شناسه خبر : 65008
شنبه 17 فروردين 1398 , 14:29
اشتراک گذاری در :
عکس روز

اخذ مجوز استخدام ۱۰ هزار فرزند شهید و جانباز

مجوز استخدام ۱۰ هزار فرزند شهید و جانباز اخذ می شود

 معاون تعاون و امور اجتماعی بنیاد شهید و امور ایثارگران گفت: برای ایجاد اشتغال فرزندان شهدا و جانبازان ۷۰ درصد، قرار است توافقی با سازمان امور اداری و استخدامی کشور منعقد و مجوز استخدام حدود ۱۰ هزار نفر از این فرزندان بیکار مانده طی برنامه ششم اخذ شود.

مهدی پاکدل روز جمعه در گفت و گو با خبرنگار اجتماعی ایرنا افزود: براساس بند ج ماده ۸۷ قانون برنامه ششم توسعه، دولت موظف است در طول این برنامه نسبت به اشتغال فرزندان شهدا و جانبازان ۷۰ درصد اقدام کند.
 

وی ادامه داد: تاکنون و خارج از سهمیه ماده ۲۱ قانون جامع خدمات رسانی به ایثارگران، برای اولین بار امسال ۲۰۰ سهمیه برای اشتغال این فرزندان شهدا و جانبازان ۷۰ درصد از سوی بنیاد شهید گرفته شد که در آزمون امسال دستگاه های دولتی شرکت کرده و به شرط قبولی، مشغول به کار خواهند شد.

پاکدل اظهار داشت: همچنین طی توافقی که با سازمان امور اداری و استخدامی منعقد می شود طی زمان باقیمانده برنامه ششم توسعه، یعنی در سه سال آینده، مشکل اشتغال باقیمانده افراد که حدود ۱۰ هزار و ۴۰۰ نفر هستند، حل شود.

وی افزود: هنوز توافق برای این موضوع انجام نشده اما کارهای اولیه آن انجام گرفته و قرار است مجوز استخدامی از سازمان امور اداری و استخدامی صادر شود و بر اساس آن ایثارگران برحسب نیاز دستگاه های اجرایی و مدرک تحصیلی در آن دستگاه ها مشغول به کار شوند.
پاکدل ادامه داد: در دولت تدبیر و امید نیز ۲۷۰ هزار فرصت شغلی ایجاد برای ایثارگران فراهم شده است و سال ۹۷ نیز ۲۰ هزار شغل برای جویندگان کار در میان خانواده های شهدا و ایثارگران ایجاد شد.
وی به موضوع اشتغال و کارآفرینی ایثارگران اشاره کرد و گفت: در بحث اشتغال در سه زمینه استخدام در دستگاه های اجرایی، استخدام در بخش خصوصی و اشتغال آفرینی انفرادی و تجمیعی و واگذاری تسهیلات اشتغالزایی فعالیت می کنیم و ۱۴ هزار فقره وام خوداشتغالی به ایثارگران داده شده است.

حسن زاده، مدیرکل اشتغال و کارآفرینی بنیاد شهید و امور ایثارگران نیز پیشتر گفته بود که ۸۳ هزار نفر از فرزندان و همسران شهدا و ایثارگران و جانبازان، آزادگان و فرزندان آنان بیکار هستند که تلاش بنیاد شهید ایجاد فرصت های شغلی برای این افراد است.
به گفته وی، این افراد در سامانه جمع آوری و ثبت اطلاعات ایثارگران (سجایا) ثبت نام کرده اند که به صورت مرتب این سامانه بازنگری می شود، البته برای اینکه تناقضی در این زمینه ایجاد نشود، هر سال آمار جدید تعداد افراد بیکار این قشر از جامعه را اعلام می کنیم.
طبق آمارهای موجود، تعداد کل جانبازان در کشور ۵۷۴ هزار و ۱۰۱ نفر است که ۳۳۶ هزار و ۲۸۲ نفر (معادل ۵۹ درصد) جانبازان زیر ۲۵ درصد و ۲۳۷ هزار و ۸۱۹ نفر (معادل ۴۱ درصد) جانبازان ۲۵ درصد و بالاتر هستند. البته حدود هفت هزار جانبازان با تشخیص اعصاب و روان شدید در کشور هستند.
آمار آزادگان کشور نیز ۴۲ هزار نفر اعلام شده و مردم ایران بیش از ۲۳۰ هزار شهید را تقدیم انقلاب کرده اند.

منبع : خبرگزاری ایرنا

تلگرام
اینستاگرام
توییتر
نظری بگذارید
نام خود را وارد نمایید
متن نظر را وارد نمایید
مقدار صحیح است
مقدار صحیح وارد کنید
بدون ویرایش از شما
آخرین اخبار
فاش نیوز آگهی می پذیردصندوق همیاریخبرنگار افتخاری فاش نیوز شویدمطب تغذیه و رژیم درمانیانتشارات حدیث قلمبنر بیمه دیسایت جمعیت جانبازان انقلاب اسلامیمتن نهایی مرامنامه و اسانامه جبهه جانبازاناساسنامه انجمن جانبازان نخاعیاسامی راه اندازان جمعیت جانبازانپرسش و پاسخ حقوقی ایثارگرانفرم فراخوان پیوستن به جمعیت جانبازانکارگاه مبنا تقدیم می کند: بالابر کمک حرکتی logo-samandehi