02 فروردين 1398/ ۱۶ رجب ۱۴۴۰
شناسه خبر : 60284
1397,پنجشنبه 04 مرداد09:06
اشتراک گذاری در:
عکس روز

نماز جمعه به روایت وصیت نامه شهدا


به مناسبت سالروز اقامه اولین نماز جمعه در کشور، اشارات برخی از شهدای هشت سال دفاع مقدس به برپا داشتن نماز جمعه جمع آوری شده است.

نماز جمعه به روایت وصیت نامه شهدا + تصاویر

شهدای هشت سال دفاع مقدس در وصیت‌نامه‌های خود به نکات معارفی، بصیرتی و اندیشه سیاسی و اجتماعی خوبی اشاره کرده‌اند. نکاتی که با گذر چند دهه از شهلادتشان نه تنها از ارزش نیفتاده بلکه برای همه مقاطع سنی کاربردی‌تر شده است.

روز جمعه پنجم مرداد سال 1358 برابر با سوم ماه مبارک رمضان سال 1399 ق، اولین نماز جمعه بعد از پیروزی انقلاب اسلامی به امامت مرحوم آیت‏‌اللَّه سیدمحمود طالقانی در دانشگاه تهران برگزار شد. به مناسبت سالروز اقامه اولین نماز جمعه در کشور، اشارات شهدا به برپا داشتن نماز جمعه جمع آوری شده است. نقل وصیت 49 تن از شهدای دزفول در مورد نماز جمعه در ادامه قابل مشاهده است:

 شهید غلامرضا فعله زاده : در مراسم دعای کمیل و دعای توسل و نمازجمعه و دیگر مراسم‌های مذهبی شرکت کنید که بهترین وسیله برای خودسازی هستند.

  شهید سید حسن موسوی : دشمن از صف‌های به هم فشرده شما در نماز جمعه به لرزه می‌افتد.

 شهید ماشاالله پوست کنان : شما را وصیت و توصیه می‌کنم به تقوی وپرهیزگاری و شرکت در نماز جمعه.

 سردار رشید اسلام پاسدار شهید محمّد زهرابی: شما ای امت حزب الله! همیشه پوینده و جوینده راه پاک انبیاء(ع) که همان خط امام خمینی است باشید و با وحدت و یکپارچگی و حضور در صحنه خود و شرکت مستمر در نمازجمعه، میعادگاه عاشقان الله، مشت محکمی بر دهان یاوه گویان شرق و غرب و این منافقینِ کور صفت بزنید و توطئه‌های آنان را در نطفه خفه کنید.

شهید مجید انبری: همیشه در نماز جمعه و دعای کمیل و دیگر مراسمات شرکت نمایید و به دشمن بفهمانید که دیگر جای او در این سرزمین نیست و نابود گردد.

شهید امیر هوشمند فر: از شما می‌خواهم در نماز های جماعت، نمازهای جمعه و دعای کمیل و توسل بروید و برای امام دعا کنید.

شهید محمود دیار امیدی: نماز جمعه را ترک نکنید و همچنین دعاها را مخصوصاً دعای کمیل و توسل را.

شهید حمید رضا پویا: سعی کنید نمازهای یومیه را به جماعت بخوانید و در نماز دشمن شکن جمعه شرکت کنید که دشمن از وحدت مسلمین وحشت دارد.

 شهید محمّد صفقلی پور: اگر می خواهی خدا با تو باشد باید به سوی او حرکت کنی و عبادات و نیایش‌های خود را انجام بدهی و ایمان به خدا و از راه این دعاها و نماز را با جماعت خواندن و نماز جمعه و روزه و غیره انجام پذیر است و فرد همیشه باید با جامعه باشد تا به کمال برسد.

شهید حمید رضا زاده گندم: نمازها را همیشه به جماعت بخوانید که مایة وحدت است، نماز جمعه را ترک نگوئید و همیشه در دعاهای کمیل و توسل شرکت کنید.

 سردار شهید مسعود خرمی: مادر، می‌دانم که تو چقدر به جلسات مذهبی و نمازجمعه می‌رفتی و علاقه داشتی و باید بدانی که عمل به این جلسات و نمازجمعه این است که برادرانم را هدایت به ادامه راهم کنی.

 سردار شهید نجات نجف آبادی: در کارهایتان همیشه به یاد خدا باشید و قرآن را بخوانید و عمل کنید. همیشه با هم و با صفوف فشرده خود در نمازهای جمعه و دیگر مجالس مذهبی شرکت کنید و مشت محکمی بر دهان شیطان بزرگ آمریکا و عمال داخلیش منافقین ضد خلق بزنید.

 شهید مسعود آریانپور: در دعای کمیل و توسل و نماز جمعه و تظاهرات جمهوری اسلامی شرکت فعالانه داشته باشید. آنچنان باشید که اگر امام زمان(عج) نظری به شما بیفکند سخت به وجد آید.

شهید علیرضا حویزی: جلسات قرآن کریم را گرم بگیرید و به نمازهای جمعه و دعای کمیل بروید و ما را در آنجا یاد کنید که هر چه داریم از آن‌هاست. توصیه می‌کنم که جلسه قرآن و نماز جمعه و دیگر فعالیت‌های خود را ادامه دهید و دنباله رو راه شهیدان باشید.

 شهید سید علی محمّد علی رحیمی: ای نور چشمانم! از شما می‌خواهم که همیشه در نماز جماعت حاضر شوید و در نمازجمعه شرکت کنید. که آمریکا از این نماز جمعه شکست خورده است.

  شهید حسن انبری : رفتن به دعای کمیل، نماز جماعت و نمازجمعه، دعا کردن برای امام، شرکت در تظاهرات و هر کار دیگری که به نفع انقلاب باشد را فراموش نکنید.

 شهید محمّد برنا: در نمازجمعه ها و دعاها شرکت کنید و از رفتن به این مراسم غفلت نکنید زیرا به وسیله همین دعاهاست که می‌توانیم بخدا نزدیک شویم و خدا ما را یاری می‌کند و همین نمازجمعه‌هاست که وحدت مسلمین در آن‌هاست.

شهید عبدالرضا داودی: به برادران توصیه می‌کنم که بیشتر به معنویات بپردازند به دعای کمیل و نماز جمعه حتماً بروند چون که دستور داده شده است.

 شهید نادر نظر زاده زارع : شما را وصیت می‌کنم به عبادت خدا و انجام فرایض دینی از قبیل نماز جمعه و جماعت و رفتن به دعای کمیل و وصیت می‌کنم شما را به تقوا و پاکی و پیرو امام بودن.

 شهید غلامحسین درکتانیان: سعی کنید که در افشای خط ضد انقلاب منافقین هر چه بیشتر کوشا باشید. در نماز جمعه و نمازهای جماعت و مراسم دعای کمیل و سخنرانی‌ها شرکت جوئید و نماز شب به پا دارید.

 شهید عبدالحسین دهقان زاده: همیشه نماز و دعای کمیل را به پا دارید و این نمازجمعه و دعاهاست که به انسان درس می‌دهد.

شهید سلطانعلی سلیمانی نژاد: در مورد نماز کوشا باشید و آن را سبک نشمارده و سعی کنید به جماعت برگزار کرده و در نماز جمعه نیز شرکت فعال داشته باشید در امور مسلمین حاضر شوید و همیشه برای امام امت دعا کنید.

شهید جمعه نعمت زاده: ای کسانیکه این وصیت را می‌شنوید: اهل کوفه نباشید که قول دادند ولی وفا نکردند. نماز را به پا دارید و قرآن بخوانید و به نمازجمعه‌ها بروید.

 شهید علی بصیری فر: در حفظ حجاب و اسلام کوشا باشید و صفوف نماز جمعه و دعای کمیل را فشرده‌تر نمایند.

 شهید حسن کاهوکار: تا می‌توانید نماز جمعه را پرشکوه و فشرده برگزار کنید که نماز جمعه وحدت مسلمین را بیشتر و چشم دشمنان را کور می‌کند.

 شهید حمید رضا روغنی (روغن کوچک دزفولی) : ای برادرها! به پدر و مادر نیکی کنید، که این فرمان خداست. و رفتن به نمازجمعه و دعای کمیل و دعای توسل را فراموش نکنید.

 شهید کریم بیدمال : روحانیت متعهد و مسؤل را پشتیبانی کنید و با این کار خود سیلی محکم به دهان آمریکا بزنید و به امت حزب‏‌الله می‏‌گویم که نمازجمعه و دعای کمیل را ترک نکنند.

 شهید غلامرضا زمانیان: به شما خواهران و برادران و دوستان و آشنایان سفارش می‌کنم که نماز جماعت و نمازجمعه و دعای کمیل را حتماً فراموش نکنید و همیشه با شادی روح بروید و فقط به خدا توکل کنید.

شهید سید حسن علوی: این را برای تمام کسانی می‌گویم که به انقلاب اسلامی وفادار هستند، می گویم که حتماً به نماز جمعه و دعای کمیل بروند زیرا که خدا می‌فرماید: ادعونی استجب لکم یعنی بخوانید مرا تا اجابت کنم شما را .

 شهید محمود پور رکنی: در مراسم روضه‌‏ها و دعای کمیل و نماز جمعه و دیگر مراسمات مذهبی شرکت نمائید و کوتاهی ننمائید در ضمن از روضه دست بر ندارید که ما با روضه زنده هستیم.

 شهید غلامرضا عارفیان : برادران! نمازجمعه و دعای کمیل را احترام نهید و به دور از تحلیل‌های روشنفکرانه، از روی تعبد حتماً در نمازجمعه شرکت کنید.

 شهید علیرضا ساکی: من از شما و خانواده‌ام می‌خواهم که دعای کمیل و نمازجمعه‌ها را فراموش نکنید.

 شهید فخرالدین دبیرالدینی: حق ولی فقیه را محترم بشمارید و دست اندرکاران نماز جمعه این مجاهدان فی سبیل‌الله که دژ مستحکم اسلام و مسلمین است انشاءالله فراموش نشود.

 شهید غلامحسین پورلطفی: سفارش می‌کنم که امام عزیزمان را دعا کنید، فرمانش را بدون کم و زیاد انجام داده و قرآن و سیرت ائمه(ع) را راهنمای خود بدانید. سنگرهای نمازجمعه و مدارس را پر نموده، در مجلس دعا شرکت کنید.

 شهید محمّدرضا حبیبی: در جلسات قرائت قرآن شرکت کنید و سعی کنید دست از قرآن برندارید و در نمازجمعه و جماعت شرکت نمائید و دعای کمیل و دیگر ادعیه‏‌ها را فراموش نکنید و از ولایت فقیه پیروی کنید و تابع فرامین اسلام باشید.

 شهید علی عباس تختائی: باید جلسات قرائت قرآن را همیشه داشته باشید و به خانواده‌های شهداء سرکشی کنید زیرا آن‌ها در راه قرآن و اسلام کشته شده‌اند. برادران! نمازجمعه و دعای کمیل را فراموش نکنید.

 شهید غلامعلی علیخانی: ای برادرانم! همیشه پاسدار خون شهیدان باشید و وصیت‌های شهدا را مطالعه کنید و به اسلام وفادار باشید و در جلسه‌های قرآن و دعای کمیل‌ها و نمازجمعه‌ها شرکت کنید.

 شهید احمد نونچی: دوستان و آشنایان و خانواده عزیزم سفارش می‌کنم به همگی شما که در نماز جماعت و نمازجمعه و مراسم دعای کمیل و توسل و تظاهرات جمهوری اسلامی شرکت نماید و اگر شرکت شما فعال باشد برای خودتان سود دارد و اگر شرکت نکید بدانید که در خواب غفلت هستید.

 شهید اسماعیل برمکی: در نمازهای جماعت و نمازجمعه‌ها و راهپیمائی‌ها و خلاصه در همة کارهای اجتماعی اسلام تا می‌توانید خودتان با دل و جان نگهبـانی دهید و از آن نگهـداری کنید.  

 شهید محمّد علی ژولاپور: یکی از راه های مبارزه با گناهان، رفتن به نمازجمعه، جلسات قرآن و مجالس دعاخوانی و در هر جایی که یاد خدا می‌شود، است.

 شهید عبدالعلی غلام منگری : دعای کمیل و نمازجمعه را فراموش نکنید.

شهید ناصر پاک نژاد:  نمازجمعه، نمازجمعه را فراموش نکنید، دسته جمعی به نمازجمعه بروید که برکتی در آن است که در کمترین جاها و مکان ها وجود دارد.

 شهید رحیم کشتزار : همیشه در جلسات مذهبی مثل : نمازجمعه، دعای کمیل و دیگر مراسم‌های مذهبی شرکت کنید. زیرا این جلسات هستند که انسان را می‌سازند.

 شهید مهدی سخائی: در نمازجمعه شرکت فعال داشته باشید. در امور مسلمین حاضر شوید و همیشه برای امام امت دعا کنید.

 شهید محمّد نصیری:  نماز را اول وقت بخوانید و در نمازجمعه و دعای ملکوتی کمیل شرکت کنید.

 شهید علیرضا بنا زاده : اگر این انقلاب هیچ فایده‌ای نداشت به غیر از دعای کمیل و نمازجمعه، باز هم خوب بود که 70 هزار نفر شهید بشوند تا این مراسم‌ها در شهرها برقرار گردد. و از شما پدر و مادر و دیگران می‌خواهم که همیشه در دعای کمیل و نماز جمعه شرکت نمائید و این عبادت‌های دسته جمعی را بر پا دارید. در نماز جمعه شرکت کنید که بر شما واجب است و بیشتر عبادت خدا را بجا بیاورید.

 شهید محمّد عباس گلچین زاده: هیچ وقت امام را تنها نگذارند و همیشه پشتیبان روحانیت مبارز باشد. همچنین هیچ وقت نمازجمعه و دعای کمیل را فراموش نکرده و همیشه در اینگونه مکان‌های مقدس، امام را دعا کنید.

 شهید محمّد یزدی: تا آنجا که می‌توانید در نمازهای جمعه و جماعت شرکت کنید که دشمن از همین جماعات وحشت دارد و از برادران عضو مسجد می‌خواهم که هرگز مسجد را ترک نکنند.

 شهید غلامرضا حداد دزفولی: برادرانم سعی کنید در دعاها و نمازجمعه ها و راهپیمائی‌ها شرکت کنید و ندای الله اکبرِ شهیدان را سر دهید.

انتهای پیام/


منبع : تسنیم


نماز جمعه     وصیت نامه شهدا     دفاع مقدس                                
نظری بگذارید
chapta

بدون ویرایش از شما
بیشتر...
آخرین اخبار
بیشتر...
معرفی کتاب

نقل مطالب سایت، فقط با ذکر منبع بلامانع است.

@ 2014 تمام حقوق مادی و معنوی برای پایگاه خبری تحلیلی فرهنگ ایثار و شهادت(فاش نیوز)،محفوظ می باشد.