30 شهريور 1398/ ۲۲ محرم ۱۴۴۱
شناسه خبر : 66601
1398,شنبه 11 خرداد11:04
اشتراک گذاری در:
عکس روز

نقشه‌ای که ترامپ برای نتانیاهو فرستاد +عکس


بنیامین نتانیاهو،نخست وزیر رژیم صهیونیستی اعلام کرده که رئیس جمهوری آمریکا برای او نقشه‌ای رسمی از سوی دولت این کشور ارسال کرده که در آن جولان بخشی از اسرائیل است.

 

بنیامین نتانیاهو،نخست وزیر رژیم صهیونیستی اعلام کرده که رئیس جمهوری آمریکا برای او نقشه‌ای رسمی از سوی دولت این کشور ارسال کرده که در آن جولان بخشی از اسرائیل است.

در این نقشه دستخط و امضای ترامپ دیده می‌شود. ترامپ در این نقشه رسمی وزارت امور خارجه آمریکا به ارتفاعات جولان اشاره کرده و در کنار آن با فلش کلمه Nice یا همان زیبا را نوشته است. جرد کوشنر،مشاور ارشد دونالد ترامپ و داماد او در جریان دیدار اخیرش از سرزمین‌های اشغالی این نقشه را به نتانیاهو تخویل داده است. فاکس نیوز گزارش داده،نتانیاهو با خوشحالی از دریافت این نقشه آن را در نشستی خبری به حاضران نشان داده است. مقام‌های آمریکا پیش از این اعلام کرده بودند قصد دارند که پس از پایان ماه رمضان طرح جدیدی برای مناقشه فلسطین را رونمایی کنند که به معامله قرن مشهور شده است. جزئیاتی از این طرح به صورت رسمی منتشر نشده اما گفته می‌شود که الحاق بلندی‌های جولان به اسرائیل که سالهاست در اشغال این رژیم است یکی از بندهای اصلی این طرح به حساب می‌آید. منابع آگاه می‌گویند این طرح علاوه بر این ناظر بر این مسئله است که قدس شریف مرکزیت رژیم اشغالگر قدس را داشته باشد، حق بازگشت آوارگان فلسطینی برای همیشه منتفی شود و دولتی بدون نیروی مسلح و سیاست خارجی ایجاد شود و بخشی از صحرای سینا به عنوان تبعیدگاه فلسطینیان شناخته شود.
 اشغالگری تاریخی

ارتفاعات جولان، فلاتی صخره‌ای در جنوب غربی سوریه است که بین مرزهای سوریه، لبنان، اردن و اسرائیل قرار گرفته است. اسرائیل در جنگ 6 روزه ژوئن 1967، جولان را به اشغال خود درآورد. سوریه در سال 1973، برای بازپس‌گیری آن تلاش کرد اما موفق نشد و سرانجام اسرائیل در سال 1981، ارتفاعات جولان را به عنوان بخشی از خاکش اعلام کرد؛ اقدامی که هیچگاه مورد تایید سازمان ملل متحد قرار نگرفت. رژیم صهیونیستی علاوه بر نصب دستگاه‌های هشدار دهنده دهها شهرک صهیونیست نشین را در این ارتفاعات ساخته است تا اشغالگری خود را تقویت کند. وضعیت توپوگرافی بلندی‌های جولان به شکلی است که تسلط بر جولان برای اسرائیل اهمیتی راهبردی دارد. از بعد امنیتی، تسلط بر جولان این امکان را به اسرائیل می‌دهد که هر نوع تحرک نظامی سوریه را تحت نظر داشته باشد.


منبع : تابناک


نقشه     ترامپ     نتانیاهو                                
نظری بگذارید
chapta

بدون ویرایش از شما
بیشتر...
آخرین اخبار
بیشتر...
معرفی کتاب

نقل مطالب سایت، فقط با ذکر منبع بلامانع است.

@ 2014 تمام حقوق مادی و معنوی برای پایگاه خبری تحلیلی فرهنگ ایثار و شهادت(فاش نیوز)،محفوظ می باشد.