شناسه خبر : 64442
شنبه 18 اسفند 1397 , 11:22
اشتراک گذاری در :
عکس روز

به سمت تحول بزرگ

انتصاب آیت الله دکتر رییسی به ریاست قوه قضاییه از سوی رهبرمعظم انقلاب علاوه بر اینکه با استقبال کارشناسان، حقوقدانان ، قضات و اهل فن روبرو شده است؛ موج گسترده ی امیدبخشی در کشور ایجاد کرده و توده های مردم از این انتصاب بسیار خرسند و خوشحالند که بروز و ظهور آن را می توان در واکنش آحاد مردم و در محافل مختلف عمومی و خصوصی به نظاره نشست.

فاش نیوز -  انتصاب آیت الله دکتر رییسی به ریاست قوه قضاییه از سوی رهبرمعظم انقلاب علاوه بر اینکه با استقبال کارشناسان، حقوقدانان، قضات و اهل فن روبرو شده است؛ موج گسترده ی امیدبخشی در کشور ایجاد کرده و توده های مردم از این انتصاب بسیار خرسند و خوشحالند که بروز و ظهور آن را می توان در واکنش آحاد مردم و در محافل مختلف عمومی و خصوصی به نظاره نشست.

این درحالی است که پس از  انتشار حکم رهبرانقلاب در انتخاب رییس جدید قوه قضاییه ، رسانه های ضدانقلاب نتوانستند عصبانیت شان را از این انتصاب و خرسندی مردم پنهان نمایند و در اقدامی موهن و از سر استیصال به هجمه و تخریب و فضاسازی روی آوردند. حتی در این میان وزارت خارجه آمریکا در واکنشی عجزآلود به رییس جدید دستگاه قضایی حمله ور شد و انتصاب ایشان به عدلیه را به اصطلاح  شرم  آور خواند! خب؛ سوالی که به میان می آید این است که علت عصبانیت رسانه های معاند، ضدانقلاب و آمریکا برای چیست؟ در این باره چند نکته قابل اعتناست:

1- علت عصبانیت دشمن از انتصاب آیت الله رییسی بر مسند عدلیه نشان دهنده انتخاب درست، دقیق، حکیمانه و عالمانه رهبر بصیر انقلاب است. در بخشی از حکم حضرت آقا آمده است: " آغاز دهه‌ی پنجم انقلاب و گذشت چهل سال از تشکیل دادگستریِ مبتنی بر فقه و حقوق اسلامی، ایجاب می کند که با تکیه بر تجربه‌ها و دستاوردها و رهنمودهای انباشته در این نصاب زمانی، تحوّلی متناسب با نیازها و پیشرفتها و تنگناها در قوه‌ی قضائیه صورت گیرد و دستگاه عدالت با نَفَسی تازه و انگیزه‌یی مضاعف و نظم و تدبیری حکمت‌آمیز، دوران جدیدی را که زیبنده‌ی گام دوم انقلاب است، با قدرت و جدیت آغاز کند. اینجانب برای تحقق این مقصود حیاتی، جنابعالی را برگزیده‌ام..."
خب؛ آنچه که دشمن و رسانه های ضدانقلاب را آشفته و عصبانی کرده است ارزیابی آنها از ماموریت راهبردی رییس جدید قوه قضاییه مبنی بر تحول بزرگ در دستگاه قضایی است که دیده اند و پی برده اند که این مهم با دانش، تجربه، سلامت نفس و روحیه انقلابی آیت الله رییسی شدنی است، با این حساب نباید آشفته حال و عصبانی باشند؟

2- دشمن در راهبرد کلان خود یکی از راه‌هایی که در جهت تضعیف ساختار نظام دنبال می‌کند، اعتبارزدایی از قوه قضاییه است که همواره با ادعا‌های واهی و پمپاژ سنگین شایعات و شبهات ، این مساله را در دستور کار داشته، دارد و خواهد داشت. ضمن آنکه وظایف خطیر و حساس و بعضا منحصر بفرد قوه قضاییه در تامین امنیت و پیشگیری از جرایم، باعث شده تا دشمن همواره بر مواجهه با دستگاه قضا تمرکز داشته باشد. بنابراین انتصاب شخصیتی به ریاست قوه قضاییه که قریب به 40 سال سابقه کار و مدیریت قضایی در بالاترین سطوح را داشته است؛ نقشه دشمن را نقش بر آب کرده است چرا که می داند او به ظرایف و دقایق این کار اشراف و تسلط دارد.

3- رییس جدید قوه قضاییه یک سند تحول قضایی را آماده کرده که با موافقت رهبرانقلاب مورد تایید قرار گرفته است و این یعنی باز هم دشمن نخواهد توانست به اغراض شوم خود در پروژه اعتبارزدایی از دستگاه عدالت نائل شود و به تعبیر درست تر؛ آرزوی یک قوه قضاییه ضعیف را به گور خواهند برد. نکته مهم اینجاست که رییس جدید قوه قضاییه علاوه بر دانش فقهی و اجتهاد، دانش آموخته رشته حقوق در بالاترین مقطع( دکتری) است که با سابقه 38 سال کار قضایی، یک تجربه بی نظیر را در مسند دستگاه قضایی به همراه دارد و مجموع این ویژگی ها نشان می دهد این بستر و ظرفیت به تحول بزرگ در قوه قضاییه شتاب خواهد بخشید؛ چون سکاندار عدلیه از همان ابتدا به پیچ و خم های این مسیر احاطه و آگاهی دارد.

4-و بالاخره باید گفت با طلوع انقلاب اسلامی و برچیده شدن رژیم هزار فامیل پهلوی، خشت های ظلم و ستم و تبعیض بیدادگاه های طاغوت و سیطره اختاپوسی رژیم آمریکایی شاه فرو ریخت و بارقه امید در دل های مردم شعله ور شد تا یک دستگاه قضایی برگرفته از نسخه حکومتی اسلام ناب، پناهگاه مستضعفان و محرومان و گمنام ها باشد و در برخورد با مفسدان و مجرمان کلان سرمایه دار و غارتگران بیت المال و دانه درشت ها هیچ سفارشی را نپذیرد و بر مصلحت های کذایی حکم نراند.  در گام اول انقلاب و در چهل سال گذشته، موفقیت ها و توفیق های بزرگی در عدلیه بدست آمده است که امروز اقدامات مهمی چون تحول در منابع انسانی دستگاه قضایی، خدمات  قضایی الکترونیک، فراگیر شدن احقاق حقوق عامه، نهضت مجازات های جایگزین حبس، تشکیل معاونت پیشگیری از جرم، برخورد قاطعانه با دانه درشت ها و مفسدان اجتماعی و اقتصادی تا صاحب منصبان و ... نمونه های آشکاری است که نمی توان انکار کرد. اکنون و مقارن با گام دوم انقلاب ، تحول بزرگ در دستگاه قضایی و اجرای عدالت در تراز انقلاب اسلامی نیازمند همکاری و همدلی همه دستگاه ها و نهادها و پشتیبانی مردم است تا هرچه بیشتر به دادگستری اسلامی و پر کردن فاصله ها تا نقطه آرمانی نزدیک و نزدیک تر شویم.

حسام الدین برومند
کد خبرنگار: 23
تلگرام
اینستاگرام
توییتر
تا بحال که مردم ایران هیچ قانون و یا قضاوت عادلانه ای از قوه قضا ندیده اند
حقوق شهروندی معمولا نادیده گرفته می شود و اصلا حقوق انسان معنی ندارد
سلام ، واقعا تشکیلات قوه قضاییه تبدیل به ماشینی پول ساز شده که بخشی به خزانه و حسابهای قوه و بخش دیگری به جیب شخصی و حسابهای مسئولان قوه واریز شده است. عدالت و برقراری حق طی چند سال گذشته بدلیل مدیریت بسیار ضعیف رو به نابودی گذاشته و مسئولان دادگستری کاملا خود مختار هر کاری خواستند به دلخواه و بدون توجه به اسناد و مدارک پرونده ها عمل کردند. خدا میداند چه حق هایی ناحق شد.
البته خوشحالی اصلاح طلبان بدلیل حذف رقیبی قدرتمند در عرصه انتخابات ریاست جمهوری است گرچه میدانیم نظام اسلامی شخصی قدرتمندی را برای تصدی ریاست جمهوری آینده در نظر گرفته است که حاضر شده مردی قدرتمند برای تصدی ریاست جمهوری را به ریاست قوه قضاییه منسوب کنند.
یقین داریم وضعیت مدیریت و پاکسازی عناصر فاسد نفوذی در قوه قضاییه نیازمند وقت است اما آنچه مسلم شده اکثریت مسئولان دادگستری در شهر مقدس مشهد بنوعی درگیر با عناصر نفوذی هستند لذا چنانچه مطلع بودند و سکوت کردند یا مطلع نبودند و اقدامی برای شناسایی عناصر فاسد نفوذی نکردند در هر دو صورت لیاقت مدیریت ندارند فلذا انتظار داریم تغییرات گسترده در دادگستری و سازمان بازرسی آغاز گردد در غیر اینصورت امیدی به بهبود اوضاع نیست و عناصر فاسد نفوذی همچنان به پر کردن جیب و حسابهای شخصی و اعمال سلیقه در قضاوتها عمل خواهند کرد.
مردم انتظار دارند تا تغییرات باعث تصدی مدیران پاکدست شود آنگاه میتوان امیدوار بود که پرونده هایی توسط عناصر فاسد نفوذی از صراط حق منحرف شدند و به نفع ظالم رای صادر شده مجددا پیگیری و احقاق حقوق شود زیرا بسیاری از پرونده ها را سراغ داریم که واقعا با وجود اسناد و مدارک مثبت متاسفانه رای وارونه به نفع مجرم صادر شده است که لازمست مجددا مورد رسیدگی قرار گیرند.
سلام قوهقضایه واقع زحمتکش برای وکیل مفخوراست یکماه کوچک من شاهدیم آدم ندارباش رحم کنه۱۰الی۲۰ میلیون توشهرستان که طرف سالی یک بار توان ندارهچندکیلو گوشت بخر دریکشهر ۵۰ هزاری وکیل داریم ۲میلیارد در یکسال کار میکنه
نظری بگذارید
نام خود را وارد نمایید
متن نظر را وارد نمایید
مقدار صحیح است
مقدار صحیح وارد کنید
بدون ویرایش از شما
آخرین اخبار
فاش نیوز آگهی می پذیردصندوق همیاریخبرنگار افتخاری فاش نیوز شویدمطب تغذیه و رژیم درمانیانتشارات حدیث قلمبنر بیمه دیسایت جمعیت جانبازان انقلاب اسلامیمتن نهایی مرامنامه و اسانامه جبهه جانبازاناساسنامه انجمن جانبازان نخاعیاسامی راه اندازان جمعیت جانبازانپرسش و پاسخ حقوقی ایثارگرانفرم فراخوان پیوستن به جمعیت جانبازانکارگاه مبنا تقدیم می کند: بالابر کمک حرکتی logo-samandehi