06 فروردين 1398/ ۲۰ رجب ۱۴۴۰
شناسه خبر : 59652
1397,جمعه 25 خرداد12:19
اشتراک گذاری در:
عکس روز

فاجعه زمانی است که بندگی را در همین یک ماه بدانیم!


آموختیم نگه داریم دل­ هایمان را از حسد، از کینه، از نفرت، از خودبینی، از بد اخلاقی؛ آموختیم نگه داریم چشم هایمان را از نازیبایی ها

فاجعه زمانی است که بندگی را در همین یک ماه بدانیم!

  محمدرضا سابقی- جهان پر از نمادهایی است که می ­بینیم و با هر کدامشان زندگی می ­کنیم. بدترین واکنش ما در برابر این نماد ها این است که فکر کنیم فقط و فقط آنچه که می ­بینیم در همین نمادها خلاصه می­ شود و دیگر هیچ چیز یا هیچ کس دیگری نمی ­تواند معرف مقصود ما باشد.

 لطفا" به دقت مطالعه بفرمائید:

 مثالم را از ماه مبارک رمضان می­ آورم، شما نگاه بکنید به این ماه، آری این ماه را اگر بخواهیم نماد چیزی بدانیم، قطعاً نماد بندگی است؛ اما فاجعه زمانی است که بپنداریم بندگی فقط در همین یک ماه اتفاق می­ افتد و با آمدن عید فطر دیگر تمام می­شود. همه چیز.

و"نماز" و "روزه" یعنی اینکه: معجزه زندگی دیگران باش

بی قرار باش برای شادی ساختن در زندگی 
انسانها
دستهای خدا باش برای برآوردن رویای انسان 
دیگری...
 
خنثی نباش،
بی تفاوت نباش،
اگر دیدی کسی گره ای دارد و تو راهش 
را می؛دانی سکوت نکن!
 
اگر دستت به جایی می رسد دریغ نکن؛
معجزه ی زندگی دیگران باش.
این قانون کائنات است
 
معجزه ی زندگی دیگران که باشی،
بی شک کسی معجزه ی زندگی تو خواهد بود...
 الّلهُمَّ عَجِّل لِوَلِیِّکَ الفَرَج

در این یک ماه رمضان بندگی را آموختیم و دیدیم خدا را و چشیدیم لذتش را اگر آن­ طور که باید می­ بودیم و می  شدیم. آموختیم نگه داریم دل­ هایمان را از حسد، از کینه، از نفرت، از خودبینی، از بد اخلاقی؛ آموختیم نگه داریم چشم  هایمان را از نازیبایی ها؛ آموختیم قدم­ هایمان را نگه داریم از ناراستی­ ها و نادرستی­ ها؛ آموختیم نگه داریم زبانمان را و گوش­ هایمان را از دروغ گویی ­ها و غیبت­ ها و تهمت­ ها و ناراوایی ها؛ آموختیم دعا کنیم نه فقط برای خودمان که برای همه، آری آموختیم دعا کنیم از ته دل­ هامان برای نجات و رستگاری همه انسان­ ها، دعا کردیم برای شادمانی رفته گانمان، دعا کردیم برای همه ­ی فقیر ها و مریض­ ها و غم­ زده­ ها گرفتار ها و دربند شده­ ها و بدهکار ها از هر رنگی و هر زبانی و با هر فکری، دعا کردیم تا فساد برود از جامعه ­امان؛ دعا کردیم برای خوب شدن حالمان.

اینک آیا رواست فراموش کنیم آنچه را که آموخته ایم از این ماهِ زیبا  و انجام داده­ایم در این ماهِ پر نور؟ بدترین کاری که می­ توان در حق  خودمان و جامعه ­امان و جهان پیرامونمان در برابر ماه مبارک رمضان انجام دهیم همین فراموش کردن و پشت گوش انداختن آموزه­ های این ماه پر خیر است، اتفاقی که برای خیلی از ما با عرض هزاران تاسف می افتد و گاهی فراموش می­کنیم حتی نماز را .

آری این یک فاجعه­ ی بزرگ است که  بپنداریم عید فطر یعنی تمام شدن همه­ ی آن چیزهایی که آموخته ایم از خدا در یک ماه روزه داری. نگاه کنید!  عید نوروز آغاز سال شمسی است و عید غدیر آغاز امامت و اینک عید فطر آغاز بندگی است، درست مثل سلامِ نماز که آخر کار است تا بفهمیم پایان نماز، آغاز یک راه است.

حالا که یک ماه تمرین کردیم بندگی را و آموختیم بندگی را و سبک دینداری دستمان آمده است، به خدا روا نیست فراموش کنیم این همه خوبی را ، روا نیست خوبیِ حالمان را از دست بدهیم به همین راحتی. ما عید فطر را جشن می  گیریم تا یادمان نرود همیشه باید بنده ­ی خدا باشیم، همیشه و نه فقط یک ماه.....

التماس دعا

 


کد خبرنگار : 20


بندگی     عید فطر     ماه رمضان     فاش نیوز                            
Reply
no
0
yes
20
جانباز۷۰%
1397/03/26 - 17:17
متاسفانه انجام مناسک و عبادات و هدف از انجام آنها دارد رو به فراموشی می رود. شما ببینید ما سازمان های متعدد اسلامی و قرانی فراوان با بودجه های هنگفت داریم. اینها و دیگر دستگاه های عریض و طویل و آنهمه پول چگونه خرج میشود که فرایند آن وضعیتی است که همه در واقعیت مشاهده میکنیم.
بی توجهی به احکام
بی توجهی به نماز..
بی تفاوتی به معضل فقر
افزایش ناهنجاری ها!!!!!
بی توجهی به منکراتی مثل رشوه و.......
بی تفاوتی به ظلم و نبود عدالت در اکثر جاها..
.....؟؟؟؟
واقعا بودجه های سازمانی هنگفت مراکز نشر اسلامی چه می شوند؟
چرا نسل جوان ما هر روز از دین بیشتر فاصله می گیرد؟
چرا تحرکی برای تغییر وضعیت به این فلاکت جوانان ما در زمینه دین شناسی و اسلام شناسی از جانب مسئولان صورت نمی پذیرد....

نظری بگذارید
chapta

بدون ویرایش از شما
بیشتر...
آخرین اخبار
بیشتر...
معرفی کتاب

نقل مطالب سایت، فقط با ذکر منبع بلامانع است.

@ 2014 تمام حقوق مادی و معنوی برای پایگاه خبری تحلیلی فرهنگ ایثار و شهادت(فاش نیوز)،محفوظ می باشد.