02 فروردين 1398/ ۱۶ رجب ۱۴۴۰
شناسه خبر : 60064
1397,شنبه 23 تير16:23
اشتراک گذاری در:
عکس روز
ایثارگران بدانند!

سهمیه‌های استخدامی و تثبیت موقعیت شغلی ایثارگران (۶)


علاوه بر سهمیه‌های استخدامی که به آن اشاره کردیم، موضوع تثبیت موقعیت شغلی ایثارگران در قوانین و مقررات پیش‌بینی شده است.

سهمیه‌های استخدامی و تثبیت موقعیت شغلی ایثارگران (۶)

 یوسف مجتهد - علاوه بر سهمیه‌های استخدامی که به آن اشاره کردیم، موضوع تثبیت موقعیت شغلی ایثارگران در قوانین و مقررات پیش‌بینی شده است.

در بند (ث) ماده (87) قانون برنامه ششم توسعه آمده است: به منظور حفظ کرامت ایثارگران و خانواده معظم شهدا، جانبازان و آزادگان، دستگاه‌های موضوع ماده(2) قانون جامع خدما‌ت‌رسانی به ایثارگران و ماده(5) قانون مدیریت خدمات کشوری مجاز نیستند ایثارگران شاغل در آن دستگاه را به استثنای موارد محکومیت در هیأت تخلفات اداری به‌عنوان نیروی مازاد (عدم نیاز) معرفی نمایند. نکات مهمی که در بند(ث) وجود دارد عبارتند از: 1- این موضوع شامل همه ایثارگران که در بند الف ماده یک قانون جامع ذکر شده‌اند و عبارتند از جانبازان، آزادگان و رزمندگان و همچنین خانواده معظم شهدا، جانبازان و آزادگان می‌باشد. به‌عبارتی برابر این قانون، هیچ سازمانی مجاز نخواهد بود این افراد را نیروی مازاد اعلام کند و اقداماتی که حسب گزارش‌های واصله برخی دستگاه‌ها انجام داده‌اند مغایر قانون و قابل تعقیب در مراجع قضایی و قانونی است.

2-حوزه‌ شمول دستگاه‌های مشمول این قانون که با عبارت دستگاه‌های مشمول ماده (2) قانون جامع و ماده (5) قانون مدیریت خدمات کشوری آمده است به قدری وسیع و جامع است که هیچ سازمان و دستگاهی از قلم نیفتاده و همه دستگاه‌ها را شامل می‌شود.

3- عبارت مجاز نیستند ناظر بر آن است که اگر مدیران دستگاهی اقدام به اعلام مازادی مشمولین این بند کردند، اقدام آنان خلاف قانون بوده و قابلیت پیگیری این خلاف وجود خواهد داشت.

4- این ممنوعیت ناظر به همه وضعیت‌های استخدامی در دستگاه‌ها و سازمان‌ها می‌باشد و هر ایثارگر و خانواده وی که در ارتباط استخدامی اعم از رسمی، غیررسمی و... با دستگاه باشند، مشمول این حمایت قانونی خواهند بود.

5- ایثارگران و خانواده آنان که در هیأت‌های رسیدگی به تخلفات اداری محکوم به اخراج و برکناری شوند و حکم آنان قطعیت پیدا کند، از حمایت‌های مورد نظر در این بند قانونی مستثنا بوده و دستگاه‌ اجرایی می‌تواند حسب رأی هیأت‌های تخلفات اداری با آنان رفتار کند. هر چند برابر آرای صادره هیأت عمومی دیوان عدالت اداری، اعمال مجازات تنزل مقام موضوع بند (و) ماده (6) قانون رسیدگی به تخلفات اداری منحصراً در صلاحیت اختصاصی هیأت‌های رسیدگی به تخلفات اداری قرار دارد و مدیران نمی‌توانند نسبت به اعمال مجازات تغییر و تنزل سمت اقدام نمایند، با این حال مقنن به منظور تأکید و حمایت از ایثارگران در تبصره(2) بند (ذ) ماده (87) قانون برنامه ششم توسعه، الحاقی به ماده(21) قانون جامع خدمات‌رسانی به ایثارگران آورده است: والدین، همسران و فرزندان شهدا و جانبازان و آزادگان و رزمندگان با حداقل 6ماه سابقه حضور در جبهه، شاغل در کلیه دستگاه‌های مشمول ماده(2) قانون جامع خدمات‌رسانی به ایثارگران و موسسات تابعه آنها و شرکت‌های عمومی و دولتی، در صورت تنزل از پست سازمانی بالاتر، مشروط به عدم محکومیت آنها براساس آرای مراجع قضایی یا اداری به تنزل پست، از کلیه حقوق و مزایای همان پست سازمانی یا همطراز شغل و پست قبلی برخوردار می‌شوند.

در تاریخ 86/6/11 معاونت حقوقی رئیس‌جمهور در پاسخ مشاور رئیس جمهور در امور ایثارگران درباره جانبازان اعلام کرده بود: جانبازانی که پستی را با احراز شرایط شغلی عهده‌دار باشند بعد از اتمام دوره تصدی آن باید پست همطراز آنان براساس پست یاد شده اصلاح و از حقوق و مزایای مربوط استفاده نمایند، عنایت دارند در مورد انتصاب به مشاغلی مانند مقامات که احراز شرایط شغلی کفایت نمی‌نماید باید بعد از دوره تصدی مشاغل مزبور، پست همطراز جانبازان براساس بالاترین شغل دیگری که شرایط احراز آن را دارند اصلاح و از حقوق و مزایای آن استفاده نمایند.

نظر قبلی نیز مفید همین معناست که اصولاً ایجاد پست سازمانی همطراز در قانون به منظور جلوگیری از کاهش حقوق و مزایای پست قبلی جانبازان بوده است. لازم است دستگاه‌های اجرایی پست همطرازی جانبازان عزیز را با توجه به نکات فوق تعیین و حقوق و مزایای مربوط را تأدیه نمایند. تا قبل از قانون برنامه ششم توسعه حکم ابقاء در پست قبلی و همطراز، خاص جانبازان بود که به مرور به سایر ایثارگران تسری پیدا کرد. برابر تبصره (2) که به ماده (21) قانون جامع الحاق یافته است اکنون شرایط ابقای پست و یا همطرازی در شغل و پست قبلی به والدین، همسران، فرزندان شهدا، آزادگان و رزمندگان با حداقل 6ماه سابقه حضور در جبهه تسری پیدا کرده و آنان می‌توانند همانند جانبازان از این امتیاز قانونی برخوردار باشند


کد خبرنگار : 17


شغل     ایثارگران     یوسف مجتهد                                
Reply
no
1
yes
1
جانبازان زیر25%
1397/04/23 - 19:03
سلام اقای مجتهد خدا قوت
ایا جانبازان زیر25% شامل حمایت های قضایی هستند؟
ایا جانبازان زیر25% می توانند در صورت اعتراض به درصدجانبازی خود به کمیسیون ماده 16 شکایت کنند و یا خیر؟
همانگونه که اطلاع دارید بنیاد درصد جانبازی شیمیایی و شنوایی و موج گرفتگی را تا کنون در بسیاری از موارد لحاط نکرده است ، حال با توجه به ایین نامه اخیر مبنی بر احراز جانبازی بدون صورت سانحه و در صورت کسب امتیاز لازم و دارا بودن مصادیق مندرج در ایین نامه و درصد جدید از ارتش ، ایا می توان این درصد موج گرفتگی را به درصد های قبلی بنیاد افزود ؟ یا اینکه جانبازان زیر25% باید تا ابد همین طور مظلوم واقع شوند ؟
ممنون از راهنمایی های شما

Reply
no
0
yes
0
یزدان
1397/04/26 - 12:19
با سلام اگر ئست همطرازی اعمال شود در صورت بازنشسته شدن چطور عمل می شود مثلا اگر ئست ریاست اداره ای را داشته باشیم و به کارشناسی تنزل یابد و حق و حقوق و مزایا نیز همانند شغل ریاست باشد اگر بازنشسته شویم چگونه رفتار میشود از نظر سازمان بازنشستگی کشور ؟ ایا با همان حقوق و مزایا ریاست است یا کارشناسی؟ لطفا جواب دهید باتشکر

Reply
no
1
yes
0
1397/04/26 - 12:39
با عرض سلام خدمت فاش نیوز.
تفسیر های خاصی از بند ذ الحاقی به ماده 21 می کنند. می گویند این بند شامل افرادی که در سالهای قبل از 96 بطور عادی جذب دستگاه دولتی شده اند نمی شود و فقط افرادی که از سال 96 از طریق سهمیه ایثارگران جذب دستگاه شده اند می شود. پس این قانون به چه دردی می خورد. فاش نیوز آیا این تفسیر درست است یا برای کارشکنی این کارها را می کنند البته مقالات آقای مجتهد را خوانده ام ولی الان گیج شده ام لطفا مشخصا در این خصوص توضیج بدهید

Reply
no
0
yes
0
محمد غیبی
1397/04/26 - 16:14
دستوراعمل های متناقض و غیر همسو با سلام و ادب بیش از 28 سال از پایان جنگ تحمیلی می گذرد و تعداد قابل توجهی از رزمندگان و ایثارگران ،صدماتی ناشی از جبهه و جنگ را داشته و نیروهای مسلح اقدام به صدور صورت سانحه نموده و گردش نیروهای چهارگانه آجا و پنچگانه سپاه ،ناجا و وزارت دفاع را دارا بوده ، که شامل تاییدیه کمیسیونهای 120 و 121و 134و 135و 140و 141 نیروهای مسلح می باشند اما این یادگاران 8 سال همچنان سرگردان بین نیروهای مسلح و بنیاد شهید و امور ایثارگران هستند و در مدت مجروحیت خود تاکنون مشکل درصدشان لاینحل باقی مانده است. در دو ماه گذشته دو دستورالعمل از سوی اداره کل کمیسیون پزشکی بنیادشهید و امور ایثارگران کشور و معاونت سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به ادارات کل بنیادهای استانها و فرماندهی سپاه پاسداران استانها جهت رفع مشکلات ابلاغ گردیده و هر دو نافی همدیگر هستند .دستورالعمل ستاد کل نیروهای مسلح که طی نامه شماره 55012/3/3014مورخ1397/4/17از سوی مدیر کل کمیسیون پزشکی بنیاد شهید و امور ایثارگران کشور به ادارات کل بنیاد استانها ابلاغ شده اعلام میدارد رزمندگان فاقد مدارک بالینی به شرح ذیل جهت درصد خود موارد را پیگیری نمایند. 1-مراجعه به یگان نظامی (ارتش ، سپاه پاسداران،نیروی انتظامی -وزارت دفاع 2-اخذ صورتجلسه سانحه 3-ارجاع به شورای پزشکی نیروهای مسلح 4-تایید و احراز مجروحیت 5-معرفی از سوی ایثارگران نیروهای مسلح 6-ارجاع به پذیرش بنیاد و ثبت مشخصات و احراز مجروحیت در سامانه بنیاد 7-معاونت بهداشت و درمان استانها پرونده ها را به اداره کل کمیسیون پزشکی ارسال تا 5%مورد نظر از سوی اداره کل کمیسیون پزشکی به متقاضیان عطا شود. نکته : از سوی دیگر دستورالعمل ابلاغی معاونت محترم سپاه پاسداران اعلام میدارد که قانون عطف به ماسبق نبوده و همان گردش قبلی که ایثارگران متقاضی به بنیاد معرفی شده اند مشمول قانون نمی باشند. آنچه در اینجا خلا قانونی از سوی دستورالعمل ابلاغی سپاه پاسداران وجود دارد نداشتن رای کمیسیون ماده 134 سپاه می باشد که در پرونده ها موجود نیست و کمیسیون پزشکی دادن درصد را منوط به 7بند بالا میداند .بنابراین با توجه به شرح مطالبی که در صدرالاشاره آمده است ضرورت دارد معاون محترم بنیاد شهید و امور ایثارگران کشور و معاون محترم ایثارگران سپاه پاسداران در نشستی مشترک نسبت به رفع اشکالات دو دستورالعمل اقدام و اصلاحیه ای به ادارات کل بنیاد های کشور و فرماندهی سپاه پاسداران استانها ارسال نماید. در غیر اینصورت مشکلات همچنان لاینحل و سرگردانی ارباب رجوع ادامه خواهد داشت.

Reply
no
0
yes
0
موسوی
1397/04/30 - 09:41
باسلام بنده معلول حین خدمتی (سرباز جانیاز) هستم در 20 سالگی دچار صدمه شدم واکنون 36 سالمه تنها چیزی که برای ما تعلق گرفته حقوق بخور نمیر است هر سال به امید افزایش حقوق و بهتر شدن وضع مالی منتظر سال بعد میشم ولی تجربه 16 سال نشان داده دیگه خودمو دل خوش نکنم بنده از لحاظ جسمی و عصبی مشکل دارم نمیتونم بیرون کار کنم از لحاظ مالی شرمنده همسر وفرزندم هستم امسال تصمیم گرفتم بجای نشستن و کار کردن دیگه افسرده نباشم و حداقل تحصلمو که قرار بود بعد خدمت سربازی ادامه بدم الان شروع کنم و زندگی دوباره ای اغاز کنم از یک لحاظ هم فکر میکردم چون جانباز شدم سهمیه کنکور بهم تعلق میگیرد ولی در کمال ناباوری پس از جستجو در ایثارگران سپاه دیدم که به امثال بنده حتی سهمیه کنکور هم نمی دهند ایا کسی میدونه دلیل این همه بی مهری به امثال من چیه !!!!

نظری بگذارید
chapta

بدون ویرایش از شما
بیشتر...
آخرین اخبار
بیشتر...
معرفی کتاب

نقل مطالب سایت، فقط با ذکر منبع بلامانع است.

@ 2014 تمام حقوق مادی و معنوی برای پایگاه خبری تحلیلی فرهنگ ایثار و شهادت(فاش نیوز)،محفوظ می باشد.