27 تير 1398/ ۱۶ ذو القعدة ۱۴۴۰
شناسه خبر : 65327
1398,سه شنبه 27 فروردين11:37
اشتراک گذاری در:
عکس روز

تحریم سپاه؛ تأکیدی بر مقابله با از زیادخواهی آمریکا


دونالد ترامپ که در حال حاضر تحت تاثیر لابی‌های صهیونیست و افراطی در داخل و بیرون آمریکا قرار دارد، سیاست جدیدی را به اجرا گذاشته است که نه تنها ایالات متحده را از سازمان های و معاهدات بین المللی دور می سازد، بلکه در مجموع از آنها خارج کرده است.

امروزه علیرغم گسترش ارتباطات و تعاملات جهانی و پیشرفت های چشمگیرو این همه شعارها و ادعاهای جهانی برای حفاظت از صلح و امنیت جهانی، متأسفانه شاهد هستیم که هر از گاهی افراد، گروه ها و یا دولت های مختلفی در جهان با اقدامات و فعالیت های یکجانبه گرایانه و قلدرمآبانه خود، امنیت و آرامش جهانی را دستخوش تحولاتی می سازند و با آشفته سازی اوضاع جهان، صلح، امنیت و احترام به کرامت انسان ها و ملت ها را دچار مخاطره و آسیب می کنند و موجب رشد و گسترش خشونت و تروریسم می شوند. تردیدی نیست که ریشه بسیاری از رفتار های خصمانه در نادیده گرفتن هویت و احترام به کرامت انسان ها نهفته است.

بدون تردید چنانچه بخواهیم به مهمترین مصادیق و نمونه های بارز عدم پایبندی به صلح، عدالت، امنیت و ایجاد زمینه های خشونت در جهان به شکل سازمان یافته اشاره کنیم، میتوانیم فهرست بلندی از اقدامات غیرقانونی ، ضد انسانی و نابخردانه «ترامپ»، رییس جمهور ایالات متحده آمریکا را فهرست کنیم.

  وی با خروج یکجانبه و غیر قانونی از پیمان ها و معاهدات معتبر بین المللی همچون برجام، پیمان تغییرات آب و هوایی پاریس، خروج از شورای حقوق بشر، تغییر پیمان نفتا، خروج از توافقنامه جهانی امور مهاجران، انتقال غیرقانونی سفارت امریکا به بیت المقدس و ... علاوه بر اثبات عدم پایبندی به تعهدات بین المللی، زمینه های تزلزل در قواعد، مقررات و حقوق معتبر بین المللی را به وجود آورده است و حتی پا را از این موارد نیز فراتر گذاشته و در امور داخلی کشور ها دخالت می کند.

دونالد ترامپ که در حال حاضر تحت تاثیر لابی‌های صهیونیست و افراطی در داخل و بیرون آمریکا قرار دارد،سیاست جدیدی را به اجرا گذاشته است که نه تنها ایالات متحده را از سازمان های و معاهدات بین المللی دور می سازد، بلکه در مجموع از آنها خارج کرده و به امنیت و نظم جهانی نیز صدمات جبران ناپذیری وارد ساخته است.

امروز نیز جهانیان شاهد سخیف‌ترین اقدام غیرقانونی دیگری از ترامپ بودند که وی بدون رعایت موازین حقوق بین الملل و تمامی معاهدات جهانی، اقدام به تروریست نامیدن نیروهای نظامی یک کشور مستقل و عضو رسمی سازمان ملل می کند که یک بدعت خطر ناک و خلاف تمام اصول، موازین و قواعد بین المللی است.

دولت آمریکا در ادامه سیاست های خصمانه و  فشار بر ملت ایران، در اقدامی غیرقانونی، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را به فهرست سازمان‌های تروریستی خود اضافه کرد. اقدامی که بدون شک ناشی از شکست سیاست های این کشور در تامین و تضمین امنیت رژیم صهیونیستی و برای ادامه روند نا امن سازی و تولید فضای آنارشی در منطقه غرب آسیا و ایجاد چتر حمایتی از تروریست ها و ناکامی این کشور در تحریم های غیرقانونی و فشارهای مختلف بر ملت ایران و سرخوردگی چهل سال ناکامی در مقابله با ایران صورت گرفت، چرا که هیچ ناظر منصفی نمی تواند کوشش های موثر سپاه در تولید صلح و امنیت برای مردم منطقه را نادیده بگیرد.

 امریکا و رژیم صهیونیستی، ایران و جبهه مقاومت را یکی از تاثیرگذارترین نیروهای موجود در مقابل سیاست های سلطه گرایانه خود در منطقه می‌بینند، لذا از روی عصبانیت ناشی از ناکامی و شکست و تلاش غیر عقلانی برای پاسخگویی به افکار عمومی مردم امریکا و احیای ابهت پوشالی خود در جهان ، نام سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را که در کنار مردم مسلمان و درد کشیده منطقه ایستاده و با گروه های تروریستی تکفیری و داعش مقابله کرده و از صلح پاسداری می کنند، در لیست تروریسم قرار می دهد.

البته رصد رفتارهای رییس جمهور امریکا نشان داده است که از هیچ پشتوانه فکری و سیاسی برخوردار نیست و جهانیان به تصمیمات غیر منطقی و دمدمی مزاجانه او عادت کرده اند و هر روز شاهد اقدامات غیر حقوقی و غیر انسانی دولت آمریکا هستند و در واقع شخصیت ترامپ بعنوان یک رییس جمهور، بیشتر از آنکه مورد توجه و تاثیر گذاری باشد، به موضوع خنده و تمسخر تبدیل شده است که غالبا روسای کشورها با نگاه تحقیرآمیز در مقابل این تصمیمات سکوت می کنند و آن ها را جدی نمی گیرند.

اما بنظر می رسد برای جلوگیری از یکجانبه گرایی امریکا و تقویت قوانین بین المللی و نهادهای ناظر جهانی، علاوه بر دولت ها که لازم است با اتخاذ مواضع اصولی مانع از نادیده گرفته شدن مقرات بین المللی شوند، وظیفه نخبگان، حقوقدانان و اندیشمندان است که در قالب فعالیت های مدنی و مردم نهاد، نسبت به ارتباط گیری با نخبگان و نهادهای مدنی تاثیرگذار در جهان، افکار عمومی جهانی را نسبت به خطرات یکجانبه گرایی و نتایج حمایت امریکا و رژیم صهیونیستی از گروه های تروریستی آگاه سازند، چرا که به صورت آشکار ملاحظه می گردد که ترامپ برای حمایت از نتانیاهو در انتخابات داخلی سرزمین های اشغالی، تنها حامی واقعی صلح در منطقه را با قلب واقعیات موجود و وارونه سازی مفاهیم صلح و امنیت در لیست کذایی قرار می دهد. بنا براین درچنین شرایطی، وظیفة سنگینی بر عهده نخبگان منصف و انسان دوست است که در مقام چشمان بینا و عدالت خواه ملت ها، حقایق را با معرفی ترورسیم واقعی و محکوم کردن حامیان آن برای ملت های خود روشن نمایند.

علاوه بر نخبگان، ضرورت دارد و باید نظام حقوقی جامعه بین‌المللی و سازمان ملل متحد نه تنها برای مقابله با زیاده خواهی های امریکا در جهان ، بلکه برای حفظ هویت و موجو دیت خود  تلاش کنند و نسبت به بی‌اعتنایی امریکا نسبت به موازین حقوق بین‌الملل که در چارچوب ساز وکار‌های تعریف شده، در منشور سازمان ملل متحد است؛ اقدام کند چرا که بی اعتباری معاهدات جهانی در اثر  اقدامات یکجانبه گرایانه و خلاف قواعد و مقررات بین المللی، نه تنها تهدید صلح در منطقه خاورمیانه ، بلکه تهدید جامعه بین المللی است که غالبا اعتبار آن از پایبندی  دولت‏‌ها نسبت به تعهدات خود نشات می گیرد.

این اقدام یک حرکت ضد صلح و امنیت در منطقه و جهان است که مخاطرات آن عرصه های مختلف صلح و امنیت را در بر می‌گیرد و مسئولیت آن بر عهده تمامی ناظران سیاسی و مدنی بی تفاوت در جهان است چرا که مرور رفتارهای جنون آمیز ترامپ نشان داده است که به هیچ قاعده و قانون جهانی احترام نمی‌گذارد.

انتهای پیام/
تحریم سپاه     صهیونیست     ترامپ                                
نظری بگذارید
chapta

بدون ویرایش از شما
بیشتر...
آخرین اخبار
بیشتر...
معرفی کتاب

نقل مطالب سایت، فقط با ذکر منبع بلامانع است.

@ 2014 تمام حقوق مادی و معنوی برای پایگاه خبری تحلیلی فرهنگ ایثار و شهادت(فاش نیوز)،محفوظ می باشد.