31 ارديبهشت 1398/ ۱۷ رمضان ۱۴۴۰
شناسه خبر : 62865
1397,دوشنبه 10 دي12:00
اشتراک گذاری در:
عکس روز

خواص فراوان شلغم را می شناسید؟!


شلغم دارای ریزمغذی های فراوان و همچنین درشت مغذی هایی مانند قند است. فیبر محلول فراوانی داشته و مواد معدنی گوگرد، پتاسیم، کلسیم، فسفر، سدیم و آهن را به بدن می رساند.

خواص فراوان شلغم را می شناسید؟!

سعیده نام آور (کارشناس علوم تغذیه و رژیم درمانی و ارشد مشاوره و راهنمایی) - سیستم ایمنی بدن که کاهش پیدا کند، بدن آماده پذیرایی از مهمان میکروب ها می گردد و می بینیم که کم کم عوارض آنفلوآنزا یا سرماخوردگی در ما پدیدار می گردد. در فصل سرما هم که به دلیل سردی هوا، آلودگی ها در سطح پایین تر زمین می مانند و آلودگی بیشتر بر روی بدن اثر می گذارد.

 غیر از فاکتورهای دیگری چون مصرف مرکبات، عسل، لیموترش، آب فراوان، شیر کافی روزانه و خوردن غذاهای ترکیبی مفید که میتواند جلوی سرماخوردگی را بگیرد، خالی از لطف نیست که در مورد یکی از سبزیجاتی صحبت کنیم که میتواند بر بهبود سرماخوردگی موثر باشد.

... طعمش را همه کس دوست ندارند! برخی از مزه اش لذت می برند و برخی حتی از بویش هم احساس خوبی ندارند! برخی آن را با نمک می خورند و برخی هم خالی و فقط به عنوان دارو!...

 شلغم دارای ریزمغذی های فراوان و همچنین درشت مغذی هایی مانند قند است. فیبر محلول فراوانی داشته و مواد معدنی گوگرد، پتاسیم، کلسیم، فسفر، سدیم و آهن را به بدن می رساند.  از ویتامین ها، آنچه بیشتر به بدن می رساند، ویتامین ث است. برای همین است که میتواند در جلوگیری و بهبود سرماخوردگی موثر باشد.

از این سبزی مفید میتوان به صورت خام، پخته و بخور استفاده کرد.

در اینجا خواص بسیاری از شلغم را برمی شماریم تا بدانیم آن ماده غذایی ای که در مواقع سرماخوردگی خیلی به داد ما میرسد، چیست.

 1. در حدیث آمده که هیچکس نیست مگر آنکه رگی از جذام در او است و شلغم آن را ذوب می کند و روایت شده که آن را در فصلش بخورید. هر دردی را از شما میبرد.
   
 2. شلغم از نگاه طب سنتی، گرم و تر است. میتواند طبع بدن را گرم تر کرده و آب را وارد بدن نماید.
 3. شلغم دارای فیبر فراوانی بوده و برای همین است که خوردنش مخصوصا" به شکل خام، نفخ ایجاد می کند. اما ملین بسیار خوبی نیز هست.
 4. شلغم دارای ویتامین های ب و درنتیجه موثر در اشتها و رفع کم خونی نیز هست.

   
 5. شلغم به دلیل داشتن ید فراوان؛ به بهبود عملکرد غده تیروئید کمک می کند. اما در افراد دچار گواتر مجاز نیست!
 6. شلغم دارای انواع آنتی اکسیدان هاست که در بهبود و جلوگیری از سرطان، بیماری های قلبی و تنفسی بسیار موثر است.
 7. به همین علت است که در بهبود سینه درد و سرفه ناشی از سرماخوردگی هم خیلی تاثیرگذار است. در بهبود گلو درد هم مفید است. شلغم در درمان برونشیت و بهبود حملات آسم هم بسیار موثر است.
 8. یقینا" همین عملکرد شلغم در حفظ سلامتی در آلودگی هوا و کمک به تنفس بسیار میتواند موثر باشد.

   
 9. شلغم دارای ویتامین " آ " بوده و در بهبود بینایی و افزایش سیستم ایمنی بسیار نقش دارد.
 10. همچنین ویتامین ث فراوان داخل شلغم، به بهبود بیماری سرماخوردگی و پیشگیری از آن بسیار کمک می کند.
 11. شلغم را میتوان پوست کند و خرد کرد و کنار تمام غذاها نوش جان کرد.
 12. میتوان سوپ یا آش شلغم هم تهیه کرد و مخصوصا برای افراد سرماخورده بسیار تاثر مثبتی دارد.

   
 13. شلغم پخته و یا شلغم زغالی یا شلغم پخته روی نمک، بسیار رایج است و بسیاری از مردم شلغم پخته را بخصوص در فصل سرما نوش جان می کنند.
 14. بخور گرفتن در بخار شلغم و خوردن شربت شلغم هم در بهبود فرد دچار سرماخوردگی بسیار موثر است.
 15. شلغم دارای مواد تحریک کننده نیروی جنسی و موثر بر تولید اسپرم است.
 16. به دلیل داشتن ویتامین آ و ث، در بهبود بیماری های پوستی و سلامت پوست هم موثر است.
 17. فیبر زیاد آن در کاهش چربی و قند خون موثر است.
 18. شلغم دارای مواد ضدعفونی کننده هم هست و در ضدعفونی کردن دستگاه گوارش هم موثر است. در بهبود عفونت ریه، سینوزیت و سرماخوردگی موثر است.

   
 19. دارای مواد مدر بوده و در دفع سنگ مثانه نقش دارد.
 20. به دلیل مواد معدنی ای که دارد، در تقویت حافظه موثر می باشد.
 21. شلغم های ریز و سفت، جنس بهتری دارند.
 22. شلغم در افزایش توان و نیروی جنسی موثر است.
 23. چون جانبازان گرانقدر بعضا" سیستم های ایمنی پایینی دارند، خوردن شلغم برای ایشان بسیار مفید است. همچنین مادران و پدران شهدا که به دلیل افزایش سن و کهولت سن سیستم ایمنی پایین دارند.

 

امید که با خوردن شلغم حداقل یک روز در میان در فصل سرما، از سلامتی بهتری برخوردار باشید.


کد خبرنگار : 20


شلغم     خواص     اثرات     فاش نیوز                            
Reply
no
1
yes
0
1397/10/11 - 08:56
تنها شلغم است که همیشه وعده میدهد .

Reply
no
0
yes
0
حسین موسوی
1397/10/11 - 10:35
پزشکی بنیاد برای نخستین بار
معاون تعاون و امور اجتماعی بنیاد شهید و امور ایثارگران گفت: برای نخستین بار پرونده‌های تعدادی از رزمندگان فاقد مدارک بالینی که مجروحیت آنها توسط کمیسیون پزشکی نهاد اعزام‌کننده (نیروهای مسلح) احراز و پرونده آنها به بنیاد ارسال شده به منظور تعیین درصد به کمیسیون پزشکی بنیاد ارجاع شده است.
محمود پاکدل با اشاره به بند الف ماده ۸۷ قانون برنامه ششم توسعه گفت: مطابق این بند وضعیت جانبازی مشمولین ماده (61) قانون الحاق برخی مواد به قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت باید تعیین تکلیف شود و با توجه به تبصره این بند بنیاد شهید و امور ایثارگران موظف است رزمندگان هشت سال دفاع مقدس که صورت‌سانحه بالینی همزمان مجروحیت را ندارند اما مجروحیت آنها توسط کمیسیون پزشکی نهاد اعزام‌کننده (نیروهای مسلح) احراز می‌گردد را به‌عنوان جانباز تلقی نماید.
وی با اشاره به جلسات و پیگیری‌های متعدد بنیاد و ستاد کل نیروهای مسلح گفت: به منظور تعیین تکلیف رزمندگانی که در دوران دفاع مقـدس دچار آسیب جسمی، روحی و روانی شده‌اند ولی صورت سانحه و مدارک بالینی همزمان را ندارند دستورالعملی در تاریخ ۲۳/۱۲/۹۶ از سوی ستادکل نیروهای مسلح صادر شد تا افراد و رزمندگان واجد شرایط به یگان‌های مربوطه مراجعه و با طی فرایند تعریف شده به بنیاد معرفی شوند.
معاون تعاون و امور اجتماعی بنیاد شهید و امور ایثارگران ادامه داد: برای نخستین بار پرونده‌های تعدادی از رزمندگان فاقد مدارک بالینی که مجروحیت آنها توسط کمیسیون پزشکی نهاد اعزام‌کننده (نیروهای مسلح) احراز و پرونده آنها به بنیاد ارسال شده است به منظور تعیین درصد از اداره کل پذیرش و امور اداری بنیاد به کمیسیون پزشکی بنیاد ارجاع شده است

Reply
no
0
yes
1
1397/10/11 - 10:53
از خواص شلغم گفتيد لطفا از خواص مديران بنياد هم بگوييد.

Reply
no
0
yes
1
1397/10/11 - 11:45
از خواص شلغم گفتید از خواص شلغم در فتنه هم می گفتید که هیچ خاصیتی نداشتند حتی به اندازه شلغم

Reply
no
0
yes
1
ایثارگر آزاده
1397/10/11 - 23:59
شهیدی و نوبخت مثل فلفل قرمز تند هستند و همیشه مخالف ایثارگران هستند چون بعد از 40 سال بیمه مکمل ایثارگران را قطع کردند .

نظری بگذارید
chapta

بدون ویرایش از شما
بیشتر...
آخرین اخبار
بیشتر...
معرفی کتاب

نقل مطالب سایت، فقط با ذکر منبع بلامانع است.

@ 2014 تمام حقوق مادی و معنوی برای پایگاه خبری تحلیلی فرهنگ ایثار و شهادت(فاش نیوز)،محفوظ می باشد.