29 مهر 1398/ ۲۲ صفر ۱۴۴۱
شناسه خبر : 67325
1398,چهارشنبه 29 خرداد10:35
اشتراک گذاری در:
عکس روز

درگیری میان متجاوزان به یمن در جزیره سقطرا


نیروهای مسلح وابسته به کمربند امنیتی امارات و نیروهای وابسته به دولت مستعفی یمن در بندر جزیره سقطری با یکدیگر درگیر شدند.

درگیری میان متجاوزان به یمن در جزیره سقطرا


عناصر مسلح «کمربند امنیتی امارات» و نیروهای وابسته به دولت مستعفی یمن سه‌شنبه شب به شدت در جزیره یمنی سقطری واقع در دریای عرب با یکدیگر درگیر شدند.

شبکه الجزیره در این رابطه گزارش داد که درگیری‌ها در داخل بندر جزیره سقطری در پی تلاش عناصر مسلح کمربند امنیتی امارات برای سیطره بر این جزیره یمنی آغاز شد.

امارات در راستای سیطره بر جزیره یمنی سقطری، کمربند امنیتی در جزیره مزبور تشکیل داده است که این اقدام امارات با واکنش استاندار سقطری مواجه شد.

استاندار سقطری اخیرا گفت که «هرگز اجازه نخواهیم داد تا هر کسی تشکیلات امنیتی و نظامی خارج از قدرت محلی تشکیل دهد».

این اظهارات استاندار سقطری در اشاره به گام‌هایی مطرح شد که توسط امارات برای سیطره بر سقطری برداشته می‌شود.

امارات در سال گذشته میلادی جزیره «سقطری یا سوکوترا (Socotra) » را که در دهانه تنگه عدن و بین دو قاره آسیا و آفریقا قرار دارد، اشغال کرد.

بیش از یک سال است که امارات درصدد تسلط بر سقطری است. با وجود اینکه به دلیل مخالفت‌های مردمی و رسمی یمن و محکومیت بین المللی در نیمه ماه مه گذشته مجبور به خروج نیروهای نظامی خود از آنجا شده است.

در ماه می 2018 چند جنگنده اماراتی به همراه تانک‌های این کشور و دهها نظامی وارد این جزیره شدند، کنترل تأسیسات مهم مانند فرودگاه و بندر را از نیروهای «عبدربه ربه منصور هادی» رئیس دولت مستعفی یمن گرفتند و بر آنها مسلط شدند.

سقطری مجمع‌الجزایری است که در باختر اقیانوس هند، میان دو قارهه آسیا و آفریقا و در دهانهه خلیج عدن قرار دارد. این جزایر راهبردی از آن کشور یمن است.

سقطری نام جزیره‌ای است که مردم از آن با نام جواهری در دریای عرب یاد می‌کنند و دلایل زیادی را هم برای این نامگذاری دارند. جزیره‌ای که سرشار از تنوع زیستی عجیب و غریب، مناظر طبیعی فوق العاده، سواحل افسانه‌ای، غارهای آتشفشانی تحسین‌ برانگیز، آب‌های بلوری و صخره‌های مرجانی طبیعی و دست نخورده است.

این جزیره در شمال غربی اقیانوس هند واقع شده است و در حدود ۴۲ هزار نفر جمعیت دارد. سقطری که به عنوان یک میراث جهانی یونسکو به رسمیت شناخته می‌شود، امکان ورزش‌های زمین و دریایی زیادی را برای بازدیدکنندگان فراهم می‌کند.


منبع : العالم


درگیری     متجاوزان     یمن                                
نظری بگذارید
chapta

بدون ویرایش از شما
بیشتر...
آخرین اخبار
بیشتر...
معرفی کتاب

نقل مطالب سایت، فقط با ذکر منبع بلامانع است.

@ 2014 تمام حقوق مادی و معنوی برای پایگاه خبری تحلیلی فرهنگ ایثار و شهادت(فاش نیوز)،محفوظ می باشد.