27 مرداد 1398/ ۱۷ ذو الحجة ۱۴۴۰
شناسه خبر : 65259
1398,یکشنبه 25 فروردين10:28
اشتراک گذاری در:
عکس روز
نشنال اینترست:

ایران بزرگ‌ترین زرادخانه موشکی منطقه را داردیک نشریه آمریکایی تصریح کرد ایران برخلاف آرزوی آمریکا، به توسعه و قدرتمندتر کردن توان موشکی خود ادامه می‌دهد.
نشنال اینترست نوشت: در حالی که آمریکا احتمالا به تهدیدهایش علیه ایران ادامه خواهد داد، ایران همچنان موشک‌های قدرتمندتری را توسعه می‌دهد. ایران به توسعه موشک‌های بالستیک دوربرد خود و پرتاب برخی از موشک‌هایش با بُرد کوتاه‌تر ادامه داده است، هرچند که دولت آمریکا از این کشور خواسته به‌طور کامل هرگونه سلاحی را که می‌تواند به‌طور فرضی توانایی حمل کلاهک هسته‌ای را داشته باشد، کنار بگذارد.
ایران در 8 سپتامبر و اول اکتبر سال 2018 موشک‌های ذوالفقار، قیام 1 و فاتح 110 را به سوی کردهای معارض در کردستان عراق پرتاب کرد. این حملات در مجموع گسترده‌ترین حملات موشکی ایران در حدود 20 سال گذشته بوده است. همچنین در حمله اکتبر که از موشک‌های ذوالفقار و قیام 1 استفاده شد، شبه نظامیان داعش در نزدیکی شهر مرزی ابوکمال سوریه هدف قرار گرفتند.
موشک‌های فاتح 110 در حملات سپتامبر، گروه‌های معارض کُرد را در کردستان عراق هدف قرار داد و به کشته‌شدن دستکم 17 تن و مجروح‌شدن شماری دیگر از جمله زنان و کودکان منجر شد.
ایران در بحبوحه تشدید تنش‌ها با آمریکا اقدام به پرتاب موشک کرد. در مه 2018 دولت ترامپ از توافق بین‌المللی برجام خارج شد؛ هرچند ایران به آن پایبند است.
دولت آمریکا در ایران می‌خواهد توسعه همه برنامه‌های موشکی خود را متوقف کند اعم از اینکه بخواهد در زمینه کلاهک هسته‌ای فعالیت کند یا نکند. همچنین آمریکا از ایران می‌خواست حمایت از حزب‌الله را متوقف و از سوریه خارج شود. اما ایران این‌خواسته‌ها را رد کرده است.
تارنمای مرکز مطالعات راهبردی و بین‌المللی در واشنگتن‌دی‌سی در توضیح این موضوع می‌گوید: تهران از زیربناها و تخصص تقویت موشک‌های موجود خود برخوردار است.
این کشور متنوع‌ترین و بزرگترین زرادخانه موشکی را در خاورمیانه در اختیار دارد که شامل هزاران موشک بالستیک کوتاه میان‌برد و موشک‌های میان‌برد و موشک‌های کروز می‌شود که می‌تواند مناطقی تا اسرائیل و جنوب شرق اروپا را در تیررس قرار دهد.
ایران فاقد موشک‌های بالستیک قاره‌پیما است. آمریکا، روسیه، چین، فرانسه و بریتانیا از این موشک‌ها برای انتقال کلاهک‌های اتمی در سراسر جهان استفاده می‌کنند.
«مایکل اِلمن» کارشناس امور موشکی در موسسه بین‌المللی مطالعات راهبردی لندن به روزنامه نیویورک‌تایمز گفت: تأسیسات شاهرود به «توسعه موشک‌های قاره‌پیما در پنج تا 10 سال آینده کمک خواهد کرد البته اگر تهران تمایلی به توسعه این نوع موشک‌ها داشته باشد.»
زرادخانه موشکی     داعش     مایکل اِلمن                                
نظری بگذارید
chapta

بدون ویرایش از شما
بیشتر...
آخرین اخبار
بیشتر...
معرفی کتاب

نقل مطالب سایت، فقط با ذکر منبع بلامانع است.

@ 2014 تمام حقوق مادی و معنوی برای پایگاه خبری تحلیلی فرهنگ ایثار و شهادت(فاش نیوز)،محفوظ می باشد.