
عکس روز

جمع آوری خاطرات والدین شهدا


معاون فرهنگی بنیادشهید: خاطرات والدین شهدا جمع آوری می شود

تهران - ایرنا - معاون فرهنگی و آموزشی بنیادشهید و امور ایثارگران گفت: خاطرات والدین شهدا برای نوشتن مجموعه خاطرات آنها از فرزندان شهیدشان جمع آوری می شود.

حجت الاسلام و المسلمین محمدحسن کاویانی راد روز جمعه در گفت و گو با خبرنگار اجتماعی ایرنا افزود: در حال حاضر طرح جمع آوری اسناد مربوط به شهدا در حال انجام است تا از این طریق بتوانیم اسناد و مدارک بیشتری از شهدای انقلاب و دوران دفاع مقدس داشته باشیم.
وی تصریح کرد: اکنون طرح خاطره نگاری از والدین شاهد در دستور کار قرار دارد و بخشی از خاطره گویی های والدین شهدا در حال ضبط است و در نهایت به عنوان اسناد شهدای گرانقدر نگهداری می شود.
در سال گذشته برخی از اسناد شفاهی ایثارگران جمع آوری شد و امسال دومین مرحله گردآوری این اسناد در برنامه کاری قرار گرفته که در این زمینه خاطرات شهدا از سوی خانواده های آنها گردآوری می شود.
معاون فرهنگی و آموزشی بنیاد شهید و امور ایثارگران گفت: پدران و مادران شهدا به عنوان منابع اصلی جمع آوری خاطرات شهدا هستند اما متاسفانه سالانه تعداد زیادی از آنها از دنیا می روند و خاطرات آنها به فراموشی سپرده می شود.
وی خاطرنشان کرد: در کنار گردآوری 9.5 میلیون سند مکتوب ایثارگران، جمع آوری 60 هزار وصیت نامه شهید از دیگر برنامه های این معاونت در حوزه فرهنگی است که این وصیت نامه ها با استانداردهای ملی مرمت و نگهداری می شود.
کاویانی راد ابراز امیدوای کرد با جمع آوری این اطلاعات و اسناد مربوط به شهدا بتوانیم اسناد مهمی از شهدای کشور را جمع آوری و نگهداری کنیم چرا که شهدای ما درس های بزرگی می توانند به ما بدهند و با انتقال این اطلاعات بتوانیم فرهنگ ایثار و شهادت را در کشور نهادینه کنیم.
براساس آمار بنیادشهید؛ آمار پدران شهدا 49 هزار و 572 نفر و مادران شهید نیز 106 هزار و 391 نفر هستند.
براساس جدیدترین آمار، مردم سربلند ایران اسلامی در جنگ تحمیلی و دوران دفاع مقدس و دیگر حوادث تروریستی، 225 هزار و 570 شهید را تقدیم انقلاب کرده اند.
همچنین تعداد کل جانبازان در کشور 574 هزار و 101 نفر است که 336 هزار و 282 نفر معادل 59 درصد جانبازان زیر 25 درصد و 237 هزار و 819 نفر معادل 41 درصد نیز جانبازان 25 درصد و بالاتر هستند.
تعداد آزادگان کشور در دوران دفاع مقدس 43 هزار و 173 نفر هستند.
خاطرات     شهدا     جمع آوری     فاش نیوز                            
Reply
no
0
yes
0
ناصر
1396/08/28 - 12:40
سلام علیکم جناب کاویانی جمع اوری اسنادومدارک فرهنگی خانواده وخود جانبازان زیر۲۵و رزمندگان راهم دردستورکارتان قرادهیدچون جانبازورزمند افتخارهمسنگری شهداراداشته خاطرات تلخ وشیرین جهبه وجنگ راخانواده های جانبازان بخوبی حس کردن وباهزاران خاطره باجانبازورزمنده زندگی کردن ۳۰سال زجرکشیدن ونمازجمعه شان راترک نکردن چراکه ماپاسدارخون شهدایم وظیفه مان سنگیتر گوا زنده فرهنگ جهبه وجنگ خانواده جانباز .زیر۲۵است وهمه کمبودهاودشواریها رالمس کرده ومیکند کسی هم ازمسولین دلجویی نکرده وحقوقشان به درستی به انان نمی رسد کمی هم به فکراین قشرازجانبازان باشید چراکه باچشم خوددیده ام که چطور پیشانی مبارک بسیجی عزیزمان رستم عالیشاه توسط ضدانقلاب وملحدان دمکرات کردستان هدف قرارگرفت وبه شهدا پیوست دیدم که پیشانیش گلوله خورده بودمحکم گوشی بیسیم را گرفته بود میگفت یاحسین گوشی دست دشمن نیافتد

نظری بگذارید
chapta

بدون ویرایش از شما
بیشتر...
آخرین اخبار
بیشتر...
معرفی کتاب

نقل مطالب سایت، فقط با ذکر منبع بلامانع است.

@ 2014 تمام حقوق مادی و معنوی برای پایگاه خبری تحلیلی فرهنگ ایثار و شهادت(فاش نیوز)،محفوظ می باشد.