08 بهمن 1398/ ۰۳ جمادى الثانية ۱۴۴۱
شناسه خبر : 60799
1397,چهارشنبه 31 مرداد12:22
اشتراک گذاری در:
عکس روز

آرزوی مذاکره بر دل آمریکا خواهد ماند


در خطبه‌های نماز عید قربان عنوان شد؛

خاتمی: خوش‌ترین خبر برای دشمنان تفرقه داخلی است/آرزوی مذاکره بر دل آمریکا خواهد ماند

نماز عید قربان - تهران

خطیب نماز عید قربان در تهران با بیان این‌که «پیامبر اکرم (ص) در بحبوحه مشکلات همواره بر وحدت تاکید داشتند» گفت: خوش‌ترین خبر برای دشمنان تفرقه داخلی است و وظیفه مسئولان نسبت به مردم خدمت کردن است. آمریکا همواره در پی مذاکره با ایران بوده است اما مسئولان آرزوی مذاکره را بر دل آن‌ها خواهند گذاشت.

به‌ گزارش ‌ایسنا، آیت الله سید احمد خاتمی صبح روز چهارشنبه؛ 31 مرداد ماه در خطبه‌های نماز عید سعید قربان که با حضور مردم و مسئولان در مصلی تهران برگزار شد، با بیان این‌که «عید قربان یاد وصال است و پیامبر اکرم (ص) باید در تمامی عرصه‌ها الگو و اسوه مسلمانان باشد»، اظهار کرد: خداوند در آیه 21 سوره احزاب می فرماید که پیامبر در تمامی عرصه های فردی، اجتماعی، سیاسی، اقتصادی  می‌تواند الگو و اسوه باشد. در شرایط امروز باید از پیامبر (ص) الگو بگیریم تا مشکلات و سختی‌هایی که در آن قرار داریم از بین برود. هیچ کس نسبت به سختی‌های موجود نمی‌تواند نسبت به آن بی‌تفاوت باشد و درک نکند. سخت‌ترین مشکلات را رسول الله(ص) داشتند، در 10 سال 80 جنگ بزرگ و کوچک و مشکلات اقتصادی را سپری کردند.

وی در ادامه‌ با اشاره به این‌که «مناقفان می خواستند پیامبر (ص) را در مدینه ترور کنند»، خاطر نشان کرد: پیامبر اکرم (ص) می‌تواند در تمامی مراحل سرمشق باشند، ایشان هیچ گاه از مشکلات با واژه نامناسب "بحران" توفان بحران و یا امثال این جملات یاد نکردند و همواره سخن از امید داشتند و در آیه 139 سوره آل عمران خدا می فرماید که شما برتریند اگر مومن باشید. نکته‌ای که باید به آن توجه کنید این است که پیامبر هرگز خسته نشد. در آیه 152 سوره آل عمران خداوند نسبت به این موضوع اشاره داشته است. ملت ایران به فضل خداوند 40 سال این را نشان داده‌اند که خسته نمی‌شوند و از این پس نیز دشمن را خسته خواهند کرد.

وی در ادامه‌ به ویژگی که از پیامبر (ص) می‌تواند در این زمان برای ما الگو باشد این است که پیامبر اکرم (ص) مطلقا نترسید در قاموس مومن ترس راه ندارد. پیامبر اکرم (ص) در هنگامه هجوم دشمن به مردم تاکید بر وحدت داشتند. خوش‌ترین خبر برای دشمن تفرقه داخلی است. در آیه 46 سوره انفال خداوند به این موضوع پرداخته است که با تمسک به ولایت ان‌شاء‌الله در برابر این تفرقه‌ها مقاومت خواهیم کرد.

خطیب نماز عید قربان در تهران در ادامه‌ با اشاره به فضای معنوی کشور در رابطه با قرائت دعای عرفه، یادآور شد: روز گذشته (سه‌شنبه) فریاد "یا الله" فضای کشور را گرفته بود. امروز عید قربان، عید بین‌المللی جهان اسلام است و قربانی دادن در این روز فضیلت زیادی دارد حتی کسانی که به تنهایی نمی‌توانند این کار را انجام دهند، می‌توانند شراکتی با چند نفر این مستحبی که بهترین مستحقش فقرا هستند را ادا کند.

وی در ادامه‌ با اشاره به این‌که «در دهه امامت و ولایت نیز به سر می بریم»، تصریح کرد: امامت فرصتی برای تبیین جایگاه ولایت است. عید غدیر خم، عیدالله اکبر است و تنها روزی که تاکید بر شادی مقدس شده است، عید غدیر خم است. هفته‌ آینده نیز هفته‌ "دولت" با یاد دولتمردانی همچون رجایی و با هنر  آغاز می‌شود. نهادهای قانونی تکالیف و حقوقی را در برابر مردم دارند.

وی با اشاره به تکالیف حقوقی و قانونی نهادهای کشوری، خاطر نشان کرد: حقوق شان همان است که رهبری و امام داشتند و همواره از تمام دولت‌های بعد از انقلاب حمایت کرده و کمک کردند تا بار سنگین اداره کشور را مسئولان راحت‌تر طی کنند و از مردم هم انتظار کمک می‌رود، اما نهادهای قانونی نیز تکالیفی دارند و عمده‌ترین و اساسی‌رین تکلیف مسئولان نظام به ویژه‌ دولتمردان خدمت به مردم است. مردم مخدوم و مسئولان خادم این مردم هستند. حضرت علی (ع) به مالک اشتر به عنوان نهاد دولت  علوی می فرمایند  "مردم هستند که تاثیرگذارند" رضایت رعیت و خشنودی رعیت باید مدنظر مسئولان باشد.

خاتمی با اشاره به تعبیری از امام راحل "مردم  ولی نعمت هستند"، ‌اضافه کرد: مقام معظم رهبری در پیام روز "عرفه" که آکنده از معنویت از سیر و سلوک بود، روی نکته‌های مهمی تاکید داشتند. از جمله این که سیاست استراتژی و راهبردی در شرایط کنونی این است که مسلمانان را به دست هم و به اسم مسلمانان بکشند. همچنین در روز دوشنبه پانزده مرداد ماه رهبری دو نکته دیگر نیز در مورد آمریکا فرمودند. نکته اول این که قطعا جنگ نخواهد شد. این بیانات شعاری نبود؛ چرا که آمریکا می‌داند جنگ با ایران هزینه زیادی دارد و با کوچک‌ترین حرکت آن‌ها نه تنها آمریکا ،‌ بلکه رژیم صهیونیستی هم توسط ایران مورد هدف قرار می‌گیرد.

وی هم‌چنین با اشاره به این‌که مقام معظم رهبری همچنین فرمودند "مذاکره نخواهیم کرد"، بیان‌ کرد: آمریکا  یک ذره انسانیت و شرف در رابطه با بحث مذاکره به خرج نداد. این واقعیت وجود دارد که از اول پیروزی  انقلاب تمام دولتمردان آمریکا در پی مذاکره با ایران بودند و ناکام ماندند. ترامپ هشت بار درخواست مذاکره با ایرا ن را داشته است، اما می‌گوید در پی مذاکره با ایران نیستم. او برجام را بر هم زد برای مذاکره مجدد با ایران تا اقتدار موشکی و منطقه‌ای ایران را در این موضوع بگنجاند، اما این بار نیز مسئولان آرزوی مذاکره را بر دل آن‌ها خواهد گذاشت.

وی با بیان این‌که «آمریکا در پی دیکتاتوری مذاکره است و نه مذاکره کردن»، گفت‌: آمریکا می‌گوید من این طرف میز و ایران آن طرف میز بنشیند و هر چیزی که من می‌گویم آن را بپذیرد. این دیکتاتوری مذاکره است و نظام جمهوری اسلامی ایران در مقابل آن‌ها می‌ایستد. نکته بعدی که باید به آن اشاره شود فساد است که باید برخورد قاطعانه‌ای و عادلانه‌ای با فساد صورت بگیرد. برخورد با فساد باید برخورد؛ با فساد در گلوگاه‌ها باشد. مبارزه با فساد باید، مبارزه با علت‌ها باشد.

وی افزود: حضرت علی(ع) در نهج البلاغه در رابطه با غفلت استانداران مطالبی را بیان‌ می‌کند. مبارزه با فساد باعث تقویت حکومت علوی می‌شود و مبارزه با فساد در هر مقطع و مقامی باید قاطعانه صورت بگیرد، اما در این بین حق پاک دستان را نیز نباید ضایع کنیم. در بین سه قوا آدم‌های پاک دست بسیاری حضور دارند . این که ما بخواهیم فساد را کلی مطرح کنیم این خود نوعی عامل فساد است. با فساد کم یا زیاد قاطعانه باید مبارزه شود، اما بزرگنمایی فساد سیستمی یک دروغ است و مبارزه با فساد باید انجام شود.
خطبه     نماز عید قربان     امریکا     فاش نیوز     مذاکره                        
Reply
no
0
yes
0
1397/06/01 - 13:32
سلام ، اگر مسئولان ارشد نظام بطور داوطلبانه یکماه حسابهای بانکی خودشان را مسدود کنند و چیزی هم در انبار خانه نداشته باشند آنوقت متوجه ضرورت اقدام فوری برای رفع مشکلات معیشتی مردم خواهند شد. در حال حاضر که حدود 95 درصد مشکلات اقتصادی را از داخل ارزیابی کردند بجز بازداشت 120 نفر مفسد اقتصادی و ضبط تعدادی از انبارهای کالاهای احتکار شده خبر دیگری از مبارزه با مفاسد نیست درحالیکه انتظار داشتیم با کسب دستور قوه قضاییه از رهبر معظم انقلاب موج عظیمی از مبارزه با مفاسد ایجاد شود تا بسرعت مشکل گرانیها و معیشت مردم برطرف شود اما در همین فعالیت مختصر متوقف شدند لذا کوچکترین تاثیری در قیمت ارز و طلا بوجود نیامده است.
اینگونه اقدامات مقطعی بوده و پس از مدتی کوتاه به فراموشی سپرده میشوند و تجربه نشان داده پس از فروکش کردن التهابات بگیر و ببند وضعیت گرانیها عادی شده و بار بسیار سنگین از تورمهای چند رقمی بر دوش مردم باقیمانده است. تنها راه احساس مسئولیت در مسئولان مسدود کردن حسابهای ایشان است زیرا مسئولانی که در کاخها و بالاترین نقاط پایتخت زندگی میکنند و خبرهای مستضعف شدن اکثریت اقشار مردم گهگاه به گوششان خورده بخوبی میدانند از ماهها قبل جیب و سفره خالی مردم قابل تحمل نیست.


نظری بگذارید
chapta

بدون ویرایش از شما
بیشتر...
آخرین اخبار
بیشتر...
معرفی کتاب

نقل مطالب سایت، فقط با ذکر منبع بلامانع است.

@ 2014 تمام حقوق مادی و معنوی برای پایگاه خبری تحلیلی فرهنگ ایثار و شهادت(فاش نیوز)،محفوظ می باشد.