01 آبان 1398/ ۲۴ صفر ۱۴۴۱
شناسه خبر : 63162
1397,سه شنبه 25 دي11:30
اشتراک گذاری در:
عکس روز

نکاتی درباره حقوق حالت اشتغال


برخی فکر می کنند صحبت از دو حقوق برای جانبازان حالت اشتغال یا وظیفه بگیر زیاده طلبی است و اینان به دنبال زندگی اشرافی هستند ، اما از واقعیت دو حقوق بی خبرند

نکاتی درباره حقوق حالت اشتغال

یوسف مجتهد - فهم درستی در مسئولین و جامعه وجود ندارد برخی فکر می کنند صحبت از دو حقوق برای جانبازان حالت اشتغال یا وظیفه بگیر زیاده طلبی است و اینان به دنبال زندگی اشرافی هستند ، اما از واقعیت دو حقوق بی خبرند و فقط این عنوان آنان را به اشتباه می اندازد.

دو نکته حائز اهیمت است که به آن می پردازیم:

1- حقوق حالت اشتغال که بنیاد به جانبازان حالت اشتغال می دهد حتی از اضافه کار مدیران بنیاد هم کمتر است . یک جانباز که دو چشم و دو پای خود را برای انقلاب هدیه کرده است و سایر عوارض جسمی هم در او بروز کرده و رزو به روز تشدید می شود، حکم حالت اشتغال او زیر دو میلیون و پانصد هزار تومان است . در حالیکه برخی مدیران بنیاد دریافتی بالای پانزده میلیون تومان دارند و مدیران سایر سازمانها هم بیش از این دریافتی دارند. نکته دیگر این است که این دریافتی برای جانبازی با این وضعیت جسمی در طول سال ثابت است و در این دریافتی اضافه کار ،‌ بهره وری ، هدیه ایام خاص ،‌پاداش ،‌حق ماموریت ، کارانه و ... وجود ندارد در حالیکه بخش عمده دریافتی کارکنان همین موارد است . البته از مدیران باید بگذریم که تافته جدا بافته اند و شرایط خاص دارند و قابل قیاس با دریافتی جانبازان حالت اشتغال نیستند.

2- اشتغال برای یک فرد فقط تامین معیشت و درآمد نیست بلکه حضور در اجتماع و جایگاهی که فرد احساس مفید بودن کند از اهمیت ویژه ای برخوردار است . قوانین بین الملل هم بر این امر صحه می گذارد که اگر افراد دارای معلولیت از جهتی توان کار ندارند ولی این به معنای ناتوانی در همه فعالیتهای اجتماعی و شغلی نیست. بنا بر این برای جانبازان که در عنفوان جوانی دچار آسیب های جسمی و روحی شده اند کار نوعی درمان است که متاسفانه به این امر بی توجهی می شود. به این نتیجه رسیده ایم که در هیج جای دنیا رفتاری که حاکمیت با معیشت ایثارگران خود می کند همانند وضعیت کشور ما نیست.

ما بدترین نوع حمایتهای معیشتی را از جانبازان داریم و به خیال خود به تعهداتمان عمل کرده ایم. اگر مجلس و دولت حقوق حالت اشتغال جانبازان حالت اشتغال را مناسب وضعیت جسمی وروحی آنان و با توجه به تورم در نظر می گرفت هیچ لزومی نبود این قش مجددا"‌ در دستگاههای اجرایی مشغول شوند بلکه تلاش می کردند به طرق دیگری حضور خود را در جامعه به نمایش بگذارند. متاسفانه دولت و مجلس و حتی بنیاد که متولی امور ایثارگران است در غفلت و گمراهی در امر معیشت ایثارگران به سر می برد و گویا هر کس به فکر خود است و از ایثارگران و جانبازان غفلت شده است . مسئولین باید بدانند که حقوق حالت اشتغالی که بنیاد پرداخت می کند بدترین وضعیت پرداخت حقوق در جامعه است و تنها شاید مشمولان تحت پوشش کیمته امداد از آنان کمتر دریافت کنند.


کد خبرنگار : 17


حقوق حالت اشتغال     ایثارگران     یوسف مجتهد                                
Reply
no
0
yes
1
1397/10/25 - 12:06
سلام برادر مجتهد عزیز و زحمت کش اصلاحیه تبصره 2 ماده 39 کی اجرایی میشه ممنون

Reply
no
0
yes
1
کاظم شاه محمدی
1397/10/26 - 14:16
ســــــــــــــــــلام علیکم.
بخدمت برادر آگاه دلسوز جناب آقای مجتهدی خواستم بعرض برسانم برادر عزیزتنها کسی که درمورد حق این عزیزان جانبازبا مسءولین مربوطه که دربنیاد وکه سپاه دفاع میکند شما حضرت عالی هستیدگفتن ازاین زیاد نمیشود نوشتن ازاین زیاد نمیشود حالا اینها راما درسایت هامشاهد میکنیم خدا میداند درپشت درهای بست که در جلسه هایشان حضورپیدا میکنی چقدر ازحق حقوق جانبازان دفاع کردی اینها حقیقتأ نمیخواهنددرموردجانبازان احقاق حق کنندازروز روشنتر است اگه میخواستن خودبند ازسن ۱۷سالگی جانباز ۷۰%درصدنخاعی هستم بهار عمرم رانیز دربستر گذراندم هنوزهم ادامه دارددرآن مدت به حق ام میرسیدم منظور آنها این است که همینطوری بگذردتاجانباز عمرش را باتمام برساندهمانگونه هم که عرض کردم میبینیم بچه ها یکی یکی میرند زیاد طول نمیکشد ماهم راهی میشویم شما نیز بیشتر ازاین بوجود نازنینت فشار نیار شماهم مثلا ما جانبازی تندرستی کامل نداری که اگه میخواهی برای جانبازان کاری انجام دهی باید چندتا از جانبازان را برداری مستقیم حضور حضرت آقا تا کاررا یکسره کنی .ومن الله توفیق

جانباز ۷۰%درصد کاظم شاه محمدی ازشهرستان مراغه.

Reply
no
0
yes
4
هموطن
1397/10/26 - 15:08
سلام اقای مجتهد
چرا برای اینکه حقوق با منشا ایثارگری از حقوق با منشا شغل تفکیک شود و همه ایثارگران به تناسب امتیاز ایثارشان شامل "حقوق ایثار" شوند ، تلاشی نمی کنید ؟
حقوق فعلی وظیفه و یا دارای اشکلات بسیار زیاد است و حتما شما بهتر می دانید .
پس لطفا تلاش کنید به صورت ریشه مشکل همه ایثارگران حل شود
وقبل از هر کاری وزارت ایثارگران تشکیل شود .

no
0
yes
3
1397/10/27 - 10:36
حقوق با منشا ایثارگری از حقوق با منشا شغل تفکیک شود و همه ایثارگران به تناسب امتیاز ایثارشان شامل "حقوق ایثار" شوند


no
0
yes
0
پارسا
1397/10/27 - 21:39
سلام
به قول یکی از دوستان دو تا هن دیگه بزنیم ما هم رفتیم زور الکی نزنید
این دولت مردان خود را به خواب زده اند


no
0
yes
0
پارسا
1397/10/27 - 21:42
مسولین ما متاسفانه خود را به خواب زده اند
و امیدی نیست که آبی گرم شود از اینها
قوانین دنیا کاملا روشن و قابل دسترس است


Reply
no
0
yes
1
محمد ح حیدری
1397/10/29 - 08:25
باسلام. من جانباز 20 در صد وکارمند هستم می خواستم از مشاوره حقوقی استفاده کنم ولی در اینجا هرکاری کردم نشد. من قبلا در یک دستگاه اجرایی پست بالاتری داشتم . پست را از دست دادم ودر سال 92 به دیوان شکایت کردم برای ایجاد پست همتراز بعد از 5 سال رای گرفتم واجراییه هم صادر شد اما سازمان امور اداری معتقده که رای اشتباه ومانع اجرای ان شده واجرای رای بلا تکلیف مانده حالا نمی دانم چکار باید کرد.لطفا راهنمایی کنید. با تشکر

نظری بگذارید
chapta

بدون ویرایش از شما
بیشتر...
آخرین اخبار
بیشتر...
معرفی کتاب

نقل مطالب سایت، فقط با ذکر منبع بلامانع است.

@ 2014 تمام حقوق مادی و معنوی برای پایگاه خبری تحلیلی فرهنگ ایثار و شهادت(فاش نیوز)،محفوظ می باشد.