04 بهمن 1397/ ۱۸ جمادى الأولى ۱۴۴۰
شناسه خبر : 57810
1396,سه شنبه 10 بهمن14:00
اشتراک گذاری در:
عکس روز

ابطال رأی ازکارافتادگی با کدام مجوز قانونی؟


یکی از اقداماتی که طی سال‌های اخیر درخصوص آرای از کارافتادگی جانبازان در حال انجام است، تقاضای ابطال این آرا توسط بنیاد، کمیسیون پزشکی و سایر مراجع است تا با این اقدام توسط جانباز به سایر تقاضاهای او رسیدگی کنند.

ابطال رأی ازکارافتادگی با کدام مجوز قانونی؟

یوسف مجتهد -  یکی از اقداماتی که طی سال‌های اخیر درخصوص آرای از کارافتادگی جانبازان در حال انجام است، تقاضای ابطال این آرا توسط بنیاد، کمیسیون پزشکی و سایر مراجع است تا با این اقدام توسط جانباز به سایر تقاضاهای او رسیدگی کنند.

اگر جانبازی که دارای رأی ازکارافتادگی است، تقاضای اعاده به‌خدمت در دستگاه محل خدمت خود را داشته باشد به او اعلام می‌شود ابتدا رأی ازکارافتادگی خود را در کمیسیون پزشکی ابطال کند، سپس به‌دنبال خواسته قانونی خود باشد. این موضوع تا آنجا پیش رفته که کمیسیون ماده 16 به‌عنوان مرجع رسیدگی به شکایات جانبازان که باید مرجع و ملجای آنان درخصوص تصمیمات خلاف قانون دستگاه‌های اجرایی باشد در آرای خود اعلام می‌دارد: درصورتی که رأی حالت اشتغال (ازکارافتادگی کلی) نامبرده توسط کمیسیون پزشکی بنیاد ابطال شود، پرونده قابل بررسی مجدد است.

با بررسی قوانین عام، درباره کارکنان دستگاه‌های دولتی با تبصره ماده84 قانون استخدام کشوری مواجه می‌شویم، در این تبصره آمده است: اعاده به خدمت مستخدمین ازکارافتاده درصورتی که بهبودی حاصل نمایند و توانایی اشتغال یافته باشند قبل از رسیدن به سن 60سالگی بلامانع است. مستند به این تبصره کارکنان دولت چنانچه بهبود یابند، قبل از سن 60سالگی می‌توانند اعاده به خدمت شوند. شرط اعاده به خدمت بهبودی آنان ذکر شده است.

بر سایر قوانین استخدامی و بازنشستگی نیز همین قاعده جاری است و چنانچه مستخدم بهبود یابد می‌تواند اعاده به خدمت شود. قوانین نیروهای مسلح هم برمبنای سلامت مستخدم خود پس از دوره درمان تأکید دارد که چنانچه سلامت خود را بازیافت، می‌تواند به خدمت ادامه دهد. لهذا این موضوع یک قاعده کلی و عام است که برای اعاده به‌خدمت دارابودن توانایی انجام وظایف از شرایط و ملزومات اعاده به خدمت خواهد بود.

بنابراین چنانچه جانبازان و آزادگانی که در کمیسیون‌های پزشکی بنیاد ازکارافتاده شناخته و مشمول حالت اشتغال شده‌اند و به واسطه ابلاغ رأی کمیسیون پزشکی به دستگاه‌های اجرایی از کار منفک شده باشند هرچند رابطه خدمتی آنها با دستگاه قطع نشده و همچنان به منزله مستخدم دستگاه با آنان رفتار می‌شود لکن منطقی و قانونی به‌نظر می‌رسد که اگر قصد اعاده به خدمت و اشتغال به‌کار داشته باشند، کمیسیون پزشکی بنیاد مجددا وضعیت آنها را برای اعاده به خدمتی که به‌واسطه رأی کمیسیون پزشکی از آن منفک شده‌اند، مجددا بررسی کند.

لکن همین فردی که با رأی کمیسیون پزشکی مشمول حالت اشتغال و از کار منفک شده حسب قوانین و مقررات می‌تواند در همان دستگاه یا هر دستگاه اجرایی دیگر و با قراردادی به‌غیر از قرارداد استخدامی قبلی شاغل شود و هیچ منع قانونی برای او وجود ندارد. در اینجا نکته‌ای که حائز اهمیت است و از آن غفلت می‌شود و احتمالا توسط بنیاد و کمیسیون ماده16 بر آن مدیریت می‌شود، تقاضای اعاده به‌خدمت جانبازان در شغلی ‌جز شغل مرتبط با حالت اشتغال آنهاست، اشتباهی که در حال تکرار است و موجبات تضییع حقوق ایثارگران را فراهم کرده است.

جانبازی تحت پوشش حالت اشتغال بنیاد یا هر دستگاه دیگری است و باید براساس قانون حالت اشتغال به‌استناد ماده 5قانون تسهیلات استخدامی و اجتماعی جانبازان با وی رفتار شود به‌گونه‌ای مغلطه‌آمیز و با مقدمه‌چینی به‌ظاهر صحیح، نتیجه‌گیری غلط از آن حاصل می‌شود. جانبازی که حالت اشتغال بنیاد است و در محل دیگری مستخدم است درصورت انفصال از محل خدمت برای یک‌بار می‌تواند تقاضای اعاده به‌خدمت در آن محل استخدامی که ارتباطی به‌حالت اشتغال او ندارد را داشته باشد و از این جهت هیچ ارتباطی بین حالت اشتغال او و محل استخدامی وجود ندارد و آنچه بنیاد و کمیسیون ماده 16حکم به ابطال رأی کمیسیون پزشکی می‌کنند، تصمیمی باطل و مغایر با قانون است. آنچه به‌نظر می‌رسد این است که متولیان بنیاد به این دلیل تقاضای ابطال رأی ازکارافتادگی را دارند تا بتوانند مانع از تقاضای جانباز برای پرداخت حقوق حالت اشتغال به‌عنوان حق ایثارگری شده و جانباز نتواند آن را از بنیاد مطالبه کند.


کد خبرنگار : 17


اعاده به خدمت     حالت اشتغال     یوسف مجتهد                                
Reply
no
0
yes
1
ناشناس
1396/11/10 - 15:27
با سلام
سازمان اداری و استخدامی اعلام کرده است
ایثارگران حالت اشتغال پس از رسیدن به شرایط بازنشستگی ( 30سال خدمت قابل قبول ) بازنشسته خواهند شد .
و الان بعید می دانم نیروی حالت اشتغال کمتر از 30سال سابقه داشته باشیم .

Reply
no
0
yes
0
رضایی
1396/11/10 - 22:13
سلام خسته نباشیدشماره تماس اقای مجتهد را میخواستم ممنون بخاطر زحمتیکه می کشید خدا یارتان

Reply
no
0
yes
0
جانبازدفاع مقدس
1396/11/10 - 23:00
درمملکت ما قانون سلیقه ای ست!قانون اساسی و رأی نمایندگان صوری ست و.....

Reply
no
0
yes
0
ایثار
1396/11/11 - 11:54
با سلام
با توجه به فتوای بنیاد شهید و کمیسیون ماده 16 مبنی بر باطل کردن از کار افتادگی که مغایر با تمام قوانین حمایتی از ایثارگران هست و رویکردی تضاد گرا نسبت به ایثارگران دارد ؛ مشخص می شود که اصلاح تبصره 2 ماده 38 و 39 قانون جامع خدمات رسانی به ایثارگران کار بیهوده ای بوده که باز فقط وجه جانبازان را در افکار عمومی خدشه دار و زیاده خواه معرفی می کند ؛ دوستانی که در ارتباط با نمایندگان هستند و دستی در کار دارند ،مخصوصاً برادر مجتهد حداقل اعلام کنند این گونه قوانین و تبصره ها را مجدد مطرح وباطل نمایند که هم خیال ایثارگران راحت شود و هم افکار عمومی کمتر واکنش منفی به جامعه ایثارگران داشته باشند .

Reply
no
0
yes
0
مراد محمدی
1396/11/11 - 14:48
سلام آقای مجتهد ای کاش می نوشتی رای حالت اشتغال را اجرا کردید ؟ با آن رای چه کردید غیر از حرف زدن کاری کردید ؟ آیینامه نوشتید شما مسولین حرفتان با کی است من به سهم خودم بزرک ترین اشتباه زندگی ام این بود که 6 سال حالت اشتغال شدم و از تمام مزیا عقب ماندم خدا نبخشد من را با این تصمیم غلتی که گرفتم رفتم می گویم حالت اشتغال لغو کنید می گویند نمی شود می گویم رای اجرا کنید می گویند آیینامه اجریی می خواهد خدمت به ایثار گر یعنی این

Reply
no
0
yes
0
حسین حیدری
1396/11/11 - 16:22
سلام.جناب آقای مجتهد ضمن تشکر از طرح موضوع توجهتان رابه ماده 16 دستورالعمل نحوه اجرای قانون حالت اشتغال مصوب فرماندهی معظم کل قوا جلب می نمایم که دقیقا خلاف نظر جنابعالی وبرابرنظر کمیسیون ماده 16بوده لذاخواهشمندم از طرح نظرات درشبکه های اجتماعی وسایت ها قبل از طرح آنها با صاحب نظران خوددارین نمایید

Reply
no
0
yes
0
هموطن
1396/11/12 - 08:30
با سلام
از جناب اقای مجتهد به عنوان مدافع همه ایثارگران در کمیسیون های مجلس نفاضا می گردد در جهت رضایت خدا و خلق خدا : بجای پیگیری امور فردی که به دلیل نا متعارف نوشتن سایر قوانین نوشته شده است ، به پیگیری موضوعات مربوط به اکثریت ایثارگران که نیازمند رسیدگی بسیار فوری تر هستند بپردازند . هم اکنون بسیار از رزمندگان فاقد شغل سالهاست منتظر اجرای قانون معسرین و برقراری حداقل حقوق هستند ولی هیچ پیگیری انجام نمی شود .
من به دلیل نوع مسئولیتم و ارتباط با ایثارگران ، شاهد بسیاری از نابرابرها و بی عدالتی در همین حوزه حالت اشتغال هستم شاید خنده دار باشد ولی گروهی شاغل دو حقوق با دو حق عائله مندی و دو حق اولاد دریافت می کنند و همه این ها قانونی است! و رزمنده معسر فاقد هر گونه حقوق است واقعا چرا ؟

Reply
no
1
yes
0
غلامرضا پرواز
1396/11/14 - 10:01
با سلام جانباز 60 % که در چند روز اخیر با همسایه بدلیل توهین به اینجانب و تضیع حق اینجانب وارد بحث ودرگیری وبادر نامبرده که کارمند بانگ تجارت ماهشهر با فحاشی وتوهین وتهدید برخورد نمودند.فردای آن روز با مدیریت بانک تجارت در تهران صحبت نمودم ولی ترتیب اثر ندادند من خود شاهد بودم که در بانک کارمندی منگنه را بطرف مشتری پرتاب نمود.شما بررسی نمایید افرادی که در ادارات ناهنجاری اداری دارند منشا, آن زندگی خانوادگی وشخصی اوست

Reply
no
0
yes
0
رضایی
1396/11/24 - 11:07
سلام دکتر ساقی عزیز واقای محتهد با توجه به متن ابطال رای از کار افتادگی که نوشته شده بود همسرم که مخصوصا عزیزان فاش نیوز در جریان هستند با داشتن بیماری صعب العلاج مشکل ریوی و حسمی واعصاب وروان و...اسفند سال 94 در کمیسون رای از کار افتادگی کمیسون پزشکی صادر شد ولی تا کنون هیچ کاری برایش انخام نداده اند درصد که با توجه به مشکلاتش واعصاب وروان شدید زیر پوشش بهزیستی که همان 5% در جا میزند سال قبل در بیمارستان 1ماه بخاطر مشکل ریوی بستری بود وپزشکان متخصص با اینکه عمر دست خداست فاتحاش را خواندند که دیگر ازدست ما کاری ساخته نیست اقایساقی شرم وخجالت دارم بگویم ...بر سر ما که همسرم جانباز 5% بنیاد شهید هست ولی اعصاب وئوان شدید بهزیستی وفاقد امکانات وبنیاد یا بیمه هنوز از 95 تا کنون هزینه بیمارستان و.. را نداده ومیگویند بنیاد 4 میلیارد بدهکار هست پول یک انسان وطن دوسست ومخلص عاشق وطن وولایت وجان برکف را اختلاس گران بیدین وایمان به تاراج بردند و در کشو رهای اروپایی عیش ونوش میکنند ولی ما هنوز یک مشهد کنار گوشمان نرفتیم درد دل را کجابگویی تا گوشی بشنود ویا از بس شنیده عادی شده وقتی همسرم را اینچنین ناتوان می بینم که برای کارهای شخصی باید همانجا که نشسته وسایل بیاورم وتوان حتی راه رفتن ندارد که حتی بنیاد اورا از کارافتاده ورای صادر کرده وچپاول گران دلم بدرد واشکم جاری میشود وبرای اینکه نبیند سرم را هزار طرف میچرخانم وبا استین وگوشه مقنعه پاک میکنم تا نبیند ولی قرمزی چشم چیز دیگریست چطور ان همسر وفادار ورشید زن وفرزند وکار را رها کرد و چشم پوشید وئفت وت وقتی میگفتم با 3تا بچه برای تاکسی منتظر بمانم انهم در اهواز منطقه جنگی میگفت بیتالمال در حالیکه فاصله کاریمان 100 متر نادری وخیابان 24 متری اهواز بود که حتما رزمندگان وجانبازان بیاد دارن درحالیکه میلیارد ها خارج میشود کسانی که بویی از جبهه وجنگ ندیدهاند فرزندان 30-35 سال ما هم دارند این درد ها را میکشند با توجه به سن از جانباز 5%اعصاب وروان شدی فاقد درصدش کتک بخوند وزخم بردارند واشک در چشمشان باباست مادر بقربانتان وموقع درد دودو اورا بیمارستان ببرند کجاست ان اقازاده ها که درد فرزندانمان بفهمند ببخشید زیاد نوشتن واینها بیهوده است اقای ساقی من چکاار کنم بخدا با تئجه به رای صادر از کار افتادگی هنوز ریالی دزیافت نکردیم ازکجا بگویم فرزندانم بالای 30 سال مجرد وبیکار ما رویم نمیشود ..................فرش زیر پا نداریم تا برسد به وام ذریافتی که مرتب از بانک حتی امروز صبح 2بار تماس گرفتند اقای ساقی دردم را میدانی برایییییییییی همسرم ورای از کارافتادگی دوسال قبل و تصدف سال قبل وفرار راننده مقصر بعلت اشناداشتن در ....در این 330 سال با حکم قطعی حقوقی نداشت الان هم بعد از 30 سال ورای از کار افتادگی باز هم هیچ بله اینجا ....است ودیگر هیچ وواقای مجتهد چنانجه مطلبم را میخوانید لطفا شماره تماس بگذارید جون شماره شما وگوشی را بخاطر 4بار بستری وعمل همسرم در یکسال گم کردم همسرم بهلطف خدا هنوز با اکسیزن نفس میکشد اقای ساقی با توجه به سن وسختی این سالها خودم هم مریض ودیگر توان ندارم خواهش میکنم شما که میگویید نمیشود رای از کار افتادگی ابطال شود کاری بکنید بخدا ما تمام از سوپرکنار خانه نسیه میگیرم شاید شما بتوانید برایمان کاری بکنید ووووووووووووحفوف مان را بدهن حقوقی که سالهاست حقمان بوده وبنا حق ندادند ودوباره با خواست خدا درست شد ولی بازهم کسانی که ذرهای درد ما ویا از سالهای جنگ وایستادگی وعشق فقط کلمات را دیدهاند ومی بینند جلوگیری شد ممنون ببخشید سزتان را درد اوردم وتشکر از وقتی که میگذارید

نظری بگذارید
chapta

بدون ویرایش از شما
بیشتر...
آخرین اخبار
بیشتر...
معرفی کتاب

نقل مطالب سایت، فقط با ذکر منبع بلامانع است.

@ 2014 تمام حقوق مادی و معنوی برای پایگاه خبری تحلیلی فرهنگ ایثار و شهادت(فاش نیوز)،محفوظ می باشد.