28 شهريور 1398/ ۲۰ محرم ۱۴۴۱
شناسه خبر : 64687
1397,سه شنبه 28 اسفند12:00
اشتراک گذاری در:
عکس روز

به عشق اسوه پدری


عدالت، عبادت و بندگی خدا, شجاعت، ساده زیستی، دریایی از علم, زهد, تقوا، صبر, دوستی با مساکین و ایتام, حافظ و اُنس شدید با قرآن, ایمان, کار و تلاش، پهلوانی, مروت, جوانمردی, مهربانی و عطوفت و... از بارزترین ویژگی اوست که هر کدام دریایی از معنا را در خور جای داده است.

به عشق اسوه پدری

جانباز،ع - همه روزهای رجب فضیلت و شرافت دارند, اوج و برترین روز آن سیزده رجب است, میلاد خجسته اولین خورشید تابناک ولایت وامامت, مولود کعبه, شهید محراب, حضرت علی ابن ابیطالب (ع).

انسانی ملکوتی, کامل به صفات خلیفه اللهی و بهترین الگو و نماد تشیّع. بعد از رسول الله (ص) در تاریخ اسلام و بشریت, امام علی دارای ارزش های متعالی و شخصیتی فرا زمانی و مکانی, تربیت شده درجوار خانه و شخص پیامبر اکرم و الگویی برای جهان بشریت است و انسانی به تمام معنا کامل در تمام ابعاد وجودی بودند.

 همه ملائک و فرشتگان و انسان ها در مقابل ایشان خاضع و خاشع هستند و زبان انسان از بیان امتیازات ایشان قاصر است. او در میدان جنگ و مبارزه هم شجاع، قوی و شمشیر زنی توانا بود و در محراب عبادت عارف و مجاهدی نستوه و شب زنده دار و در کار کردن و کشاورزی نیز کارگری زحمتکش و در ساده زیستی از نظر خوراک و پوشاک و مسکن متمایز بود.
متواضع در مقابل همسر و
پدری نمونه وعالی برای فرزندان.

امام علی یکی از 14 تَن از حضرات معصومین بودند و در همه غزوات ( 27 جنگ) در کنار پیامبر بودند. (به جز یک نبرد، آن هم جنگ  تبوک به دستور پیامبر برای نقش به آب کردن حیله دشمنان حضور نداشتند)

عدالت، عبادت و بندگی خدا, شجاعت، ساده زیستی، دریایی از علم, زهد, تقوا، صبر, دوستی با مساکین و ایتام, حافظ و اُنس شدید با قرآن, ایمان, کار و تلاش، پهلوانی, مروت, جوانمردی, مهربانی و عطوفت و... از بارزترین ویژگی اوست که هر کدام دریایی از معنا را در خور جای داده است.

در زمان رسالت پیامبر، در میان مردان، امام علی (ع) نخستین کسی بودند که به اسلام  ایمان آوردند. پیامبر(ص) فرمودند: اولین کسی که به من ایمان آورد و رسالت مرا تصدیق نمود و با من نماز گذارد، علی بود. و نیز در شأن نزول آیه وَ السّابِقُونَ السَّابِقُونَ اوُلئکَ الْمُقَرَّبُون" و تا آخر به این عهد پایدار ماندند و پیامبر نیز ایشان را بهترین گزینه رهبری بعد خود در غدیر خم "معرفی نمودند.

امام را اگر 25 سال خانه نشینی کردند و
صبر و مقاومت کرد, دلیلش حضور 23 ساله در رکاب پیامبر و حفظ وحدت جامعه مسلمین بود و زندگی مظلومانه و پر تلاطم ایشان گواهی است بر حقانیت او.
بعد از رحلت پیامبر هم ایشان از ناملایمات روزگار و از دست مردم مدینه و کوفه خون دل بسیار خورد تا جایی که شبانگاهان به نخلستان ها  می رفت و سر بر چاه می نهاد و
با خدای خویش نجوا و درد دل می کرد.

علی تنها بود و حتی در جنگ و مثلث" زر، زور و تزویر "خوارج در مقابل او ایستادند ولی ایشان ثابت قدم، راه پیامبر را ادامه داد و حتی در این بین همسرش که دختر رسول الله بود را از دست داد.

 امام علی علیه السلام با کنیه هایی مانند حیدرکرار, ذولفقار, یدالله, مرتضی, ولی الله, ابو تراب شناخته می شوند که از میان القاب امام نیز دو لقب از بقیه مشهورتر است، امیر المؤمنین و وصی".

 کتاب بزرگ و ارزشمند نهج ‏البلاغه امام به اذعان اغلب دانشمندان، نویسندگان و ادبای الهی، بعد از قرآن، زیباترین متن عربی است. مجموعه ای در بردارنده سخنانی عمیق، در کمال فصاحت و بلاغت و کتابی حاوی دستورات ارزشمند اخلاقی است و برای ما مسلمانان و اهل تشیّع، پس از قرآن، بزرگترین منبع شناخت است. کتابی است که اصول درس انسان‏ سازی را می‏ آموزد "قرآن صاعد و برادر قرآن" که مشتمل بر خطبه ها, نامه ها و کلمات قصار امام است، به تعبیر دیگر، آلبومی نشان دهنده‏ از راه ها، چاه ها، سعادت ها و شقاوت ها است و یا یک کتابی انقلابی، برای رهایی  از ظلمِ استکبار و استعمار در همه زمان هاست.

اسوه تقـوی علی و مظــهر ایمــان علی
عـزت آل پیمـــبر، عاشــــق جانـان علی
منشــاء جـود و سخاوت، موج دریای وفا
لعل رخشـــان ولایت، گوهــر تـابـان علی
منبع مهــر و محبت، صــاحب لطف و کرم
افتـــخار شیـعیان و آیت الـرحمــــان علی


13رجب که ماه میلاد امام الوصیین, همای رحمت, حضرت علی علیه السلام و روز پدر است را پیشاپیش به عموم پیروان ایشان  خصوصا خانواده بزرگ ایثارگران تبریک و تهنیت می گویم.
        

میلاد نور بر شما مبار


کد خبرنگار : 20


رجب     روز پدر     ولادت حضرت علی(ع)     فاش نیوز                            
Reply
no
7
yes
0
1398/01/02 - 20:04
اشهد ان مولا امیرالمومنین علی ولی الله .

نظری بگذارید
chapta

بدون ویرایش از شما
بیشتر...
آخرین اخبار
بیشتر...
معرفی کتاب

نقل مطالب سایت، فقط با ذکر منبع بلامانع است.

@ 2014 تمام حقوق مادی و معنوی برای پایگاه خبری تحلیلی فرهنگ ایثار و شهادت(فاش نیوز)،محفوظ می باشد.