27 آبان 1397/ ۱۰ ربيع الأول ۱۴۴۰
شناسه خبر : 56965
1396,سه شنبه 14 آذر13:09
اشتراک گذاری در:
عکس روز

تاثیر سهمیه ایثارگری در انتخاب رشته


تاثیر سهمیه 5 درصدی ایثارگران جانبازان زیر 25 درصد در انتخاب رشته کنکور سراسری

 در جریان بررسی برنامه ششم توسعه , نمایندگان مجلس شورای اسلامی اصلاحاتی را در قانون جامع خدمات رسانی به ایثارگران موظف به انجام خدمات نوینی به رزمندگان با حداقل 6 ماه حضور داوطلبانه در جبهه و همسران و فرزندان آنان و جانبازان زیر 25 درصد و همسران و فرزندان آنان شدند. در این راستا میتوان به ایجاد ظرفیت جدید در استخدام ارگان های اجرایی , ظرفیت در پذیرش انتخاب رشته کنکور سراسری و انتخاب رشته دانشگاه آزاد و خدمات شهری به عنوان مهم ترین خدمات اشاره کرد.

 در این مقاله میخواهیم سهمیه 5درصدی ایثارگران که برای جانبازان زیر 25 درصد , رزمندگان با حداقل 6 ماه سابقه داوطلبانه و همسر و فرزندان آن ها که در کنکور 96 تاثیر میگذارد را بررسی کرده و بر اساس تجربیات خود در سالهای پیشین میزان تاثیر سهمیه 5 درصدی ایثارگران در رتبه قبولی , انتخاب رشته و شهریه دانشگاه ها در کنکور سراسری را بررسی کنیم. پس از خواندن این مقاله توصیه میکنیم مقاله تاثیر سهمیه ایثارگران در انتخاب رشته کنکور سراسری را هم مطالعه کنید. اگر پس از خواندن این مقاله بازهم در مورد تاثیر سهمیه 5 درصدی ایثارگران در انتخاب رشته کنکور سراسری سوالاتی داشتید میتوانید از مشاوران سامانه صدای مشاور کمک بگیرید. در راستای این کار میتوانید از خدمات مشاوره تحصیلی تلفنی سامانه صدای مشاور استفاده نمایید.

ویرایش اطلاعات داوطلبان مشمول سهمیه 5 درصدی ایثارگران کنکور 96

همسران و فرزندان رزمندگان با حداقل 6 ماه سابقه داوطلبانه در جبهه , جانبازان زیر 25 درصد که در بهمن ماه در ثبت نام کنکور سراسری 96 شرکت کرده اند , طبق اعلام رسمی سازمان سنجش از 18 تا 21 خرداد ماه میتوانند با ورود به سایت سنجش اقدام به اصلاح اطلاعات سهمیه خود کنند. باید متذکر شویم که فرزندان و همسران رزمندگان با حداقل 6 ماه سابقه داوطلبانه در جبهه باید کد پیگیری 12 رقمی خود را از ارگان محل خدمت رزمنده برای اثبات این سهمیه دریافت کنند. پس از این که سهمیه داوطلبان تایید و اعمال شود می بایست سهمیه ایثارگران در کارت ورود به جلسه کنکور سراسری و یا در کارنامه کنکور سراسری درج شود تا این سهمیه در انتخاب رشته 96 و انتخاب رشته دانشگاه آزاد 96 اعمال شود.

تاثیر سهمیه 5 درصدی ایثارگران در انتخاب رشته کنکور سراسری و شهریه دانشگاه

بر اساس تایید این سهمیه به همسران و فرزندان جانبازان زیر 25 درصد و رزمندگان با حداقل 6 ماه سابقه حضور داوطلبانه در جبهه 5 درصد از ظرفیت کل دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی کشور تخصیص داده خواهد شد. در نتیجه با توجه به این که سهم فرزندان آزادگان و شهدا , فرزندان جانبازان 25 درصد به بالا پیش از این 25 درصد از کل ظرفیت بود , میتوان گفت در حال حاضر 30 درصد از کل ظرفیت دانشگاه ها به سهمیه ایثارگران اختصاص داده خواهد شد.

با توجه به تبصره ای که در قانون ذکر شده میباشد در صورتی که ظرفیت 25 درصدی مربوط به همسران و فرزندان جانبازان بالای 25 درصد , آزادگان و شهدا تکمیل نشود , مازاد این ظرفیت را میتوان به همسران و فرزندان جانبازان زیر 25 درصد و رزمندگان با حداقل 6 ماه حضور داوطلبانه در جبهه اختصاص داد. از آنجا که تعداد شرکت کنندگان سهمیه ایثارگران به طور معمول کمتر از 5 درصد کل شرکت کنندگان کنکور سراسری است , پس میتوان انتظار داشت امسال به داوطلبان سهمیه 25 درصدی ایثارگران ظرفیت مازادی اختصاص داده میشود که به داوطلبان سهمیه 5 درصدی ایثارگران تعلق بگیرد.

لازم به ذکر است بر اساس این خدمات داوطلبانی که از سهمیه 5 درصدی ایثارگران استفاده میکنند از حداقل 30درصد تخفیف یا معافیت شهریه در دوره های شبانه دانشگاه های دولتی و دانشگاه آزاد اسلامی , دانشگاه پیام نور و سایر دانشگاه های مورد تایید وزارت های علوم , تحقیقات و فناوری و بهداشت , آموزش پزشکی و درمان شامل داوطلبانی که از سهمیه 5 درصدی ایثارگران استفاده میکنند خواهند شد.

تاثیر سهمیه 5 درصدی ایثارگران در رتبه قبولی کنکور سراسری

قرار بر این است که سهمیه 5 درصدی ایثارگران برای اولین بار در کنکور سال 96 اعمال شود بنابر این نمیتوان در مورد رتبه قبولی سهمیه ایثارگران 5 درصدی نمیتوان اظهار نظر دقیقی ارائه کرد. لازم به ذکر است که درباره مشمولان سهمیه 5 درصدی ایثارگری حد نصاب برای قبولی این داوطلبان هیچ تفاوتی با حدنصاب برای قبولی داوطلبان سهمیه 25 درصدی ندارد. بنابر این تمامی داوطلبان سهمیه ایثارگران میبایست حد نصاب 70 درصد نمره اخرین نفر قبولی در هر رشته محل را کسب کنند تا در صورت وجود ظرفیت در آن قبول شوند. البته باید این نکته راهم متذکر شویم که ظرفیتی که برای داوطلبان سهمیه 5 درصدی قائل شده اند 20در صد ظرفیت مربوط به سهمیه 25 درصدی است.

باتوجه به توضیحات داده شده به وضوح میتوان تاثیر مثبت این سهمیه در رتبه قبولی فرزندان و همسران جانبازان زیر 25 درصد و رزمندگان با حداقل 6 ماه حضور داوطلبانه در جبهه را به عینه دید. پس میتوان نتیجه گیری کرد که داوطلبی که از سهمیه 5 درصدی ایثارگران استفاده میکند نسبت به داوطلبی که از سهمیه مناطق استفاده می کند رتبه پایین تر ( از لحاظ عددی بزرگتر ) برای قبولی در یک رشته محل لازم خواهد داشت با توجه به این که داوطلبان سهمیه 25 درصدی ایثارگری تعدادشان حداکثر در حدود 5 درصد از داوطلبان کنکور را به خود اختصاص میدهند در صورتی که 25 درصد از ظرفیت دانشگاه ها به این داوطلبان اختصاص داده میشود. این موضوع میتواند باعث دلگرمی این داوطلبان شود از کنکور 96 مازاد این ظرفیت به داوطلبان سهمیه 5 درصدی ایثارگران ( که قطعا تعداد شرکت کنندگان بالاتری خواهد داشت ) تخصیص پیدا میکند. در سالهای گذشته در صورتی که ظرفیت اختصاص یافته به ایثارگزان به علت نرسیدن به حد نصاب 70 درصدی تکمیل نمیشد مازاد این ظرفیت به داوطلبان سهمیه مناطق اختصاص پیدا میکرد.
ایثارگران     سهمیه     کنکور     فاش نیوز                            
Reply
no
0
yes
1
mehdi
1396/09/14 - 15:55
فاش نیوز برای 60000 نفر 5 درصد سهمیه دادن واقعا اسمشو سهمیه میزارین واقعا امسال ضلم بزرگی در حق 5 درصدیا شد

Reply
no
0
yes
1
یوسف
1396/09/14 - 22:08
سلام
يک فراخوان بزنيد تا مشخص شود چند نفر از سهميه 5 درصدي وارد دانشگاه شده اند ؟

همه اش دروغ است يک دروغ بزرگ

هنوز هم دانشگاه هاي دولتي شبانه شهريه مي گيرند . اين هم سرامد همه دروغها

Reply
no
0
yes
1
1396/09/16 - 00:06
سلام دوستان و همرزمان عزیر ظاهرا خبرها دیر به شما رسیده زیرا سهمیه ایثارگران آنطور که در قانون گفته شده برای زیر 25 و بالای 25 درصد رعایت نشد بلکه ظلم بزرگی به تمام ایثارگران وارد شد وقتی از مسولان بنیاد علت را سوال کردیم گفتند بسیاری از ایثارگران مورد ظلم قرار گرفتند که با رتبه بالای 400 در دانشگاهی پرت و دور قبول شدند در حالیکه سهمیه آزاد ب رتبه زیر 500 دانشگاه فردوسی قبول شد خلاصه ار قانون مهمان و انتقال ایثارگران استفاده کردیم اما بدلیل اشکال در سامانه نیز از حق قانونی مهمان هم محروم شدیم خلاصه میولان بنیاد گفتند بسیاری از ایثارگرانبا اسکال سامانه مواجه شدند لذا یادمان افتاد عده ای در حکومت نفوذ کردند که با ایثارگر و بسیج انقلابیون ضدیت دارند فلذا اگر سهمیه ایثارگران صد در صد هم شود باز هم ایثارگران محروم خواهندشد والسلام

no
1
yes
0
مهدی
1396/09/17 - 21:39
داداش سهمیه 25 درصدیه شما سرجاشه خالی بزارین ورقه رو حداقلش پیراپزشکی قبولین لازم نیست دروغی گفته بشه


no
0
yes
0
جانباز شیمیایی
1396/09/19 - 13:54
هر کسي کلمه نفوذ اجانب را قبول ندارد خوش پنداراست و در خواب بسر ميبرد


نظری بگذارید
chapta

بدون ویرایش از شما
بیشتر...
آخرین اخبار
بیشتر...
معرفی کتاب

نقل مطالب سایت، فقط با ذکر منبع بلامانع است.

@ 2014 تمام حقوق مادی و معنوی برای پایگاه خبری تحلیلی فرهنگ ایثار و شهادت(فاش نیوز)،محفوظ می باشد.