شناسه خبر : 64448
شنبه 18 اسفند 1397 , 12:02
اشتراک گذاری در :
عکس روز
ادبیات ایثار و شهادت

آیا باید نگران دسترسی به‌گوشی‌های‌تان باشید؟!

همه‌آن‌چه باید درباره‌ی داستان فنی تقلب در رای‌گیری انتخاب محبوب‌ترین برنامه صداوسیما بدانید

- همه‌آن‌چه باید درباره داستان فنی تقلب در رای‌گیری انتخاب محبوب‌ترین برنامه صداوسیما بدانید
- آیا حالا نباید بترسیم که چه‌کسانی به گوشی ما دسترسی دارند و با آن پیامک‌ می‌زنند و رای می‌دهند؟
1- باید بدانیم‌که؛
▫️وقتی که مشترک کُد * را می‌گیرد، فارغ از اینکه عدد بعدش چیست، به گذرگاهی در اپراتور تلفن‌همراه یا اصطلاحا USSD    Gateway هدایت می‌شود.
▫️اطلاعات که‌ به این گذرگاه می‌رسد، مثل یک مسیریاب، براساس کُدی که بعد از ستاره گرفته شده، بسته‌ها را به‌سوی این کد می‌فرستد.
▫️بعد از این کُدِ دستوری، اگر مربع باشد یعنی پایان دستور و اگر یک ستاره دیگر بیاید یعنی شرکتِ دارنده‌ی کُد دستوری، زیرمجموعه‌هایی دارد و آن هم هم‌چون مسیریاب اطلاعات را برای نفر یا بخش بعدی می‌فرستد.
2-  وزارت‌ارتباطات‌ فهمیده‌که؛
▫️در این ماجرا، سه گذرگاه وجود داشته؛ یکی ۳* که کُد دستور اصلی بوده و ستاره‌های بعدی که به‌سوی سامانه نظرسنجی که در صدا‌و‌سیما مستقر است، می‌رود.
▫️در سنجش آمار و اطلاعات اپراتورها با اطلاعات دریافت‌شده از درگاه ۳* آشکار شده اطلاعات در درگاه ۳* دست‌کاری‌شده.
▫️یعنی سه‌روز پشت‌سر هم حجم زیادی از اطلاعات ناگهان وارد سامانه و به‌جای داده‌های واقعی نشسته؛ همه ‌رای‌ها هم به یک برنامه داده‌شده.
▫️وقتی سامانه رأ‌ی‌گیری، شماره‌ای دریافت کند، به آن‌شماره پیامک می‌زند؛ همان پیامک‌هایی‌که مردم گلایه داشتند که وقتی رأی نداده‌اند چرا آن‌ها را دریافت‌کرده‌اند.
3- صداوسیما یک‌بار گفت؛
 ▫️سامانه‌ رای‌گیر «هک» شده. اما موقع هک در مدت‌زمان کوتاه نفوذ، هکر می‌تواند به اطلاعاتی دست‌رسی پیدا کند یا دیتابیس را تخریب کند.
▫️ولی این فرض که هکر دقیقا کُد را و سازوکاری را که باید دستور بزند، بداند و دستور هم در سامانه بنشیند، بسیار بعید است.
4- اما دیروز صداوسیما حرف‌اش را عوض کرد و؛
▫️در بخش‌های گوناگون خبری‌اش اعلام کرد سامانه چند‌ساعتی به‌هم خورده بوده و شرکتی که از وزارت ارتباطات مجوز داشته، در ماجرا دست داشته.
▫️اما جز اپراتورها، هیچ‌یک از این‌شرکت‌ها از وزارت ارتباطات مجوز ندارند.
5- یعنی باید نگران امنیت گوشی‌های‌مان باشیم ؟
▫️این قضیه به گوشی‌های تلفن مردم ربطی ندارد. چون نه رای‌ها از گوشی‌ها فرستاده شده و نه بدافزاری هم روی گوشی‌های مردم بوده که باعث رای‌دادن بدون‌اطلاع دارنده گوشی شود.
▫️در این ماجرا شماره‌‌های مردم برای افزایش رأی‌گیری، به سامانه نظرسنجی وارد شده.
▫️مردم رای‌ نداده‌اند ولی چون شماره‌شان به سامانه یک نظرسنجی وارد شده، اپراتور به‌درستی و خودکار، صاحب‌شماره را آگاه‌کرده که شماره‌ات در فلان نظرسنجی هست- پس‌جای نگرانی نیست/
منبع: روزآور، براساس گفت‌وگوی تاریخ چهاردم اسفند۹۷ روزنامه همشهری با آذری‌جهرمی، وزیرارتباطات

تلگرام
اینستاگرام
توییتر
نظری بگذارید
نام خود را وارد نمایید
متن نظر را وارد نمایید
مقدار صحیح است
مقدار صحیح وارد کنید
بدون ویرایش از شما
آخرین اخبار
فاش نیوز آگهی می پذیردنمایشگاه مجازی کتاب تهرانصندوق همیاریخبرنگار افتخاری فاش نیوز شویدمطب تغذیه و رژیم درمانیانتشارات حدیث قلمبنر بیمه دیسایت جمعیت جانبازان انقلاب اسلامیمتن نهایی مرامنامه و اسانامه جبهه جانبازاناساسنامه انجمن جانبازان نخاعیاسامی راه اندازان جمعیت جانبازانپرسش و پاسخ حقوقی ایثارگرانفرم فراخوان پیوستن به جمعیت جانبازانکارگاه مبنا تقدیم می کند: بالابر کمک حرکتی logo-samandehi