شناسه خبر : 65528
چهارشنبه 04 ارديبهشت 1398 , 13:06
اشتراک گذاری در :
عکس روز

گزارشی از بحران سیل در خوزستان

گزارشی از بحران سیل در خوزستان

زیر آب رفتن 100 هکتار نخیلات خرمشهر/احتمال شیوع وبا در بین سیل زده‌ها

سیل نخل

سیلاب در خوزستان به سوی خلیج فارس در حرکت است و حالا به جنوب خوزستان رسیده است.

به گفته مسئولین، سدها شرایط پایداری دارند و سیل بندهای اطراف شهرها هم حراست می‌شوند و هم تقویت اما با این همه درست است که خوزستان از وضعیت اضطراری خارج شده اما هنوز در حالت بحران قرار دارد.

سیل، روح، روان و مال خسارت دیده‌ها را با خود برده و علاوه بر آن زیرساخت روستاها از بین رفته است و برخی سیل دیدگان در همین شرایط به روستاهایشان برگشته‌اند.

آنها هم که برنگشته‌اند و هنوز در ۳۲ اردوگاه ساکن‌اند، به گفته معاون دانشگاه علوم پزشکی اهواز در شرایط اضطراری قرار دارند و از زمان مورد نیاز جهت تبدیل اردوگاه اضطراری به موقت گذشته‌اند چرا که باید اردوگاه‌ها به شکل موقت تعیین تکلیف می‌شدند اما این کار نشده است و احتمال بروز بیماری‌های روده‌ای و وبا در میان آنان زیاد است.

همچنین با توجه به نبود سیستم سرمایشی در برخی چادرهای اسکان، وضعیت برای مادران و کودکان مناسب نیست؛ هنوز بعد از یک ماه از وقوع سیل، مشکل سرویس بهداشتی و حماام در برخی اردوگاه‌ها وجود دارد و نیازهای اردوگاه‌ها به روز رسانی و راستی آزمایی نشده است.

به گفته مدیرعامل جمعیت هلال احمر خوزستان از چهارم فروردین ماه تاکنون به ۴۵ هزار خانوار شامل ۲۵۰ هزار و ۱۱۶ نفر امدادرسانی شده است و همچنین در این مدت ۶۶۷۹ نفر به مکان‌های امن انتقال یافته‌اند. در این مدت ۱۲۰ روستا دچار آبگرفتگی شده‌اند و همچنین ۲۷۴ روستا به صورت جزئی و کلی تخلیه شده است.

۱۰۰ هکتار از نخیلات خرمشهر زیر آب‌اند

مدیر اداره جهاد کشاورزی خرمشهر گفت: حدود ۱۰۰ هکتار از نخیلات شهرستان به زیر آب رفته‌اند.

محمد مطرودی در گفت‌وگو با ایسنا با اشاره به ورود آب به برخی از نخیلات خرمشهر اظهار کرد: در حال حاضر حدود ۱۰۰ هکتار از نخیلات خرمشهر به زیر آب رفته‌اند و در اثر بالا آمدن سطح آب رودخانه کارون به نخل‌ها خسارت وارد شده است.

وی افزود: بخشی از نخیلاتی که به زیر به آب رفته‌اند، نخیلات بارور هستند اما بخشی دیگر از آن‌ها نیز پاجوش‌هایی هستند که هنوز به مرحله باردهی نرسیده‌اند و جوان هستند.

وی در خصوص برآورد میزان خسارت وارد شده به نخیلات خاطرنشان کرد: با توجه به بالا بودن سطح آب رودخانه کارون، هنوز آب از نخیلات خارج نشده و همچنان نخیلات زیر آب هستند. از این رو امکان برآورد خسارت در حال حاضر وجود ندارد اما در تلاش هستیم تا آب را از نخیلات خارج کنیم.

امدادرسانی به بیش از ۲۵۰ هزار سیل زده در خوزستان

مدیرعامل جمعیت هلال احمر خوزستان از امدادرسانی به ۲۵۰ هزار و ۱۱۶ نفر خبر داد.


علی خدادادی در گفت‌وگو با ایسنا با اشاره به امدادرسانی جمعیت هلال احمر خوزستان در مناطق سیلابی اظهار کرد: در طول این مدت شهرستان‌های بهبهان، لالی، گتوند، ایذه، شوشتر، باغملک، هفتکل، آبادان، شادگان، هویزه، رامهرمز، اندیمشک، اندیکا، باوی، مسجدسلیمان، دزفول، شوش، اهواز، دشت آزادگان، کارون و حمیدیه از سیل متأثر شده‌اند.

وی ادامه داد: در حال حاضر سیل در برخی از شهرستان‌ها فروکش کرده و در برخی از مناطق هنوز سیل و تبعات آن وجود دارد. مناطقی از شهرستان‌های شوشتر، اهواز، دشت آزادگان، شوش، باوی، حمیدیه، کارون و شادگان هنوز متأثر از سیلاب هستند.بلوارهای ساحلی اهواز تا جمعه بازگشایی شوند

مدیرکل مدیریت بحران خوزستان با اشاره به مسدود بودن بخش‌هایی از بلوارهای ساحلی اهواز، گفت: بلوارهای جاده ساحلی اهواز تا روز جمعه باید بازگشایی شوند.


به گزارش ایسنا، کیامرث حاجی زاده در جلسه کارگروه تخصصی بهداشت و درمان در استانداری خوزستان اظهار کرد: هشدارها، جابه‌جایی اهالی روستاها، ایجاد فیوزپلاک‌ها، زیر آب رفتن مزارع و همه اقدامات انجام شده جهت جلوگیری از ورود آب به نقاط پر جمعیت بود تا از حیث تلفات انسانی مشکلاتی ایجاد نشود.

حاجی زاده گفت: با توجه به اقدامات انجام شده نباید مسائل به گونه‌ای باشد که در مرحله بازسازی و بازتوانی بیماری‌ها به سمت سیل زدگان بیاید. نباید در چند روز یا ایام آخر سست شویم و این موضوع باعث شود لطماتی به مردم وارد شود.

وی تصریح کرد: مردم از نظر روحی، روانی، جسمی و مالی خسارت دیده‌اند. همچنین زیرساخت روستاها از بین رفتند و اگر بیماری به آن افزوده شود دیگر چطور می‌توانیم شرایط را مدیریت کنیم؟

مدیرکل مدیریت بحران خوزستان گفت: خوزستان هنوز در حالت آماده‌باش است و تنها از وضعیت اضطراری خارج شده است. هنوز در حالت بحران قرار داریم. بنابراین باید شرایط در مدت اخیر مدیریت شود و مردم به طور صحیحی به محل زندگی خود برگردند.

حاجی زاده با تاکید بر لزوم فراهم کردن شرایط بازگشت هر چه سریع‌تر روستاییان، تصریح کرد: آب وارد برخی روستاها نشده است و تنها جاده ارتباطی آنها باید برقرار و برق وصل شود. برخی روستاها کامل زیر آب رفته‌اند که باید روستاییان اسکان موقت یابند و شرایط لازم در این زمینه فراهم شود.


وی تصریح کرد: همچنین در برخی اردوگاه‌ها در بحث سرویس بهداشتی و حمام مشکل وجود دارد که باید در این راستا اقدام شود زیرا مطرح کردن این مساله پس از یک ماه در جلسه استانی درست نیست. همچنین جهت تأمین سیستم سرمایشی این اماکن باید فکری شود. دفع بهداشتی لاشه‌ها نیز باید مورد توجه قرار بگیرد.

حاجی زاده ادامه داد: همچنین با توجه به گرمای هوا در خرداد و تیرماه یکی از پیک‌های بیماری‌های وبا و شبه وبا وجود دارد که از طریق آب انتقال می‌یابد با گرمای هوا این بیماری راحت تر قابل انتقال است که باید به این موضوع توجه شود.

وجود معضلات بهداشتی در اردوگاه‌ها / شرایط، مستعد بروز بیماری‌های روده‌ای

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز با اشاره به حجم آبی که وارد روستاها شده و تبدیل بخشی از آن به ماندآب، گفت: اکنون در پیک اول بیماری‌های التور هستیم و شرایط اقلیمی و شرایط فعلی جهت بروز بیماری‌های روده‌ای مستعد است.


به گزارش ایسنا - منطقه خوزستان، دکتر مهدی حسینی زاده در جلسه کارگروه تخصصی بهداشت و درمان، با اشاره به معضلاتی که در جمعیت تحت تأثیر سیل وجود دارد، اظهار کرد: اکنون هنوز در اردوگاه‌ها وضعیت به صورت اضطراری است و از زمان مورد نیاز جهت تبدیل اردوگاه اضطراری به موقت گذشته است و باید اردوگاه‌ها به شکل موقت تعیین تکلیف می‌شدند اما این کار نشده است.

رئیس مرکز بهداشت خوزستان گفت: مقوله دوم بازگشت مردم به روستاها است که باید مسائل بهداشتی جهت ایجاد زمینه بازگشت جمعیت به روستاها فراهم شود.

وی با تاکید بر لزوم حفظ سلامت مردم، عنوان کرد: همچنین انتظار می‌رود در اردوگاه یک مسئول به عنوان متولی باشد اما همچنان این معضل وجود دارد. اکنون معضلات بهداشتی در بسیاری از اردوگاه‌ها وجود دارد؛ بحث فاضلاب، پسماند، سازماندهی و نظارت بر نحوه توزیع مواد غذایی از معضلات این اردوگاه‌ها هستند که باید به این موارد توجه شود.حسینی زاده تصریح کرد: آمار مراکز بهداشت از اردوگاه‌ها و مناطق سیل زده متفاوت است و انتظار داریم این آمار به واقعیت نزدیک شود تا به افرادی که نیاز است ارائه خدمت شود.

اکنون اختلافی در آمار اردوگاه‌ها با آمار جمعیتی خانه‌های بهداشت وجود دارد که باید این آمار بروز رسانی و راست آزمایی شود تا خدمات بیشتر از حد ارائه نشود. یعنی اکنون به جمعیتی خدمات بهداشتی و درمانی رایگان ارائه می‌دهیم که در اصل واقعیت، وجود ندارند که این موضوع از نظر اقتصادی و پایش مراقبت‌های بهداشتی به هیچ وجه منطقی نیست.

رئیس مرکز بهداشت خوزستان گفت: انتظار می‌رود وضعیت اردوگاه‌ها از نظر بهداشتی ساماندهی شود. همچنین وضعیت اضطراری اردوگاه‌ها به وضعیت موقت تبدیل شود. بر نظافت، توزیع غذا و یخ نیز توجه بیشتری شود. همچنین با توجه به عدم وجود سیستم سرمایشی در چادرهای اسکان، وضعیت این چادرها برای مادران و کودکان مناسب نیستند.

وی با اشاره به ورود فاضلاب به رودخانه کارون، عنوان کرد: آیا رودخانه محل ریختن فاضلاب است؟ آیا در آینده نباید در این زمینه فکری شود؟

حسینی زاده با ابراز نگرانی از وضعیت فاضلاب اهواز، گفت: باید بپذیریم اهواز از نظر فاضلاب بسیار وضعیت بدی دارد و باید برای آینده و وضعیت فاضلاب فکری شود. تا چه زمانی می‌خواهیم درمان مسکنی انجام دهیم؟

لزوم تلاش برای حفظ سلامت سیل زدگان در پساسیل

رئیس دانشگاه علوم پزشکی اهواز گفت: ادعا می‌کنیم تلفات انسانی بر اثر سیل نداشتیم و تقریباً جامعه بشری را با سلامت حفظ کرده‌ایم که در ادامه راه تلاش و همت باید در این راستا باشد تا خطری سلامت مردم به مخاطره نیندازد.


به گزارش ایسنا، دکتر ایرج نظری در جلسه کارگروه تخصصی بهداشت و درمان، اظهار کرد: ادعا می‌کنیم تلفات انسانی بر اثر سیل نداشتیم و تقریباً جامعه بشری را با سلامت حفظ کرده‌ایم که در ادامه راه تلاش و همت باید در این راستا باشد تا خطری سلامت مردم به مخاطره نیندازد.


نظری با اشاره به بازگشت برخی از مردم به منازل خود، گفت: اکنون برخی از مردم به منازل خود برگشته‌اند اما شرایط محیطی، زیستی و بهداشتی برای آنها فراهم نیست. همچنین از سوی جاهای مختلف جهت سمپاشی اعلام آمادگی کرده‌اند اما اجازه این کار را نمی‌دهیم زیرا سمپاشی بی رویه بیماری، عارضه و مسائل مختلفی ایجاد می‌کند که بعد درمان آنها دچار مشکل خواهد شد. بنابراین در زمینه سمپاشی همه موارد باید در نظر گرفته شود.

پنج هزار کیلومتر شبکه برق خوزستان در معرض سیلاب

مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق اهواز گفت: بیش از پنج هزار کیلومتر شبکه فشار ضعیف و متوسط شرکت‌های توزیع اهواز و خوزستان در معرض سیلاب هستند و بسیاری از پایه‌ها نیز به زیر آب رفته‌اند.

حسن کریمی در گفت‌وگو با ایسنا با تأکید بر اهمیت پایداری شبکه در ایستگاه شمال غرب این شرکت، افزود: در شرایط سیلاب در صورتی که ایستگاه شمال غرب ۲۰ ساعت خاموش می‌شد، همه خروجی‌های مدار قطع و مشکلات بسیاری برای مشترکین به ویژه در مخازن و تأسیسات نفتی به وجود می‌آمد.

مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق اهواز با اشاره به اهمیت تأمین و توزیع برق، تصریح کرد: در صورتی که در این شرایط بحرانی، تنها ۱۰ ساعت شبکه برق اهواز دچار مشکل و قطعی می‌شد بدون شک فاجعه‌ای انسانی در این شهر رخ می‌داد زیرا شرایط بسیار دشواری برای مردم و تأسیسات به وجود می‌آمد.

کریمی ادامه داد: بیش از پنج هزار کیلومتر شبکه فشار ضعیف و متوسط شرکت‌های توزیع اهواز و خوزستان در معرض سیلاب هستند و بسیاری از پایه‌ها نیز به زیر آب رفته‌اند.

پلیس تا بازگشت شرایط به وضع عادی، از سیل‌بندها حراست می‌کند

سرپرست فرماندهی انتظامی اهواز گفت: پلیس تا بازگشت شرایط به وضع عادی، به صورت شبانه‌روزی از سیل‌بندهای اطراف شهر حراست خواهد کرد.

به گزارش ایسنا، سرهنگ محسن دالوند در حاشیه بازدید و سرکشی از سیل‌بندهای احداث شده در مناطق کیانشهر، عین ۲ و ملاشیه اهواز، اظهار کرد: پلیس با حضور گسترده و به صورت شبانه‌روزی، حافظ امنیت و آرامش مردم بوده و از سیل‌بندهای احداث شده نگهبانی خواهد کرد.

وی افزود: با وقوع سیلاب‌های اخیر، دشمنان نظام با برنامه‌ریزی هدفمند سعی داشتند تا با وارد کردن صدمه به سیل‌بندهای ایجاد شده، موجب نارضایتی شهروندان شده و چهره نظام را تخریب کنند که با آمادگی و هوشیاری نیروهای نظامی، نگهبانی و حراست شبانه روزی پلیس و همچنین بصیرت مردم وفادار استان خوزستان توطئه‌های آن‌ها خنثی شد.

تلگرام
اینستاگرام
توییتر
نظری بگذارید
نام خود را وارد نمایید
متن نظر را وارد نمایید
مقدار صحیح است
مقدار صحیح وارد کنید
بدون ویرایش از شما
آخرین اخبار
فاش نیوز آگهی می پذیردصندوق همیاریخبرنگار افتخاری فاش نیوز شویدمطب تغذیه و رژیم درمانیانتشارات حدیث قلمبنر بیمه دیسایت جمعیت جانبازان انقلاب اسلامیمتن نهایی مرامنامه و اسانامه جبهه جانبازاناساسنامه انجمن جانبازان نخاعیاسامی راه اندازان جمعیت جانبازانپرسش و پاسخ حقوقی ایثارگرانفرم فراخوان پیوستن به جمعیت جانبازانکارگاه مبنا تقدیم می کند: بالابر کمک حرکتی logo-samandehi