25 تير 1398/ ۱۴ ذو القعدة ۱۴۴۰
شناسه خبر : 60502
1397,دوشنبه 15 مرداد12:50
اشتراک گذاری در:
عکس روز

تصویب وزارت شهدا و ایثارگران در کمیسیون اجتماعی مجلس


کلیات طرح تشکیل وزارت شهدا و ایثارگران در کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی به تصویب رسید.

تصویب وزارت شهدا و ایثارگران در کمیسیون اجتماعی مجلس

فاش نیوز -  کلیات طرح تشکیل وزارت شهدا و ایثارگران در کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی به تصویب رسید.

به گزارش خبرنگار پارلمانی فاش نیوز پس از گذشت نزدیک به یک سال از تهیه و ارائه طرح و ارجاع آن به کمیسیون اجتماعی مجلس به عنوان کمیسیون اصلی روز یکشنبه 14 مرداد کلیات آن به تصویب اعضا رسید.

بر اساس این گزارش، جلیل مختار سخنگوی کمیسیون اجتماعی با اشاره به بررسی این طرح در نشست کمیسیون در روز یکشنبه یکشنبه 14 مردادماه یاد آور شد: در این نشست کلیات طرح تشکیل وزارت شهدا و ایثارگران به تصویب اعضای کمیسیون رسید و برای بررسی بیشتر جزییات آن مقرر شد کار گروهی تخصصی  موضوع را دنبال کند تا میزان اعتبارات مورد نیاز برای تاسیس وزارتخانه جدید آن ارزیابی و مشخص شود.

به گفته نماینده مردم آبادان در بهارستان در این نشست اعضای مرکز پژوهش ‌های مجلس، نمایندگانی از بنیاد شهید و امور ایثارگران و تعدادی از ایثارگران حضور داشتند.

https://media.mehrnews.com/d/2016/11/12/3/2271939.jpg?ts=1486462047399

خضری: دولت باید لایحه بیاورد

رسول خضری عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی با استقبال از تصویب کلیات طرح تشکیل وزارت خاطر نشان کرد: این طرح خوشبختانه بعد از اینکه در دستور کار کمیسیون اجتماعی قرار گرفت و کلیات آن به تصویب اعضاء رسید پس از انجام کار کارشناسی در آینده به هیئت رئیسه مجلس ارائه خواهد شد تا در دستور هفتگی قرار بگیرد و بعید نیست به تصویب نمایندگان برسد.

نماینده مردم سر دشت و پیرانشهر در خصوص ضرورت تبدیل بنیاد شهید به وزارت تصریح کرد: بطور مثال کشوری مانند امریکا برای افرادی که در جنگ شرکت داشته اند وزیر کهنه سرباز دارد اما ما با وجود گذشت چهار دهه از دفاع مقدس حتی یک وزارتخانه برای شهدا و جانبازان نداریم.

وی اضافه کرد: تعداد شهدا و ایثارگران ما بسیار بیشتر از امریکایی ها است، در حالی که در این موضوع بایستی برای آنها الگو باشیم اما از الگوی آنان باید تبعیت کنیم. آنها وزیر کهنه سرباز دارند ولی ما حتی برای رسیدگی به حداقل های مورد نیاز خانواده های شهدا و ایثارگران همچنان دچار مشکل هستیم  و در موضوعاتی مانند بهداشت، درمان، معیشت و اشتغال مشکلات فراوانی داریم.

نماینده دوره نهم و دهم مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه امنیتی که اکنون داریم ثمره خون شهدا و ایثارگری های جانبازان، آزادگان و رزمندگان است متذکر شد: اگر آنها نبودند ما امنیت کنونی را نداشتیم و همانند افغانستان، سوریه و عراق با نا آرامی و تجاوز دشمنان مواجه بودیم. آنها خون خود را نثار کردند که ما امنیت عزت و سربلندی داشته باشیم. بنا بر این ما باید حواس مان جمع باشد که اگر سر مان رو به آسمان است اما باید برگردیم و ریشه های خود را ببینیم چرا که با همین خون ها آبیاری شده است.

وی در پاسخ به این سوال که نقش دولت را در این خصوص چگونه ارزیابی می کنید اظهار داشت: از لحاظ حقوقی دولت باید برای تشکیل وزارتخانه جدید لایحه ای بیاورد. اگر چه در حال حاضر تفاوت هایی بین معاونت های رییس جمهور و روسای سازمان ها با وزارتخانه ها وجود دارد و اصولا معاونت های ریاست جمهوری و روسای سازمان هایی که از سوی رییس جمهور معرفی می شوند 6 معاونت دارند  در حالی که یک وزیر با آن همه دبدبه و کبکبه اش فقط می تواند یک معاون داشته باشد پس مشخص است بار مالی کمتری دارد.

خضری تاکید کرد: بنابر این  مخالفان طرح در آینده نمی توانند بر مبنای اصل 75 ایراد مالی بگیرند، در موضوع بحث تشکیل وزارت شهدا چندین بار فراخوان داده ایم که دوستان اگر پیشنهادی دارند برای این قضیه به کمیسیون بیایند و پیشنهاد خود را ارائه دهند. چرا که  در کمیسیون اجتماعی به عنوان کمیسیون اصلی و تخصصی ساز و کار اداری طرح  ها بررسی می شود . در این رابطه نیز روز یکشنبه از بنیاد شهید و ایثارگران دعوت شد  تا نقطه نظرات خود را مطرح کنند. اصولا در همه جای دنیا چه آنهایی که خدمات می دهند و چه آنهایی که خدمات می گیرند باید دعوت شوند و رضایت باید مرضی طرفین باشد.


کد خبرنگار : 18


وزارت شهدا     مجلس شورای اسلامی     کمیسیون اجتماعی     فاش نیوز                            
Reply
no
4
yes
11
1397/05/15 - 13:18
نامش را بگذارند وزارت ایثارگران .نیاز نیست اسم شهید را ببرید ایثارگر تمام شهدا ،جانبازان ، رزمندگان و... را دربر می گیرد

no
0
yes
3
مهدی
1397/05/16 - 11:48
سلام علیکم
خدا رحمت کنند کسانی که موضوع وزارت ایثارگران طرح کردند نامش وزارت ایثارگران که شامل همه ازجمله شهدا-جانبازان-رزمندگان -الان خیل عظیم از رزمندگان محروم ازحداقل حقوقشان هستند وهیچکس از انان دفاع نمی کند


Reply
no
0
yes
2
هموطن
1397/05/15 - 18:55
تشکیل وزارت ایثارگران می تواند باعث ایجاد امید در دل همه ایثارگران رنج دیده در این سی سال باشد

Reply
no
0
yes
0
هادی
1397/05/16 - 00:43
به نطر مت این حرفها سرکاری است نام عزیزیزان وافتخار غشق صفا بد نام نکنید به نطرم چند نفر فامیل از استخدام جا مانده اند مجلس نشینان بشتابید

Reply
no
0
yes
0
1397/05/16 - 10:41
سلام ، بیاد داریم تصویب قانون جامع خدمت رسانی به ایثارگران چند سال عامل سرگرمی ایثارگران شد که عاقبت قبل از انتخابات به زور مجمع تشخیص به دولت ابلاغ شد اما مطابق فرمایش رییس محترم بنیاد فقط 70 درصد از قانون مزبور اجرایی شد و بخش وسیعی از تسهیلات جانبازان 25 تا 49 از جمله سهمیه خودرو و زمین مسکونی بطور کامل حذف شدند یعنی تسهیلات مذکور به جانبازان بالای 50 درصد اختصاص یافت و تسهیلات فرزندان شهدا مطابق جانبازان 50 درصد گردید. از سوی دیگر دولت تدبیر و امید از آغاز تا شهریور سال 93 کلیه بیمه های تکمیلی را قطع کرد تا اینکه طبق مصوبه مجلس فقط هزینه های درمانی 5 ماهه اول سال 93 به عهده محل اشتغال جانبازان شاغل حواله شد که تا اکنون هیچگونه مبلغی برای هزینه های درمانی 5 ماهه اول سال 93 پرداخت نشده و جانبازان هزینه های زیادی را از جیب شخصی یا از طریق وام ضروری دارای بیشترین بهره پرداخت کردند لذا هزینه های درمان رایگان جانبازان با احتساب بهره بانک تا دو برابر شرایط عادی اضافه شد که همگی از کرامات قانون جامع خدمت رسانی به ایثارگران در دولت تدبیر و امید مورد عنایت و فیض عام ایثارگران گردیده است.
با توجه به مطالب یاد شده همچنین تجربیات ایثارگران طی 40 سال بنظر میرسد تشکیل وزارت ایثارگران یکی از مهمترین و طولانی ترین سرگرمیهای ایثارگران خواهد شد که به این ترتیب نه تنها ایثارگران را کاملا سرگرم خواهد کرد بلکه فرزندان و نوه ها را مشغول وعده های پوچ در ارتباط با تعهدات محرمانه و ادامه برجام خواهد کرد لذا در نهایت کلیه تسهیلات و امتیازات ایثارگران از کرامات تشکیل وزارتخانه بطور کامل حذف خواهد شد تا وزارتخانه پس از بهره برداری تبدیل به موزه مدیران فسیل شود.
اگز از احساسات واقعی و شوخی در خصوص خدمت رسانی به ایثارگران بگذریم اراده تشکیل وزارت ایثارگران یکی از قدمهای بلند نمایندگان مجلس به منظور تقویت و مقاوم سازی اسکلت و بیمه تمام خطر نظام اسلامی خواهد شد که ظرفیت تبدیل به موزه فسیل شناسی تاریخی برای مدیران بنیاد و نمایندگان کمیسیون اجتماعی مجلس را خواهد داشت اما اطمینان داریم چنانچه اقدامات مسئولان با رحم و مروت الهی موجب آوار شدن شرهای فراوان بر سر ایثارگران نشود یقین داریم بجز سرگرمی بلند مدت هیچگونه خیری به ایثارگران نخواهد رسید.

Reply
no
1
yes
7
جانبازحنگ
1397/05/17 - 14:04
ایثار،،،یعنی ازخودگذشتن!ایثارگریعنی اینکه کسی ازخودش بگذرد،،،بخاطردیگران یا ملت،،،یا دین،،،یامملکت،یا خانواده،،،جامعه و یاهرچیزدیگر!وآن شخص ایثارگردراین راه ممکن است کشته شود (شهید)یامجروح شود(جانباز)یااسیرشود(آزاده)...!و مهمتر آن که این عزیزان آگاهانه وباشهامت وشجاعت راهشان راانتخاب میکنندوبنظرحقیر اگر وزارتخانه ای تأسیس شود،،،نام ایثارخیلی ساده وپسندیده ومنطقی ست...حال تصمیم با بزرگان وعزیزان کارشناس درمجلس،دولت و.....است

Reply
no
0
yes
0
سنگرسازبی سنگر
1397/05/17 - 16:45
سلام..بنام آن واحدوحدت آفرین..برادران گرامی درقدیم ضرب المثلی میزدندکه آفتابه لگن هفت دست،،شام وناهارهیچی..چه سازمان وچه وزارت آیادراصل موضوع که خدمت به این عزیزان میباشدتأثیری دارد؟؟ازقراره معلوم بایدچندسالی منتظر باشیم تاآقایون بااین کاغذبازی ها ومخالفتها شایدتصویب بشه..بعدشم این مصوبه هم مثل هزاران مصوبه دیگرکه ازسوی دولت اجرانشد،،اجرانشه..عزیزان وآقایون نماینده شماکجاهاسیرمیکنید؟چرابفکرمعیشت وآبروی پدران ضعیف نیستید.پدرانی که مثل شیر سینه سپرکردندتاازنوامیس وشرف وکیان ایران دفاع کنند.حال بایدهی تکراربرمکرارت کنندکه آقایون تورابخدابفکر معیشت اقشار بی درآمدومخصوصأجانبازان زیر25درصدباشید..

Reply
no
0
yes
1
1397/05/18 - 11:21
همه الکیه.هروقت کمیسیون اجتماعی مجلس که4سال قبل تصویب کرده بودکف جانبازان شیمیایی واعصاب 25میشه اجرایی شداین هم اجرایی میشه

Reply
no
0
yes
2
سنگرسازبی سنگر
1397/05/19 - 16:32
وقتی نمایندگان ورجال سیاسی ما درمجلس برای رسیدن به پست ومقام درمجلس جلوهمه مردم حرفهایی که نبایدبزنند،،میزنند..دیگرچه توقعی هست که به قشرمستضعف کمک کنن..تمام دعواهابرسرپست ریاست ورسیدن بقدرت هست..هرروزقانون تصویب میشه ولی اجرانمیشه..

Reply
no
0
yes
0
فرهمند ( رزمنده )
1397/05/20 - 16:32
با سلام و عرض ارادت :
وزارت ایثارگران ، بهترین عنوانی هست که شامل حال کلیه ایثارگران 8 سال دفاع مقدس میشود ، در قانون جامع ایثارگران تفاوتهایی در معنای ایثار بکار رفته که خود نقص قوانین مصوب شده میباشد ، لذا پس از کارشناسی ابتدا معنی و مفهوم ایثارگر را تفسیر ، سپس همه ایثارگران را در یک قانون منظم شکل گیری نماییم

Reply
no
0
yes
0
یوسف
1397/05/21 - 06:01
مجلس ميتونه از وزير يک وزارتخانه سئوال کنه يا استيضاع کنه اما حالا که سازمان هست فقط و فقط رئيس جمهور مسئول بنياد را ميتونه بازخواست کنه ...که در عمل يعني هيچي به هيچي ...

Reply
no
0
yes
0
1397/05/22 - 07:47
تو رو خدا لااقل نام و شهرت خوب و پسندیده شهدای و ایثارگران ما را لگد مال مطامع دنیویتان نکنید.
کار را اگر بخواهند انجام دهند بدون خدم و حشم آنچنانی هم انجام می دهند مثل خود شهدا که مملکت به این عظمت را از زیر دندانهای جهانخوران عالم بیرون کشیدند، والا برای یک عده می شود نون دونی.
این همه وزارت خانه کدوم یکی بوی دروغ، اختلاس، فامیل بازی و ... نمی دهد.
بچسبید به کار (برای خدا) و مردانه کار کنید اگر راست می گید

نظری بگذارید
chapta

بدون ویرایش از شما
بیشتر...
آخرین اخبار
بیشتر...
معرفی کتاب

نقل مطالب سایت، فقط با ذکر منبع بلامانع است.

@ 2014 تمام حقوق مادی و معنوی برای پایگاه خبری تحلیلی فرهنگ ایثار و شهادت(فاش نیوز)،محفوظ می باشد.