شناسه خبر : 67889
چهارشنبه 12 تير 1398 , 10:03
اشتراک گذاری در :
عکس روز
ادبیات ایثار و شهادت

وضعیت شیخ زکزاکی بسیار وخیم است

پزشک متخصص مسمومیت درباره بیماری شیخ زکزاکی گفت که وضعیت وی به دلیل وجود سرب بالا در خون، بسیار اورژانسی است.


پزشک متخصص مسمومیت درباره بیماری شیخ زکزاکی گفت که وضعیت وی به دلیل وجود سرب بالا در خون، بسیار اورژانسی است.
سید نادر مصطفوی متخصص مسمومیت و عضو تیم پزشکی مشاور درباره بیماری شیخ ابراهیم زکزاکی رهبر شیعیان نیجریه، در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی خبرگزاری تسنیم، درخصوص بیماری ایشان گفت: شیخ زکزاکی دچار مشکلات متعدد پزشکی هستند که یک تیم پزشکی در این‌باره تشکیل شد که در اینجا از دکتر حامد پوررحیم که بنده را هم به عنوان بخشی که درباره مسمومیت ایشان اظهار نظر می‌کند به عضویت این تیم درآوردند تشکر می‌کنم؛ شرح حال ایشان طریق دختر شیخ زکزاکی به‌دست من رسیده و اعداد و ارقامی درباره آزمایش سطح سرب ایشان به من دادند.

وی در ادامه افزود: این اعداد و ارقام به قدری بالاست که شاید بتوان گفت یک معجزه است که ایشان هنوز زنده است. اولین سطح سرب ایشان به طور تقریبی 170 بود و این سطح سه هفته بعد به 230 رسیده بود که این سطح سرمی سرب با جذبی که از گلوله یا ترکش باقیمانده اتفاق می‌افتد ممکن است به‌وجود بیاید ولی قویا معتقدم باید درباره میزان رشد سطح سرب خون با یک منبع سرب قوی‌تر روبرو باشیم که می‌تواند از مسیر خوراکی یا تزریقی و یا به هر شکلی در حال حاضر ایشان یک منبع سرب دریافت می‌کند و ما هم نمی‌دانیم به چه شکلی.

این پزشک متخصص مسمومیت تصریح کرد: در علائمی که دختر ایشان به من اعلام کرد خواب‌آلودگی، کاهش سطح هوشیاری و اختلال حرکتی در اندام‌های ایشان به صورت ضعف عضلانی است که علائم خطرناکی می‌باشد و در سطوح بالای 100 سرب اورژانس می‌شود یعنی وقتی بیمار سطح سرمی سرب بالای 100 و همچنین کاهش سطح هوشیاری و یا اختلال شناختی به شکلی که متوجه زمان و مکان نشود و یا اشخاص را نشناسد داشته باشد، نیازمند درمان اورژانسی برای پایین‌آوردن سطح سرمی سرب است.

مصطفوی خاطر نشان کرد: ایشان باید در حالت اورژانس و شاید یک درجه بالاتر از اورژانس در مرکزی که امکانات درمان مسمومیت با سرب در آنجا مهیا باشد بستری شود وگرنه سِیر بیماری به سمت عمیق‌تر شدن کاهش سطح هوشیاری، تشنج و مرگ پیش خواهد رفت.

وی ادامه داد: نمی‌توانیم زمان پیش‌بینی کنیم که آیا این اتفاقات یک ساعت دیگر، یک‌ماه و یا چندماه دیگر می‌افتد ولی معتقدیم با این سطوحی که به من گزارش شده؛ بحث اورژانسی است و باید قدر ساعت‌ها در نظر گرفته شود و حتی زمان را به روز هم نمی‌شود گسترش داد و باید به ساعت و به سرعت این سطح سرمی سرب پایین آورده شود وگرنه دچار عوارض مغزی و منجر به فوت خواهد شد.

این عضو تیم پزشکی مشاور درباره بیماری رهبر شیعیان نیجریه تصریح کرد: چه بسا حتی اگر الان هم درمان را بلافاصله شروع کنند، خیلی از عوارضی که به‌علت مسمومیت با سرب اتفاق افتاده بهبود پیدا نکند ولی حداقل پیشرفت هم نکند. البته ایشان در موارد بیماری‌های دیگرشان هم در وضعیت اورژانس قرار دارد؛ وضعیت فشار چشم ایشان که به من گزارش کردند که البته ظاهرا یک چشم ایشان قبلا تخلیه شده بوده و فشار چشمی که بینایی دارد بالاست و این هم خود یک وضعیت اورژانسی است. ایشان در وضعیت ستون فقرات و گردن نیز مشکل داشته و همچنین بیماری‌های همراه دیگر دارد که من به علت تمرکز درباره مسمومیت با سرب، جزئیات وضعیت آنها را نمی‌دانم.

مصطفوی اظهار کرد: درباره مسمومیت ایشان با سرب تایید می‌کنم که وضعیت وی اورژانسی است و نیاز به درمان دارد و درمان هم خیلی پیچیده نیست. واقعا اگر عزم وجود داشته باشد به سرعت می‌شود درمان را شروع کرد و جلوی مرگ را گرفت.

منبع: العالم
تلگرام
اینستاگرام
توییتر
نظری بگذارید
نام خود را وارد نمایید
متن نظر را وارد نمایید
مقدار صحیح است
مقدار صحیح وارد کنید
بدون ویرایش از شما
آخرین اخبار
فاش نیوز آگهی می پذیردصندوق همیاریخبرنگار افتخاری فاش نیوز شویدمطب تغذیه و رژیم درمانیانتشارات حدیث قلمبنر بیمه دیسایت جمعیت جانبازان انقلاب اسلامیمتن نهایی مرامنامه و اسانامه جبهه جانبازاناساسنامه انجمن جانبازان نخاعیاسامی راه اندازان جمعیت جانبازانپرسش و پاسخ حقوقی ایثارگرانفرم فراخوان پیوستن به جمعیت جانبازانکارگاه مبنا تقدیم می کند: بالابر کمک حرکتی logo-samandehi