27 مرداد 1398/ ۱۷ ذو الحجة ۱۴۴۰
شناسه خبر : 63066
1397,سه شنبه 18 دي14:07
اشتراک گذاری در:
عکس روز

نگاهی عمیق تر به کیفیت زندگی جانبازان و خانواده شان!


آسیب های روانی هم مثل آسیب های جسمی اگر به موقع تشخیص داده نشوند و تدابیر درمانی لازم صورت نگیرد، آثار و پیامدهای ناگواری بر خانواده و اجتماع به جا خواهند گذاشت.

نگاهی عمیق تر به کیفیت زندگی جانبازان و خانواده شان!

جانباز شیمیایی 1- جنگ هشت ساله عراق علیه ایران لطمات و خسارات همه جانبه ای به کشور ما وارد کرد. از جمله این خسارات جبران ناپذیر شهید، مجروح و مفقود شدن جمع کثیری از بهترین اقشار مردم کشورمان بود. آسیب های روحی و روانی خانواده های این عزیزان نیز خسارات جبران ناپذیری بود که به بدنه ملت ما وارد شده و اثرات سوء آن نیز همچنان ادامه دارد.

 از جمله این مسائل بهداشت روانی خانواده جانبازان یعنی همسر و فرزندان آنها است که در اثر کم توجهی به نیازهای اولیه آنان در معرض خطر قرار گرفته است. آسیب های روانی هم مثل آسیب های جسمی اگر به موقع و به سرعت تشخیص داده نشوند و تدابیر درمانی لازم صورت نگیرد، آثار و عوارض و پیامدهای ناگواری بر خانواده و اجتماع به جا خواهند گذاشت.

 تقریبا" صددرصد آسیب دیدگان اعصاب و روان از اختلال خواب، ضعف و سستی، سردرد و سرگیجه، احساس از دست رفتن انرژی، خستگی، دردهای عضلانی و مفصلی، عدم تمرکز حواس، یاس و ناامیدی، عدم احساس لذت از زندگی و افکار مرگ شکایت دارند.
 
 در مطالعه دیگری که تعداد ۹۰ جانباز با جراحت های جسمی، شیمیایی و اعصاب و روان شرکت داشتند نشان داده شد که جانبازان جسمی در مواجهه با مسائل و مشکلات استرس زا بطور معنی داری بیشتر از روش های فاصله گیری، خویشتن داری و ارزیابی مجدد مثبت و کمتر از روش اجتناب و فرار استفاده کرده بودند. این درحالی ست که جانبازان اعصاب و روان بیشتر از روش اجتناب و فرار و کمتر از روش فاصله گیری، خویشتن داری و ارزیابی مجدد مثبت استفاده کرده بودند. جانبازان شیمیایی نیز در مواجهه با مشکلات استرس زا بیشتر از روش اجتناب و فرار استفاده کرده بودند. همچنین یافته ها نشان داد بین کاربرد روش های مقابله ای و ویژگی هایی نظیر سن، تأهل، رتبه فرزندان، تحصیلات، مدت مجروحیت، تیپ شخصیتی و شکایت از ناراحتی عصبی و اختلال رفتاری ارتباط معنی دار آماری وجود بر اساس نتایج حاصل از این تحقیق دارد

 برنامه هایی برای بالا بردن سطح تحصیلات جانبازان، اجتماعی کردن و تسریع سازگاری آنها به منظور حفظ و ارتقاء سلامت روانی ایشان تهیه و اجرا نمود. در مطالعه ۲۰۶ جانباز شیمیایی 95 % موارد بیانگر، نتایج تست درجاتی از عدم سلامتی روانی بود که در هر ۴ مقیاس مشکلاتی دیده شد.

بر اساس آمار به دست آمده ۷۵% جانبازان در این مطالعه دچار افت شدید عملکرد بودند و بیش از ۷۰ % آنها در شرایط اقتصادی و معیشتی بد یا بسیار بد قرار داشتند. 30 % بیش از ۳ فرزند و ۷۰ % بیش از ۲ فرزند داشتند و بیش از ۶۰ % آنها فاقد مسکن بوده و در منازل استیجاری بسیار نامناسب و غیر بهداشتی زندگی می کردند و از این نظر نیز تحت فشار بودند. بیش از ۶۰ % جانبازان در این پژوهش دچار ptsd ومجروحیتهای متعدد موضعی و 36درصد بطور کلی دچار اختلال اعصاب و روان بودند و ۹ درصد فقط مجروحیت اعصاب و روان داشتند. بر اساس نتایج حاصله اختلالات اضطرابی، افسردگی و اختلالات انطباقی و اختلال در روابط بین فردی در بین جانبازان و همسران آنها در این مطالعه از نحوه سرویس دهی خدمات درمانی مربوط به خود ناراضی بودند. البته اینها مواردی بود که خودشان صریحًا عنوان می کردند و احتمال اینکه تعداد قابل توجهی از آنان تمایل به ذکر این مشکلات نداشته اند، زیاد است.

تازه چقدر رزمنده و جانباز درصد پایینی بودند که تحت حمایت بنیاد نبودند چون مدرک همزمان نداشتند و مجروحیتشان تایید نشده بود و رزمنده ها در این بین مظلوم ترین قشر بودند.
جانبازان     شیمیایی     اعصاب و روان     فاش نیوز                            
Reply
no
0
yes
9
الف - ب
1397/10/18 - 14:45
مظلومترین قشر ایثارگران رزمنده ها هستند
و مظلومترین رزمنده ها نیز آنهایی که بعد از تاریخ 27مرداد سال 67 در جبهه ها حضور داشتند .
مظومترین قشر جانبازان هم جانبازان زیر25% و فاقدین مدارک بالینی


Reply
no
0
yes
11
ایثارگر
1397/10/18 - 14:50
واقعیت این است که اسیب های مغزی در ایین نامه های تعیین درصد نادیده گرفته شده است و مغز فرمانده بدن است .
مگر می شود رزمنده ای ماهها در جبهه بوده باشد و اسیب اعصاب و روان نداشته باشد ! تنها تفاوت ها ، در نوع مجروحیت است . به همین دلیل باید همه امتیازات جانباز 25% به جانباز زیر25% تسری پیدا کند و 5% جانبازی رزمندگان فاقد مدارک بالینی با روش های ساده تری اجرا شود و همه تبعیض ها برداشته شود .

Reply
no
0
yes
8
الف - ب
1397/10/18 - 14:56
جانباز شیمیایی 1
سپاس بخاطر این این مطلب که تهیه کردید
اجرتان با خدا

no
0
yes
6
جانباز شیمیایی 1
1397/10/20 - 11:26
شما عزیزید وبزرگوار ما همسنگر بوده ایم وظیفه ام بوده کاش کمسیون بنیاد هم این امار ها را ببیند


Reply
no
0
yes
5
محمد
1397/10/18 - 19:12
سلام انوقت حضرات بیمه این عزیزان را دچار مشکل می کنند که خود تشدید کننده بیماری و استرس زا بودن ان می باشد

Reply
no
0
yes
1
جانباز 60درصد ارتش
1397/10/19 - 13:15
متاسفانه بنیاد درصد های ارتش و سپاه را قبول ندارد مگر جانباز بودن با حرف است یا اینکه با مدارک پزشگی خوشبختانه الان علم پزشکی در کشور حرف اول را میزند چرا پزشگان ن م تایید میکنند اما بنیاد رد میکند این چه ظلمیست به ایثارگران بخدا جای شرم دارد برای دولتمردانبعد از 30سال از جنگ گذشته حق و حقوق رزمنده ای که جانش را برای ملتش داده الان بخاطر نداشتن قانون شفاف و دو پهلو تعدادی از این عزیزان بروند گدای چونکه توانای کار کردن ندارند

Reply
no
0
yes
7
هموطن
1397/10/19 - 20:12
اگر بجای کمیسیون پزشکی که با دستور بنیاد معمولا حق ایثارگران را تضییع می کند ، پزشکی قانونی مسئولیت این کمیسیون را به عهده می گرفت، انوقت همه ایثارگران واقعی که 30 سال درد کشیدند براحتی قابل شناسایی بودند و تعیین درصدها واقعی تر می شد .


Reply
no
0
yes
0
جانباز شیمیایی 1
1397/12/01 - 23:14#وزوز_گوشنظری بگذارید
chapta

بدون ویرایش از شما
بیشتر...
آخرین اخبار
بیشتر...
معرفی کتاب

نقل مطالب سایت، فقط با ذکر منبع بلامانع است.

@ 2014 تمام حقوق مادی و معنوی برای پایگاه خبری تحلیلی فرهنگ ایثار و شهادت(فاش نیوز)،محفوظ می باشد.