26 تير 1398/ ۱۵ ذو القعدة ۱۴۴۰
شناسه خبر : 57166
1396,پنجشنبه 30 آذر09:08
اشتراک گذاری در:
عکس روز

فست فود در هوای آلوده ممنوع!


توصیه می شود که با آلودگی هوای کنونی در شهرها و بخصوص تهران، مردم مخصوصا" جانبازان شیمیایی و مبتلایان به آسم حتما آب و مایعات زیاد مصرف کنند.

فست فود در هوای آلوده ممنوع!

سعیده نام آور (کارشناس تغذیه و رژیم درمانی)- در رابطه با تغذیه در هوای آلوده گفت: از آنجایی که نوشیدن مایعات بخصوص آب کافی و شیر، جهت کمک در بیماری های تنفسی و کمک بیشتر به تنفس سلامت و سلامت ریه ها بسیار موثر است، توصیه می شود که با آلودگی هوای کنونی در شهرها و بخصوص تهران، مردم مخصوصا" جانبازان شیمیایی و مبتلایان به آسم حتما آب و مایعات زیاد مصرف کنند.

 اگر تا کنون در نوشیدن یک لیوان شیر روزانه هم سهل انگاری میشد، موکدا" توصیه می شود که روزانه 2 لیوان شیر کم چرب نوشیده شود. و البته روزانه 7-8 لیوان آب.

همچنین مصرف منابعی که سیستم ایمنی بدن را قوی می کند، در اینکه افراد دچار بیماری ها و عوارض تنفسی در این رابطه نشوند، بسیار تاثیر دارد.

در هوای آلوده نوشابه و فست فود نخورید/ افزایش مقاومت بدن در هوای آلوده با مصرف «آنتی اکسیدان‌ها»

خبرگزاری فارس: در هوای آلوده نوشابه و فست فود نخورید/ افزایش مقاومت بدن در هوای آلوده با مصرف «آنتی اکسیدان‌ها»

 

 متخصص تغذیه و رژیم درمانی با بیان اینکه گروه‌های حساس جامعه باید در شرایط آلودگی هوا به تغذیه خود توجه بیشتری داشته باشند مصرف آنتی‌اکسیدان‌ها را در این شرایط لازم دانست.

  مجید حاجی‌فرجی متخصص تغذیه و رژیم درمانی در خصوص تغذیه مناسب در شرایط آلودگی هوا، توضیح داد: در شرایطی که هوای کلانشهرها آلوده بوده و منشأ آن ریزگردها و عناصر سنگین فلزی موجود در دود ناشی از اتومبیل‌ها و کارخانه‌ها است توصیه می‌شود برای این دوره چند روزه افراد به تغذیه خود توجه بیشتری داشته باشند.

وی افزود: مصرف برخی از مواد غذایی باعث پیشگیری و مقاومت سیستم ایمنی بدن در برابر بیماری‌های ناشی از آلودگی هوا خواهد شد اما صرفاً این موضوع به معنای درمان این بیماری‌ها نخواهد بود.

 این متخصص تغذیه و رژیم درمانی با بیان اینکه در ابتدا باید بدانیم که آلودگی هوا وقتی از طریق ریه‌ها وارد بدن می‌شود باعث بروز نوعی التهاب خواهد شد، گفت: این عارضه نوعی استرس اکسیداتیو به ریه‌ها وارد می‌کند و این اتفاق مانند رادیکال‌های آزاد در بدن عمل خواهد کرد. لذا لازم است با مصرف آنتی‌اکسیدان‌ها بدن را نسبت به فعالیت‌های این رادیکال‌های آزاد مقاوم کنیم.

حاجی‌فرجی با بیان اینکه آنتی‌اکسیدان‌ها شامل ویتامین‌های A,B ,C می‌شوند اظهار داشت: این مواد به وفور در رژیم‌ غذایی روزانه یافت می‌شود و ما آنها را در وعده‌های غذایی خود استفاده می‌کنیم.

وی با بیان اینکه ویتامین C در مرکبات، سبزیجات به وفور یافت می‌شود، گفت: در شرایطی که هوای کلانشهرها آلوده است توصیه می‌شود از مرکبات و سبزیجات به صورت خام و پخته استفاده شود. مغزها و جوانه‌ها منابع غنی از ویتامین E به شمار می‌‌رود و افراد جامعه می‌توانند برای برخورداری از این نوع آنتی‌اکسیدان با مصرف پسته، گندم، شبدر، ماش و سایر جوانه‌ها نیاز بدن خود را تأمین کنند.

این متخصص تغذیه و رژیم درمانی با بیان اینکه سالمندان، کودکان و خانم‌های باردار جزو اقشار آسیب‌پذیر جامعه در برابر آلودگی هوا به شمار می‌روند، گفت: لازم است این افراد توجه ویژه‌ای به تغذیه خود داشته باشند.

 حاجی‌فرجی در خصوص منابع غنی از ویتامین A نیز اظهار داشت: سبزیجات، برگ‌های قرمز، زرد و همچنین جگر و جو از جمله منابع غنی از ویتامین A به شمار می‌روند که مصرف آنها باعث می‌شود بدن در برابر هوای آلوده مقاومت بیشتری داشته باشد همچنین برای تأمین آنتی‌اکسیدان‌های ذکر شده نیازی به مصرف مکمل‌ها نیست.

وی در خصوص مصرف شیر در هوای آلوده نیز توضیح داد: مصرف روزانه لبنیات کم‌چرب و خصوصاً شیر به دلیل داشتن کلسیم در دفع مواد مضر ناشی از آلودگی هوا که وارد بدن شده است کمک زیادی خواهد کرد.

این متخصص تغذیه و رژیم درمانی در پایان توصیه کرد: در شرایطی که هوای کلانشهرها آلوده است به افراد ساکن در این مناطق توصیه می‌شود در مصرف غذاهای پرچرب، کنسرو شده و نوشابه‌های گازدار محدودیت اعمال کنند زیرا مصرف این مواد غذایی در این شرایط به دفع عناصر مغذی از بدن و جذب مواد مضر کمک خواهد کرد.

  طبق گفته کارشناسان وجود بنزن و فلزها در هوای آلوده در چند روز گذشته باعث افزایش 200 درصدی سکته‌های قلبی شده است که تغذیه مناسب و مراقبت‌های لازم می‌تواند در کاهش این عارضه نقش مهمی ایفا کند.


منبع : فارس


هوای آلوده     فست فود     شهر     فاش نیوز                            
Reply
no
1
yes
1
قنبر ایرانپور
1396/09/30 - 13:16
گویند نیست از شب یلدا درازتر
پیداست اینان شام غریبان ندیده اند !؟
باز هم یک شب یلدایی دیگر فرا رسید . همه برای یک دقیقه بیشتر شدن یلدا لحظه شماری می کنیم . اما چه خوب است در این شب که مصادف شده با شب پنج شنبه ، به بچه های شهدای مدافع حرم ، شهدای دفاع مقدس ، جانبازان شهید شیمیایی و نخاعی و اعصاب هم فکر کنیم که پدرانشان برای خوشی یلدای ما جان خود را فدا کردند و حالا بچه هایشان در شب یلدا باید یک دقیقه بیشتر غم فقدان پدر را تحمل کنند !
دوباره یک شب یلدا ، دوباره قرعه ی فال
و وقتی که نیستی که بگویی : الهی از امسال .....
چه خوب است ؛ وقتی همه در کنار خانواده جمع شده ایم به همسران صبور شهدا هم فکر کنیم که امشب با دلی پردرد و به یاد همه آن شبهای یلدایی که همسر رزمنده شان در جبهه های جنگ برای دفاع از ارزشهای اسلامی و انقلابی و برای حفط امنیت من وشما دور از خانه بودند ، با چشمانی اشک آلود دست بر عکس قاب گرفته عشق شهیدشان می کشند .
همین دو چشم تر من بس است روزی که
تو را دوباره ببینم ، تو را اولی الاحوال
چه خوب است ؛ وقتی که بی خیال و بی درد در حال برپایی آیین جشن و سرور شب یلدا هستیم به یاد جانبازان شیمیایی ، نخاعی و اعصاب هم باشیم که باید در این شب یک دقیقه بیشتر عوارض درد شان را تحمل کنند و بعضی ها دور از خانواده بر روی تخت بیمارستانها و آسایشگاه ها بسر می برند !
شب تا صبح به زلف تو توکل کردن
شب در دامن تنهایی شب، گل کردن
شب درد است ، شب خاطره بارانی‌هاست
شب تا نیمه شب شعر و غزلخوانی‌هاست
الهی ! بارالها ! وقتی که ما سرگرم یلدا شدیم و یادمان رفت در زیر این طاق نیلگون آسمانت چه اسطوره های بزرگ ایثار و جانفشانی در عین گمنامی و مظلومیت درد را با نجابت تحمل می کنند ، خودت مرهم دلهایشان باش و یک دقیقه کم کن دردشان را در شب یلدا !

Reply
no
0
yes
0
1396/09/30 - 13:37
سلام . دکتر ! دکتر ! اولا چرا دیر به دیر مطالب مفید و مهمتونو ارسال می کنید . د بیا خوبه میگن چربی من 20 تا اضافس .این از کجا آمده ؟ من که کلی مواظبم ؟ بیشتر مطلب بذارید تا مدام مطالب جلوی چشممان باشد . حال جتجو تو آرشیو را تداریم .
بعدم این جیه ؟ این که نوشته منبع فارس ؟ مگه با سایت بده بستون داره؟ اینجورم که باشهخانم دکتر سایت باید مطلب بذاره فارس بیاد مطالب ما رو ببره ؟ این یعنی چی ؟ کلی آدم تحصیل کرده داره این سایت مثلا . این همه کتاب هست . چهارتاشو بخونید بیایید چند خط بذارید تو سایت . اینجور همه دور دکتر ساقی رو گرفتین ؟ اصلا خود دکترم خیلی اهمال کاره . ماهی یه بار باید بیاد مطلب بذاره تو سایت درباره ریشه های ادبی مبارزه ، عرفان ، ارزشها وووو از منظر شاعران . اون که دکترای حقوق و سیاست داره هم همینطور و بقیه هم به همین نحو . یه ستونش باید بشه فعالیت شاخص های حاضر در سایت . می دونید این فعالیت چه تاثیر شگرفی داره . تمام سایتهای تخصصی همینطور کار می کنتد .

Reply
no
0
yes
0
تقی آبادی
1396/10/02 - 09:57
سلام ،مردم تهران برای چندثانیه زلزله 5ریشتری که به لطف وعنایت خداوندمهربان هیچ خرابی وشکر خدا هیچ کشته ای برجا نذاشته والبته امیدوارم که دیگرشاهدازاین دست بلاهای زمینی وآسمانی در هیچ کشوری نباشیم ان شاءا...ولی عرض حقیر اینست خصوصا تهرونیا خیلی زخم وزبون ونیش وکنایه به خانواده شهداء جانبازان وخانواده هایشان درطول این سال ها زده اندوباعث رنج وعذاب خانواده معظم شهداء والامقاممان وجانبازان وخانواده هایشان بوده اندو بجای تشکرازمدافعان حرم که درواقع دفاع از ایران وایرانی بود میگفتندکه برای پول میروند ،عزیزان پایتخت نشین امیدوارم با این زلزله تلنگری بهتون وارد شده باشدکه جان چقدرشیرین است چرا که مطمئنم درلحظه وقوع زلزله چندثانیه ای پدر ومادر فرزندانشان را ازیادبردندبچه ها پدرو مادرها رو فراموش کردند چه رسدبه مال دنیا پس لطفا این لحظه رو هیچ وقت فراموش نکنید وقبل ازاینکه دیر شودازمدافعان حرم وخانواده شهداء ،جانبازان وخانواده هایشان حلالیت بطلبیدچرا که هیچکس حاضرنیست بخاطرمال دنیا جانش را بخطراندازد جز آنکه در دفاع از ناموس وطن واعتقادش ،بیائید قدر یکدیگر را بدانیم قبل از آنکه دیر شودوخدا را شاکر باشیم ،برادر کوچک شمامعلول دفاع مقدس چرا که نام جانباز درحد واندازه حقیرنیست که خودم را جانباز بنامم،کوچک شما خانواده معزز شهداءعزیزمون وجانبازان واقعی گرانقدرمان تقی آبادی

Reply
no
0
yes
0
ناشناس
1396/10/03 - 08:26
الودگی هوا همراه با پارازیت با هیچ تغذیه ای جبران نمی شود .
در خانواده ما همه اصول تغذیه رعایت میشه ولی همگی دچار دهها بیماری شده ایم


Reply
no
0
yes
0
جانباز
1396/10/03 - 09:45
با سلام وتشکر از کارشناس محترمه جهت ارسال مطالب مفید تان .
لطفا در مورد فواید اهدای خون برای اهدا کننده ,مطلب بگذارید .
واینکه کدام گروه از جانبازان احتمالا"نبایستی خون بدهند (مضر است)تذکرات لازم را بدهید .تشکر

Reply
no
0
yes
0
مرتضی خاکپور
1396/10/03 - 14:03

...

سه شنبه ۵ دی .

روز ایمنی در برابر زلزله و کاهش اثرات بلایای

طبیعی .

روز ملی ایمنی در برابر زلزله است ؟!

...

ولی اصلاً هم ایمن نیستید ؟!

...


نظری بگذارید
chapta

بدون ویرایش از شما
بیشتر...
آخرین اخبار
بیشتر...
معرفی کتاب

نقل مطالب سایت، فقط با ذکر منبع بلامانع است.

@ 2014 تمام حقوق مادی و معنوی برای پایگاه خبری تحلیلی فرهنگ ایثار و شهادت(فاش نیوز)،محفوظ می باشد.