شناسه خبر : 67213
دوشنبه 27 خرداد 1398 , 10:07
اشتراک گذاری در :
عکس روز

شهید چمران پایه مقاومت اسلامی در لبنان را بنا کرد

نشست خبری تشریح برنامه‌های سی و هشتمین سالگرد شهادت مصطفی چمران، صبح امروز یکشنبه ۲۶ خرداد ماه ۹۸ با حضور اصحاب رسانه در بنیاد شهید چمران برگزار شد.

شهید چمران پایه مقاومت اسلامی در لبنان را بنا کرد

مهدی چمران، رئیس بنیاد شهید چمران در نشست خبری برنامه‌های بزرگداشت سالروز شهادت مصطفی چمران با اشاره به فعالیت‌های علمی، عقیدتی و سیاسی شهید گفت: شهید مصطفی چمران بعد از اتمام دانشگاه در مراکز مختلفی از جمله مراکز تحقیقاتی ناسا مشغول به کار شد. البته فعالیت‌ها و مطالعات او محدود به فعالیت علمی نمی‌شد، او از 14 سالگی شاگرد مرحوم طالقانی در درس قرآن بود، ضمن اینکه دروس حوزوی هم می‌خواند و در فعالیت‌های سیاسی چه در زمان ملی شدن صنعت نفت، چه انتخابات مجلس کاشانی و جبهه ملی فعال بود. وقتی هم که بعد از ایام کودتای 28 مرداد به دانشگاه رفت، در تمام تظاهرات و تحصن‌ها شرکت داشت. در آمریکا نیز مسئولیت انجمن دانشجویان ایرانی را برعهده گرفت.

رئیس بنیاد شهید چمران افزود: بعد از حوادث شش روزه اعراب و اسرائیل، محیط آمریکا برای شهید چمران تنگ آمد و نمی‌توانست شرایط آنجا را تحمل کند؛ به همین دلیل تصمیم گرفت به فلسطین و قدس بیاید و در مرزهای فلسطین به نبرد مسلحانه بپیوندد. به مصر رفته و دو سال آموزش جنگ‌های چریکی و نظامی در آنجا دید و سپس به دعوت امام موسی صدر به لبنان رفت و در مدرسه جبل‌ عامل مستقر شد و کارهای فرهنگی و نظامی خود را شروع کرد. ابتدا حرکت‌المحرومین را به وجود آورد. سپس شاخه نظامی امل را شکل داد که برای اولین‌بار در همان زمان، شیعیان لبنان دارای سازمان نظامی می‌شدند، آن هم سازمانی که در کمال فقر و بدون حامی فعالیت می‌کرد.

مهدی چمران گفت: شهید چمران به راحتی نمی‌توانست در آن دوره به ایران بیاید؛ چون در دوره شاه حکم اعدامش صادر شده بود؛ بنابراین به مدت هشت سال در لبنان در مبارزه بود و فعالیت‌های نظامی‌اش را علیه اسرائیل و فالانژ‌ها ادامه می‌داد. مبارزاتی که برای اولین‌بار منجر شد تانک‌های اسرائیلی را به آتش کشیده شود و تا زمانی که جنوب لبنان را اسرائیلی‌ها ترک کنند، لاشه این تانک‌ها در آنجا وجود داشت. در واقع پایه مقاومت اسلامی امروز در لبنان و سوریه در آن زمان و با مشارکت شهید چمران بنا شد. همان دوران بود که سیدحسن نصرالله که در سن 15 سالگی بود، از شهید چمران برای مسئولیت نظامی روستای خود حکم می‌گیرد. با پیروزی انقلاب اسلامی پایه مقاومت اسلامی دوصد چندان قدرت گرفت و امروزه از مسائلی است که آمریکا و دیگر قدرت‌های غربی دغدغه برچیدن آن را از کنار گوش اسرائیل دارند.

وی افزود: شهید چمران 10 روز پس از پیروزی انقلاب اسلامی به ایران آمد و به دستور امام(ره) دیگر به لبنان بازنگشت. مدتی مسئولیت آموزش نظامی گروه‌هایی را داشت که در سپاه پاسداران شکل گرفته بودند. بعد به سمت معاونت نخست‌وزیر در امور انقلاب برگزیده شد. اوایل انقلاب بود که برای مقابله با گروه‌های ضدانقلاب عازم مناطق درگیری می‌شد. چمران تعدادی از نیروهای لشکر 94 ارومیه را به همراه خود به این مناطق برد و توانست غائله‌ها را ختم کند بعد از آن بود که حادثه مریوان پیش آمد. سپس موضوع محاصره پاوه بود که دو شبانه‌روز در آنجا ماند و جنگید تا دستور تاریخی امام برای شکست محاصره پاوه آمد. نوسود، مریوان، بانه، بستام، و سردشت مسیر مبارزاتی دکتر چمران در آن دوران بود و در کمتر از 15 روز همه این خطه آزاد شد.

رئیس بنیاد شهید چمران با اشاره به سایر فعالیت‌های شهید اضافه کرد: بعد از اینکه شهید چمران به تهران آمد به سمت وزارت دفاع منصوب شد و بعد هم به نمایندگی مجلس رسید. وقتی از تهران نماینده مردم شد به عنوان نماینده امام(ره) در شورای عالی دفاع نیز منصوب شد. سپس جنگ ایران و عراق آغاز شد و ستاد جنگ‌های نامنظم را در خوزستان راه‌اندازی کرد که همگی مردمی بود و لرزه بر اندام ارتش عراق می‌انداخت. شهید چمران در جریان آزادسازی واقعه سوسنگرد در 26 آبان سال 59 به تنهایی مقابل تیپ زرهی عراق ایستاد و آن‌ها را فراری داد. کماندوهای عراقی از غائله گریختند و چمران در حالی که پایش زخمی شده بود با کامیون غنیمتی به عقب جبهه بازگشت. سپس تصمیم گرفت در آزادسازی دهلاویه نقش ایفا کند و در 20 خرداد سال 60 در این عملیات خوش درخشید. 31 خردادماه حمله سختی شد و فرمانده منطقه یعنی شهید رستمی به شهادت رسید. چمران فرمانده جدید منطقه به نام حدادی را به منطقه برد که هم‌زمان خمپاره‌های 60 دشمن باریدن گرفت و ترکش خمپاره به پشت سر او اصابت کرد و باعث شهادتش در منطقه دشت آزادگان شد.

وی با اشاره به برنامه‌های سی و هشتمین سالروز بزرگداشت شهادت مصطفی چمران به تشریح این برنامه‌ها پرداخت و گفت: براساس تصمیم‌گیری ستاد برگزاری مراسم شهید چمران، 29 خردادماه روز برگزاری برنامه اصلی در نظر گرفته شده است. این برنامه در روز چهارشنبه از ساعت 18 در تالار اندیشه حوزه هنری برگزار می‌شود. از آنجایی که شهید چمران علاقه شدیدی به دعای کمیل داشت و متن آن را در آمریکا ترجمه کرده بود، طبق روال هر ساله پنجشنبه 30 خردادماه 98 دعای کمیل به یاد شهید چمران در محل شهادت او در دهلاویه برگزار می‌شود. روز دوشنبه نیز مراسمی به مناسبت سالگرد شهادت او در منطقه 22 تهران بعد از نماز مغرب و عشاء برپاست همچنین برنامه‌هایی به همین مناسبت در روز سه‌شنبه در دانشگاه مالک‌اشتر، بسیج اساتید دانشگاه امیرکبیر و بعد از نماز مغرب و عشا در مسجد الغدیر برگزار می‌شود. در روز چهارشنبه نیز برنامه‌هایی در سازمان صنایع دریایی وزارت دفاع و در قرارگاه خاتم به همین مناسبت تدارک دیده شده است.

وی افزود: روز جمعه 31 خردادماه که سالروز شهادت دکتر چمران است، قبل از خطبه‌های نماز جمعه در سراسر کشور درباره شخصیت این شهید سخنانی ایراد می‌شود. شنبه اول تیرماه دانشگاه علمی-کاربردی مرکزی، یکشنبه در شهر مشهد و سه‌شنبه چهارم تیرماه نیز در مسجد مقدس جمکران بعد از نماز مغرب و عشا برنامه‌هایی با همین مضمون برگزار خواهد شد. در روز چهارشنبه، 5 تیرماه خانه موزه شهید چمران برنامه‌های ویژه‌ای را برای رزمندگان ستاد جنگ‌های نامنظم در نظر گرفته است. همچنین در روز پنج‌شنبه، 6 تیرماه برنامه‌ای در اراک و جمعه 31 خرداد در شهرساوه برنامه‌هایی برگزار می‌شود.

مهدی چمران با اشاره به جمع‌آوری آثار از شهید چمران گفت: دست‌نوشته‌های شهید چمران جمع‌آوری و موضوع‌بندی شده است و در 12 کتاب منتشر شده که در واقع مرجعی برای کتاب‌های دیگران شده است. مستندترین آن‌ها کتاب کردستان است که متن آن را خود شهید نوشته است. سخنرانی‌ها و دست‌نوشته‌های شهید درمورد لبنان، داستان سوسنگرد در رقصی چنین میانه میدانم آرزوست، سخنرانی‌های فلسفی و عرفانی‌اش به زبان ساده در کتاب انسان و خدا و نیایش‌هایش در کتاب نیایش‌ها، عارفانه و حماسه، عشق و عرفان است. هرچند زندگینامه تفصیلی شهید هنوز آماده انتشار نشده است، اما همه دستنوشته‌های او را که قابل تقسیم‌بندی در موضوعات مطرح شده است، در این 12 کتاب گنجانده شده است.

انتهای پیام/

منبع: تسنیم
تلگرام
اینستاگرام
توییتر
نظری بگذارید
نام خود را وارد نمایید
متن نظر را وارد نمایید
مقدار صحیح است
مقدار صحیح وارد کنید
بدون ویرایش از شما
آخرین اخبار
فاش نیوز آگهی می پذیردصندوق همیاریخبرنگار افتخاری فاش نیوز شویدمطب تغذیه و رژیم درمانیانتشارات حدیث قلمبنر بیمه دیسایت جمعیت جانبازان انقلاب اسلامیمتن نهایی مرامنامه و اسانامه جبهه جانبازاناساسنامه انجمن جانبازان نخاعیاسامی راه اندازان جمعیت جانبازانپرسش و پاسخ حقوقی ایثارگرانفرم فراخوان پیوستن به جمعیت جانبازانکارگاه مبنا تقدیم می کند: بالابر کمک حرکتی logo-samandehi