26 تير 1398/ ۱۵ ذو القعدة ۱۴۴۰
شناسه خبر : 62489
1397,پنجشنبه 15 آذر11:24
اشتراک گذاری در:
عکس روز

دیوارهایی در مسیر بهشت


دیوارهایی که مسیر بهشت را نشان می‌دهند

اینجا شهری است با دیوارهای زیبا، شهری که صدای تپش قلبش از دل ساختمان های سنگی، روحت را جلا می دهد و مسیر بهشت را پیش رویت می گشاید.

چه کسی گمان می کند که دیوارهای سنگی شهر من امروز با فرزندانش سخن می گوید.
آری، روزگاری رنگ تیرگی بر دیوارهای شهر نشسته بود و دود غلیظ خودروها نبض شهر را به شماره انداخته بود.
و امروز کودکان این شهر در دست مادرانشان کنجکاوانه می پرسند که مادر این آقای مهربان کیست؟ و چرا عکسش را بر دیوار نقاشی کرده اند؟
نمی دانم من که چیزی در پاسخ به کودکم ندارم، نمی دانم چگونه شهید را برای کودکم معنی کنم.
شاید وقت آن رسیده باشد که مادرانه جبهه و جنگ را برای کودکان این مرز و بوم روایت کنیم، من که خود جنگ را تجربه نکرده و ندیده ام چگونه باید راوی گلوله و خاکریز و زخم می شدم ...
شهیدان علی بختیاری، حسن ترک، محمد آبکار و محمد نوژه از جمله هشت هزار شهید استان دارالمومنین همدان هستند که در دفاع مقدس در جنگ تحمیلی در مقابل حملات ناجوانمردانه دشمن ایستادگی کردند و حتی اجازه ندادند یک وجب از خاک میهنم به دست بعثیان بیفتد.
آنها ایستادند تا امنیت را برای کشورم به ارمغان بیاورند و شهدای مدافع حرم که پس از آن دوران در مرز و بوم ایران زمین برای حفظ کیان و ارزشهای انقلاب اسلامی خود را فدا کرده اند تا فرزندان معصوم ایران اسلامی از سایه داعشیان و مجاهدین و تروریست ها نهراسند.
و امروز، شهرداری همدان در حرکتی نمادین بار دیگر با جلا دادن به دیوارهای شهر به ما یادآوری کرد که هر یک از ما با نشر ارزشهای ایثار و شهادت راوی داستان جبهه و جنگ برای فرزندانمان باشیم.
شهرداری به عنوان یک نهاد مدنی و عمومی که برآیند خدمات آن در راستای خدمت به جامعه و کارکرد شهری است می تواند در کالبد اقدامات و خدمات شهروندی رسالت مهمی را در پیوست ترویج فرهنگ ایثار و شهادت در امورات خود لحاظ کند.
شواهد و مستندات عینی نشان می دهد که شهرداری همدان تلاش کرده که نقش خود را در این حوزه به زیبایی ایفا کند و با عبور از معابر و خیابانهای این شهر با نصب تمثال شهدا تصویری زیبا و آرامشی خاص را به هر بیننده ای تداعی کند.
نامگذاری معابر و کوچه های شهر که به نام شهدای این استان مزین شده است از دیگر عملکردهای شهرداری است که بر همین اساس کارگروه ویژه ای دارد که امورات بخشی از چهره شهر را همچنان به فرهنگ ایثار و شهادت اختصاص دهد و از مجرای ظاهری شهر به سهم خود در معرفی ایثارگران و شهدای والا مقام استان اهتمام بورزد.
معاون خدمات شهری شهرداری همدان در این ارتباط گفت: تصویر‌گری شهدا در فضای شهر با هدف زنده نگه داشتن یاد و خاطره دلیر مردان این مرز و بوم و معرفی رشادت‌های آنان به نسل امروز انجام می شود.
وحید علی ضمیر افزود: بسیاری از نقاشی های دیواری جزو آثار هنری ارزشمند و ماندگار محسوب می‌شوند که بر اثر مرور زمان و قرار گرفتن در معرض باد، باران و تابش نورخورشید آسیب دیده و نیازمند مرمت است که تلاش می شود از این بخش از هنر شهری به گونه مناسبی حفاظت شود.
وی با اشاره به اینکه شهدا حق بزرگی بر گردن همه آحاد مردم دارند و ترویج فرهنگ ایثار و شهادت وظیفه همگانی است بیان کرد: در حال حاضر عملیات بازسازی و مرمت تصاویر شهدا بر جداره های سطح شهر انجام شده و تعدادی در دست اقدام است.
علی ضمیر اظهار داشت: هنرمندان شرکت کننده در این بخش ضمن حفظ مضمون، محتوا و موضوع این آثار، به ایده پردازی و طراحی مجدد برای بهسازی و ارتقای کیفیت هنری آنها با در نظر گرفتن قابلیت های اجرایی و هماهنگی با محیط پرداختند.
وی ادامه داد: در این راستا فراخوان راویان ایثار از طریق سایت سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری، نصب بنر در سطح شهر، آگهی در روزنامه های کثیرالانتشار و سایت خبرگزاری ها و فضای مجازی منتشر شد.
معاون خدمات شهری شهرداری همدان بیان کرد: از 11 هنرمند برگزیده، 6 هنرمند به ارایه طرح برای اجرا تصویرگری شهدا بر دیواره های شهر پرداختند.
وی اظهار داشت: تصاویر شهیدان عباس پورش همدانی و جعفر امامی خواستان و طرح مکمل دیوار نگاره این شهدا در بلوار شهید احمدی روشن، شهیدان سعید قهاری و خلبان علی بختیاری، شهید حاج بابایی و شهید حسن ترک در میدان امامزاده عبدالله ،شهیدان محمد آبکار و محمد نوژه در بلوار فاطمیه ، شهید حسین شاه حسینی در میدان بیمه ، شهید سعید اسلامیان در ابتدای خیابان تختی و شهدای نیروی انتظامی روی چهار جداره در بلوار کاشانی تصویرگری شده است.
علی ضمیر یادآوری کرد: تصویر شهید حاج محمود شهبازی در میدان آرامگاه بوعلی سینا به متراژ ١٠٥ متر مربع در دست اقدام است.
وی همچنین از طراحی و اجرای تمثال حضرت امام خمینی (ره) و رهبر معظم انقلاب در میدان شاهد در آینده نزدیک نیز خبر داد و افزود: شهرداری نقش بسزایی در گسترش فرهنگ ایثار و شهادت در بین شهروندان دارد و این تصاویر شهدا و رزمندگان دفاع مقدس که زینت بخش سیمای بصری شهرمان بوده ، به متراژ ٢٠٣٠ متر مربع نقاشی شده و تمامی آثار از بزرگترین آثار نقاشی دیواری در سطح کشور محسوب می شوند.

انتهای پیام/

 
دیوار     مسیر بهشت     نقاشی     فاش نیوز                            
نظری بگذارید
chapta

بدون ویرایش از شما
بیشتر...
آخرین اخبار
بیشتر...
معرفی کتاب

نقل مطالب سایت، فقط با ذکر منبع بلامانع است.

@ 2014 تمام حقوق مادی و معنوی برای پایگاه خبری تحلیلی فرهنگ ایثار و شهادت(فاش نیوز)،محفوظ می باشد.