05 فروردين 1398/ ۱۹ رجب ۱۴۴۰
شناسه خبر : 59274
1397,دوشنبه 31 ارديبهشت11:23
اشتراک گذاری در:
عکس روز

مجتهد: هرکس از ایثارگران عوارض بگیرد، تخلف کرده است!


ایثارگران به عنوان قشر ارزشی و تاثیرگذار جامعه دارای حق و حقوقی هستند که از جمله آنها تسهیل در تردد در آزاد راه ها و عدم اخذ عوارض است.

مجتهد: هرکس از ایثارگران عوارض بگیرد، تخلف کرده است!

فاش نیوز - معاون وزیر راه و شهر سازی چندی پیش با استناد به اینکه در کشور 19 آزاد راه وجود دارد که از این تعداد 3 آزاد راه دولتی است و تصمیم براین است که با واگذاری نظام تصدی گری و استفاده از سرمایه گذاری مجدد بخش خصوصی، ارتقاء سطح سرویس فعلی و تعمیر و نگهداری های دوره ای را به صورت دریافت عوارض مجدد به سرمایه گذاران واگذار کنیم اقدام به افزایش خودسرانه عوارض آزاد راهی کرد که این موضوعی است که قانون گذاران از بعد نظارتی باید به آن بپردازند.

 در این میان ایثارگران به عنوان قشر تاثیر گذار جامعه دارای حق و حقوقی هستند که از جمله آنها تسهیل در تردد در آزاد راه ها و عدم اخذ عوارض است. برای روشن شدن اذهان عمومی، این موضوع را با جانباز یوسف مجتهد، فعال رسانه ای و کارشناس مسایل حقوقی و قانونی ایثارگران در میان گذاشته ایم.

فاش نیوز: لطفا" در ارتباط با گران شدن عوارض بزرگراه ها و معافیت ایثارگران توضیح دهید؟

- دست اندرکاران امر فرض شان بر این است که بحث معافیت، چون از قبل در قانون جامع خدمات رسانی به ایثارگران وجود داشته، بنا بر این به صورت توافقی بین بنیاد شهید، نیروی انتظامی و راهنمایی رانندگی بوده است. فرض این بود که دوستان بتوانند وارد طرح ترافیک شوند. اما این قانون عام تر از این قضایا است. مثلا در بحث تردد در قانون جمله از قبیل گفته شده است: یعنی وقتی می گوید از قبیل، هر چیزی را که به امور ترددی مربوط می شود را شامل می شود.

حتی ماده 44 پیشنهادی دولت که متاسفانه تاکنون مسکوت مانده است، در آنجا قید شده است "حتی پلیس حق ندارد ماشین را توقیف کند"، منتهی چون برای آقایان شمول چنین مواردی مدنظر نیست، هم دولت مخالفت کرده است و هم آقایان بنیاد شهید و امور ایثارگران موضوع را رها کرده اند و این تعهدات قانونی را پیگیری نمی کنند، در حالی که قانونگذار بحث هر عبوری اعم از پارکینگ ها، تردد در اتوبان، بزرگراه ها را رایگان اعلام کرده است.

 

فاش نیوز: در قانون برای اجرا می نویسند مکلف و یا ملزم است، اما در این خصوص مطلبی نیست و نوشته هماهنگی بشود نظر شما چیست؟

- اشکالی ندارد، نیاز نیست همیشه جمله ”الزام"، "تکلیف" و "مکلف" در قانون بیاید، وقتی در یک امری، می گویند "رایگان یا معاف اند"، حتی اگر در لفظ هم نباشد، خود به خود در دلش تکلیف دارد، مثلا دارید به جایی پول می دهید، بعد می گویند این آقایان معاف و رایگان هستند.

فاش نیوز: اگر اینطور است، پس چرا در آزادراه ها عوارض از ایثارگران گرفته می شود؟

- اولین سوالی که در این خصوص پیش می آید این است که اداره آزاد راه ها در دست کیست؟ پاسخ آن روشن و واضح است "وزارت مسکن و شهرسازی، که وزیرش خود معضلی برای جامعه ایثارگری است. متاسفانه باید این را بگویم بعضی از وزرا در دولت دوازدهم خصلت شان این گونه است، خیلی میانه ای با ایثار و ایثارگری ندارند. در مورد وزیر راه حرف این است که ایشان از بستگان آقای شهیدی رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران است ولی ایشان نگاه مثبتی به ایثارگران نداشته است.

 جدای از این بحث، متاسفانه کسی این موضوع را دنبال نمی کند، بطور مثال آیا شما تاکنون شنیده اید که بنیاد شهید موضوع را پیگیری و مثلا در جامعه بزرگ ایثار نشان دهد که می خواهد این حق را دنبال کند؟ پس بنابر این چنین چیزی نیست، وقتی چنین چیزی هم نباشد، خود به خود بقیه مواد قانون جامع خدمات رسانی به ایثارگران هم رها شده است. همینطور مواد یک تا 45 این قانون را مورد بررسی قرار دهید، خواهید دید غالباً رها شده است.

 

فاش نیوز: یعنی شما استنباط می کنید که این اقدام وزارت راه غیر قانونی است؟

- بله، قانون به صراحت دریافت عوارض از ایثارگران در آزاد راه ها را تخلف دانسته است.

 

فاش نیوز: یعنی تخلف از قانون می کنند.

- بله، قطعاً تخلف از قانون است، چون ما تمام موارد تردد را می گوییم. چرا که قانونگذار نگفته است که فقط تردد در تهران! گفته است تردد در کشور. لذا در جاهایی که پارکینگ عمومی است باید اینها رایگان در آنجا پارک کنند.

 

فاش نیوز: پس شان کارت ایثارگری رعایت نمی شود، درست است؟

-بله. متاسفانه رعایت نمی شود، نه کارت جانبازی، نه خود جانباز، نه پلاک خودروی او، هیچکدام از این ها مورد توجه قرار نمی گیرد. به طور مثال، خود من همه جا عوارض را پرداخت می کنم ولی چون روی این موضوع حساس شده ام در عوارضی قطعه چهار جاده چالوس سوال کردم "آیا به شما موضوع را ابلاغ نکرده اند؟ گفته شد نه! فقط اخیراً نامه ای برای مشمولین بهزیستی آمده است.

یعنی بهزیستی در این قضیه از بنیاد موضوع را جدی تر پیگیری کرده است و نشان دهنده این موضوع است که کسی پیگیر نیست مشکل این است. متاسفانه این مطالبه به صورت کتبی و رسمی نه خواسته شده نه ابلاغ شده و نه پیگیری شده است.


کد خبرنگار : 18


عوارض     ایثارگران     مجتهد     فاش نیوز                            
Reply
no
0
yes
4
جانباز سه راه شهادت شلمچه
1397/02/31 - 16:46
آقای مجتهد درود بر شما !!!! این اقای آخوندی هزاردستان تدبیر و امید است .... اینقدر استیضاح شده که افعی شده !!!! خصوصی سازی هم معلومه دیگه مال اعوان و انصاره !!!!

Reply
no
0
yes
3
جانباز معسر و مضطر
1397/03/01 - 00:12
آقای مجتهد قانون حداقل حقوق برای جانبازان معسر و مضطر را برای اجرا پیگیری کرده اید خبرش را به ما بدهید ما منتظریم

Reply
no
0
yes
5
امیر
1397/03/01 - 06:27
سلام
از اقای مجتهد عزیز خیلی تشکر می کنیم.
ایشان خیلی برای جامعه ی ایثارگران زحمت میکشند خدا حفظشون کنه.

Reply
no
0
yes
2
بیکار
1397/03/01 - 08:59
سلام آقای مجتهد -ماده 51ایثارگری را چرا برای فرزندان شهید بیکار وبازنشسته اجرای نمی شود چه فرقی بین فرزندان شهید شاغل وبیکار وبازنشسته می باشد

Reply
no
1
yes
3
هموطن
1397/03/01 - 13:29
با سلام اگر این قانون اصلاح شود و رزمندگان و جانبازان زیر25% هم معاف شوند به دلیل افزایش تعداد متقاضیان این قانون به اجرایی شدن نزدیک خواهد شد .
حذف کلمه 25% از متن قانون و ادغام همه امتیازات ، خواسته به حق و بسیار منصفانه همه ایثارگران است .
تا اتحاد ایثارگران در همه جا نمود پیدا کند
باور کنید مخترع کلمه 25% دشمن بوده است و دشمنی اشکار کرده است

Reply
no
0
yes
0
محمدقاسمی رضوان
1397/03/03 - 10:13
سلام جانباز۳۵درصدبا۵سال اسارت وسابقه کار۲۶سال درتامین اجتماعی همدان‌ بدون هیچ دلیلی ازپست مسول واحد‌شهرستان بهار محل سکونتم به پست مسول بایگانی شعیه۲همدان تنزلم دادندبی دلبل ابرویم راخدشه دارکردندچون تنزل پست مختص افراد خاطی هست مبلع زیادی از حقوقم کسرشد به ماده ۱۶ شکابت ورای به نفع من صادرشد‌ حالا رای رااجرانمیکنند هیچ مدبرکل میگوید به زوربازنشسته میکنم‌ حرف زورمیگویند حتی چشم دیدن بعنوان یک بابگان هم راندارند بفرمابید شکاینم‌ راازدست این بی دینان به کی بگم

Reply
no
0
yes
0
هیدا
1397/03/04 - 09:07
خوب اگه راست میگی پس چرا ابلاغ نمیکنید

Reply
no
0
yes
0
هیدا
1397/03/04 - 09:15
خدا ازتون نگذره دیگه نفس های اخر را میکشیم انقدر حرف بی نتیجه زدید تا عمرمان تمام شد

no
0
yes
0
1397/03/06 - 00:16
دمت گرم که حق گفتی


Reply
no
0
yes
0
1397/03/06 - 00:14
با سلام خدمت حاج یوسف عزیز
بزرگوار چرا ماده ۵۱ برای جانبازان حالت اشتغال طبق ماده ۳۹ اعمال واجرا نمیشود
تبصره ۲ ماده ۵۱ یک دوگانگی و خلاف در قانون جامع را رقم زده است
با توجه به تعریف( حالت اشتغال) و اینکه منشا ء ماده ۵۱ ، ایثارگری میباشد
مگر جانبازان حالت اشتغال طبق ماده ۳۹ ایثارگر نمیباشند
ایثارگران حالت اشتغال طبق ماده ۳۹ حداقل ،نصف ،یا اکثر عمر خود را مشغول خدمت وشاغل بوده اند
باتوجه به وضعیت خاص جسمی روحی وروانی باتوجه به کمیسیون های پزشکی از کار افتاده کلی شناخته شده اند
لذا حتی ماده ۳۹ هم برای ایثارگران حالت اشتغال طبق ماده ۳۹ اعمال واجرا نشده است
باتوجه به پیگیری های مستمر از طرف این قشر اسیب پذیر جانبازان لطفا شما که قوانین حمایتی از ایثارگران وجانبازان را میشناسید با تنظیم یک شکوائیه در کمسیون اصل ۹۰ مجلس شورای اسلامی خواستار حذف یا تصحیح تبصره ۲ ماده ۵۱ برای جانبازان حالت اشتغال طبق ماده ۳۹ شوید
متاسفانه تا کنون هر راهی برای حل این مشکل رفته ایم با بن بست روبرو شده ایم
از شما بزرگوار و عزیزان دست اندر کار فاش نیوز تقاضا داریم ایثارگران حالت اشتغال طبق ماده ۳۹ که مستخدم دولت بوده و اواخر عمر خود با انواع و اقسام بیماری، درد و رنج ومشقت دست به گریبان میباشند را یاری کنید و این حقی را که منشا ء ایثارگری دارد و حتی در بعضی بانک ها و ارگان های دولتی بصورتی اجرا اشده را بصورت قانونی پیگیری نمایید باتشکر

no
0
yes
0
حسین قاسمی
1397/04/21 - 23:05
سلام آقای مجتهدهرچه شماوامثالهم داد بزنیم آقایان دربزرگراه تهران بومهن ۴۵۰۰تومان میگیرند حرفی هم میزنیم میفرمایند اقااین اتوبان شخصی میباشد کسی نیست ازاین آقایان سوال فرماید زمان ۸سال دفاع مقدس شماکجابودید وحتماشماجزي مردم این کشورنیستید وای به حالتان ازخدابترسید ماجانبازان هیچ حقی نداریم فقط یک لحظه آقای سرمایه دارخودتان راجای مابگذارید من الله توفیق


Reply
no
0
yes
0
جانباز 50درصد
1397/03/07 - 15:57
با سلام من جانباز دوران دفاع مقدس بخوبی برایم روشن است در اکثریت سازمانهای دولتی و حتی وزارت خانه ها بیشتر مدیران دولتی خیلی زود زحمات ایثارگران را به فراموشی سپردند بیشتر در دولت تدبیر و امید که بیشتر ایثارگران را نا امید کرده تنها کسی که امید ایثارگران است اول خدا و بعد خود رهبر عزیز میباشد و بدرستی به چهره جانبازان ان نگاه خدای را میکند و خستگی را از تن جانباز بیرون میبرد اما 85درصد از مدیران توجه به خانواده ایثارگران نمیکنند

Reply
no
0
yes
0
محمدرضاشمس
1397/03/19 - 04:33
اقای مجتهد عزیز توروخداشما هم برای دلگرمی ما ایثار گران حرف قشنگ بزنید ویک روز مابریم عالم هپرود بخدا گناه دارد من سرباز با ۳۰ ماه حدمت که ۲۶ ماه تمام توجبهه بودم ودارای چندین رشاپت ناهه از مسولین اون موقع دارم چه فایپه الان هم موجی ام وهم شیمیابی بدون پرونده و درصد والان بیکار ومستاجر چون اون زمتن بی ادعا بطور داوطلب توسط خدمت در ارتش رفتم جبهه .مگویند خدمت سربازی وظیفه بود بلب قبول دارم ایا فرزندان همه به وظیفه خود اون زمان عمل کردند.مریی مگذ سرباز ارتش وبسیج فرقی میکرد که الان اونها حقوق بگیر باشند وما وظیفه دار خدا همه راببخشه.

Reply
no
0
yes
0
فرزند شهید
1397/03/23 - 01:05
با سلام در نیروهای مسلح این قانون برنامه توسعه سال 1396 اجرایی نشده است زمانی که به مسئولین ذی ریط مراجعه می کنی در پاسخ می گویند برو قانون را بیار ما ببنیم مگر قانون ، قانون قابلیت اجرایی ندارد و در کل کشور التزام عملی نیست پس هر فرد برای گرفتن حقی که قانون برای او در نظر گرفته باید یک سری مستندات هم همیشه همراش باشد که.......ودیگر اینکه آیا نیروی های مسلح باید غیر از قانونی که قوه مقننه به تصویب می رساند که لازم اجرا است مجدد یک سری قوانین را برا خودش به تصویب می کند تا جایی که زمانی که مراجعه می شود می گویند درست است قانون این را می گوید ولی در نیروهای مسلح چه گفته است ؟آیا زمانی که قانون تصویب می شود نیروهای مسلح در جریان آن قرار نمی گیرد که دوباره قانون را حاشیه بزند!!!

Reply
no
0
yes
0
حسین قاسمی
1397/04/22 - 14:13
اقای مجتهدکجای کاری برادرجانبازم پول سرشان رابخورد کاش حرفهای بی ربط نمیزدندخدامیداندتهران بومهن بدترین ماموران گذاشته اند وهرروزعوارض اضافه میکنندالان شده ۴۵۰۰تومان حرف هم میزنی یک کلمه این اتوبان ۲۰کیلومتری شخصی است برای رضای خدا ببین این اتوبان ۲۰کیلومتری مال ازکدام ازمابهتران است لطف میکنی

نظری بگذارید
chapta

بدون ویرایش از شما
بیشتر...
آخرین اخبار
بیشتر...
معرفی کتاب

نقل مطالب سایت، فقط با ذکر منبع بلامانع است.

@ 2014 تمام حقوق مادی و معنوی برای پایگاه خبری تحلیلی فرهنگ ایثار و شهادت(فاش نیوز)،محفوظ می باشد.