شناسه خبر : 65499
سه شنبه 03 ارديبهشت 1398 , 16:35
اشتراک گذاری در :
عکس روز
ادبیات ایثار و شهادت

ساخت مستند «مرتضای امت» از زندگی شهید مطهری

دبیر ستاد بزرگداشت چهلمین سالگرد شهادت استاد شهید مطهری از ساخت مستند «مرتضای امت» خبرداد و گفت: با هماهنگی‌ صداوسیمای جمهوری اسلامی همزمان با چهلمین سالگرد استاد، این مستند برگرفته از زندگی وی ساخته می شود.

فاش نیوز - رشید جعفرپور روز سه شنبه ضمن تشریح برنامه ها و اقدامات و فعالیت های چهلمین سالگرد بزرگداشت استاد شهید مرتضی مطهری، گفت: با توجه به اینکه نسل جدید کمتربا آثار استاد آشنا هستند لذا درصدد هستیم تا یک بازخوانی اندیشه‌های ایشان در این نسل به صورت جدی مورد توجه قرار گیرد.
 
وی همچنین از برگزاری همایش‌هایی بر محور «اندیشه‌های شهید مطهری و گام دوم انقلاب» در مراکز علمی و دانشگاهی کشور با هماهنگی بیش از30 دستگاه خبرداد و گفت: با عنایت به بیان و طرح بیانیه گام دوم انقلاب توسط رهبر معظم انقلاب اسلامی، درصدد هستیم برنامه‌های امسال بزرگداشت استاد مطهری را براساس این بیانیه برگزار کنیم چرا که شهید مطهری نظریه‌پرداز و ایدئولوگ انقلاب بوده و لازم به بازخوانی اندیشه‌های وی احساس می شود.
 
دبیرستاد چهلمین سالگرد بزرگداشت استاد شهید مطهری گفت: طبق روال سال های گذشته ستاد در برپایی مراسم‌های بزرگداشت، برنامه‌هایی دارد که اجرای این برنامه‌ها با همکاری 30 دستگاه فرهنگی در کشوراست که با این دستگاه‌ها در حدود شش جلسه برگزار کرده‌ و دو هیأت اندیشه‌ورز را برای چهلمین سالگرد گرامیداشت شهادت استاد مطهری در نظر گرفته‌ایم.
 
وی افزود: نامه‌ای از طرف ستاد به دستگاه‌ها ارسال شده است که علاوه بر برنامه‌های اصلی خود، برنامه‌هایی نیز با محوریت استاد مرتضی مطهری ویژه چهلمین سالگرد شهادت ایشان برگزار کنند.
 
دبیر ستاد چهلمین سالگرد بزرگداشت استاد شهید مطهری درادامه، برگزاری سالگرد شهید مطهری در دانشگاه تهران تحت عنوان «شهید مطهری و گام دوم انقلاب» را از دیگر برنامه های این ایام عنوان کرد و افزود: این برنامه با هماهنگی وزارت علوم 11 اردیبهشت‌ماه با حضور وزیر علوم در دانشگاه تهران برگزار می‌شود. 
 
وی اضافه کرد: همچنین همایش بعدی روز دهم اردیبهشت‌ماه از ساعت 9 تا 17 تحت عنوان همایش «حکمت» در دانشگاه صداوسیما با سخنرانی آیت‌الله صادق لاریجانی و بر محور «اندیشه شهید مطهری و گام دوم انقلاب» برگزار می‌شود که این مراسم 10 سخنران ویژه دیگر نیز دارد.
 
جعفرپور درادامه سخنان خود، «استاد مطهری و مطالعات قرآنی معاصر» را از دیگر برنامه های این ایام برشمرد و گفت: این برنامه 12 اردیبهشت‌ماه در پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی برگزار می‌شود. 
 
به گفته وی همچنین همایش «مطهری و مواجهه با فلسفه یونان» با سخنرانی احمد عسکری و امیرحسین ساکت در دانشگاه شهید مطهری و همایش ملی «استاد مطهری بنیان‌های نظری و اقدامات عملی اقتصاد در گام دوم انقلاب» با تأکید بر اندیشه‌های علمی شهید مطهری چهارم اردیبهشت‌ماه در دانشگاه علوم پزشکی شیراز برگزار می‌شود.
 
دبیر ستاد چهلمین سالگرد بزرگداشت استاد شهید مطهری گفت: امسال مقرر شده است تا با همکاری آموزش و پرورش طرح «نگارشِ نامه به استاد شهید مطهری» را ویژه دانش‌آموزان مقطع دبیرستان سراسر کشور برگزار کنیم لذا به پیشنهاد وزارت ورزش لیگ‌های ورزشی به نام شهید مطهری برگزار می‌شود که هفت فدراسیون از جمله فدراسیون اتومبیلرانی و موتورسواری، اسکیت، کبدی، تیراندازی، تنیس روی میز، ورزش پهلوانی و زورخانه‌ای اعلام آمادگی کردند.
 
جعفرپور در ادامه همچنین گلباران فضای محل شهادت شهید مطهری، محل دفن شهید و محل زندگی ایشان در فریمان را از دیگر برنامه های این ایام توسط بنیاد شهید برشمرد و گفت: همچنین با همکاری وزارت کشور و شهرداری قرار است فضاسازی محیطی دستگاه‌های عضو را در سطح شهر داشته باشیم و بیلبوردها و نوشته‌ها و تصاویری مرتبط با استاد شهید مطهری در سطح شهر نصب شود. 
 
دبیرستاد چهلمین سالگرد بزرگداشت استاد شهید مطهری با اشاره به برگزاری سی و دومین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران در نمایشگاه کتاب گفت: مقرر است مجموعه جملات و بیانات و کتاب‌های ایشان برای بازدید و خرید در اختیار علاقه‌مندان قرارگیرد.
 
وی افزود: همچنین خانه موزه شهید مطهری تور مجازی راه اندازی کرده که با استفاده از بارکد، علاقه‌مندان می‌توانند از این خانه بازدید مجازی داشته باشند و این تور مجازی به سه زبان انگلیسی، عربی و فارسی در دسترس علاقه‌مندان است.
 
جعفرپور در ادامه با اشاره به برنامه‌های مرتبط با بنیاد شهید مطهری، گفت: حدود 40 نشست علمی با همکاری مراکز مختلف دانشگاه‌ها و مراکز فرهنگی از جمله در دانشگاه‌های دانشگاه شهید مدرس، دانشگاه امام صادق (ع) و دانشگاه علامه و… برگزار می‌شود. 
 
وی ادامه داد: همایش علمی با محوریت حوزه علمیه در روز شهادت شهید مطهری (13 بهمن 98) با همکاری حوزه علمیه قم برگزار می‌شود. همچنین در روز 12 اردیبهشت‌ماه با همکاری مدیریت حوزه علمیه قم مراسم بزرگداشت شهادت مرتضی مطهری در سالن دارالشفاء قم برگزار خواهد شد.
 
رئیس ستاد بزرگداشت چهلمین سالگرد شهادت استاد مطهری افزود: مجمع عالی حکمت نیز 14 نشست علمی در قم و دو نشست در شیراز و مشهد برگزار می‌کند، بنا بر هماهنگی‌هایی که با رادیو و تلویزیون صورت گرفته قرار است چند روز قبل و بعد از شهادت استاد مطهری حجم زیادی از برنامه‌های شبکه‌های رادیویی و تلویزیونی ویژه گرامیداشت یاد و خاطره استاد مرتضی مطهری باشد.
 
جعفرپور ادامه داد: در بنیاد 25 جلد کتاب فلسفه‌ای برنامه‌ریزی شده که به چاپ برسد و در هفته معلم از چهار جلد با عناوین «مطهری و مهدویت»، «مطهری و عدالت»، «مطهری و حقوق زن» و «مطهری و عرفان» رونمایی می‌شود. انتشارات صدرا نیز سه کتاب با عنوان «فطرت در قرآن»، «مجموع سخنرانی‌های استاد مطهری برای طلاب حوزه علمیه قم»، «اسلام و مسئله مالکیت» اولین جلد حاشیه شهید مطهری در کتاب «اسفار ملاصدرا» را منتشر می‌کند. 
 
وی افزود: همچنین اپلیکیشن جامع اندروید برای آثار شهید مطهری با قابلیت جست‌وجوی پیشرفته و با امکان خرید نسخه چاپی آثار و دسترسی به همه آثار شهید مطهری همراه با برنامه جست‌وجوی پیشرفته رونمایی می‌شود و از دیگر ویژه برنامه‌های ما نیز طبق رسم هر ساله دیدار اساتید و معلمان با رهبر معظم انقلاب است.
تلگرام
اینستاگرام
توییتر
نظری بگذارید
نام خود را وارد نمایید
متن نظر را وارد نمایید
مقدار صحیح است
مقدار صحیح وارد کنید
بدون ویرایش از شما
آخرین اخبار
فاش نیوز آگهی می پذیردنمایشگاه مجازی کتاب تهرانصندوق همیاریخبرنگار افتخاری فاش نیوز شویدمطب تغذیه و رژیم درمانیانتشارات حدیث قلمبنر بیمه دیسایت جمعیت جانبازان انقلاب اسلامیمتن نهایی مرامنامه و اسانامه جبهه جانبازاناساسنامه انجمن جانبازان نخاعیاسامی راه اندازان جمعیت جانبازانپرسش و پاسخ حقوقی ایثارگرانفرم فراخوان پیوستن به جمعیت جانبازانکارگاه مبنا تقدیم می کند: بالابر کمک حرکتی logo-samandehi