02 خرداد 1398/ ۱۹ رمضان ۱۴۴۰
شناسه خبر : 61495
1397,پنجشنبه 12 مهر11:14
اشتراک گذاری در:
عکس روز

پاسخ دیوان به سوالی درباره تبدیل وضعیت


این سئوال را بنده از قسمت پرسش و پاسخ ایثارگران دیوان عدالت اداری پرسیدم. کارشناس مربوطه این گونه پاسخ داد.

لطفا این سئوال را هر چند قسمتی از آن تکراری است دقیقا توضیح بفرمائید.

براساس قانون جامع خدمات رسانی به ایثارگران، فرزندان جانبازان زیر 25 درصد و رزمندگان که سالها بصورت عادی با قرارداد کار معین (مشخص) مشغول در ادارات دولتی به کار هستند. می بایست به رسمی تبدیل وضعیت شوند. مستحضرید بر اساس بند (ذ) ماده 87 قانون برنامه ششم توسعه، ماده 21 قانون جامع خدمات رسانی به ایثارگران اصلاح و 2 تبصره به آن اضافه شد. در تبصره یک این اصلاحیه آمده است: وضعیت استخدامی مشمولان این ماده حداکثر پس از 3 ماه رسمی قطعی می شود.

با توجه به این قانون فرزندان ما باید بدون آزمون استخدامی یا هر مانع دیگری به رسمی قطعی تبدیل وضعیت شوند. در آرای صادره که در همین سایت شما وجود دارد (دو مورد) دادخواست شاکیان در مرحله دادگاه نخستین (بدوی) رد شدند ولی در آرائ تجدیدنظر، شکایتشان وارد تشخیص داده شد.و رای به نفع فرزندان ایثارگران صادر شد. اگر نیاز است شماره رای صادره را خدمت شما می دهم. سئوال این است چرا حضرتعالی از شرکت در آزمون استخدامی صحبت می کنید؟ با تشکر

پاسخ:

موضوع جذب خارج از آزمون ایثارگران و فرزندان آنها مربوط به  بند و ماده 44 قانون برنامه پنجم بوده. بعد از اتمام قانون برنامه پنجم قانون جامع حاکم است و در ماده 21 قانون جامع جمله طبق قوانین مربوطه حاکی از شرکت در آزمون است. همانطور که در گردش کار پرونده مشاهده می کنید. وضعیت شکات پرونده های مذکور مشمول بند و ماده 44 قانون برنامه پنجم میشده و سازمان در تبدیل وضع استخدامی آنها کوتاهی نموده بود.
1397/07/11


کد خبرنگار : 20


فرزندان ایثارگران     تبدیل وضعیت     رسمی     فاش نیوز                            
Reply
no
0
yes
2
علی جیم
1397/07/12 - 11:33
سایت دیوان قسمت ایثارگران درمورد نیروهای شرکتی ذکرشده در قانون جامع خدمات رسانی به ایثارگران چنین اظهار نظر می کند:موضوع شرکتی هایی که در قانون آمده شرکتهای دولتی هستند .

Reply
no
0
yes
1
علی جیم
1397/07/12 - 12:01
باسلام
به نظرپاسخ کارشناس واحدایثارگران دیوان عدالت اداری (احتمالا جناب آقا شاهی )صحیح نمی باشد.
به این دلیل که درقانون جامع به تصریح آمده است که تبصره های بند(و) ماده 44 قانون برنامه پنجم همچنان به قوت خود باقی است .در تبصره 2 بند (و )ماده 44 به صراحت آمده است که مشمولان ماده 21 قانون جامع از ابتدا به صورت رسمی قطعی استخدام می شوند و اگر دستگاهی آنان را از ابتدا به صورت رسمی قطعی جذب نکرده باشد مرتکب تخلف شده است .
درتبصره 2 بند و ماده 44 قانون برنامه پنجم توسعه ،معافیت ازشرایط سنی ،جنسی تحصیلی ،معدل و آزمون در سهمیه های استخدامی دستگاههای دولتی شامل همه ایثارگران بوده است.
برادران ایثارگر درمراجعه به سازمان واداره مربوطه ، در رابطه با تبدیل وضعیت خود با جوابهایی از قبیل به ما ابلاغ نشده ،آیین نامه آن صادر نشده و یا بودجه ای برای این کار تخصیص نشده است از طرف مسئولین شان روبرو می شوند.بدانید برابر رای هیات عمومی دیوان عدالت اداری عدم صدور آیین نامه و یا عدم تخصیص بودجه نمی تواند مسقط حقوق اشخاص که قانون به آنها امتیاراتی را داده باشد.
ایثارگران (جانبازان با هر درصد جانبازی ، رزمندگان با داشتن شش ماه جبهه داوطلبانه و...)اگر دارای قرارداد کار معین باشد و قرارداد مستقیم با اداره دولتی دارند از طریق ارائه دادخواست به دیوان عدالت اداری اقدام کنند هر چند که این کار باید توسط کمیسیون ماده 16 انجام می گرفت تا ایثارگران گرفتار اطاله دادرسی نشوند ولی دفتر این کمیسیون می گوید ما موارد فرزندان جانباز را دنبال نمی کنیم و در حیطه وظایف خود نمی دانند که این هم حرف نادرستی است .
فاش نیوز :هر کجای این نوشته غلط است اصلاح نمایید.با تشکر

no
3
yes
4
حمزه گیتی آرا
1397/10/21 - 23:38
باسلام وعرض ادب خدمت کارشناسان محترم دیوان بنده حدود ده سال دربانک ملی به صورت قرارداد معین مشغول بکار بدم حال پس از گرفتن رأی ز دیوان عدالت بانک محکوم شده که بنده رواز ابتدا به صورت رسمی قطعی در بیاره آیا بانک میتونه ترتیب اثر نده وخودداری از اجرای حکم بنماید ممنون


Reply
no
0
yes
1
محمدعلی مزارعی جانباز۵/
1397/07/12 - 23:40
بنام خدا سوالی از کارشناس محترم آیا قوانین شرح داده شده درمورد این قبیل ایثارگران جانبازان با مدرک کارشناسی و سابقه مرتبط به کار به مدت ۱۰سال در شرکت های پیمانکار وابسته به به وزارت نفت و گازبا قرار دادموقت کارگری اداره کارهم میشود تاکنون هرچه اقدام لازم کرده ایم تبدیل وضعیت انجام نگردید لطفا جواب وراهنمای کنید !باتشکرمحمدعلی مزارعی

no
0
yes
0
سعید
1397/07/14 - 10:37
برادر خوب فقط به دیوان عدالت اداری شکایت کن تا سازمان مربوطه را ملزم به اجرای آن نماید


Reply
no
0
yes
1
علی جیم
1397/07/13 - 09:50
فاش نیوزسلام
ضمن تشکر از آقای مجتهد . باستحضار می رساند
من بعد از بازنشستگی رفتم دنبال جانبازی و درصد گرفتم .محل کارم که ارگان دولتی است گفت چون بازنشسته هستید گواهی جانبازی را دیرآوردی و دیگر امتیازی ازجمله ارتقاء مدرک تحصیلی شامل شما نمی شود. با توجه به رای هیات عمومی دیوان عدالت اداری ، امتیازات زمان اشتغال به بازنشستگان تعلق می گیرد . رای را پیدا کردم و برای شما هم می فرستم شاید عده ایی از ایثارگران بازنشسته مشکل مانند من داشته باشند و بتوانند به این رای استناد کنند و حق و حقوق خود را بگیرند.با تشکر.
فَلا تَتَّبِعُوا الْهَوي اَنْ تَعدِلُوا
دادنامه آرای هیات عمومی
کلاس پرونده:
91/214
شاکی:
حسن مقصودی
موضوع:
ابطال نامه شماره 505/91/222-15/1/1391 امور نظامهای جبران خدمت معاونت توسعه مدیریت و سرمایه انسانی رئیس جمهورمبنی بر موکول نمودن برخورداری از تسهیلات مقرر در قانون تسهیلات استخدامی و اجتماعی جانبازان انقلاب اسلامی مصوب 1374 به زمان اشتغال مشمولان
تاریخ:
دوشنبه 7 اسفند 1391
شماره دادنامه:
915

بسم الله الرحمن الرحیم

مرجع رسیدگی: هیأت عمومی دیوان عدالت اداری

گردش کار: آقای حسن مقصودی به موجب دادخواستی، ابطال نامه شماره 505/91/222- 15/1/1391 امور نظامهای جبران خدمت معاونت توسعه و مدیریت و سرمایه انسانی رئیس جمهور را خواستار شده و در جهت تبیین خواسته اعلام کرده است که در نامه مورد اعتراض برخورداری جانبازان از مزایای مربوطه، منوط به اعلام و ارائه مدارک جانبازی در زمان اشتغال شده است و این حکم مغایر با ماده 7 قانون تسهیلات استخدامی و اجتماعی جانبازان مصوب سال 1374 و ماده 44 قانون برنامه پنجساله پنجم توسعه جمهوری اسلامی ایران است.
متن نامه مورد اعتراض به قرار زیر است:
" موضوع: افرادی که بعد از تحقق بازنشستگی اقدام به ارائه گواهی جانبازی می نمایند
با سلام و احترام:
ضمن ارسال نامه شماره 92098/600/90/ص- 20/12/1390 اداره کل مسکن و شهرسازی استان تهران در خصوص افرادی که بعد از تحقق بازنشستگی اقدام به ارائه گواهی جانبازی می نمایند، به لحاظ حفظ هماهنگی و انعکاس پاسخ به اداره کل مذکور، اعلام می دارد:
برخورداری از امتیازات جانبازی، مستلزم ارائه گواهی مربوطه با تایید مراجع ذی صلاح در زمان اشتغال بوده و پس از تحقق بازنشستگی موضوعیت ندارد.
رئیس امور نظامهای جبران خدمت معاونت توسعه مدیریت و سرمایه انسانی رئیس جمهور "
در پاسخ به شکایت مذکور، رئیس امور حقوقی معاونت توسعه مدیریت و سرمایه انسانی رئیس جمهور به موجب لایحه شماره 29775/91/231-4/5/1391 توضیح داده است که:
" 1- در تمام مقرراتی که حوزه تسهیلات استخدامی برای جانبازان پیش بینی شده است، تسهیلات مربوطه در زمان اشتغال فرد جانباز به وی اعطا می شود و هرجا لازم بوده برای جانباز بازنشسته نیز اجرا شود، در مقررات مربوطه تصریح شده است. عنایت دارند در قوانین و مقررات مصوب این حوزه، برای گواهی جانبازی که پس از بازنشستگی ارائه شود، آثار استخدامی پیش بینی نشده است و حتی بر فرض ابطال نظریه موضوع نامه شماره 505/91/222- 15/1/1391 دفتر امور نظامهای جبران خدمت این معاونت، مقرراتی برای تحقق خواسته شاکی وجود ندارد.
2- با توجه به دادنامه شماره 292- 11/10/1379 موضوع کلاسه پرونده 78/341 هیأت عمومی دیوان عدالت اداری، نظرات دفاتر تخصصی این معاونت ماهیتاً از مقوله اظهار نظر مشورتی بوده است و نتیجتاً واجد اوصاف مقررات دولتی موضوع ماده 25 قانون (سابق) دیوان عدالت اداری نمی باشد و این قبیل نظرات قابل رسیدگی و امعان نظر در هیأت عمومی دیوان نمی باشد. با عنایت به مقررات فوق تقاضای رد شکایت را دارد. "
هیأت عمومی دیوان عدالت اداری در تاریخ یاد شده با حضور رؤسا، مستشاران و دادرسان شعب دیوان تشکیل شد. پس از بحث و بررسی، با اکثریت آراء به شرح آینده به صدور رأی مبادرت می‎کند.
رأی هیأت عمومی
نظر به این که برخورداری از امتیازات مصرح در ماده 7 قانون تسهیلات استخدامی و اجتماعی جانبازان انقلاب اسلامی مصوب 1374 و شقوق ماده 44 قانون برنامه پنجم توسعه جمهوری اسلامی ایران مصوب 1389، محدود به زمان اشتغال مشمولان قانون نشده است، بنابراین تصمیم شماره 505/91/222- 15/1/1391 رئیس امور نظامهای جبران خدمت معاونت توسعه مدیریت و سرمایه انسانی رئیس جمهور که برخورداری از تسهیلات مقرر در قانون را به زمان اشتغال مشمولان قانون موکول کرده است مغایر قوانین فوق الذکر است و به استناد بند 1 ماده 19 و ماده 42 قانون دیوان عدالت اداری ابطال می شود./

رئیس هیأت عمومی دیوان عدالت اداری
محمدجعفر منتظری

Reply
no
0
yes
0
علی جیم
1397/07/14 - 14:34
فاش نیوز مجددا این سئوال را بنده از کارشناس ایثارگران دیوان عدالت اداری به نام آقا شاهی پرسیدم این جواب را دادند. آیا نظر ایشان درست است یا خیر.با تشکر
1397/07/14 11:45:44
جناب آقا شاهی سلام .در قانون جامع به تصریح آمده است که تبصره‌های بند (و) ماده44 قانون برنامه پنجم همچنان به قوت خود باقی است.اگر این مطلب درست باشد پس همه ایثارگران از شرایط سنی ،جنسی، تحصیلی ، معدل و آزمون معاف هستند.نظر حضرتعالی چیست. ممنون
پاسخ:
باسلام. بنظر بنده پس از پایان برنامه پنجم توسعه . قوانینی که در قانون جامع آمده معتبر و لازم الاجرا است . حضوراً هم خدمت شما عرض کردم

no
0
yes
0
هموطن
1397/07/17 - 14:18
با سلام
تبدیل وضعیت دارای چند شرط است 1- تامین اعتبار 2- داشتن مجوز استخدامی 3- اجازه های قانونی
ایثارگران بند سه را دارند ولی 1و 2 واجب تر است .
لذا مدیران اگر بخواهند نیروی را تبدیل کنند راه دارد و اگر نخواهند هم هیچ قانونی نداریم که مانع شود بفرض رای دیوان گرفته شود ، کارشناس حقوق جواب می دهد چشم شما بیا اول اعتبارش رو تامین کن !!
صرفا جهت اطلاع :
دولت حتی پس از تامین اعتبار فعلا فقط برای فرزند شهید و جانباز و ازاده برای تبدیل از قراردادی به پیمانی اجازه های محدودی می دهد
و برای بقیه ایثارگران مصوب برنامه ششم فقط برای تبدیل از پیمانی به رسمی قطعی مجوز داده میشه .


no
0
yes
0
علی جیم
1397/07/18 - 09:34
جناب هموطن سلام
برابر رای هیات عمومی دیوان عدالت اداری عدم صدور آیین نامه و یا عدم تخصیص بودجه نمی تواند مسقط حقوق اشخاصی که قانون به آنها امتیاراتی را داده باشد.
تبصره 2 بند (و) ماده (44) قانون برنامه پنجم توسعه هنوز معتبر است.بر اساس این قانون ایثارگران از شرایط سنی ، جنسی ،تحصیلی ،معدل و آزمون معافیت دارند.
تبصره 1 ماده 21 برای استخدامهای قبلی است چون استخدامهای جدید از ابتدا باید به صورت رسمی قطعی انجام می شده است


no
0
yes
0
رحمت
1397/08/12 - 12:34
سلام
متاسفانه دوان عدالت اداری شمشیر علیه جانبازان وخانواده انان کشیده اکثر امتیازات جانبازان را لغو کرده >به نظر حقیر دیوان عدالت اداری در زمین دشمن بازی می کند


no
0
yes
0
رحمت
1397/08/12 - 12:38
سلام
دیوان عدالت اداری متاسفانه علیه جانبازان شمشیر از رو بسته .اکثر امتیازات جانبازان را باحمایت اقای نوبخت لغو نموده است .


Reply
no
0
yes
0
علی جیم
1397/07/18 - 08:47
سلام فاش نیوز
این سئوال را دیروز ار کارشناس ایثارگران دیوان پرسیدم.
سلام وعرض ادب
با این همه اما و اگر و تفسیر قوانین و...که برای تبدیل وضعیت نیروهای قراردادی به رسمی وجود دارد بهتر نیست اصلا ایثارگران از خیر امتیازاتی که در قانون برای آنان اختصاص داده اند ، بگذرند.؟من که هرچه می خوانم ناامیدی ام بیشتر می شود.
پاسخ:
باسلام . بهرحال دیوان اختیار قانونگذاری ندارد . بلکه خواسته شما را با قانون تطبیق داده و رای مقتضی را صادر میکند .

no
0
yes
0
1397/08/01 - 11:32
اگر دادخواست را صحیح برای دیوان بنویسید تمامی مشمولین ماده ۲۱ چه قراردادی و چه پیمانی به رسمی قطعی تبدیل می شوند.تا کنون چند نیروی شرکتی هم رای گرفته اند.برای قراردادی و پیمانی که بخشنامه آمده فقط شرکتی ها ابهام وجود دارد.


no
0
yes
0
1397/08/10 - 23:17
ممنون از راهنمایی تان. دادخواست دادم


Reply
no
0
yes
2
رضایی
1397/08/05 - 21:43
با سلام بلاخره .کسانی که چندسالی است در دستگاه دولتی مشغول هستند و مشمول ماده ۲۱ هستند می توانند برای تبدیل وضعیت از قرار دادی به پیمانی یا رسمی اقدام کنند تورو خدا یکی جواب واضح بده ممنون

no
0
yes
0
1397/08/10 - 23:21
سلام آقای رضایی
بله بروید دادخواست تبدیل وضعیت از قراردادی به رسمی قطعی بدهید. الان عده ای رای خوب گرفته اند شما هم اقدام کنید. فقط یک نکته را مواظب باشید به قسمت اموراداری خود مراجعه کن و به مسئول مربوطه بگو می خواهم این کار را کنم فردا دردسر نشود.من هم برای فرزندم همین کار را کردم و دادخواست تبدیل وضعیت به دیوان دادم.چه فرزند رزمنده باشید چه فرزند جانباز


no
0
yes
1
امیر
1397/08/18 - 20:13
سلام من خودم قرارداد شهرداری هستم ب کارگزینی شهرداری مراجعه کردم گف باید درخواست کتبی بدهید و نوشتم دادم شهردار موافقت کرد بعد همراه با مدارک فرستادن امور شهر استانداری از اونجا هم فرستلدن امور شهرداریهای تهران جند روز پیش زنگ زدم گفتن یکماه دگه قطعی میشی
موفق باشید حانباز ۲۰ درصد هستم اگر سوالی بود در خدمتم


Reply
no
0
yes
0
محمد محبی
1397/09/18 - 02:16
اینجانب محمد محبی فرازرزمندگان دفاع مقدس ودارای 28ماه جبهه وشرکت در 7عملیات ظفرمندانه کربلای4و5ونصر7ولفجر10ومرصادو....و44ماه پشت جبهه هستم0ودسال73به استخدام نیرویانتظامی درامدم که درسال 83باتوجه به شرایط نابسامان روح وروانم وحتی اعصاب ومشکلات این چنینی که اثرات جبهه وجنگ ان زمان بوده وهم اکنون بروز واثرنموده است به همین دلیل مرتکب هفت/7ماه غیبت شدم. که این موجب اخراج به دلیل غیبت بیش از6ماه ازخدمت وشغل مقدسم شد.اکنون تقاضای اعاده به خدمت رادارم لطفا به خاطر رضای خداراهنماییم کنید زیرا از بیکاری وبی درامدی بیچارهشده ام.وتوانایی اداره خود وخانواده ام راندارم.وفقر کمرم را شکسته وکسی هم به دادم نمیرسد0باتشکر

no
0
yes
0
محمد
1397/12/26 - 01:49
سلام پس چرا برای من نشد من فرزند جانباز پانزده درصد بودم رفتم کارگزینی گفتن سهمیه پنج درصدی شما دیگر در برنامه ششم توسعه حذف شده و امکان ندارد لطفا راهنمایی کنید؟


Reply
no
0
yes
0
ناشناس
1398/01/02 - 14:21
سلام. تو رو خدا یکی جواب منو بده....من برای تبدیل وضعیتم از قراردادی به رسمی به دیوان شکایت کردم ۲۶ اسفند رای اوردم و تا ۲۹ قرارداد داشتم حالا بهم گفتن از سال اینده سر کار نیاد چرا رفتی شکایت کردی...حالا من چکار کنم

Reply
no
1
yes
0
1398/01/07 - 08:12
وقتی قاضی ده میلیون وبیشتر تا 15 میلیون وبلکه بیشتر هم از آن حقوق می گیرد نمی تواند درک کند فردی لیسانس هم سن وهم مدرک وهم سابقه او با 15 سال قراردادی با یک ونیم میلیون حقوق چه سختی می کشد ، چون نظام اداری وتبعیض در کشور ما نهادینه شده قاضی خود را با حقوق پایینی ها برابر نمی داند وبه بهانه کمبود اعتبار وهمراهی با دولت و حفظ بیت المال ظلم به نیروی قراردادی ادامه می یابد. البته خیلی اندک قاضی هایی هستند که 15 میلیون هم می گیرند وسکوتشان رضایت از تبعیض نیست بلکه چون انسان بعد مادی وشکم وهوس دارد دلیل سکوت است

Reply
no
0
yes
0
علی
1398/01/20 - 01:52
سلام، من برادر شهید هستم و الان ۶ ماه هست که در شهرداری بصورت قراردادی مشغولم قبلا شرکتی بود ایا ماده ۲۱ شامل حال من میشود و میتوانم درخواست تبدیل وضعیت بدهم؟ لطفا راهنمایی کنید خیلی ممنونم

Reply
no
0
yes
0
وحید
1398/01/23 - 00:58
باسلام واحترام خیلی ببخشید کی هست اجرا کنه ده ساله قراردادی هستم فرزند جانباز ۴۰درصد کارمعین اونم خدماتی پس چرا عوض نمیشم.یاعلی

Reply
no
0
yes
0
علی زمانی
1398/01/28 - 14:34
فرزندان رزمنده ای که در استخدام پیمانی تمام وقت در مرتبه مربی و. هیأت علمی دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی می باشند مشمول ماده 21 قانون جامع می شوند؟وزارت علوم از اجرای آن به دلیل بند پ متده 90 خودداری می نماید در حالی که این بند مربوط به افرادی است که مدرک دکتری دارند.این نظر وزارت علوم ما مربیان پیمانی را سردر گم کرده است لطفا رانمایی فرمایید

Reply
no
1
yes
0
1398/01/30 - 12:33
با سلام برادر دو شهید هستم۱۵ سال است بصورت قرارد مشخص مشغول بکار می باشم آیا امکان تبدیل وضعیت برایم وجود داردخواهشمند است راهنمایی بفرمایید

Reply
no
0
yes
0
کارگر
1398/02/13 - 23:39
سلام. من نگهبان بوستان زیر نظر شهرداری و قرار دادی هستم با ۴ سال سابقه و پدرم ۲۸ ماه جبهه دارد آیا با این جبهه پدرم می شه از قراردادی به پیمانی تبدیل بشه

Reply
no
0
yes
0
محمد
1398/02/17 - 09:21
با سلام
بنده فرزند ایثارگر با خدمت 20 ماه در جبهه هستم.
به مدت 6 سال در یکی از ادارات تابعه وزارت نیرو به صورت قراردادی مشغول فعالیت هستم.
آیا با توجه به رای وحت رویه دیوان عدالت اداری امکان تبدیل وضعیت بنده وجود داره یا خیر؟

Reply
no
0
yes
0
امین حسینی
1398/02/17 - 21:50
سلام بنده فرزند جانباز ده درصد مشغول در اداره تعزیرات با قرارداد کارمعین به مدت یکسال مشغول هستم آیا میتوانم درخواست تبدیل وضعیت بدهم؟ خواهش میکنم جواب بدید

Reply
no
0
yes
0
حمید
1398/02/30 - 22:50
سلام رزمنده با هفت ماه حضور در جبهه داوطلبانه هستم پانزده سال سابقه کار قراردادی و هم شرکتی در صندوق بیمه محصولات کشاورزی را دارم ایا تغییر وضعیت شامل من هم میشود

نظری بگذارید
chapta

بدون ویرایش از شما
بیشتر...
آخرین اخبار
بیشتر...
معرفی کتاب

نقل مطالب سایت، فقط با ذکر منبع بلامانع است.

@ 2014 تمام حقوق مادی و معنوی برای پایگاه خبری تحلیلی فرهنگ ایثار و شهادت(فاش نیوز)،محفوظ می باشد.