30 تير 1398/ ۱۹ ذو القعدة ۱۴۴۰
شناسه خبر : 61717
1397,چهارشنبه 25 مهر15:11
اشتراک گذاری در:
عکس روز
وضعیت ورزش جانبازان(۱)

به بهانه نتایج ضعیف تنیس روی میز جانبازان و معلولین


بیش از یک دهه است که راه تنفس تنیس روی میز جانبازان و معلولین بسته شده است. چگونه است که یک نفر می تواند هم رئیس انجمن و هم سرمربی تیم ملی در بازی های قهرمانی آسیا و پاراآسیایی باشد؟ آیا کمبود مربی متخصص و با دانش داریم یا مسئله منفعت مادی...

به بهانه نتایج ضعیف تنیس روی میز جانبازان و معلولین

فاش نیوز -  با نگاهی اجمالی به کارنامه انجمن تنیس روی میز جانبازان و معلولین در مسابقات برون مرزی، طی چند سال اخیر مشخص می شود تیم ملی تنیس روی میز جانبازان و معلولین در طی سه دوره برگزاری بازی های پاراآسیایی در اولین دوره یک نقره در بخش آقایان و یک برنز در بخش خانم ها، در دومین دوره یک نقره و یک برنز فقط در بخش آقایان و بالاخره در سومین دوره فقط یک برنز در بخش آقایان کسب کرده است. همچنین با نگاهی به اسامی اعضای تیم ملی در طی این سه دوره به اسامی نام آشنا، با سابقه با تجربه و پیشکسوت روبرو  می شویم.

سووال این است که در این مدت بیش از ده سال انجمن چکار کرده است؟ چه برنامه ای داشته؟ آیا به فکر پشتوانه سازی بوده است؟ اگر بوده با کدام برنامه ریزی و... خیلی سوال های دیگری که در ذیل، ضمن بررسی عملکرد انجمن تئیس روی میز جانبازان و معلولین، به بعضی از آنها می پردازیم.

مدیریت ضعیف و بدون برنامه ریزی باعث شده است که پشتوانه سازی و جوان گرایی در کنار بازیکنان پا به سن گذاشته صورت نگیرد. عدم برگزاری مسابقات قهرمانی کشوری به بهانه نبود بودجه و بسنده کردن به برگزاری مسابقات لیگ باشگاهی، آن هم نه بصورت رفت و برگشت، بلکه فقط یک دوره متمرکز - در صورتی که که فلسفه برگزاری لیگ برگزاری به صورت رفت و برگشت می باشد - برگزاری لیگ باشگاهی هر دوره به روش دلخواه و بدون کارشناسی شده که هیچ توجیه کارشناسی ندارد؛ مثلا بعضی کلاس ها را به بهانه های مختلف و غیر کارشناسی حذف می کنند و برگزار نمی کنند. ولی در دیگر رشته های ورزشی جانبازان و معلولین، با مدیریت صحیح و دلسوزانه رئیس انجمن های آنها، هر ساله جهت پیشرفت آن رشته ها مسابقات قهرمانی کشوری و لیگ باشگاهی برگزار می شود که نتیجه آن زحمات، کسب مدال های بیشتر در مسابقات برون مرزی می شود.

در مسیر حضور در مسابقات بین المللی هم داستان ها و مشکلات فراوانی وجود دارد که به بعضی از آنها اشاره می شود. اولین مورد، عدم شرکت منظم در مسابقات بین المللی می باشد. دو نوع مسابقات وجود دارد؛ یکی بازی های آزاد و یکی هم رسمی(آسیایی، جهانی، انتخابی پارا المپیک و...). در مورد بازی های آزاد که فقط با هزینه شخصی ورزشکاران انجام می شود، که در باره آن هم نکات تاریکی وجود دارد که فعلا" جای پرداختن به آن نیست.

و اما در زمینه شرکت در مسابقات بین المللی رسمی، انتقادات فراوانی وجود دارد؛ اولین مورد این است که برای شرکت در مسابقات رسمی فقط در چند کلاس مشخص و بعضا" با بازیکنان مشخص و خاص انجام می شود. شرکت تیم ملی بر مبنای برنامه ریزی نیست بلکه به امید بخت و اقبال جهت کسب مدال، آن هم بیشتر در رقابت های تیمی می باشد که یکی از علل کسب نتایج ضعیف همین مورد است. انتخاب بازیکنان تیم ملی بیشتر سلیقه ای و بعضی اوقات با اعمال توصیه افراد خاص صورت می گیرد. انتخاب بازیکنان اکثرا" بر اساس مهارت و شایستگی انجام نمی شود. مسابقات انتخابی تیم ملی بصورت معمول و اصولی انجام نمی شود. به بهانه های مختلف (مثلا نداشتن کلاسبندی بین المللی) و یا با اعمال سلیقه، بر روی اسامی بعضی از بازیکنان شایسته و لایق خط کشیده می شود.

بیش از یک دهه است که راه تنفس تنیس روی میز جانبازان و معلولین بسته شده است. چگونه است که یک نفر می تواند هم رئیس انجمن و هم سرمربی تیم ملی در بازی های قهرمانی آسیا و پاراآسیایی باشد؟ آیا کمبود مربی متخصص و با دانش داریم یا مسئله منفعت مادی یا مسائل دیگری در میان است؟!

دیکتاتوری بیش از یک دهه است که در انجمن تنیس روی میز جانبازان و معلولین بیداد می کند به طوریکه مربیان دلسوز، کار کشته، متخصص و آشنا به تنیس روی میز جانبازان و معلولین (که دارای شرایط خاصی می باشند) دلسرد شده اند و عطایش را به به لقایش بخشیده اند و رفته اند.

همه موارد فوق باعث شده است ورزشکاران با تجربه به فکر تغییر رشته ورزشی خود افتاده اند و به ورزشکاران جوان توصیعه می کنند که به رشته دیگری بروند، چرا که با این شرایط حاکم بر انجمن تنیس روی میز، آینده خوبی برای آن متصور نیست.

از مسئولین محترم فدراسیون جانبازان و معلولین خواهشمندیم با یک برنامه ریزی درست و همچنین تغییر و تحول در انجمن تنیس روی میز، جان تازه ای در کالبد این رشته جذاب و پرتحرک بدمند...


کد خبرنگار : 23


تنیس روی میز جانبازان     پاراآسیایی     مسابقات جانبازان                                
Reply
no
0
yes
1
جانباز مطلع
1397/07/28 - 08:26
سلام. تو فضایی که در انجمن حاکمه و عدن نظارت رییس فدراسیون و وزارت ورزش باعث شده که افراد کاربلد و نخبه تنیس روی میز با مشکل ورود مواجه بشن و رییس خودخواه انجمن با انتخاب سلیقه ای و مسائل پشت پرده به ریش فدراسیون و همه معلولان و جانبازان این رشته بخنده

Reply
no
0
yes
0
نقی جعفری
1397/07/30 - 02:21
به نام خداوند جان و خرد
کزین برتر اندیشه بر نگذرد :
به طور کلی ورزش تنیس روی میز جانبازان و معلولین و اهالی آن بسیار مظلوم واقع شده اند , بنده جانباز ۵۰ درصد و دارای مقام های متعدد قهرمانی , نائب قهرمانی و سومی کشور درکلاس 9 و 10 جانبازان و سابقه طولانی شرکت در مسابقات جانبازان و معلولان کشور و چهار بار عنوان نائب قهرمانی تیمی در کلاس 9 تنیس روی میر را دارم
به عنوان دلیل و نمونه بارز در اثبات مظلومیت این رشته و ورزشکاران آن :
1- خود سازمان بنیاد شهید مسابقات قهرمانی کشور جانبازان را هر دوسال یکبار برگزار می کند !!!؟؟؟ و مسابقات تیمی آن را هم در سال 95حذف کردند و به جای آن مسابقات فرزندان جانبازان و شهدا و جانبازان اعصاب و روان را به طور همزمان برگزار کردند که محیط مسابقه و اسکان شلوغ و سهمیه شرکت کنندگان استان ها را هم محدود کرده بود یعنی به نوعی رفع تکلیف کرده و ما را از سر خودشان وا کردند
در حالی که ورزش برای جانبازان به فرموده مقام معظم رهبری واجب است . و این حضرات بنیاد هنوز نفهمیده اند یا خود را به تجاهل زده اند که صرف بودجه در ورزش جانبازان هزینه نیست بلکه سرمایه گذاری است زیرا باید چندین برابر آن را خرج هزینه در مان کنند و حداقل این مسابقه ها را باید سالی یک بار برگزار کنند.
2- نمونه آشکار و مهم دیگر در استان ما اصفهان مدیر تربیت بدنی بنیاد شهید استان آقای حمید رضا ساکت که به خاطر ژن برترشان در زمان بنیاد جانبازان (سلام 68 ) به واسطه این که مسئول واحد فرهنگی بنیاد جانبازان آن زمان آقای ادیب دایی ایشان بودند برای گذراندن خدمت سربازی !!!! وارد بنیاد شدند و بعد هم به سلامتی بر اساس ضابطه نه رابطه !!!؟؟؟استخدام بنیاد شده و بلافاصله مدیر تربیت بدنی شدند و پس از نزدیک سی سال تصدی این سمت ورزش جانبازان را نابود کردند و الان چند سال است که حتی زحمت برگزاری یک مسابقه تنیس روی میز قهرمانی استان برای جانبازان فعال این رشته که بسیاری مدال آور کشوری هستند را هم به خود نمی دهد
و هر گاه جانبازان امکاناتی را از او طلب می کنند با غرور وتبختر خاصی می گوید بودجه نداریم که !!؟همین
لذا به واسطه همین عدم لیاقت و کاردانی و دلسوزی و این که از وی بازخواستی هم نمی شود بنده وچند جانباز دیگر از سال 93 تا کنون با تیم استان های دیگر در مسابقات شرکت می کنیم
اما گردی به بارگاه کبریایی ایشان ننشسته و کسی هم از مسئولان بالا دستی علت این امر را جویا نمی شود
در این مجال کوتاه دیگر وارد هزینه های گزاف این ورزش به خاطر گرانی دلار نمی شوم که قیمت خرید یک رویه راکت برای فقط یک طرف راکت الان بالغ بر پانصد هزار تومان است !!!
حال وقتی بنیاد مرکز و بنیاد استان چنین رفتاری را با جانبازان می کند شما از فدراسیون ورزش های جانبازان و معلولین انتقاد می کنید؟! که صد البته انتقاد شما به حق است , اما در ضرب المثل های قدیمی آمده است که اول یک سوزن به خودمان بکوبیم و بعد یک جوالدوز به مردم
ما که عمرمان رو به پایان است اما ای کاش کسی به حضرات می فهماند که خدمت به جانبازان فقط پرداخت یک حقوق ماهیانه نیست بلکه باید مانند بازنشسته دیگر نهادهای نظامی و غیره برایش ارزش قائل شد مسافرت های زیارتی سیاحتی و امکانات تفریحی و ... مانند همه انسان ها حق او نیز هست .
والسلام

Reply
no
0
yes
0
قنبری
1397/08/08 - 00:11
میگن یه مرد زشت بچه ای روبغل کرده بود و سعی میکرد بچه رو آروم کنه ، بچه هم هربار چشمش میافتاد به چهره مرد بیشتر ببقراری میکرد ، یکی که شاهد ماجرا بود گفت ، شما بچه رو بزار زمین خودش اروم میشه بیقراری بچه ازخود شماست ؛ !!! حال امروز پینگ پنگ جانبازان معلولین هم همینه ، یکی باید به مسوول مربوطه بگه بالاغیرتا بخاطر هرچی که اعتقاد داری برو کنار بزار این ورزش کمی نفس بکشه!!!!

نظری بگذارید
chapta

بدون ویرایش از شما
بیشتر...
آخرین اخبار
بیشتر...
معرفی کتاب

نقل مطالب سایت، فقط با ذکر منبع بلامانع است.

@ 2014 تمام حقوق مادی و معنوی برای پایگاه خبری تحلیلی فرهنگ ایثار و شهادت(فاش نیوز)،محفوظ می باشد.